"V naprej" določena prihodnost-usoda

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Phoenix(tm)
Prispevkov: 12
Pridružen: 20.4.2005 13:36
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Phoenix(tm) »

ja, ampak tvoje odločitve so produkt kemijskih reakcij.V mozganih se baje nahaja center hipotalmus, ki na podlagi videnega tvori molekule, ki nekako povzročajo tvoje občutke...

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Pozitron napisal/-a:Kako sem prišel do tega? Nisem. Pač so stvari, ki jih slutiš, veš.
Slutnje med različnimi ljudmi so različne, mnogokrat nasprotujoče si. Očitno je z slutnjami nekaj hudo narobe. In če ne drugega, vsaj z večino slutenj.

Uporabniški avatar
Pozitron
Prispevkov: 15
Pridružen: 29.3.2005 21:47

Odgovor Napisal/-a Pozitron »

Phoenix(tm) napisal/-a:ja, ampak tvoje odločitve so produkt kemijskih reakcij.
Mogoče...ampak te kemijske reakcije, ki rezultirajo v mojih odločitvah so produkt moje svobodne, ali proste volje. Jaz sam odločam kdaj, kako in v kolkikšni meri se bodo kemijske reakcije vršile => moje mišljenje, čustvovanje in vsa moja dejanja so produkt moje svobodne, proste volje.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Hm..če bi bilo čustvovanje pod vplivom tvoje lastne, svobodne volje...zakaj potem nisi stalno srečen?
Tvoje mišljenje in tvoj pogled izvira iz doživetega, kar pomeni iz preteklih kemičnih reakcij(ki so se sprožila preko čutov).
Dejanja ki zadovoljujejo tvoje biološke potrebe izvirajo iz kemičnih reakcij in ne svobodne volje.

Phoenix(tm)
Prispevkov: 12
Pridružen: 20.4.2005 13:36
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Phoenix(tm) »

tuki se z mrizom popolnoma strinjam!Tvoje mišljenje za moje pojme NI odvisno od tvoje volje.
Svojih misli pogosto ne mores kontrolirati.Kar pomisli, vsak dan se ti to dogaja

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kaj je sploh lastna, svobodna volja? Skozi življenje se preko doživetega naučimo, česar se moramo izogibati(kar nam ni prijetno) in tega, proti čemu bomo težili(kar nam je prijetno). Če človek ni prisiljen drugače, deluje v smeri, ki mu nudi ugodje. To stanje neprisiljenosti (torej prosto delovanje) ljudje označujejo za svobodno voljo, čeprav si niso svobodno izbrali tega, kar jim nudi ugodje.

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Če se nek kem. proces (naša čustva), sproži zaradi nekega drugege kem.procesa (čustva nekega drugega, oz. neka, ki jo je sprožil nek predmet), itn., potem pridemo do čisto prve kem. rakcije (recimo veliki pok).
Ali je že takrat vse bilo določeno?

Mene zanima če je to, da naj bi bile naše misli in čustva neki kem. procesi, 100% res. Ker če ni, potem vnaprej določena usoda takoj odpade. In potemtakem obstaja samo fizični svet in ni psihe? Ali bi se dalo prihodnost izračunati?

Ne vem, mislim da so odgovori na to vprašanje še daleč, če sploh so kje (lahko kdo izračuna? hehe). Sam menim da imamo svobodno voljo. Ampak tega ne trdim! Ali si samo zatiskamo oči? Ker ljudje mislimo da smo nekaj posebnega, je zelo težko sprejeti dejstvo, da smo le neke številke brez smisla (ker če imamo usodo že določeno, potem smo). Ampak vsaka stvar ima nek smisel.

Zdi se, da vsak odgovor sproži le še več vprašanj.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Mešate občutke in čustva.

Občutek nima nobene kemijske podlage. Občutek JE in se mu lahko odpreš, lahko ga tudi zavestno potlačiš, toda še vedno je prvi! Občutiš ga v "ZDAJ", v sedanjem trenutku. Ni nujno, da ti je všeč. Občutki se pojavijo in jih ne moreš spreminjat. So del tebe. Izvirajo "od znotraj"!

Čustva
pa so reakcija uma na občutke in so sekundarna posledica, ki ima podlago v prejšnjih življenjskih izkušnjah in vzgoji. So del uma in telesa.

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

powerslave napisal/-a:Mešate občutke in čustva.
To ni bistvo! Mogoče sem se malce narobe izrazil. Kljub temu mislim da se da razbrati sporočilo moje izjave.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Odg. je bil namenjen vsem, ne samo zadnjemu, ker sem malce bral ostale poste.
Se opravicujem za zmedo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

