Hudič

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

hudič ti je psiha ap-čiha :D pa še rima se...obstaja sam za človeka.pa še to zato k smo tko vzgojeni.k so vam pamet solil s temi pravlcami...come on people :? sj ne pravm da sm za zažiganje knjig sam če je biblija za kj dobra (poleg jezikovne vrednosti sam ta ne odtehta zavajanja (se opravičujem če se komu zdi da ga žalm sam se res ne spomnm zdj nobene prmernejše besede)) je zato da jo vrnemo nazaj Zemlji.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ap-čiha napisal/-a:ki so to svojo oblast zlorabljali v nasprotju s temeljnimi zapovedmi Cerkve.
Če malo pomislim...bog je preklel človeka ker je spoznal (=jedel z drevesa spoznanja). Torej je Cerkev pravzaprav delovala v skladu z božjo voljo, torej z preprečevanjem spoznavanja, saj je prinašanje spoznanja delo Luciferja.
Bog je označil Luciferja za slabega (ter ga izobčil) ravno zaradi prinašanja luči. Torej, prepoved del z zanimivo tematiko je delo boga in ne hudiča.
da je vsaj eden njihovih naslednikov zmogel toliko poguma in korektnosti in to javno priznal, obžaloval in prosil odpuščanja.
A ti si mu verjel? Glede obžalovanja pa to?
Nekra napisal/-a:k so vam pamet solil s temi pravlcami
A tebi pa niso? Jaz imam srečo da me starša nista krstila in/ali vpisala k verouku. Sicer pa to sploh ni pomembno, pravljice so na vsakem koraku.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Glede biblije drugače razmišljam od tebe Nekra, ker jo drugače dojemam. Tako pač to je.
Hudič je tudi psiha. Ta trditev je verjetno zelo blizu pravega odgovora. Vprašanje je samo, če je to samo psiha ali še kaj drugega.
Se strinjam, da je to povezano z vzgojo. Smo pač vzgojeni, da ločujejo dobro od slabega. To nam načeloma vbijajo v glave že naši starši. Problematično je, če se ne naučimo teh dveh reči razločevati, oziroma če ju zrelativiziramo. Potem res nastane hudič. :)

Hja Mriz, prvi del tvojega razmišljanja se ne ujema z mojim načinom razmišljanja. Vsak si pač lahko to reč po svoje razlaga.

Vprašanje, če sem mu verjel ali ne sploh ni pomembno. Bistveno je, če nekdo zmore javno priznati lastne napake - v tem primeru institucije, ki ji pripada. Kajti gre za sporočilo javnosti, da je neko ravnanje napačno in nedopustno, kar pomeni, da ga ni moč kakorkoli (tudi zgodovinsko) opravičevati.
Dober primer kako je s tem, je na eni strani javno opravičilo nemške vlade (glede na dogodke II sv. vojne) in na drugi strani slab spomin italijanske, ,japonske, ruske in tako dalje...vse do Balkana.
Priznanje ,ali nepriznavanje, lastnih napak je tudi sestavni del sojenja. Merilo za iskrenost pa je recimo neponavljanje teh napak.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kako pa si ti po svoje razlagaš izgon iz raja zaradi drevesa spoznanja?

Vseeno, meni se je opravičilo zdelo rahlo hinavsko. Bilo je prisiljeno, torej neiskreno.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Za vsako izrečeno opravičilo je mogoče reči, da se zdi hinavsko, prisiljeno ali neiskreno in s tem postaviti v kot tistega, ki se opravičuje. Kar v bistvu pomeni ,da opravičilo zavračamo. Na takšen način se da zlahka zrelativizirati pomen opravičila. In potem lahko kaj hitro pristanemo na starozaveznem reklu: "oko za oko, zob za zob", ki ne pozna opravičila. Ali pa naprimer - tukaj na Balkanu dobro znanem - krvnem maščevanju.
Če je to modro ravnanje ,naj vsak sam presodi.

