nabrušen nož

Razprave o znanstvenih vidikih kuhanja, pečenja, cvrtja ...
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

nabrušen nož

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Moj oče je trdil. da moraš nabrušen nož vedno prati v mrzli vodi, da ga topla voda otopi.
Ali gre za vraževerje?

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Re: nabrušen nož

Odgovor Napisal/-a Majstor »

NIKKI napisal/-a:Moj oče je trdil. da moraš nabrušen nož vedno prati v mrzli vodi, da ga topla voda otopi.
Ali gre za vraževerje?
to je pa definitivno vraževerje :D , da otopitev noža s tepmeraturno deformacijo, je potrebna dosti večja temperatura kot jo pa dobiš iz bojlerja

drugale imaš napisano da JE trdil, a to misliš da ne trdi več ali da ni več sposoben trditi? :wink:

lp

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

mogoče je že pokojen,
če je, potem moje sožalje

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gumy »

Ne pozabimo na kakšne kemične procese, ki so bolj intenzivni v vroči vodi. Mogoče pa ni čisto vraževerje. :?:

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Majstor »

za nerjaveče jeklo pa res ne

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Moj oče je že kar nekaj let pokojen!
Trditev je iz časov, ko je bilo nerjaveče železo še eksotika.

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Majstor »

jah kaj čmo, vsakogar to doleti enkrat, uglavnem zadeva je bolj taka, kot božiček

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sam bi bil prec za vraževerje, če tudi meni ne bi vedno težili (starši, stari starši), da dobrih nožev nikakor ne smem dati v pomivalni stroj. Vem, da to zelo škodi predvsem lesenim in keramičnim držalom.

Zaradi tega sem poklical asistenta za toplotno obdelavo in se je začel samo smejati:). Te temperature so znatno prenizke za kakršne koli toplotne reakcije železa kaj šele rostfraja, baje bi se kaj lahko zgodilo pri temperaturah višjih od 190°C. Drugače pa je pomivalni stroj le malo bolj agresiven (drgnjenje posode med seboj oz. trki umazanije ob predmete, plus tega da se dlje časa suši kot pa na roke pomita in pobrisana posoda).

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Menim da tu ne gre za vraževerje! Saj kolikor vem mesarji ne pusijo prati svojega orodja v topli vodi. Oni že zaznajo, da se jim noži zatopijo, če jih pereš v topli ali celo vroči vodi.
Mogoče pa je kje vedež, ki nam bo razkril uganko :?:

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

No mogoče niste popolnoma razumeli.
Po vsakem brušenju noža se le ta opere z hladno vodo.
Če je voda samo mlačna, že izgubi na ostrini, kaj šele iz bojlerja.
Sicer pa lahko vsak tudi preizkusi stare metode, katere veljajo še danes ne glede na materiale.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Tako zdej sm pa pršu zadevi do dna!

In sicer v podjetju BSH, kjer izdelujejo gospodinjske aparate (kuhinjska mesoreznica).

Imeli so supertest pranja nerjavnih okroglih rezil iz "rostfreia". Spodaj prilagam slike novega noža (slikano pod kamero s povečavo) in noža, ki je bil v pralnem stroju kar 80×!!!

Nov nož:

Slika

80× opran nož:

Slika

Dokaz da tudi nerjavno jeklo zarjavi in se otopi in to predvsem zaradi baje zelo agresivnih pralnih praškov in ne zaradi tople vode, vsaj tako so mi to zatrdili inženirji v BSH-ju! Torej po enem pranju oz. parih pranjih se nožu še ne bo zgodilo prav nič!

Mislim, da bi ta tema lahko prešla v Znanost v kuhinji (btw: svetovna tema): viewforum.php?f=32
Zadnjič spremenil MAVER|CK, dne 15.7.2008 13:14, skupaj popravljeno 1 krat.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

celica napisal/-a:Če je voda samo mlačna, že izgubi na ostrini, kaj šele iz bojlerja.
Kako to veš? Nože s plastičnim držalom pogosto perem v pomivalniku, pa nisem opazil nobene izgube ostrosti zaradi pranja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK: Zanimiv test.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

:D MAVER|CK plačam pivo!

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Vse za služenju znanosti :P !

Odgovori