globalno segrevanje je politična teorija

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Motore »

agata napisal/-a:Človek kot tak ni odgovoren za podnebne spremembe- zato sem bila "cinična"- Če že sprejmemo antrropogeno teorijo , moramo reči, da je za to dogovoren kapitalističen sistem, ne pa človek kot tak.
Mogoče bo tako razumljivejše: krivi so povečani izpusti CO2-ja, ki jih v zrak izpušča človeška vrsta. Nikjer nisem videl nosoroga graditi termoelektrarn, vulkani in ostali procesi sami pa prispevajo premalo, za takšen efekt.
agata napisal/-a:Zato je trditev, da je človek odgovoren in bla bla bla neresnica, laž.
Nerazumevanje podnebnih sprememb ad nauseam.
agata napisal/-a:Treba je biti pač natančen.
Prosim začni pri sebi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

Motore napisal/-a:vulkani in ostali procesi sami pa prispevajo premalo, za takšen efekt.
Po čem to sklepaš?

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Roman napisal/-a:
Motore napisal/-a:vulkani in ostali procesi sami pa prispevajo premalo, za takšen efekt.
Po čem to sklepaš?
Morda se ti bo zdel odgovor nezaslišan, morda še celo dogmatski (oprosti, to bi rekla agata), ampak sklepam, da je Motore poiskal to informacijo iz zanesljivega vira. Z drugimi besedami: stvar je raziskal in ne ugiba ali govori na pamet.

Le po čem drugem bi to sklepal?

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

problemi napisal/-a:
BojanD napisal/-a: Kaj pa je to zahodna znanost? Ali to implicira vzhodno znanost? Ki je ... kaj? Ali so še kakšne druge dihotomije, npr. kopenska in morska znanost, znanost severne in znanost južne poloble?.
O znanosti, kot jo mi razumemo je dejansko moč govoriti zgolj znotraj kulture "Knjige". Seveda je danes svet "globalen", ampak štartati je treba pri Talesu. :wink:
Je bil to odgovor na moje vprašanje?!!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

BojanD napisal/-a:sklepam, da je Motore poiskal to informacijo iz zanesljivega vira.
Kako pa ob prisotnosti nasprotujočih si virov najdeš verodostojnega? Jaz sem recimo prebral: "V največjem vulkanskem izbruhu v novejši zgodovini je vulkan Mount St Helens v državi Washington (1980) izbruhal v zrak 540.000.000 ton CO2. Za primerjavo, celoten nemški avtomobilski promet oddaja približno 90 milijonov ton CO2 na leto.".

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a vojko »

agata je napisala:
Človek kot tak ni odgovoren za podnebne spremembe- zato sem bila "cinična"- Če že sprejmemo antrropogeno teorijo , moramo reči, da je za to dogovoren kapitalističen sistem, ne pa človek kot tak.
Long time no see, zato pozdravljena.

Najprej, "človek kot tak" ne obstaja, je abstrakcija, kot "sadje" ali "živali". Še nikoli nisi videla ali jedla "sadeža kot takega", vedno samo jabolko, hruško ali banano. Prav tako nisi nikoli videla "žival kot tako"; videla pa si psa, zajca in postrv.

Človek je vedno konkreten. Torej človek-kapitalist, človek-proletarec, človek- znanstvenik.

Takšen argument je šibak, kot si verjetno do zdaj že uvidela. "Kapitalistični sistem" je abstrakcija, ki jo sestavljajo konkretni ljudje: tovarnarji, bankirji, delavci, vojni hujskači, okoljevarstveniki...

In - ja, velik del negativnih podnebnih sprememb je antropogen.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Roman napisal/-a:Kako pa ob prisotnosti nasprotujočih si virov najdeš verodostojnega? Jaz sem recimo prebral: "V največjem vulkanskem izbruhu v novejši zgodovini je vulkan Mount St Helens v državi Washington (1980) izbruhal v zrak 540.000.000 ton CO2. Za primerjavo, celoten nemški avtomobilski promet oddaja približno 90 milijonov ton CO2 na leto.".
Morda pomaga, da izbiraš strani, ki dalje linkajo znanstvene članke. Tvoj vir je slab iz dveh razlogov:
- Mount St Helens ni največji vulkanski izbruh v novejši zgodovini, saj je bil Pinatubo veliko močnejši;
- primerjava s celotnim nemškim avtomobilskih prometom je smešna in ne bi smela premotiti niti srednješolca. Seveda je potrebno primerjati s celotnim izpustom, ki ga povroči človek, ki je približno 35 Gt.

Da ne govorimo o tem, da je že sam podatek napačen, saj je bolj točna številka za St. Helens 0.01 Gt CO2 (http://volcanoes.usgs.gov/hazards/gas/climate.php), za Pinatubo 0.05 Gt.

