Hudič

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Hudič

Odgovor Napisal/-a GJ »

Nova tema na temo: [url=ttp://forum.kvarkadabra.net/viewtopic.php?t=849&postdays=0&postorder=asc&start=15]device vs. spoznanje.[/url]

Zakaj naj bi bil hudič nasprotnik boga?


mriz napisal/-a:...kolikor vem je v svetih knjigah predstavljen kot negativec, tisti, ki ljudi spravlja stran od boga. In kolikor vem se kuha vojna med nebesi in peklom. Torej hudič in bog nista prijatelja, ampak obratno, ne?
In te še enkrat vprašam: Po čem sklepaš da hudič ni nasprotnik boga oziroma zakaj se ti to zdi tako čudno?
Svete knjige?
Čigave?
Vse vendar speljujejo vodo na svoj mlin..
So res svete?

Če pogledaš v biblijo vidiš, da je hudiča ustvaril Bog. Hudič oziroma Lucifer naj bi bil nekoč angel svetlobe, od tod tudi izvira njegovo ime.

Ker je bog vsemogočen bi ga lahko uničil, mar ne?
In hudiča nebi bilo več.

Resnica leži v dejstvu da:
Bog potrebuje hudiča, če hoče ohraniti svoje obličje.
Govorim seveda o obličju, ki naj bi bilo vidno nam ljudem.

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Svete knjige?
Čigave?
Vse vendar speljujejo vodo na svoj mlin..
So res svete?
Vsaka stran ima svojo propagando. V našem svetu se je pač bolj prijela ta zgornjih. Nekaterim so svete, njih vprašaj zakaj.
Če pogledaš v biblijo vidiš, da je hudiča ustvaril Bog. Hudič oziroma Lucifer naj bi bil nekoč angel svetlobe, od tod tudi izvira njegovo ime.
Kolikor je meni znano, se je Prinašalec luči razkuril in ustanovil svojo stranko.
Torej je tako, najprej je bil božji podložnik, torej ga je verjetno res on ustvaril.
Ker je bog vsemogočen bi ga lahko uničil, mar ne?
In hudiča nebi bilo več.
Potem pač ni vsemogočen, ali pa ga ovira njegova dobrota in odpustljivost :lol:
Resnica leži v dejstvu da:
Bog potrebuje hudiča, če hoče ohraniti svoje obličje.
Govorim seveda o obličju, ki naj bi bilo vidno nam ljudem.
Seveda, vsaka oblast potrebuje močnega nasprotnika da se uveljavi. Recimo Hitler je meni očitni primer.
Kar pa še ne pomeni da se med sabo marata, prej nasprotno.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

GJ, stari dobri nakladač.

Čeprav imaš prav: Po precej teorijah so Bin Ladna že ujeli, pa tega nočejo povedati, ker potem nebi mogli spet v vojno.
Ravno tako Bog in Hudič potrebujeta drug drugega (če sploh obstajata).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mogoče pa ima GJ v mislih ultimativno zaroto:

-Ali sta hudič in bog partnerja ter hudič navidezni nasprotnik ki preko svojih slabih dejanj in grožnje večnega trpljenja spravlja ljudi k bogu

-Ali si je bog hudiča izmislil, da bi se ljudje prestrašeni obrnili k njemu

-Ali je hudič čist navadn angel, jezen na boga, katerega pač bog označuje za zlobnega itd, tako kot Bush "teroriste" (torej da napihuje zadevo)

Ampak, zakaj bi bog, takšen kot je definiran v svetih knjigah, to počel? Kaj bi imel od večjega števila vernikov? Je hudič izmišljeno orodje, s katerim svoje otroke vabi k sebi?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Ja, ja..

V mislih imam hudiča in to tistega pravega z veliko obrazi.
Tistega, ki so nam ga vgradili v naše glave.
:twisted:

Ga pravilno vidimo in razumemo?

...

Poglejmo vso stvar malo bolj od začetka..
Pred prihodom krščanstva, naša ljudstva hudiča niso poznala. Prav tako niso verovali le v enega boga. Če pogledamo recimo stare poganske bogove…
Takrat je bila vsa stvar drugače uravnotežena. Obstajali so dobri in slabi škrati, kot tudi dobre in slabe vile. Tudi vsa ostala ljudstva niso potrebovala Hudiča. No vsaj v tako poljubni obliki ne!

