"V naprej" določena prihodnost-usoda

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

mriz napisal/-a: In ti trdiš da občutki ki se porajajo ob tem nimajo kemijske podlage??
Ne podlage nimajo v kemiji, imajo pa posledico.

Dogodek JE nastal in istocasno JE tudi obcutek. Tu ni dvoma! Preprosto ves, da ti je takrat neugodno (npr. prom. nesreca).

Te skoraj takoj za tem stisne v plexus solaris (kar je ze posledica obcutka) in pod zelodcem zacutis pekoco bolecino, a ne?
Posledica (ne vzrok!) je sproscanje kateholaminov (adrenalin, noradrenalin) na podlagi zivcnih impulzov iz centr.zivcevja, ki odg. na obcutek (v medicini danes ni dvoma o povezanosti duha in zivcevja t.i. psihosomatska povezanost) in le ti povzrocijo povisan pulz, povisan arterijski tlak, povecano delovanje simpatika, povecano potenje, vec glukoze v krvi in misicje, plitkejse in hitrejse dihanje itd...
Ko avto udari (v trenutku ko naredi 'BUM'), te v zelodcu se ne pece in pulza se nimas pospesenega. To je jasno, tu ni dvoma.
mriz napisal/-a: Zavestno jih tlačim? No, tu pa tam res...O, seveda škodi če se odprem občutku jeze! Sem se enkrat jezi odprl(v istem trenutku, brez pomisleka) in naredil luknjo v vrata. Včasih je dobro, če občutke tlačimo :lol:
No vrata le pazi :D
Vendar zal spet mesas. Jeza je custvo in ne obcutek. Jeza je posledica.
Bil si jezen, ker si tako odreagiral na obcutek, ki ti ni zbujal zadovoljstva.
Nekdo bi na isti impulz odreagiral popolnoma drugace (isti obcutek, drugo custvo).

Mislim da sedaj razumes :wink:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

powerslave napisal/-a:Dogodek JE nastal in istocasno JE tudi obcutek. Tu ni dvoma! Preprosto ves, da ti je takrat neugodno (npr. prom. nesreca).
Kaj pa tisti, ki jim ni neugodno ob prometni nersreči? Kako na prometno nesrečo reagira otrok, ki ne ve, kaj je to prometna nesreča(ob predpostavim da ne sliši kričanja, ne občuti panike ostalih, ne sliši glasnega buma- te stvari ga prestrašijo)?
Te skoraj takoj za tem stisne v plexus solaris (kar je ze posledica obcutka) in pod zelodcem zacutis pekoco bolecino, a ne?
Ni nujno. Reakcije, torej občutki, so naučeni, oziroma so pod vplivom ravnotežja kem. substanc v možganih (droge, alkohol..)
Mogoče še ni natančno ugotovljeno kako iz signala, ki ga posredujejo
telesna čutila, nastane občutek. Ampak to še ne pomeni da ne izhaja iz teh signalov. kot sem rekel, verjetno je to naučeno.
Kako medicina definira duha?


No vrata le pazi
Uh, še srečen sem, da sem takrat udaril v vrata.
Vendar zal spet mesas. Jeza je custvo in ne obcutek. Jeza je posledica.
Bil si jezen, ker si tako odreagiral na obcutek, ki ti ni zbujal zadovoljstva.
Nekdo bi na isti impulz odreagiral popolnoma drugace (isti obcutek, drugo custvo).
No in ta občutek je povzročilo zunanje dogajanje, kar pomeni da so se zunanji signali, na katere naučeno reagiram z neprijetnim občutkom, spremenili moje stanje kemije v možganih in posledica je bila jeza.
Kako bi lahko kdo drug reagiral na neprijeten občutek s srečo? Negativen občutek ---> negativno čustvo.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