cycko napisal/-a:Če se nek kem. proces (naša čustva), sproži zaradi nekega drugege kem.procesa (čustva nekega drugega, oz. neka, ki jo je sprožil nek predmet), itn., potem pridemo do čisto prve kem. rakcije (recimo veliki pok).
Ali je že takrat vse bilo določeno?
Zakaj bi bilo vse določeno? Razen če s tem misliš samo določitev vzroka in posledice.
Mene zanima če je to, da naj bi bile naše misli in čustva neki kem. procesi, 100% res. Ker če ni, potem vnaprej določena usoda takoj odpade. In potemtakem obstaja samo fizični svet in ni psihe? Ali bi se dalo prihodnost izračunati?
psiha izhaja iz fizičnega. če ti nekaj občutiš ali slišiš v glavi, torej tega ne mmoreš drugemu natančno definirat, še ne pomeni, da ni fizično.
to je mogoče podobno z računalnikom. če nekaj vidiš na monitorju, torej ne vidiš dejanskega poteka operacij ampak samo posledice, ne pomeni to da je prikazana stvar na monitorju prišla iz lufta.
Ne vem, mislim da so odgovori na to vprašanje še daleč, če sploh so kje (lahko kdo izračuna? hehe). Sam menim da imamo svobodno voljo. Ampak tega ne trdim! Ali si samo zatiskamo oči? Ker ljudje mislimo da smo nekaj posebnega, je zelo težko sprejeti dejstvo, da smo le neke številke brez smisla (ker če imamo usodo že določeno, potem smo). Ampak vsaka stvar ima nek smisel.
svobodna volja je prosta dejavnost, ki sili k ugodju. Torej, svobodna volja obstaja v primeru, ko nas nič ne ovira pri doseganju ugodja. takrat je volja svobodna, brez vezi.
powerslave napisal/-a:Mešate občutke in čustva.

Občutek nima nobene kemijske podlage. Občutek JE in se mu lahko odpreš, lahko ga tudi zavestno potlačiš, toda še vedno je prvi! Občutiš ga v "ZDAJ", v sedanjem trenutku. Ni nujno, da ti je všeč. Občutki se pojavijo in jih ne moreš spreminjat. So del tebe. Izvirajo "od znotraj"!

Čustva pa so reakcija uma na občutke in so sekundarna posledica, ki ima podlago v prejšnjih življenjskih izkušnjah in vzgoji. So del uma in telesa.
občutek pride iz lufta? oziroma, "od znotraj" (kar pomeni iz črne škatle, ne? ne vidiš operacij)? na podlagi česa pa se določi ali nam bo všeč(pozitiven občutk) ali ne(negativen občutek)?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Tako kot se ne da spremeniti preteklosti se tudi ne da spremeniti prihodnosti.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Zakaj se pa potem tako trudiš?

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

mriz napisal/-a: občutek pride iz lufta? oziroma, "od znotraj" (kar pomeni iz črne škatle, ne? ne vidiš operacij)? na podlagi česa pa se določi ali nam bo všeč(pozitiven občutk) ali ne(negativen občutek)?
Halooo, kaksnega lufta (kaj ti morda manjka fizikalni in matematicni izraz za tvojo dusevnost)? Od kod dober obcutek in od kod slab?? ha ha ta pa je dobra... :lol: :lol: :lol:

Samo kot primer, ker sprasujes taksne stvari, ki jih razume vsak otrok. Sorry ampak razlika je v tebi, ce vidis hudo prometno nesreco (tisti trenutek ko avto zadane pesca, ne sekundo ali dve kasneje ko ze razmisljas ali je revez prezivel) in obratno...trenutek ko prvic vidis svojega novorojenega otroka (ne sekundo kasneje, ko ze razmisljas komu je podoben itd).
Ce ne znas razlikovat med svojimi obcutki, potem se vprasaj zakaj jih zavestno tlacis! Nic ne skodi ce se jim odpres (brez formul in operacij). :wink:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

powerslave napisal/-a:Halooo, kaksnega lufta (kaj ti morda manjka fizikalni in matematicni izraz za tvojo dusevnost)? Od kod dober obcutek in od kod slab?? ha ha ta pa je dobra...
Np, tale je še boljša:
powerslave napisal/-a:Občutek nima nobene kemijske podlage. Občutek JE in se mu lahko odpreš, lahko ga tudi zavestno potlačiš, toda še vedno je prvi! Občutiš ga v "ZDAJ", v sedanjem trenutku.
:lol:

Sicer pa je moja izjava bila v obliki vprašanja, preko katerega sem skušal dobiti dodatno razlago. Če občutki nimajo kemijske/fizikalne podlage, pridejo iz lufta?? (To je vprašanje, ne trditev.)

powerslave napisal/-a:Sorry ampak razlika je v tebi, ce vidis hudo prometno nesreco (tisti trenutek ko avto zadane pesca, ne sekundo ali dve kasneje ko ze razmisljas ali je revez prezivel) in obratno...trenutek ko prvic vidis svojega novorojenega otroka (ne sekundo kasneje, ko ze razmisljas komu je podoben itd).
In ti trdiš da občutki ki se porajajo ob tem nimajo kemijske podlage??
Ce ne znas razlikovat med svojimi obcutki, potem se vprasaj zakaj jih zavestno tlacis! Nic ne skodi ce se jim odpres (brez formul in operacij)
Zavestno jih tlačim? No, tu pa tam res...O, seveda škodi če se odprem občutku jeze! Sem se enkrat jezi odprl(v istem trenutku, brez pomisleka) in naredil luknjo v vrata. Včasih je dobro, če občutke tlačimo :lol:

Odgovori