Če dobro pogledamo je Hudič v veri, ki jo je prvi širil Mojzes enako pomemben kot sam bog. Za nas ljudi pa verjetno še bolj. Kajti prav hudič nam je odprl oči. In dal moč spoznanja.
Če nebi bila Adam in Eva zapeljana in izgnana iz raja, bi danes ljudje sploh živeli na zemlji?

Kasneje pa je hudič v krščanski podobi dobil vse mogoče obraze, pa še kakšnega po vrhu.

Če sedaj dobro razmislimo vidimo, da je o hudiču enako težko govoriti, če ne še težje kot o bogu.

Edina razumna razlika med bogom in hudičem naj bi bila ljubezen.
Čeprav mi tega niso nikoli uspeli razložiti zakaj.

Je res tako?
Morda kdo ve zakaj?

Lep večer želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ga pravilno vidimo in razumemo?
Pomoje ne, ker je naša predstava zgrajena na propagandi njegovega nasprotnika.
Pred prihodom krščanstva, naša ljudstva hudiča niso poznala. Prav tako niso verovali le v enega boga. Če pogledamo recimo stare poganske bogove…
Takrat je bila vsa stvar drugače uravnotežena. Obstajali so dobri in slabi škrati, kot tudi dobre in slabe vile. Tudi vsa ostala ljudstva niso potrebovala Hudiča. No vsaj v tako poljubni obliki ne!
Politeizem se je v monoteizem razvij (po moje) zaradi praktičnosti. Komu se je še dalo zajebavat z 12 bogovi in njihovimi muhami, če pa se lahko samo z enim? Zakaj bi žrtvoval 12 ovac za različne prošnje če lahko samo eno? Ok, to se sliši malo tak-tak, ampak po moje je to imelo vlogo (četudi manjšo) pri prehodu na enega boga. Sicer pa se od nekod spomnim, da je najstarejša religija bila zoroastrstvo, ki je imela enega boga (ahura mazdo) in mislim da tudi hudiča.
S slabimi škrati so razlagali dejanja, ki se jim niso zdela logična in istočasno strašljiva, neprijetna, pač negativna. Kasneje je to vlogo prevzel hudič.
Če dobro pogledamo je Hudič v veri, ki jo je prvi širil Mojzes enako pomemben kot sam bog. Za nas ljudi pa verjetno še bolj. Kajti prav hudič nam je odprl oči. In dal moč spoznanja.
Če nebi bila Adam in Eva zapeljana in izgnana iz raja, bi danes ljudje sploh živeli na zemlji?
Mojzes je bil jud. In kolikor vem, judje ne verjamejo v pekel. Torej se je pojem hudiča in pekla razvil komaj s Jezusem? Bi morali kakšnega rabina vprašat kako oni gledajo na hudiča..ker nisem ziher trenutno okoli tega. In če nebi adam in eva bila izgnana, bi živeli v raju, ne?
Edina razumna razlika med bogom in hudičem naj bi bila ljubezen.
Čeprav mi tega niso nikoli uspeli razložiti zakaj.
Kako to misliš? Po moje je hudič izkazal ljubezen s tem, ko nam je ponudil spoznanje. Izkazal je večjo ljubezen kot bog!

O hudiču je težko govoriti ker imamo pristranski pogled nanj. Po moje mu delamo veliko krivico.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

jao :roll: še zmer ne razumm kako je dons sploh lahko kdo vern?a so...ampak očitno je zanimiv razpravlat o tem.sj sm tut js uživala k sm brala Da Vincijevo kodo...vseen se bl splača fiziko učit.aja pa sam neki:BIBLIJO JE NAPISU ČLOVEK,NE BOG.izmišljotina zame.da.peace

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Se strinjam s tabo Nekra.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

še zmer ne razumm kako je dons sploh lahko kdo vern?
Ker so nebogljeni, ker so šibki, itd. :twisted:

Je Da Vincijeva šifra res tako dobra knjiga? Vsi so obsedeni z njo, mene pa niti ne mika jo brat...itak pa so že na Discoveryu dokazali, da je okol tega vse izmišljeno. Tak da, če je komu všeč misterioznost ki jo lahko vpelje v svoje religiozno življenje ravno zaradi tega da se mu le-to malo osveži in začini, naj bo tak, al ne?

