Segrevanje ozračja - politična manipulacija

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a prog »

Ja, tudi meni se zaenkrat jedrske elektrarne dopadejo.

Sicer pa malo za šalo, malo zares: kolega, ki ne prenaša dobro mraza in je nasplošno privrženec toplih/vročih poletij mi je zadnjič (potem, ko je že več kot mesec dni vse prekrito s snegom) dejal: "Letos me je globalno segrevanje ozračja močno razočaralo!".

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a problemi »

prog napisal/-a:Sicer pa malo za šalo, malo zares: kolega, ki ne prenaša dobro mraza in je nasplošno privrženec toplih/vročih poletij mi je zadnjič (potem, ko je že več kot mesec dni vse prekrito s snegom) dejal: "Letos me je globalno segrevanje ozračja močno razočaralo!".
Sicer nisem čisto prepričan, ampak ali ni ena od projekcij posledice globalnega segrevanja nova ledena doba. Nekaj v povezavi z vodnimi tokovi v oceanih.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

problemi napisal/-a:
prog napisal/-a:Sicer pa malo za šalo, malo zares: kolega, ki ne prenaša dobro mraza in je nasplošno privrženec toplih/vročih poletij mi je zadnjič (potem, ko je že več kot mesec dni vse prekrito s snegom) dejal: "Letos me je globalno segrevanje ozračja močno razočaralo!".
Sicer nisem čisto prepričan, ampak ali ni ena od projekcij posledice globalnega segrevanja nova ledena doba. Nekaj v povezavi z vodnimi tokovi v oceanih.

The day after tommorow? :D

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Zdravo, malo v zadnjih letih sledim zadevam (sicer ne preveč intenzivno) pa se mi poraja vprašanje, na katerega zaenkrat še nisem zasledil dobrega odgovora. Kako se klimatologi razlikujejo od meterologov, da njihovi modeli lahko napovejo spremembo temperature za 0,5 stopinje na 50 let? Kot laiku se mi zdi klima preveč obsežna za tako natančne napovedi.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a problemi »

Cuzo napisal/-a:Zdravo, malo v zadnjih letih sledim zadevam (sicer ne preveč intenzivno) pa se mi poraja vprašanje, na katerega zaenkrat še nisem zasledil dobrega odgovora. Kako se klimatologi razlikujejo od meterologov, da njihovi modeli lahko napovejo spremembo temperature za 0,5 stopinje na 50 let? Kot laiku se mi zdi klima preveč obsežna za tako natančne napovedi.
Kolikor je meni znano, tudi sam sem popoln laik za to področje, si pomagajo z matematičnimi modeli (verjetno ogromno statistike; korelacije, trendi, - predpostavljam), ki upoštevajo določena dognanja (plod raziskav) različnih vej znanosti (arheologija, oceanologija, astronomija, biologija (botanika),...). Kar se napovedi tiče, tiste, ki jo omeniš, si pa dobro rekel, je pač napoved (nekako kot napoved vremena za več kot tri dni), lahko da bo pravilna lahko pa ne. Čez pedeset let, ko bomo poznali točne podatke tako ne bomo mogli reči, da so se zmotili, no vsaj nobenega vpliva ne bi to imelo na njihovo akademsko kariero (zanemarimo to, da jih bo večina mrtvih), saj so podali samo napoved in ne neke točne vrednosti v spremembi temperature.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a shrink »

Cuzo napisal/-a:Zdravo, malo v zadnjih letih sledim zadevam (sicer ne preveč intenzivno) pa se mi poraja vprašanje, na katerega zaenkrat še nisem zasledil dobrega odgovora. Kako se klimatologi razlikujejo od meterologov, da njihovi modeli lahko napovejo spremembo temperature za 0,5 stopinje na 50 let? Kot laiku se mi zdi klima preveč obsežna za tako natančne napovedi.
Klimatologi odgovarjajo takole:
MYTH: Accurate weather predictions a few days in advance are hard to come by. Why on earth should we have confidence in climate projections decades from now?

