Ime našega SONCA

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:Vsa matematika je fikcija.
Se ne bi strinjal. Matematika so abstraktna pravila, katerih le del so fikcije.
Lahko tole utemeljiš Rock, prosim?
Matematična pravila so v simbole oblečena bistva, zanimiva za računanje, in pridobljena z abstrahiranjem nezanimivega ostalega.
Med simboli vlada konsistenten red, iz katerega odstopajo izjeme (izjema seveda ruši pravilo). Take izjeme so matematične fikcije. Za moj okus je prazna množica nepotrebna fikcija, Roman meni drugače, ampak dosedaj je pokazal le izmotavanje.

Hočeš ti objaviti kako primerno sliko šahovnice (jaz nimam smisla za to), in rešiti nalogo?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Ne, niso me nagnali, kot so očitno tebe s farškega (saj se spomniš: "Kdo pa je tebe učil.../" :lol: )
Jaz govorim slovenski bolje kot ti nemški! :lol: Jaz govorim (akcent je na drugem zlogu! :lol: ) pravu slovenštinu! :lol:
S tako "slovenštinu" ti na forum niti dovolili niso.
To pojasnjuje tukajšnje frustracije.
Človek se sprašuje, kaj je bil vzrok pri shrinku in pri še nekaj podobnih.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:Vsa matematika je fikcija.
Se ne bi strinjal. Matematika so abstraktna pravila, katerih le del so fikcije .
Matematična pravila so v simbole oblečena bistva, zanimiva za računanje, in pridobljena z abstrahiranjem nezanimivega ostalega.
Med simboli vlada konsistenten red, iz katerega odstopajo izjeme (izjema seveda ruši pravilo). Take izjeme so matematične fikcije.
Torej matematične fikcije so dokazana protislovja tako tista iz začetka, kot tudi tista končna, ona vmes so pa koristna za potrjevanje konsistentnega red, ali kako? :shock:
Rock napisal/-a: Za moj okus je prazna množica nepotrebna fikcija, Roman meni drugače, ampak dosedaj je pokazal le izmotavanje.
Torej je celotna teorija množic fikcija? :shock: Veš, računalniki so še kako realni tako, da ne razumem kaj želiš povedati.
Rock napisal/-a: Hočeš ti objaviti kako primerno sliko šahovnice (jaz nimam smisla za to), in rešiti nalogo?
Potrudi se, smisel pride z trudom in vajo.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a agata »

Badiou matematik in filozof: matematika je mišljenje.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ne, niso me nagnali, kot so očitno tebe s farškega (saj se spomniš: "Kdo pa je tebe učil.../" )
Jaz govorim slovenski bolje kot ti nemški! Jaz govorim (akcent je na drugem zlogu! :lol: ) pravu slovenštinu!
S tako "slovenštinu" ti na forum niti dovolili niso.
To pojasnjuje tukajšnje frustracije.
Človek se sprašuje, kaj je bil vzrok pri shrinku in pri še nekaj podobnih.
'Ta nemojte kas'ti!' Komparasantno! Se ti bom aranžiral... :lol: :lol: :lol:

Shrinka pa boš moral kar sam vprašati, če te tako zanima... :lol:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Roman pa je na isti način pri memih izgubil bojevitost.
Kje neki si videl bojevitost. Imam pa še vedno težave s teboj kot sogovornikom. Se bojim, da tu ne morem nič spremeniti.
Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:Pa mi opiši presek disjunktnih množic.
Ne morem.
Lahko. Presek disjunktnih množic je prazna množica.
Kljub temu še vedno ne vidim razloga za obstoj zadevne fikcije.
Ali vidiš razlog za obstoj fikcije imenovane število 0?
bargo napisal/-a:Ja, to je potrebno vendar ne zadostuje. Kakšni so kriteriji za elemente?
Zadostuje. Nobenih posebnih kriterijev nimaš vnaprej določenih. Kriteriji pridejo potem, ko želiš obravnavati kako posebno množico.
Roman napisal/-a:Element česa?
Vsake množice.
Ne, prazna množica je podmnožica vsake množice, ne element. Sem ti rekel, da moraš elemente razlikovati od množic.
Roman napisal/-a:Množica ne more biti element same sebe.
Kako Da Ne? :shock:
Ker se ti potem sesuje teorija. Ponavljam, ne more biti sami sebi element, lahko pa je podmnožica, pa še to ne prava.
Samo pokazal sem na raznolikost 4.
Ne, pokazal si samo, da se da lahko eni in isto število 4 izračunati na različne načine. To pa ni isto.
Kako je lahko tudi definirana. Mogoče njeno drugačno pojavno obliko.
Ne, edina pojavna oblika števila 4 je, da gre za moč (pljubne) množice s štirimi elementi.
No čudno ravno ne, sem ostal nekje v sredini.
:D
Kaj pa vem, v bistvu jaz opazujem sebe v ogledalu. Iz ogledala verjetno res ne gleda nihče.
Še dobro, da dopuščaš tak pogled.
Roman napisal/-a:Kje pa si ti?
To vprašanje je boljše, kot si morda misliš. Odlične razprave na to temo so v knjigi "Oko duha". Preberi. Priporočam.
V možganih, te vendar ne moreš opazovati, a ne?
Zakaj bi bilo opazovanje pogoj, da nekje si?
To ni samoreferenciranje.
Zakaj ne?
Ker greš predaleč naokoli. Zavest je sicer nekaj, kar se zaveda, da je, se namreč zaveda, da se zaveda, in temu bi lahko rekel samoreferenciranje, ni pa to gledanje v možgane. Ampak tu moram spet priznati svojo neukost, boš moral kakega kognitivca vprašati po podrobnostih, ne mene.
Ja, vendar včasih je videti, da gre celotno vesolje notri.
Ah, ta je spet pesniška. V glavah imamo modele, tudi model vesolja, ki pa je zelo skop in mu manjkajo podrobnosti, tudi ključne. Vesolje ostaja lepo zunaj.
Z resnico so težave tako, da raje povej kakšen svet si ti skonstruiral?
No, moj model sveta se pač trudi biti ustrezen svetu samemu.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Še to, Rock, prosim, da mi ne natolcuješ z izmotavanjem. Pa tudi, da nehaš z istim. Bo pogovor lažji.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ja, to je potrebno vendar ne zadostuje. Kakšni so kriteriji za elemente?
Zadostuje. Nobenih posebnih kriterijev nimaš vnaprej
določenih.
No, lahko upoštevaš naravo in njene kriterije. Tako dobiš pozitivno nabite delce, sesalce, itd.
Roman napisal/-a: Kriteriji pridejo potem, ko želiš obravnavati kako posebno množico.
Elementi so različni, torej disjunktivni, torej presek med dvema elementoma je prazna množica. Element je torej množica. Vse je množica!
Roman napisal/-a: Sem ti rekel, da moraš elemente razlikovati od množic
Si. :wink: Vendar bodi A = {{},0,1}. V tem primeru je prazna množica element množice A. Torej ne pišemo, da je prazna množica element vsake množice. V preseku dveh disjunktivnih množic je prazna množica, ki je v obeh hkrati.
Roman napisal/-a: Ker se ti potem sesuje teorija. Ponavljam, ne more biti sami sebi element, lahko pa je podmnožica, pa še to ne prava.
Ja, saj ne bo prvič, da zaidemo v paradoks. :wink:
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Samo pokazal sem na raznolikost 4.
Ne, pokazal si samo, da se da lahko eni in isto število 4 izračunati na različne načine. To pa ni isto.
Znotraj matematike itak tako ali drugače samo računamo, a ne?
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Kako je lahko tudi definirana. Mogoče njeno drugačno pojavno obliko.
Ne, edina pojavna oblika števila 4 je, da gre za moč (pljubne) množice s štirimi elementi.
No, pa saj to sem napisal 4 = {0,1,2,3} = {8,9,17,26}. Ali posplošena verzija, ki pove natanko to, kar praviš, za vsa naravna števila. Z nekaj triki dobimo tudi množico realnih števil, vendar ne vseh. Vsaj PI je problem, če ne že koren(2) in še nekaj kandidatov se najde, a ne? :roll:
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Kaj pa vem, v bistvu jaz opazujem sebe v ogledalu. Iz ogledala verjetno res ne gleda nihče.
Še dobro, da dopuščaš tak pogled.
Seveda, samo tvoj namig gre tudi vzeti resno.
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Kje pa si ti?
To vprašanje je boljše, kot si morda misliš. Odlične razprave na to temo so v knjigi "Oko duha". Preberi. Priporočam.
Verjamem. "Ta knjiga naj bo potemtakem bralcem predvsem v izziv, zmede jih naj in spravi v zadrego, iz samoumevnega naj napravi nenavadno in iz nenavadnega samoumevno" (Hofstadter&Dennett, iz predgovora)
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: V možganih, te vendar ne moreš opazovati, a ne?
Zakaj bi bilo opazovanje pogoj, da nekje si?
Nekdo te vendar mora potrditi, a ne?
Roman napisal/-a:Ker greš predaleč naokoli. Zavest je sicer nekaj, kar se zaveda, da je, se namreč zaveda, da se zaveda, in temu bi lahko rekel samoreferenciranje, ni pa to gledanje v možgane. Ampak tu moram spet priznati svojo neukost, boš moral kakega kognitivca vprašati po podrobnostih, ne mene.
Me veseli. Priporočam tole: http://www.youtube.com/watch?v=DdwKZAXm ... age#t=4616
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Ja, vendar včasih je videti, da gre celotno vesolje notri.
Ah, ta je spet pesniška. V glavah imamo modele, tudi model vesolja, ki pa je zelo skop in mu manjkajo podrobnosti, tudi ključne.
Modele JA!
Roman napisal/-a: Vesolje ostaja lepo zunaj.
Ne, mi smo znotraj.
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Z resnico so težave tako, da raje povej kakšen svet si ti skonstruiral?
No, moj model sveta se pač trudi biti ustrezen svetu samemu.
Ta je pesniška, lepo povedano. :D
Zadnjič spremenil bargo, dne 7.1.2014 17:54, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ne, niso me nagnali, kot so očitno tebe s farškega (saj se spomniš: "Kdo pa je tebe učil.../" :lol: )
Jaz govorim slovenski bolje kot ti nemški! :lol: Jaz govorim (akcent je na drugem zlogu! :lol: ) pravu slovenštinu! :lol:
S tako "slovenštinu" ti na forum niti dovolili niso.
To pojasnjuje tukajšnje frustracije.
Človek se sprašuje, kaj je bil vzrok pri shrinku in pri še nekaj podobnih.
Kaj pa tebe toliko frustrira, nedeljski pravnik, da tiste, ki ti replicirajo, pogosto zmerjaš z idioti? Aha, saj je jasno: ker pogosto trosiš imbecilnosti, na katere promptno opozarjajo. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