V prispodobi lahko rečem, da se nam izgon iz raje še kar naprej dogaja, kadar kršimo pravila medčloveških odnosov in da se bo, če bomo tako trmasto vstrajali pri kršenju pravil narave, kaj kmalu zgodil še dokončen izgon iz tega raja, ki mu pravimo Zemlja.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:
ap-čiha napisal/-a:ki so to svojo oblast zlorabljali v nasprotju s temeljnimi zapovedmi Cerkve.
Če malo pomislim...bog je preklel človeka ker je spoznal (=jedel z drevesa spoznanja). Torej je Cerkev pravzaprav delovala v skladu z božjo voljo, torej z preprečevanjem spoznavanja, saj je prinašanje spoznanja delo Luciferja.
Bog je označil Luciferja za slabega (ter ga izobčil) ravno zaradi prinašanja luči. Torej, prepoved del z zanimivo tematiko je delo boga in ne hudiča.
huda :D
mriz napisal/-a:
Nekra napisal/-a:k so vam pamet solil s temi pravlcami
A tebi pa niso? Jaz imam srečo da me starša nista krstila in/ali vpisala k verouku.
ubistvu bl ne čeprou sta baje verna...(kadar se jima zljub se mi zdi).sm jima hvaležna da sta mi na svoj preprost pa mau zgrešen način razložila evolucijo k sm ju sprašvala kako je nastau človek.krstila me nista sam zdej razmišlata da bi me :? tut prou če jima to tok pomen...
Sicer pa to sploh ni pomembno, pravljice so na vsakem koraku.
ja in pomojm jih nebi smel bit.usaj ne med mladimi.mislm tut te klasične pravlce,pepelka,snegulčica,whatevr..."in potem sta živela srečno do konca svojih dni".grda čarovnca pa pogubljena.dobro in zlo.barbike.in pol se folk sprašuje zakaj bulimija pa anoreksija...no sej zdej se mi zdi da tega niti ni tok,še dobr.
ap-čiha napisal/-a:Se strinjam, da je to povezano z vzgojo. Smo pač vzgojeni, da ločujejo dobro od slabega. To nam načeloma vbijajo v glave že naši starši. Problematično je, če se ne naučimo teh dveh reči razločevati, oziroma če ju zrelativiziramo. Potem res nastane hudič. :)
se mi sam zdi al nasprotuješ sam seb?dobro in slabo...spet neki kar si je zmislu človek.mam čist drgačne definicije slabega od večine ljudi se mi zdi.večina vas misl da je neki slabo ker ste tko naučeni.dejte mal razmišlat z lastno glavo no...zakaj bi se držal kšnih tradicij če ni smisla v njih?sam zato ker je to tradicija?ne hvala.glej evolucijo.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

- "se mi sam zdi al nasprotuješ sam seb?"
Ne da bi vedel.

- "dobro in slabo...spet neki kar si je zmislu človek...."

Saj človek si vedno izmisli kaj dobrega in slabega, od kar obstaja :)

- "mam čist drgačne definicije slabega od večine ljudi se mi zdi."

Prav gotovo ima vsak izmed nas malo drugačne definicije, vprašanje samo kako jih občutijo ostali ljudje okoli nas.

- "večina vas misl da je neki slabo ker ste tko naučeni".

Ni rečeno ,da je nekaj v resnici dobro za nas, če nas drugi (recimo starši)učijo da je to slabo. Moje izkušnje mi pravijo, da je ravno pomankanje takšnega učenja s strani staršev pogosto glavni razlog hudih težav lastnih otrok.

- ".dejte mal razmišlat z lastno glavo no"

Prisluhniti izkušnjam drugih in uporabljati lastno glavo se mi zdi še bolj posrečena kombinacija.

- "...zakaj bi se držal kšnih tradicij če ni smisla v njih?"

Najprej bi morala napisati v katerih tradicijah ni smisla, da bi lahko to tako ocenil.

- "sam zato ker je to tradicija?ne hvala.glej evolucijo"

Tradicija je na nek način rezultat izkušenj predhodnikov. Naše učenje pa je postavljeno na temelje izkušenj le-teh.
Evolucija, hmm...zadnjih nekaj tisoč let , sodeč po zgodovinskih pisnih virih, delamo ljudje bolj ali manj enake (medčloveške) napake. Tu ne vidim nikakršnih bistvenih sprememb.

Torej še vedno mislim, da je sposobnost razlikovanja dobrega in slabega ključ odnosov med ljudmi. Je pa res, da mora človek včasih skusiti tudi kaj hudega ,če hoče osvojiti to sposobnost. Nekaterim se to zgodi šele ko je že malce prepozno.
Lep vikend ti želim Nekra. :)