FACT: Climate prediction is fundamentally different from weather prediction, just as climate is different from weather.

It is often more difficult to make an accurate weather forecast than a climate prediction. The accuracy of weather forecasting is critically dependent upon being able to exactly and comprehensively characterize the present state of the global atmosphere. Climate prediction relies on other, longer ranging factors. For instance, we might not know if it will be below freezing on a specific December day in New England, but we know from our understanding of the region's climate that the temperatures during the month will generally be low. Similarly, climate tells us that Seattle and London tend to be rainy, Florida and southern California are usually warm, and the Southwest is often dry and hot.

Today’s climate models can now reproduce the observed global average climates over the past century and beyond. Such findings have reinforced scientist’s confidence in the capacity of models to produce reliable projections of future climate. Current climate assessments typically consider the results from a range of models and scenarios for future heat-trapping emissions in order to identify the most likely range for future climatic change.
http://www.edf.org/page.cfm?tagID=1011

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Zanimiv link, samo teli "fact" alineje (odebeljene in napisane v Caps Lock) me bolj spominjajo na neke dogme oz. politične propagande ampak pes laja, karavana gre naprej :D

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Cuzo napisal/-a:oz. politične propagande ampak pes laja, karavana gre naprej :D
:lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a shrink »

Cuzo napisal/-a:Zanimiv link, samo teli "fact" alineje (odebeljene in napisane v Caps Lock) me bolj spominjajo na neke dogme oz. politične propagande ampak pes laja, karavana gre naprej :D
No, ja, klin se s klinom izbija: skeptiki pač pravijo, da je globalno segrevanje (povzročeno s strani človeka) mit, ti jim vračajo na enak način. :lol:

najram
Prispevkov: 2
Pridružen: 17.2.2010 0:29

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a najram »

Če sem prav razumel, se vsaj Problemi in ZdravaPamet zavzemata za gradnjo še enega bloka v Krškem oz. druge jedrske elektrarne. Ker se je globalno segrevanje (z različnimi novimi davki, taksami, trošarinami in kar je še podobnih reči) določenim krogom spridilo (ali pa bodo nove davščine vseeno obdržali?) je potrebno najti nove izzive za rajo (kruha in iger namreč ne zadostuje več - veliko ljudem v Sloveniji kruha namreč že primanjkuje, v Evropi pa tudi - da ne omenjam ostalih celin.
Zato predlagam, opirajoč se na zgoraj omenjena oglaševalca, da porušimo poskusni reaktor v Podgorici in tam zgradimo novo jedrsko elektrarno. S tem bi ubili dve muhi na en mah - matematiki z Jožefa Štefana bi se morali ukvarjati z iskanjem drugega poskusnega reaktorja, ne pa da se ukvarjajo s podnebnimi spremembami (in to še kot neverniki!); drugo prednost pa vidim v tem, da bi Ljubljana in Slovenija pridobili osvetljenost (ožarčenost) za nekajkrat po stotisoč let. Verjetno bi ministrstvo za okolje poskrbelo za reaktor najnovejše izvedbe, najbolje za takega brez referenc.
Za radovedne pa Alles Schall und Rauch.
lp, Marjan
PS: Zanima me samo še tole - 1. je psevdonime predpisala kakšna ameriška računalniška korporacija ali celo vlada 2. se prebivalci Slovenije sramujejo imen, ki so jim jih dali starši 3. ali pa jih je premalo v hlačah?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

