Sadovnjak

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

No jaz pač tako delam in bom tudi tako delal.
V desetih letih sem se pa tudi že nekaj naučil.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Rad bi se tudi razširil. Poznam vsaj 3 zapuščene sadovnjake, ki bi jih lahko uredil, samo bi rabil traktorsko škropilnico, pa tudi z lastniki bi se moral zmeniti.
Problem je tudi, ker si z stricem delimo traktor fergusona 539. Če bi se razširil potem bi rabil tudi svoj traktor in sicer najraje fergusona 539.
To pa zato, da greš lahko škropiti in mulčati kadar ti paše.
So pa starši proti, tako da ne vem če bo kaj. Najraje bi se samo s sadjarstvom ukvarjal, samo se ne da. Bo treba najti en šiht, pa popoldne sadjarit.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Kar se pa škropiv tiče, jaz itak ne delam po zakonih in tudi ne bom.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a Roman »

Na začetku je bilo videti, da se želiš ukvarjati z bio sadjarstvom.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a shrink »

LUKEC napisal/-a:Kar se pa škropiv tiče, jaz itak ne delam po zakonih in tudi ne bom.
To pa je zelo nevarno početje, saj z nespoštovanjem pravil lahko škoduješ okolju, flori, favni in nenazadnje ljudem.

Če bi jaz slučajno bil tvoj sosed, sokrajan ali nekdo, ki biva v tvoji bližini, in bi ugotovil, da kršiš zakonodajo, bi te brez pomislekov prijavil inšpekciji.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

shrink napisal/-a:
LUKEC napisal/-a:Kar se pa škropiv tiče, jaz itak ne delam po zakonih in tudi ne bom.
To pa je zelo nevarno početje, saj z nespoštovanjem pravil lahko škoduješ okolju, flori, favni in nenazadnje ljudem.

Če bi jaz slučajno bil tvoj sosed, sokrajan ali nekdo, ki biva v tvoji bližini, in bi ugotovil, da kršiš zakonodajo, bi te brez pomislekov prijavil inšpekciji.
A mene ki škropim 6x na leto boš prijavil, vse ostale pa ki škropijo 20x letno pa ne?
Gre se samo zato, da nimam fitofarmacevsega izpita, ker pač nimam dovolj denarja, da bi ga lahko plačal.
Za ostale pa tudi ne vem, če ga imajo.
Fantje dobrodošli v realnem svetu.
In tudi če bi imel tisti izpit, kdo naredi več škode?
Jaz ki škropim 6x brez izpita, ali oni ki škropi 20x z izpitom?
Kako se škropiva meša in uporablja, pa ni nobena znanost, to lahko vsak izve.

luis santos debua
Prispevkov: 2
Pridružen: 17.7.2012 22:10

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a luis santos debua »

Imam vinograd, laški rizling in suvignon. Škropim z kislo glino, žveplom, ekstratom iz morskih alg in kalijevim steklom. Ene 3 do 4 krat letno. Če pride do napada bolezni, ki jo lahko vidim na listih, potrgam bolne liste. Včasih uspe včasih ne, od prodaje vina se ne preživljam, tako da ni panike. Če bi pil vino iz grozdja škropljenega z fitofarmacevskimi sredstvi, se finančno ne splača imeti svoj vinograd. Sem pa naredil izpit iz fitofarmacevskih sredstev, sovražnika je treba spoznati. Ko sem na predavanju vparšal predavatelja, ali bi škropil svoj pridelek z bakrom, če bi imel otroke, ki bi hodili z njim v vinograd, je bil odgovor ne.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

No vidiš, jaz se pa preživljam s sadovnjakom in sicer s sadovnjakom, ki ima 0,4ha.
Torej moram imeti lep pridelek.
Zraven pa dobim še 180 evrov socialne pomoči. S tem si financiram tudi gnojila.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

LUKEC napisal/-a:A mene ki škropim 6x na leto boš prijavil, vse ostale pa ki škropijo 20x letno pa ne?
Gre se samo zato, da nimam fitofarmacevsega izpita, ker pač nimam dovolj denarja, da bi ga lahko plačal.
Za ostale pa tudi ne vem, če ga imajo.
Fantje dobrodošli v realnem svetu.
In tudi če bi imel tisti izpit, kdo naredi več škode?
Jaz ki škropim 6x brez izpita, ali oni ki škropi 20x z izpitom?
Kako se škropiva meša in uporablja, pa ni nobena znanost, to lahko vsak izve.