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

ap-čiha napisal/-a:Saj človek si vedno izmisli kaj dobrega in slabega, od kar obstaja :)
misnla sm pojem sam.odlomk iz knjige za sociologijo k se lih učim zdej pred računalnikom (aha right) :
Seveda obstajajo tudi močna prepričanja o tem,da naj bi bila nekatera vrednotenja lastna človeku kot družbenemu bitju v vseh družbenozgodovinskih okoliščinah.Izhajala naj bi iz same človeške narave in zato sodila v okvit t.i. občečloveških vrednot.Kot primer takšnih vrednot navajajo spoštovanje in varovanje človeškega življenja.
ne morm se odločt a so neke temeljne vrednote al smo res vsega samo naučeni.dobro in slabo je pa zato ker ti tko rečš.tega drgač sploh ni,razumeš?obstaja v človeškem umu.
Ni rečeno ,da je nekaj v resnici dobro za nas, če nas drugi (recimo starši)učijo da je to slabo.
tega sploh nism rekla.pravm sam da bi moral sami razmišlat o tem kaj je dobro pa slabo (v družbenih okvirih spet ker to itak ne obstaja) ne pa da kr verjamemo kar nam kdo drug pove pa čeprou so to starši k naj bi nam zmer želel sam najbolš.za moje vem da to ni blo zmer res.
Prisluhniti izkušnjam drugih in uporabljati lastno glavo se mi zdi še bolj posrečena kombinacija.
tko je blo mišljen.
Najprej bi morala napisati v katerih tradicijah ni smisla, da bi lahko to tako ocenil.
s temi tradicijami sm js misnla stvari k jih ljudje delamo veš pa se recimo men zdijo brez smisla.zakaj vpisujejo tamale h verouku?to mi je recimo čist nesmiselno...aja pa en moj primer ne se smejat :D zakaj me mami zmer nadere k kruh "narobe" obrnm?zakaj nej bi mu s tem da ga obrnem "pravilno" izkazovala spoštovanje?pa zadnč je recimo fotr tamali razlagu kok je to slabo če ti črna mačka prečka cesto.al pa kok je važn kdo je prvi k zjutri srečaš.če je kšna starejša oseba je to že slabo Slika vidš tega me recimo učijo moji tastari,no ne mene k so že obupal da mi bojo kj tazga v glavo vtepl (sam s kruhom mi še zmer vedno zamorita),mojo sestro.zakaj bi jim vrjela?ker mormo po tradiciji spoštovat kruh?ker so nas že babice učile da črne mačke prnašajo nesrečo?ee NE.
Tradicija je na nek način rezultat izkušenj predhodnikov. Naše učenje pa je postavljeno na temelje izkušenj le-teh.
Evolucija, hmm...zadnjih nekaj tisoč let , sodeč po zgodovinskih pisnih virih, delamo ljudje bolj ali manj enake (medčloveške) napake. Tu ne vidim nikakršnih bistvenih sprememb.
znanost je rezultat izkušenj predhodnikov.
Torej še vedno mislim, da je sposobnost razlikovanja dobrega in slabega ključ odnosov med ljudmi. Je pa res, da mora človek včasih skusiti tudi kaj hudega ,če hoče osvojiti to sposobnost. Nekaterim se to zgodi šele ko je že malce prepozno.
preveč si uokvirjen z družbo.
Lep vikend ti želim Nekra. :)
delavn bo ampak hvala :) enako

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ap-čiha napisal/-a:V prispodobi lahko rečem, da se nam izgon iz raje še kar naprej dogaja, kadar kršimo pravila medčloveških odnosov in da se bo, če bomo tako trmasto vstrajali pri kršenju pravil narave, kaj kmalu zgodil še dokončen izgon iz tega raja, ki mu pravimo Zemlja.
Lahko to bolj podrobno utemeljiš? Čigava pravila kršimo(kdo jih je postavil), katera pravila narave kršimo, zakaj Zemlji praviš raj?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Čas je pojmovanje vere pripeljal tako daleč, da je krščanstvo začelo izgubljati vernike. Me prav zanima kaj se bo v prihodnosti dogajalo z muslimanstvom. Če se ne bodo prilagajali sodobnemu svetu in se bodo strogo držali korana potem bo prišlo do še hujših trenj.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Hja Nekra, pejmo po vrsti.

- "ne morm se odločt a so neke temeljne vrednote al smo res vsega samo naučeni"
Recimo da so naučene in potem se jih , kadar jih pozabimo, vedno znova učimo. Ali bolje rečeno, človek zaide v težave kadar jih ne upošteva.
Sam se sicer povsem strinjam s citatom ,ki ga navajaš.
Zgodovina nas uči, da so vedno bili poizkusi prevrednotenja temeljnih vrednot. Ena takšnih je gotovo spoštovanje in varovanje človeškega življenja, kot navaja citat. Rezultati te poizkusov so povsem znani.

- "dobro in slabo je pa zato ker ti tko rečš.tega drgač sploh ni,razumeš?obstaja v človeškem umu."

Seveda je najprej v umu. Vprašanje pa je, kaj vse lahko vpliva na tvoj um, oziroma te vodi v brez-um-je.