Bom skrajsal iskanje dlake v jajcu.
mriz napisal/-a: Ni nujno. Reakcije, torej občutki, so naučeni,...
Spet dajes v en kos!
Obcutek je zaznava in ni naucena. Reakcija=posledica na neko akcijo!
mriz napisal/-a: No in ta občutek je povzročilo zunanje dogajanje, kar pomeni da so se zunanji signali, na katere naučeno reagiram z neprijetnim občutkom,...
Spet mesas!
Nauceno reagiras (um, telo) in to so custva, obcutek lahko zavestno ali podzavestno tlacis.
Das masko zaznavi!
Zdi se mi da se ponavljam!
mriz napisal/-a: Kako bi lahko kdo drug reagiral na neprijeten občutek s srečo?
Vprasaj tistega, ki je ze kot malcek v Afriki nosil kalasnikova, streljal na otroke v sosednji vasi in je kot odrasel sodeloval pri poboju 500.000 Ruandcev.
Zadnjič spremenil powerslave, dne 26.4.2005 11:09, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Obcutek je zaznava in ni naucena. Reakcija=posledica na neko akcijo!
Zakaj pa potem vsi ne občutijo slabega občutka ob istih (za tebe slabih) situacijah?
Vprasaj tistega, ki je ze kot malcek v Afriki nosil kalasnikova, streljal na otroke v sosednji vasi in je kot odrasel sodeloval pri poboju 500.000 Ruandcev.
On ne dobi iz slabega občutka pozitivno čustvo, ker slabega občutka sploh ne dobi(večina vsaj-tisti drugi pa propadejo).

Od posameznika je odvisno kaj bo občutil ob določenih situacijah. Nekdo ob neki sutiaciji, ki v tebi sproži negativen občutek, občuti pozitiven občutek!
Ob taki situaciji di dobiš negativna čustva, on pa pozitivnega.

Občutki niso vnaprej določeni za vse ljudi za vse situacije. Skozi življenje se jih naučimo, ali pa so odvisni od zdravil, drog.


Nisi mi še odgovoril kako medicina definira duha.

Uporabniški avatar
powerslave
Prispevkov: 68
Pridružen: 26.12.2003 22:11

Odgovor Napisal/-a powerslave »

mriz napisal/-a: Nisi mi še odgovoril kako medicina definira duha.
Ne isci resnice tam, kjer je ne iscejo!


Moje razlage koncujem z naslednjim citatom:

Huang Po 9. st. n.št.
»Ni se potrebno navezovati na čutila niti se jim izogibati.«

»Pojmi so vezani na čutila in ko se na tej osnovi pojavijo tudi čustva, je transcedentalna modrost prekrita.«


2x sem popravljal prejsnji post, ker sem samo prenesel zg. citat v ta post, potem ko si me prehitel.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne isci resnice tam, kjer je ne iscejo!
Hm, se nisi ti skliceval na medicino?

Moje razlage koncujem z naslednjim citatom:
Torej se predaš?

Preštudiraj še Sun Tzuja poleg vseh ostalih vzhodnjakov..

Uporabniški avatar
Grigorius
Prispevkov: 165
Pridružen: 22.5.2005 21:59
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Grigorius »

***Obcutek je zaznava in ni naucena.***

Občutek vsekakor ne more bit zaznava ampak interpretacija le - te! Lahko zaznavaš sliko in šele kasneje čutiš oz občutiš njeno toploto, ne moreš občutit nečesa preden ga zaznaš pravtako moraš najprej videt (torej zaznat) prometno nesrečo da lahko potem nekaj občutiš, kot si sam rekel se možgani odzovejo in interpretirajo dogodek takoj zato te tudi stisne v želodcu ... sam to nikakor ne ovrže determinizma!
Še vedno stoji vse na kemiji in fiziki torej še vedno so vsi procesi vkločno s čutenjem determinirani. Npr. Oko sprejme svetlobni signal vzburi celice v očesni mrežnici te pošljejo elektrokemične signale možganom ti interpretirajo sliko in tudi občutek, ki k tej sliki pripada - kje je svobodna volja?

Odgovori