Zemlja diha

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Zemlja diha

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Svetovna simulacija onesnaževanja zemlje s CO2-jem.

http://www.breathingearth.net/

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sem si ogledal film inconvenient truth od Al Gora http://www.climatecrisis.net/ (priporočam) in se me je prijelo. Menjal sem žarnice za varčne, monitorje za lcd-je in Googla za Blackla (črna verzija Googla), da prihranimo na elektriki: http://www.blackle.com/

Tk al pa tk smo v r...! Jst osebno vidim največji problem v prevelikem številu prebivalstva, v 50 letih smo nas pridelali še za dodatne 4 miljarde, ni šans da nas Zemlja tok velik prenese.... Sam zanima me kaj nas bo prej udarlo, pomanjkanje vode, onesnažen zrak ali poplave?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK, priporočam ogled dokumentarca britanske Channel 4 "THE GREAT GLOBAL WARMING SWINDLE", ki je protiutež Goreovi stvaritvi:

http://www.magnusorerar.blogspot.com/20 ... indfe.html.

Drugo plat medalje problematike globalnega segrevanja pa npr. ponuja stran (katero je že v eni drugi temi navedel Marjan):

http://www.friendsofscience.org/.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Torej, ali Gore laže? Ali vse njegove meritve lažejo? Vse tisto, da meritve še nikoli niso bile tako visoke v zgodovini Zemlje...je to laž?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Njegove meritve? Še nikoli niso bile? Zagreti za obe strani imajo težave z izražanjem.
Vsi taki filmčki so napumpani s superlativi in obarvani čustveno.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Meritve, količina \(CO_2\), ipd....
Res je, da so obe strani obarvani čustveno, vendar mene zanima, ali je to kar pravi Gorov film res. Oz ali so dejstva, ki jih je on navedel resnična

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Torej, ali Gore laže? Ali vse njegove meritve lažejo? Vse tisto, da meritve še nikoli niso bile tako visoke v zgodovini Zemlje...je to laž?
Meritve, količina CO_2, ipd....
Res je, da so obe strani obarvani čustveno, vendar mene zanima, ali je to kar pravi Gorov film res. Oz ali so dejstva, ki jih je on navedel resnična
Eni ali drugi želijo prikazati samo eno plat medalje, trenutno pa še ne more biti jasno, kdo se je bolj približal resnici:

Gore in somišljeniki napovedujejo (biblično) apokalipso, če ljudje ne bodo nehali s škodljivim početjem, njihovi nasprotniki pa vpliv človeka na globalno segrevanje minimizirajo in menijo, da dvig temperatur primarno povzročajo drugi (zaenkrat še ne dovolj identificirani) mehanizmi. Kje je resnica? Zaenkrat je najbolj modro reči, da ravno nekje vmes.

Sicer pa Gore ni nikakršen znanstvenik, ampak bivši politik (demokratski poraženec volitev za predsednika ZDA leta 2000). Kar se tiče samih "meritev \(CO_2\)", pa je recimo v dokumentarcu "THE GREAT GLOBAL WARMING SWINDLE" prikazano, da ni prave korelacije med povečanimi količinami \(CO_2\) v ozračju in dvigom globalne temperature.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Nisem rekel, da je Gore znanstenik, vendar je moral imeti kakšne znanstvenike pod sabo, da je lahko sploh naredil ta film.

Ampak do sedaj mi še nobeden ni odgovoril. :)
A so meritve prikazane v Neprijetni resnici resnične?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Nisem rekel, da je Gore znanstenik, vendar je moral imeti kakšne znanstvenike pod sabo, da je lahko sploh naredil ta film.
Nič ni rabil za snemanje filma, razen zelencev in filmske ekipe.
Ampak do sedaj mi še nobeden ni odgovoril.
A so meritve prikazane v Neprijetni resnici resnične?
Nisem pogledal vsega filma, ker mi je počasi začel najedati, ampak glede na to, kar sem videl, bi odgovoril: ne vem. Ponavadi zaupam rezultatom, ko je zadaj opisana metoda, statistični procesi in razlaga snovi. V filmu tega ni.
Film ni pravi nosilec za distribucijo znanstvena spoznanja. Gre bolj za vplivanje na mišljenje gledalcev kot pa za resno poročilo. Ne, ne gre za znanost, gre za vero.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Aha, vendar je bil film tako odmeven, da bi že prišlo v jasnost, če bi bili podatki napačni/neresnični.