najram napisal/-a:PS: Zanima me samo še tole - 1. je psevdonime predpisala kakšna ameriška računalniška korporacija ali celo vlada 2. se prebivalci Slovenije sramujejo imen, ki so jim jih dali starši 3. ali pa jih je premalo v hlačah?
1) Govoriš o naših psevdonimih? Te smo si sami nadeli. Priporočam to izkušnjo!
2) Starši niso lastniki svojih otrok in zato niso dajalci "svojskosti". Namiguješ, da imajo starši absolutno in izključno pravico imenovanja?
3) Ne razumem vprašanja/komentarja.
najram napisal/-a:Zato predlagam, opirajoč se na zgoraj omenjena oglaševalca, da porušimo poskusni reaktor v Podgorici in tam zgradimo novo jedrsko elektrarno. S tem bi ubili dve muhi na en mah - matematiki z Jožefa Štefana bi se morali ukvarjati z iskanjem drugega poskusnega reaktorja, ne pa da se ukvarjajo s podnebnimi spremembami (in to še kot neverniki!); drugo prednost pa vidim v tem, da bi Ljubljana in Slovenija pridobili osvetljenost (ožarčenost) za nekajkrat po stotisoč let. Verjetno bi ministrstvo za okolje poskrbelo za reaktor najnovejše izvedbe, najbolje za takega brez referenc.
Zakaj bi podiral reaktor, ki že stoji in služi namenu? To je vendarle nesmiselno. Počakaj, da odsluži.
Tistega z osvetljenostjo nisem razumel. Kaj namiguješ? Misliš, da je Ljubljana bolj "ožarčena" zaradi reaktorja? Bolj je ožarčena od borovnic!

Na sploh se sprašujem, ali si v svojih besedah resen ali ne. Za svojim "oglaševanjem", kakor ga imenuješ, stojim. Me pa zanima, kaj natanko (!) se ti upira v zvezi z jedrsko elektrarno?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Aniviller napisal/-a:Stvari niso tako crno-bele. Tukaj je prevec dejavnikov da bi lahko z gotovostjo rekli kaj bolj vpliva in kaj se v resnici dogaja - zgornja clanka nista nic manj in nic bolj resnicna kot vse ostalo kar je bilo objavljeno na to temo. Iz raznovrstnosti clankov se ugotovi lahko le to, da je podatkov se premalo da bi lahko potegnili nedvoumne zakljucke in da je moznih razlag za te pojave veliko (slucajna nihanja, topla greda, sencenje s prasnimi delci, naravne dolgorocne spremembe podnebja,...).
Se zelo strinjam z zgoraj navedenim. Kot ilustracijo si poglejte tole:
http://globaltemps.wordpress.com/
oziroma animacije
http://globaltemps.wordpress.com/2010/01/27/animations/ .
Ob taki animaciji vsak, ki je že kdaj kaj meril, zavzdihne iz sočutja.
No pa še en vpliv, ki ga ne razumemo, pa ga lahko praktično vsak meri- albedo Zemlje. Seveda ob zadostni količini usnja na zadnjici. Glej:
http://www.bbso.njit.edu/Research/EarthShine/ .

Pokazalo pa se je, da je tema predvsem politične narave, s primesmi kulturnega boja, novodobnih vraževerij, šlamparije, propagande, ...
Na vseh straneh in nivojih. Dobro pa je, da bo gospodarska kriza odplaknila marsikoga, ki prosperira s prej omenjenimi načini delovanja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a shrink »