Mislim, da si ravnokar povzel mentaliteto trenutne vlade.

luis santos debua
Prispevkov: 2
Pridružen: 17.7.2012 22:10

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a luis santos debua »

Ima zdrava pamet prav. Bom poskusil povedat:
Če nekdo škropi 20X in ima znanje o tem (da ne bo pomote, jaz ga o tem nimam veliko) potem je na koncu v sadju, ki ga poješ manj pesticidov in težkih kovin kot v sadju, ki si ga škropil 1X, pa to v napačnem trenutku in si odmeril tako od oka. Ker se bolj spoznam na trto, bom povedal en primer. V Švici, Franciji pa verjetno še kje, je po določenem datumu nekje proti koncu poletja, ko zadeve dozorevajo, vinogradniku, ki vino prodaja prepovedano iti v vinograd, ker bi ga zaradi hlepenja po dobičku lahko zaneslo in bi v tem obdobju v primeru bolezni na rastlinah vseeno posegel po strupih, zato da ohrani količino. Če škopiš redno in s pametjo, je lahko manj škodljivo za ljudi in živali, kot pa kar tako in redkeje. Pa ne zameri Lukec, lahko da te stvari dobro obvladaš.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

No jaz ne odmerim od oka, vse stehtam in nazadnje sem škropil v začetku julija in ne bom več, tako da ni problema s karenco.
O tem kako škropiti sem se tudi pogovoril z izkušenimi sadjarji, tudi jaz ne delam na pamet.
Zadnjič spremenil LUKEC, dne 18.7.2012 9:53, skupaj popravljeno 1 krat.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

luis santos debua napisal/-a:Ko sem na predavanju vparšal predavatelja, ali bi škropil svoj pridelek z bakrom, če bi imel otroke, ki bi hodili z njim v vinograd, je bil odgovor ne.
Wtf :shock: ? Z bakrom se tudi škropi?

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Popotnik napisal/-a:
luis santos debua napisal/-a:Ko sem na predavanju vparšal predavatelja, ali bi škropil svoj pridelek z bakrom, če bi imel otroke, ki bi hodili z njim v vinograd, je bil odgovor ne.
Wtf :shock: ? Z bakrom se tudi škropi?
Kolikor jaz vem so z bakrom škropili že naši predniki vsaj 100 let nazaj.
In s žvepleno apneno brozgo prav tako.
A je baker bolj škodljiv od žvepla?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a GJ »

Popotnik napisal/-a:Wtf :shock: ? Z bakrom se tudi škropi?
Pa a ste vsi čist zahojani kmetje z zadnjih hribov ali pa blokovske srajce?

Škropenje z bakrom se reče v žargonu.

Bakrove spojine so zelo strupene in se jih uporablja pri izdelavi fungicidov, najbolj poznan strup je bakrov acetat in je sestavina enega izmed prvih bojnih strupov, izumil ga je že Leonardo da Vinci, včasih pa so se ljudje zastrupljali z njim ker so jedli okisane jedi v bakrenih posodah.

Kopičenje bakra v našem organizmu lahko povzroči Wilsonovo bolezen. Ta pride v naš organizmu predvsem zaradi uživanja slabo opranega sadja in zelenjave.

Drigače pa so naši predniki škropili z Bakrovim(II) sulfatom s trgovskim nazivom modra galica.

Za tiste ki ste preleni, očitno jih je na tem forumu veliko, da bi brali Wiki:
Wiki napisal/-a: Bakrov sulfat je fungicid. V zmesi z gašenim apnom (Ca(OH)2) z bordojsko brozgo se uporablja za zatiranje peronospore na vinski trti, melonah in jagodičju.[3] Zmes bakrovega sulfata in amonijevega karbonata ((NH4)2CO3) se uporablja v vrtnarstvu za preprečevanje izsuševanja sadik.
Bakrov sulfat je tudi herbicid za zatiranje eksotičnih vodnih rastlin. Razredčena raztopina se uporablja za zdravljenje akvarijskih rib z raznimi parazitskimi okužbami[4] in zatiranje vodnih polžev. Pripravek zahteva skrbno ravnanje, ker je bakrov sulfat zelo toksičen tudi za ribe. Za zatiranje alg zadostujejo že zelo majhne koncentracije.
Bakrov sulfat zavira razvoj bakterij, na primer E. coli.
Danes se modra galica zaradi svoje strupenosti uporablja redko.
Uporablja pa se Cuprablau, ki je mešanica bakrovega hidroksida, cinkovega sulfida itd. priznava ga tudi večina biovrtnarjev.



Lep dan vsem...

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Sadovnjak

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

No saj jaz uporabljam Cuprablau in ne modre galice.

Odgovori