-"men zdijo brez smisla.zakaj vpisujejo tamale h verouku?"
Tebi mogoče, ne pa vsakemu. Če bi hotela vedeti zakaj, bi morala najprej vedeti kaj jih tam učijo in zakaj jih to učijo. Kdor teh stvari ne dojema tako kot vernik, mu je to povsem nesmiselno, to je čisto razumljivo.
Tudi učenje baleta je za nekoga povsem nesmiselno, saj mu je recimo veliko bolj zanimiv nogomet.
Stvari ,ki naj bi jih učili tvoji starši ,pa mi niso razumljive ,ker nimam slabih izkušenj s črnimi mačkami. Če mi prečka cesto pazim ,da jo ne povozim. V takšem primeru bi zahteval natančnejše pojasnilo od staršev.


-"znanost je rezultat izkušenj predhodnikov"
Seveda je tudi znanost rezultat izkušenj in še česa drugega. Ravno tako tudi tradicija. Naprimer, trdicija da si pri srečanju podamo desnice, izhaja iz pra-izkušnje, da odprta (prazna) dlan pomeni prišleku: glej ne nosim orožja (kamna), prihajam v miru. Pri snidenju ne skrivamo rok izza hrbta.(npr reklo: nekaj skriva za hrbtom!) To je ravno tako tradicija, ki izhaja iz te izkušnje. Podobno tudi priklon do pasu, razkriva tilnik in s tem ranljivo mesto in istočasno (prazen - nenevaren) hrbet.

-"preveč si uokvirjen z družbo"

Seveda, saj živim in delam v družbi. Človek je družabno bitje. Lahko pa je tudi puščavnik, samo tja verjetno tudi ti ne spadaš. :)
Mi pa tudi ni jasno ,kako je mogoče študirati sociologijo in pri tem ne biti uokvirjen v družbi.

Mriz, mislim da ti vseh reči ni potrebno na dolgo in široko razlagati. Obstaja zadosti literature na to temo.
Zakaj pravim Zemlji raj? Zato ker samo tukaj lahko živim, preživim in se gibljem na dolg rok brez astronomsko drage tehnologije. Pa še lepo mi je tukaj. Kje drugje bi mi lahko bilo lepše? Malo poglej skozi okno, zunaj je izbrunila pomlad. Kaj češ lepšega? :)

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Mi pa tudi ni jasno ,kako je mogoče študirati sociologijo in pri tem ne biti uokvirjen v družbi.
Meni je pa ravno to čudno, da ne rečem že v bistvu zgrešeno; da preučuješ družbo in si "uokvirjen" z določenimi frakcijami (kulturami) znotraj nje. Družba kot taka ima namreč privzete mnoge floskule za svete resnice!

Če hočeš družbo na znanstven način proučevati (in sociologija naj bi v izhodišču bila znanstvena veda), potem moraš biti indiferenten, neuokvirjen, da lahko gledaš iz objektivnega zornega kota.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

ap-čiha napisal/-a:Zakaj pravim Zemlji raj? Zato ker samo tukaj lahko živim, preživim in se gibljem na dolg rok brez astronomsko drage tehnologije. Pa še lepo mi je tukaj. Kje drugje bi mi lahko bilo lepše? Malo poglej skozi okno, zunaj je izbrunila pomlad. Kaj češ lepšega?
Hm, ti pa malo preveč gledaš reklame za pralne praške :lol:
Zemlja je za moje pojme daleč od raja, glej dnevnik tu pa tam :roll:, razen če ti tak dol visi za dogajanje po svetu.
Res pa je da lahko doživimo oboje, raj in pekel. Ampak glede na današnje razmere bi moral biti fajn nafilat z barvnimi tabletkami da bi vse slabo šlo mimo mene. Pri nas se pripravlja na dež. Kaj čem lepšega? Da bi bil na Santoriniju...

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

-"Hm, ti pa malo preveč gledaš reklame za pralne praške"
Reklam sploh ne gledam

-"Zemlja je za moje pojme daleč od raja, glej dnevnik tu pa tam , razen če ti tak dol visi za dogajanje po svetu"

Zemlja je trenutno naša najboljša in tudi edina izbira, sam mislim ,da bo še dolgo tako. To kar pa se dogaja na Zemlji, pa je nekaj povsem drugega. Slednje gre v kontekst z izgonom iz tega raja in s pomanjkanjem razumevanja tistih pravil o katerih sprašuješ.

Ne mešat teh stvari.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Torej ti enačiš izgon z trpljenjem ali z uničenjem?
ap-čiha napisal/-a:s pomanjkanjem razumevanja tistih pravil o katerih sprašuješ.
Katerih pravil? Okej, očitno jih ne razumem. Mi jih lahko razložiš?
Ne mešat teh stvari.
Katerih stvari? :D

Odgovori