Kaj je bil pa tvoj vir?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

BojanD napisal/-a:Kaj je bil pa tvoj vir?
Nekje sem ga staknil na internetu, pa saj sploh ni važno, morda je starejšega datuma, morda ni resničen. Vprašal sem nekaj drugega.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a agata »

Kaj pa je to svinjanje? Nečistoča? Narava je vse prej kot čista- bolj ko je čista, slabše se ji piše.
By the way- oceani spuščajo ogromne količine codvaja- je na Wikipediji( vir, mislim).
in da ne bom tako sveto preprosta:
"
"Učinkovitost delovanja stroja se kajpak že nekaj časa meri zlasti po količini dobičkov oziroma profitov, ki jih vedno pobere peščica. Vse to je zelo preprosto, obenem pa pomeni, da se kapitalizem ne meni za preostale ljudi; danes se pravzaprav celo ne meni za nikogar, kajti katastrofalna povezanost revščine, nasilja in podnebnih sprememb, o čemer je s svojim sogovorcem, Christianom Parentijem, pred kratkim spregovoril David Harvey, zanj ne obstaja drugače kot nova priložnost za investiranje. Prav nasprotno: kapitalizem bo to povezanost skušal izkoristiti za še večje profite nekaterih. Ali po domače rečeno: kapitalizmu je vseeno za propadanje sveta, dokler ima od propadanja profit.Torej. če je propad sveta dobičkonosen, bomo vanj investirali."(Dušan Rutar. spletna stran Za. misli. si)

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

Roman napisal/-a:
BojanD napisal/-a:Kaj je bil pa tvoj vir?
Nekje sem ga staknil na internetu, pa saj sploh ni važno, morda je starejšega datuma, morda ni resničen. Vprašal sem nekaj drugega.
In mislim, da sem ti odgovoril.
BojanD napisal/-a:Morda pomaga, da izbiraš strani, ki dalje linkajo znanstvene članke.
agata napisal/-a:Kaj pa je to svinjanje? Nečistoča? Narava je vse prej kot čista- bolj ko je čista, slabše se ji piše.
Prav trudiš se, da bi napačno razumela. Kot "svinjanje" sem mislil onesnaževanje. Niti v sanjah si ne bi mislil, da obstaja kdo, ki bi iz "svinjanja" videl še kakšno drugo interpretacijo.
agata napisal/-a:By the way- oceani spuščajo ogromne količine codvaja- je na Wikipediji( vir, mislim).
To je del CO2 kroga. V Wikipediji boš lahko prebrala, da ves ta CO2 oceani absorbirajo nazaj in še nekaj zraven. Oceani so torej neto CO2 absorber.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a derik »

Dokaj zanimivo vprašanje, v kolikšni meri je (in če sploh) onesnaževanje (=zastrupljanje) življenjskega okolja lastnost določene vrste (recimo človeka), ali pa gre za posledico inteligence na sploh. Saj ne onesnažuje vrsta kot taka zaradi svojih bioloških potreb, pač pa gre za način obnašanja, za "bolezensko" zasvojenost s profitom in užitki ne glede na dolgoročno ceno. Lahko si mislimo, da inteligenca na dolgi rok slejkoprej uniči svojo biološko osnovo in tudi druge. Tudi umetna inteligenca jo lahko. Tudi. če bi mnogim generacijam po vrsti uspelo odvračati nevarnost, lahko katerakoli od naslednjih povzroči katastrofo.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

BojanD napisal/-a:
agata napisal/-a:By the way- oceani spuščajo ogromne količine codvaja- je na Wikipediji( vir, mislim).
To je del CO2 kroga. V Wikipediji boš lahko prebrala, da ves ta CO2 oceani absorbirajo nazaj in še nekaj zraven. Oceani so torej neto CO2 absorber.
Ker že slutim naslednje vprašanje ...

Zanikovalci AGW radi zavajajo s podatkom, da so človeški izpusti le 3% vseh izpustov. Podatek je resničen. "Pozabijo" pa povedati, da so naravni izpusti v ravnovesju z naravno absorpcijo, torej smo mi krivi za 100% naraščanja koncentracije CO2. V bistvu je odstotek tehnično višji od 100%, saj se približno polovico naših izpustov absorbira.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a derik »

Za Evropejca je edini praktično izvedljiv način zmanjšati svoj eko odtis na 1 ta, da postane nezaposlen. Baje obstajajo glede tega v zadnjem času že dokaj obetavni načrti.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

problemi napisal/-a:*neverjetno, ampak meni pravzaprav super, opazil sem, da karkoli rečem-o, omenimo (recimo, fizik, kemik, naravoslovec, filozof ...) je moj odgovor vedno "to nisem". Pa šta sam onda?
Zavest. Do tega zaključka boš prišel, ko boš eliminiral vse kar nisi ti. (namig: vse kar opazuješ nisi ti, vključno s telesom)

http://vedabase.net/sb/5/10/10/
http://vedabase.net/sb/11/28/24/en
http://vedabase.net/sb/11/28/31/en
http://vedabase.net/sb/11/28/37/en

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:
problemi napisal/-a:*neverjetno, ampak meni pravzaprav super, opazil sem, da karkoli rečem-o, omenimo (recimo, fizik, kemik, naravoslovec, filozof ...) je moj odgovor vedno "to nisem". Pa šta sam onda?
Zavest. Do tega zaključka boš prišel, ko boš eliminiral vse kar nisi ti. (namig: vse kar opazuješ nisi ti, vključno s telesom)

http://vedabase.net/sb/5/10/10/
http://vedabase.net/sb/11/28/24/en
http://vedabase.net/sb/11/28/31/en
http://vedabase.net/sb/11/28/37/en
Namig: zgoraj gre za širjenje lastne veroizpovedi.

Odgovori