Biblijo je MORAL napisati človek (z halucinacijami), saj boga ni. :)

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Je Da Vincijeva šifra res tako dobra knjiga? Vsi so obsedeni z njo, mene pa niti ne mika jo brat...itak pa so že na Discoveryu dokazali, da je okol tega vse izmišljeno. Tak da, če je komu všeč misterioznost ki jo lahko vpelje v svoje religiozno življenje ravno zaradi tega da se mu le-to malo osveži in začini, naj bo tak, al ne?
men je bla ful zanimiva ja...pa sm ateistka.drgač pa,komentarji:http://www.danbrown.com/novels/davinci_ ... views.html če men ne vrjamš.

je fikcija,sam je dost stvari k je napisanih res,resnična sam da pač avtor hm recimo interpretira stvari po svoje.in mu presenetljivo lepo uspe use razložit.če hočš vedt kj več:http://www.danbrown.com/novels/davinci_code/faqs.html
dost o tem da nau zgledal k da reklamiram knjigo :D
eh ja religija...častim vesolje,naravo če že kj.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Bom pa moral najprej prebrati da bom lahko komentiral podrobnosti. In glede na trenutno stanje rezervacij te knjige v mariborskih knjižnicah, boma to nadaljevala čez kakšni 2 leti :lol:
eh ja religija...častim vesolje,naravo če že kj.
Jaz pa častim Bronštajna. Integral je moj bog in Bronštajn je njegov prerok :lol: :lol:

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Bom pa moral najprej prebrati da bom lahko komentiral podrobnosti. In glede na trenutno stanje rezervacij te knjige v mariborskih knjižnicah, boma to nadaljevala čez kakšni 2 leti :lol:
heh je ful zasedena ja js sm mela srečo da mi jo je mami zrihtala pa sm jo že polet med počitncami na morju parkrat prebrala :) sicer mam pa na računalniku shranjen un del k je biu men najbl zanimiv,sm pretipkala k sm rabila za šolo...če bi reč pa pošlm.
Jaz pa častim Bronštajna. Integral je moj bog in Bronštajn je njegov prerok :lol: :lol:
kdo je Bronštajn?sicer se mi neki sanja sam useen raj uprašam :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Glede na to da je knjiga triler, bi si z branjem odlomkov lahko kaj pokvaril, torej bom rajši počakal.
Nekra napisal/-a:kdo je Bronštajn?
Bronštajn je avtor (oziroma eden izmed avtorjev) verjetno najboljšega matematičnega priročnika (ona debela zelena knjiga, verjetno si že kje vidla). To je bukva, ki me bo spremljala do konca faksa zato mi mora biti sveta :)

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

o Bogu in hudiču

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Zadeva je preprosta, le z drugega zornega kota je potrebno gledati.

Morda je in glede na to, da naj bi vse izviralo od enega Boga in ene resnice dejstvo, da smo vsi del Boga, torej je tudi "hudič" kot ga imenuje krščanstvo del Njega.

Z drugega zornega kota pa sploh ni rečeno, da je to bitje hudobno, kot ga opisuje moderni čas. Je le vladar našega sveta (materialnega), če se lahko tako izrazimo. Dober je in vse nas čaka, da nam nekoč razloži zakaj je tako. Ne se ga bat, ker če se bojiš ""hudiča"", se bojiš Boga. To je vse ENO. Pa po lestvi gor, pa po lestvi dol ....

LP

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Vedež, in v kakšen kontekst bi potemtakem postavil greh? Če je Bog vse, potem je grešenje na nek način upravičeno oziroma vsaj ne bi smelo biti nič napačnega. Pojem pravo/napačno, dobro/slabo v tem primeru tako ali tako izgubi pomen. Kolikor pa je meni znano vera ne priznava recimo škodoželjnosti. Kakšna je razlika, če rečeš Bog je vse ali vse je vse? Oboje sta malo iztirjeni tavtologiji, le da prva označuje ideologijo verstva, drugo pa temeljev znanosti. Če vzamemo, da je Bog vse, potem se vera in znanost niti ne izključujeta več. Glavna razlika postane le (materialna) pragmatičnost in napovedna moč znanosti, ki pa je vera nima.

Odgovori