Sam osebno vrjamem v segrevanje ozračja, samo poglejte zadnjih par zim in poletij.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Aha, vendar je bil film tako odmeven, da bi že prišlo v jasnost, če bi bili podatki napačni/neresnični.
Če ciljaš na
Rokerda napisal/-a:Vse tisto, da meritve še nikoli niso bile tako visoke v zgodovini Zemlje...je to laž?
to vsekakor ne drži. Če si pogledaš:

Slika

potem vidiš, da je bila večino paleozoika in v mezozoiku koncentracija \(CO_2\) v atmosferi bistveno višja kot danes in da je od jure (era dinozavrov) naprej do današnje dobe padala. Sicer je res, da v zadnjih desetletjih spet narašča, ampak, kakor je razvidno iz grafa, povprečna globalna temperatura (v zadnjih 600 milijonov let zgodovine Zemlje) ni v pravi korelaciji s koncenatracijo \(CO_2\). Očitno so posredi drugi bolj pomembni mehanizmi.
Sam osebno vrjamem v segrevanje ozračja, samo poglejte zadnjih par zim in poletij.
Sam tudi. Ampak sploh ni nujno, da ima človek pri tem največji vpliv.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Še link, od koder je slika:

http://mysite.verizon.net/mhieb/WVFossi ... imate.html.

Zelo zanimiv je eden od sklepov avtorja te strani:
The Carboniferous Period and the Ordovician Period were the only geological periods during the Paleozoic Era when global temperatures were as low as they are today. To the consternation of global warming proponents, the Late Ordovician Period was also an Ice Age while at the same time CO2 concentrations then were nearly 12 times higher than today-- 4400 ppm. According to greenhouse theory, Earth should have been exceedingly hot. Instead, global temperatures were no warmer than today. Clearly, other factors besides atmospheric carbon influence earth temperatures and global warming.
Še njegov končni sklep, ki je po mojem mnenju zelo uravnotežen:
What will our climate be like in the future? That is the question scientists are asking and seeking answers to right now. The causes of "global warming" and climate change are today being popularly described in terms of human activities. However, climate change is something that happens constantly on its own. If humans are in fact altering Earth's climate with our cars, electrical powerplants, and factories these changes must be larger than the natural climate variability in order to be measurable. So far the signal of a discernible human contribution to global climate change has not emerged from this natural variability or background noise.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sorry, ampak tule se pa ne strinjam z vami. Boli me đoli, če niso Alove meritve prave. Gre se za filozofijo, ki je usmerjena proti kapitalizmu (kar močno podpiram) in je eden redkih Američanov, ki v ospredje postavlja Evropo in Japonsko (vsaka čast) večina ostalih je napihnjenih samih s sabo!

Gre se za to, da se lahko potrudimo na majhnih korakih (zakaj bi imeli podnevi prižgane luči, zakaj bi puščali vodo iz pipe, če si ne peremo rok, zakaj bi se vozili z avtom, če se lahko s kolesom, zakaj bi si kupili neko novo stvar, če še stara deluje...? saj ne pravim, da jaz upoštevam vse te nasvete ampak spoštujem vsakega, ki se za to odloči!

Za opomin prerokba Indijancev Kri (očitno nam):

Šele ko bo posekano poslednje drevo,
šele ko bo zastrupljena poslednja reka,
šele ko bo ujeta poslednja riba,
šele potem boste ugotovili, da denarja ni moč jesti.


@shrink: Dober graf, sam ne morm si predstavljat kako bo na Zemlji (če je zdej ledena doba), ko bo povprečna temperatura 10°C višja kod dandanes. Plus tega, da smo mi dvignali stopnjo cO2-ja v 50 letih za toliko kot drugače potrebuje nekaj miljonov let! Kaj praviš na to? Mal bi morali odvod tega grafa videti pa bi se lahka pol zamislili:).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Sorry, ampak tule se pa ne strinjam z vami. Boli me đoli, če niso Alove meritve prave. Gre se za filozofijo, ki je usmerjena proti kapitalizmu (kar močno podpiram) in je eden redkih Američanov, ki v ospredje postavlja Evropo in Japonsko (vsaka čast) večina ostalih je napihnjenih samih s sabo!

Gre se za to, da se lahko potrudimo na majhnih korakih (zakaj bi imeli podnevi prižgane luči, zakaj bi puščali vodo iz pipe, če si ne peremo rok, zakaj bi se vozili z avtom, če se lahko s kolesom, zakaj bi si kupili neko novo stvar, če še stara deluje...? saj ne pravim, da jaz upoštevam vse te nasvete ampak spoštujem vsakega, ki se za to odloči!

