Planet je padel iz tira ...

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
castaneda
Prispevkov: 37
Pridružen: 9.7.2009 9:50

Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a castaneda »

Planet je padel iz tira ...

... je bil naslov članka, ki sem ga prebral na hrvaškem forumu. Stvar si lahko ogledate sami.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=451753

Tudi sam sem opazil to spremembo. Živim namreč v hribovitih krajih, horizont poletnih sončnih vzhodov pa je od mene
oddaljen cca 7000 m. Razlika vzhoda sonca(začetek poletja) včasih in zdaj je 100-200 m. Prilagam risbo!

Slika

Sonce vzhaja višje tudi pozimi, tako, da to ni naklon zemeljske osi. Ali je to posledica premikov tektonskih
plošč?
Ker nisem edini, ki je to opazil, bi bilo lepo, če bi kdo vse skupaj izmeril ... ali vsaj dal pameten odgovor.

Pozdrav !

Uporabniški avatar
system32
Prispevkov: 61
Pridružen: 8.7.2008 16:40

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a system32 »

No ja. Ne gre potrditi samo vizualno. Bi morala biti kakšna fotografija, da bi lahko imel dokaze.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Planet sigurno ni "padel iz tira". Upoštevati moraš, da se deklinacija Sonca spreminja tekom leta. Čeprav praviš, da ni to, si se mogoče uštel. Pa tudi svetlobni žarki se na poti do opazovalca lomijo in sipljejo v atmosferi in lahko pride do deviacij. Mislim, da se v dvajsetih letih kontinenti niso bistveno premaknili :D .
Imam problem pri razumevanju dolžin, ki jih navajaš. Raje objavi fotografijo ali boljšo skico in označi na njej geografski sever, da bomo vedeli, kam gledamo. Drugače se bo pa že oglasil kakšen bolj izkušen astronom in ti na dolgo in široko razložil, kako se da razumeti ta "pojav" brez posebnih kataklizmičnih razlag.

castaneda
Prispevkov: 37
Pridružen: 9.7.2009 9:50

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a castaneda »

Najlepča hvala za strokoven odgovor...

No, sam sem razmišljal še o precesiji in spremenljivem odklonu zemeljske osi +- 1,5°. Če je kdo v stanju izmerit naklon in preverit ali je še vedno 23,5°, ali pa je drugačen, bi bil res vesel.

Potdrav

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Racunati moras tudi, da isti datum v razlicnih letih ne pomeni tocno iste pozicije zemlje: prestopni dan je samo vsake 4 leta.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a shrink »

castaneda napisal/-a:No, sam sem razmišljal še o precesiji in spremenljivem odklonu zemeljske osi +- 1,5°. Če je kdo v stanju izmerit naklon in preverit ali je še vedno 23,5°, ali pa je drugačen, bi bil res vesel.
Sicer je res, da naklon osi niha med 22.1° in 24.5°, ampak ta cikel traja nekaj več kot 40000 let; glej recimo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Milankovit ... liquity.29

http://en.wikipedia.org/wiki/Axial_tilt#Values

V zadnji povezavi je sicer omenjeno, da obstajajo tudi krajši cikli (cca. 20 let), ki so posledica nutacije, vendar so ti odkloni zanemarljivi (nekaj kotnih sekund); tule je naveden podatek 9 '':

http://en.wikipedia.org/wiki/Nutation#Values

Bo pa o tem res kaj več povedal kak astronom.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hrvati imajo pogosto probleme. Po moje je tisti forum.hr na istem nivoju kot kakšen poptv.si.

Moral boš biti bolj natančen. Deklinacija Sonca od nebesne ekvatorialne ravnine se spreminja tekom leta od -23 do 23 stopinj, zelo grobo rečeno 0,12 stopinje na dan oziroma okoli 4 stopinje na mesec. Ko rečeš poleti, moraš povedati točno kdaj zaporedoma si opazoval sončni zahod/vzhod. Recimo če si pred dvajsetimi leti opazoval Sonce na dan poletnega obrata, tj. okoli 20. junija, po dvajsetih letih pa recimo ob jesenskem enakonočju, tj. ob koncu poletja okoli 20. septembra, je bila razlika v deklinaciji Sonca dobrih 23 stopinj!!! Ljudje marsikaj pričajo, a nezanesljivo. Recimo, da je na levi smer sever. To se pravi, da je bilo ob času opazovanja pred 20 leti Sonce najvišje na nebu (poletni obrat!) bolj proti desni smeri, ob drugem opazovanju pa nižje proti levi, torej kakor si narisal.
Kako se lahko prepričaš. Opazuj sončni zahod danes (13. julij) in septembra, pa boš videl, v čem je fora. Res mislim, da gre zgolj za netočne informacije.

Lahko pa je prišlo do optične deviacije ali pa se ti je referenčna točka na hribu premaknila iz takega ali drugačnega razloga.

Ampak še enkrat. Določeni Hrvati imajo probleme z orientacijo, vse vzemi z rezervo.

s_i_j
Prispevkov: 1
Pridružen: 21.1.2010 19:58

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a s_i_j »

lepo prosim če mi kdo odgovori, ker nujno rabim tale odgovor.
in sicer me zanima če opazujemo sončne zahode vedno iz istega položaja, kako se spreminja njihova "pot".
naprimer če smo se odločli, opazovati v mesecu decembru, ali bo zdaj sončni zahod na levi strani od tistega v decembru ali bolj na desni?? nevem če je lih razumljivo vprašanje...

Uporabniški avatar
system32
Prispevkov: 61
Pridružen: 8.7.2008 16:40

Re: Planet je padel iz tira ...

Odgovor Napisal/-a system32 »

Upam, da bo tole pomagalo: http://www.timeanddate.com/worldclock/a ... =-12&day=1

Spreminjaj mesece pa boš videl kako se spreminja azimut Sončevega zahoda in vzhoda.

Odgovori