najram napisal/-a:Če sem prav razumel, se vsaj Problemi in ZdravaPamet zavzemata za gradnjo še enega bloka v Krškem oz. druge jedrske elektrarne.
Heh, pa misliš, da ima obstoječi blok neomejeno življenjsko dobo? Če bi količkaj pozorno spremljal situacijo, bi ti bilo jasno, da bi novi blok zamenjal starega.
Ker se je globalno segrevanje (z različnimi novimi davki, taksami, trošarinami in kar je še podobnih reči) določenim krogom spridilo (ali pa bodo nove davščine vseeno obdržali?) je potrebno najti nove izzive za rajo (kruha in iger namreč ne zadostuje več - veliko ljudem v Sloveniji kruha namreč že primanjkuje, v Evropi pa tudi - da ne omenjam ostalih celin.
Povej mi, kakšno zvezo ima to z morebitno gradnjo novega bloka?
Zato predlagam, opirajoč se na zgoraj omenjena oglaševalca, da porušimo poskusni reaktor v Podgorici in tam zgradimo novo jedrsko elektrarno.
Zakaj pa ne bi tam zgradili kar 6. bloka TE Šoštanj? :D
S tem bi ubili dve muhi na en mah - matematiki z Jožefa Štefana bi se morali ukvarjati z iskanjem drugega poskusnega reaktorja, ne pa da se ukvarjajo s podnebnimi spremembami (in to še kot neverniki!);
No, morda bi to bil odličen nov hobi za Alkalaja, razen če seveda ne bi hotela lončka pristaviti Kajfež-Bogatajeva - npr. s premogovnimi analogijami. :D
drugo prednost pa vidim v tem, da bi Ljubljana in Slovenija pridobili osvetljenost (ožarčenost) za nekajkrat po stotisoč let.
In kakšna je trenutna "ožarčenost" zaradi NEK Krško? :D
Verjetno bi ministrstvo za okolje poskrbelo za reaktor najnovejše izvedbe, najbolje za takega brez referenc.
Ciljaš na реактор большой мощности канальный (РБМК)? :D
Za radovedne pa Alles Schall und Rauch.
Moram to odtipkati v googlu?
lp, Marjan
PS: Zanima me samo še tole - 1. je psevdonime predpisala kakšna ameriška računalniška korporacija ali celo vlada 2. se prebivalci Slovenije sramujejo imen, ki so jim jih dali starši 3. ali pa jih je premalo v hlačah?
Ah, ja, ker je slehernemu jasno, da je tvoj nick anagram tvojega imena.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a problemi »

najram napisal/-a:Če sem prav razumel, se vsaj Problemi in ZdravaPamet zavzemata za gradnjo še enega bloka v Krškem oz. druge jedrske elektrarne.
Najram oziroma Marjan, če sem te pravilno razumel, si pripadnik društva "Vrnimo človeka na drevo". Kolikor berem poste od uporabnika ZdravaPamet, moje bodo sodili drugi, mu lahko očitamo izključno oglaševanje zdrave pameti. Če bi človek razmišljal, na način kot ti to počneš, bi danes bili, še zmeraj, nekako pri konjski vpregi, če bi bili. Da lahko pride do nesreče v JE mi je popolnoma jasno. Ampak do nesreče lahko pride na mnogih področjih. Od kje ti ideja, da bi v primeru gradnje novega bloka JE uporabili zastarelo tehnologijo tipa Černobil.
najram napisal/-a:PS: Zanima me samo še tole - 1. je psevdonime predpisala kakšna ameriška računalniška korporacija ali celo vlada 2. se prebivalci Slovenije sramujejo imen, ki so jim jih dali starši 3. ali pa jih je premalo v hlačah?
1. Zakaj Ameriška? Paranoja?
2. Zanimiva misel. Jo lahko bolj poglobljeno predstaviš?
3. To, da si napisal, da si Marjan, je zelo hrabro dejanje. Prvovrstni dokaz, da se ne sramuješ svojega imena. Čeprav, kako pa naj vem, da ti je res tako ime.

Glede psevdonimov na forumih. Jah, zdrava pamet, terja od nas, da jih imamo. Ali misliš, da si edini Marjan v Sloveniji? Kako bi zgledalo, če bi bilo prijavljenih npr. sto uporabnikov foruma z istim imenom, recimo imenom Marjan? Sploh pa, ali mi lahko razližiš bistveno razliko med imenom in psevdonimom.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Segrevanje ozračja - politična manipulacija

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem se na internetu niti z nikom ne moreš več skrit. Glede mojega je tako, da jih je več z mojim nikom kot pa z mojim imenom, hehe.

Odgovori