Za opomin prerokba Indijancev Kri (očitno nam):

Šele ko bo posekano poslednje drevo,
šele ko bo zastrupljena poslednja reka,
šele ko bo ujeta poslednja riba,
šele potem boste ugotovili, da denarja ni moč jesti.
Saj se je prerokba Indijancev že uresničila na primeru Velikonočnega otoka:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... di-planeta,

vendar vseeno menim, da je Goreov film (pa čeprav je bil morda narejen z dobrimi nameni) lahko škodljiv, saj povzroča nepotrebno paniko.

Kar se tiče samega Gorea, pa je bil dva mandata Clintonov podpredsednik in bi lahko takrat storil kaj konkretnega s filozofijo, ki jo sedaj razširja v svojem filmu. Kljub temu da je bila Clintonova administracija bolj naklonjena naravovarstvenim vprašanjem od predhodnih (da niti ne omenim sedanje), pa vseeno ni ratificirala Kyotskega protokola. Sicer je sam Gore leta 1998 simbolično podpisal protokol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kyoto_Prot ... ted_States,

vendar je imel s senatorjem Liebermanom vseeno pozicijo, da naj ne bi bilo potrebe po predložitvi tega protokola Senatu ZDA, dokler se o njem ne bi prej izjasnile (participirale) države v razvoju.

Zaradi navedenega na to Goreovo spreobrnitev gledam z mešanimi občutki.
@shrink: Dober graf, sam ne morm si predstavljat kako bo na Zemlji (če je zdej ledena doba), ko bo povprečna temperatura 10°C višja kod dandanes. Plus tega, da smo mi dvignali stopnjo cO2-ja v 50 letih za toliko kot drugače potrebuje nekaj miljonov let! Kaj praviš na to? Mal bi morali odvod tega grafa videti pa bi se lahka pol zamislili:).
Povišanje povprečne globalne temperature za 10°C je zgolj "worst case scenario" nekaterih klimatoloških modelov. Marsikdo pa tem modelom očita velike pomanjkljivosti (od premalo upoštevanih parametrov pa do tega, da so v njih kot izhodišče upoštevani zgolj klimatski podatki zadnjih 100 let).

Sicer je res, da smo ljudje odgovorni za dvig koncentracije \(CO_2\) v ozračju v zadnjih desetletjih, ampak vprašanje je, kolikšen je ta delež v "efektu tople grede". Nasprotniki teorije globalnega segrevanja povzročenega s strani človeka npr. navajajo, da je ta delež zanemarljiv; cca. 0.28 %:

http://mysite.verizon.net/mhieb/WVFossi ... _data.html.

Komu bolj verjeti? A "million dollar quest".

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Only time will tell!

Mi je čist jasno, da je ta film samo neke vrste predvolilna kampanija oz. polnjenje žepov z denarjem. Človek se ne more kar čez noč spreobrniti, sej smo vsi krvavi pod kožo. "Najprej bom seb priskerbel lagodno življenje pol pa se bom začel sekirat za ostale, oz. za naš planet. Itak in itak jaz ne bom več živ, ko se bodo pojavile globalne katastrofe zaradi onesnaževanja okolja!" Fuj, fej.... sej pravim, da me je včasih sram da sm človek! Raj bi bil žival.... totalni egoisti smo.....

Tudi sam sem prebral nekaj materiala na to temo, da se iz morja spuščajo v zrak enormne količine CO2-ja. ampak kaj res nihče ni sposoben zmeriti količino CO2-ja ki ga v zrak spuščamo mi in tistega, ki nastane pri razkroju oz. gnitju živih stvari v morjih in gozdovih? Pa taki stručkoti vsi po vrsti. Tam pa neke teorije zganjamo o 11 dimenzijah ma komu to mar, če bomo še svoje tri zasrali (hvala bogu da na četrto nimamo vpliva, če ne bi še to zavrteli v vse možne zanke)!!! Pardon izrazu, očitno je panika sam na moji strani, hehe! Drugih se tako ali tako ne prime za več kot kakšno urco ali dve:).

Moje mišlenje je trenutno tako, da bi stvari tako ali pa tako nihale vendar dvomim da bi se brez nas v roku 50 letih stvari tako dramastično spremenile (že kopnenje ledenikov za primer bi brez nas najbrž trajalo tisočletja). Še bolj slabo mi rata, ko pomislim na to koliko ljudi bo na zemlji čez 50 let! Če bi šlo s takom tempom naprej (to pomeni, da bi mogli tudi Indijci omejiti rojstva bi pridobili še 4 miljarde, tako jih bomo pa prej 8! Torej nas bo 14 miljard, kako naj to "težo" prenese Zemlja. Če bo potrebno izdelati toliko več avtomobilov, televizorjev, računalnuikov, telefonov...

Odgovori