krave vs. drugo onesnaževanje

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
condor
Prispevkov: 21
Pridružen: 20.11.2006 17:17

krave vs. drugo onesnaževanje

Odgovor Napisal/-a condor »

torej, stvar je sledeča: danes pri pouku geografije nam začne učitelj nadvse zagreto tolmačiti, da krave onesnažujejo okolje. zakaj? ker naj bi bila bojda amonijak in metan, ki nastajata pri razgrajevanju zelo agresivna do drugih plinov in podobno. padla je tudi trditev da ena krava povzroči večje onesnaženje kot en avtomobil.


sam tej trditvi niti pod razno ne verjamem, me pa zanimajo vaša mnenja.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

haha, kakšno naklučje, danes nam je prfoksa bilogije povedala enako, da so krave velik onesnaževalec okolja in nebi smeli tako "podpirati" živinorejo :)

torej mora biti nekaj na temu...

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

tista o primerjavi onesnaževanja krave vs. onesnaževanje avtomobila se mi zdi res za lase privlečeno...
Sicer pa krave dejansko proizvedejo precej metana, ki je znan toplogredni plin.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Nekje sem prebral, da krava dnevno izpusti do 150 litrov plina.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

zakaj so pa tako omenjene samo krave? a je enako z ostalimi živalmi, npr. konji, ovcami, prašiči ali celo divjimi živalmi, npr. medvedi, itd

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

ja, ubistvu je... sam če pomislš, kakšen je delež divjih živali, poleg tega tudi le-te nimajo tako intenzivne prehrane. Slednje velja tudi za ovce in konje. Sicer je populacija krav precej velika oz. jih je precej več kot npr. prašičev oz. konj.

cHewap
Prispevkov: 33
Pridružen: 5.5.2007 16:41

Odgovor Napisal/-a cHewap »

hehe nm je tud profesorca o tem razlagala. Pomoje zato, k je biu prejsn cetrt u poletu en clank o tem.

menda je res uno, da proizvedejo krave veliko CO2-ja, zravn je pa se to, da prevec izrabljajo zemljo na kateri se pasejo pa se velik vode porabjo.

Point zgodbe je pomoje u tem, da vsi postanemo vegiji, le tako bomo resili svet :D

condor
Prispevkov: 21
Pridružen: 20.11.2006 17:17

Odgovor Napisal/-a condor »

zdi se mi cudno, da bi krave onesnaževale planet zgolj s tem da so, oziroma da se hranijo, iztrebljajo, dihajo. po mojem razmišljanju bi moral biti tam, kjer so imeli kavboji svoje pašnike krav sedaj kaos-puščava. sicer pa, zagotovo nobeno bitje na svetu razen človeka ne onesnažuje okolja namerno.



lp

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Halo, koker Krave proizvedejo toplogrednih plinov ni nič proti tem kolikor ga spusti človek v ozračje to pa ni nič proti tistemu kolikor ga pride iz svetovnih oceanov zaradi gnitja mikroorganizmov:).

Poglejte še tole: viewtopic.php?p=19396#19396

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

ja, sam gre za to, da da je količina zaradi gnitja mc-organizmov konstantna, delež človeka pa precej večji kot v bližnji preteklosti. Podobn je zarad izbolšav v živinoreji.

[Krypton]
Prispevkov: 69
Pridružen: 3.11.2005 19:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

To sem tudi sam ze večkrat slišal, samo prvo nisem verjel, ker se do zaj v medijih ni nič omenjalo o množičnem onasnaževanju krav.
Me zanima če je to mit ali resnica in če lahko kdo to podpre z potatki(npr koliko plina spusti v zrak krava in koliko povprečen avto)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sej lahka zračunaš. Avti majo podatek, da izpustijo okoli 150 g CO2 na 100 km. Taki obični Evropski:). To je pa natanko 3,2 mola CO2-ja, če je molska masa CO2-ja 46. 1 mol je pa 22,4 l!
Zadnjič spremenil MAVER|CK, dne 5.6.2007 11:46, skupaj popravljeno 2 krat.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Kolk pa krava na 100 km :D
Malo heca! Sedaj je pa potrebno vedeti koliko km/dan naredi povprečen avtomobil!
Pa če ena krava naredi več CO2/dan to še ne pomeni, da krave bolj onesnažujejo, pomoje je avtomobilov veliko več, .....

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Rokerda napisal/-a:pomoje je avtomobilov veliko več, .....
Se popolnoma strinjam!

To se vegetarjanci neki tolažijo, kako prihranijo okolje drugače se pa na polno z avti vozijo okol, vsi smo krvavi pod kožo.

Najboljša mi je pa ta, ker 90% vegetarjancov nosi usnjen pas in čevlje, pa taki ljubitelji živali. Moj stric je pa vetrinar pa tud lovec zraven, pa povejte kako gre to skupej. Ziher naredi več dobrega za živali kot marsikater vegetarjanec, k ojih ne je:).

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Mislim, da največ metana v ozračje spustijo termiti! Oceanski metan pa se včasih nabira na dnu in tam dobimo jezera metana in prav luštne živali.

Odgovori