Kako točno deluje ekonom lonec?

Razprave o znanstvenih vidikih kuhanja, pečenja, cvrtja ...
Odgovori
polonca
Prispevkov: 2
Pridružen: 22.10.2004 11:30

Kako točno deluje ekonom lonec?

Odgovor Napisal/-a polonca »

Eni deklici pomagam pri referatu, približno razumemo a me vseeno zanima bolj podrobno kako deluje ekonom lonec! S temperaturo se zviša energija, s tem se ustvari tlak... Še kaj? Prosim za odgovor!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ekonom lonec je zatesnjen. Ko zvisujes temperaturo, voda izpareva zato se zvisuje tlak nad vodo. Pri visjem tlaku pa voda vre pri visji temperaturi. Ko se temperatura dovolj poveca da koncno zavre, je temperatura ze cez 100 stopinj, pri visji temperaturi se pa hrana hitreje skuha (no, o kuhanju ne bom razpravljal ker se ne spoznam).
Naceloma k povecanju tlaka vpliva tudi zrak (ta je v posodi ze od zacetka), ki se mu s temperaturo visa tlak, vendar vecino tlaka prispeva vodna para.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Ja, pa najbrž je za kako meso dobro, da ga pogreješ na temperaturo, višjo od 100 °C. Zihr je pač zihr. V pečici se to seveda da lažje izvesti, za kuhanje v loncu pa pač potrebujemo ekonom lonc.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Al pa če bi meli kakšno drugo tekočino, ki bi zavrela šele pr ene 200°C, hehe. Sam take so vse ponavadi strupene.

PS: Baje je zlo težko skuhat čaj na Mt. Everestu. sicer voda že zavre pr ene 80°C, sam se nikakor noče skuhat pol:). No mislim, da jaz s takšnim kuhanjem ne bom mel nikoli težav:).

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Mafijec napisal/-a:Ja, pa najbrž je za kako meso dobro, da ga pogreješ na temperaturo, višjo od 100 °C. Zihr je pač zihr. V pečici se to seveda da lažje izvesti, za kuhanje v loncu pa pač potrebujemo ekonom lonc.
Meso lahko v pečici pregreješ nad 100 °C le površinsko saj je v njem voda, ki bo izhlapela. Torej moraš dvigniti tlak!

Lep dan...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Nasprotni princip od ekonom lonca (višji tlak --> višje vrelišče), so lonci, ki ustvarjajo podtlak (nižji tlak --> nižje vrelišče). Ta princip izkoriščajo pokrovi SECUQUICK proizvajalca AMC, ki zagotavljajo kuhanje pri temperaturi okoli 80 °C. Če gre verjeti zagotovilom proizvajalca, naj bi tako kuhanje v hrani ohranilo vitamine, čas kuhanja pa naj bi se zmanjšal od 50 do 80%.
MAVER|CK napisal/-a:PS: Baje je zlo težko skuhat čaj na Mt. Everestu. sicer voda že zavre pr ene 80°C, sam se nikakor noče skuhat pol:). No mislim, da jaz s takšnim kuhanjem ne bom mel nikoli težav:).
Nek Italijan je AMC lonce reklamiral tako, da jih je nesel s seboj na Himalajo. Trdil je, da si je edino z njimi uspel skuhati špagete. 8)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hm, kuhanju do 80 C se mi zdi perverzno reči kuhanje. Morda pasteriziranje ...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:Hm, kuhanju do 80 C se mi zdi perverzno reči kuhanje. Morda pasteriziranje ...
Verjetno je treba prej doreči, kaj se jemlje kot kuhanje. Meni osebno se recimo zdi kuhanje pri povišanih tlakih in posledično npr. pri 120 °C steriliziranje.

krefts
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 18
Pridružen: 1.3.2007 23:11

Odgovor Napisal/-a krefts »

Mafijec napisal/-a:V pečici se to seveda da lažje izvesti, za kuhanje v loncu pa pač potrebujemo ekonom lonc.
V pečici je meso težje segreti, kot če ga damo v vročo vodo. Zrak je namreč bistveno slabši prevodnih toplote kot voda.

krefts
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 18
Pridružen: 1.3.2007 23:11

Odgovor Napisal/-a krefts »

MAVER|CK napisal/-a:Al pa če bi meli kakšno drugo tekočino, ki bi zavrela šele pr ene 200°C, hehe. Sam take so vse ponavadi strupene..
Olje je kar primerna netrupena tekočina za ta namen in cvretje je zato priljubljen način priprave hrane.

krefts
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 18
Pridružen: 1.3.2007 23:11

Odgovor Napisal/-a krefts »

Roman napisal/-a:Hm, kuhanju do 80 C se mi zdi perverzno reči kuhanje. Morda pasteriziranje ...
Že pri 60 C se meso kar v redu skuha. Poglejte si film:
http://www.chemsoc.org/networks/learnne ... /V09_2.wmv

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Že, že, kaj pa salmonela?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Že, že, kaj pa salmonela?
Roman salmonele so le pri kokoših in so sestavni del njihovega prebavnega trakta!
Se pa popolnoma strinjam, da mora biti meso pregledano s strani veterinarja. Še bolje pa je, da ga nekdo preiskusi pred teboj.:lol:
Drugače pa je na filmu normaln manj popečen biftek, le da si ga je izbral, ko se je še sprehajal.:wink:

Lep dan..

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sam v oljuse hrana peče v vodi pa kuha. Če bi voda zavrela pr 200°C se hrana še vedno po moje nebi spekla v vodi:).

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

Pomoje pa. Najbrž ne bi bilo povsem isto, ampak 200 °C je 200°C.

Odgovori