Vsa matematika je fikcija.
---------
Se ne bi strinjal. Matematika so abstraktna pravila, katerih le del so fikcije .
Matematična pravila so v simbole oblečena bistva, zanimiva za računanje, in pridobljena z abstrahiranjem nezanimivega ostalega.
Med simboli vlada konsistenten red, iz katerega odstopajo izjeme (izjema seveda ruši pravilo). Take izjeme so matematične fikcije.
----------
Torej matematične fikcije so dokazana protislovja tako tista iz začetka, kot tudi tista končna, ona vmes so pa koristna za potrjevanje konsistentnega red, ali kako? :shock:
Ko je teoretično protislovje uvrščeno v sistem, izgubi lastnost napake.


Za moj okus je prazna množica nepotrebna fikcija, Roman meni drugače, ampak dosedaj je pokazal le izmotavanje.
----------
Torej je celotna teorija množic fikcija? :shock: Veš, računalniki so še kako realni tako, da ne razumem kaj želiš povedati.
Tvoj sklep temelji na izmišljotinah.
Imaš pa srečo, da ne velja Romanova teza o celotni matematiki kot fikciji.

Hočeš ti objaviti kako primerno sliko šahovnice (jaz nimam smisla za to), in rešiti nalogo?
----------
Potrudi se, smisel pride z trudom in vajo.
Mislil sem, da bo humorna uganka dobrodošla.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Vsa matematika je fikcija.
---------
Se ne bi strinjal. Matematika so abstraktna pravila, katerih le del so fikcije .
Matematična pravila so v simbole oblečena bistva, zanimiva za računanje, in pridobljena z abstrahiranjem nezanimivega ostalega.
Med simboli vlada konsistenten red, iz katerega odstopajo izjeme (izjema seveda ruši pravilo). Take izjeme so matematične fikcije.
----------
Torej matematične fikcije so dokazana protislovja tako tista iz začetka, kot tudi tista končna, ona vmes so pa koristna za potrjevanje konsistentnega red, ali kako?
Ko je teoretično protislovje uvrščeno v sistem, izgubi lastnost napake. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Za moj okus je prazna množica nepotrebna fikcija, Roman meni drugače, ampak dosedaj je pokazal le izmotavanje.
----------
Torej je celotna teorija množic fikcija? Veš, računalniki so še kako realni tako, da ne razumem kaj želiš povedati.
Tvoj sklep temelji na izmišljotinah.
Imaš pa srečo, da ne velja Romanova teza o celotni matematiki kot fikciji.

Hočeš ti objaviti kako primerno sliko šahovnice (jaz nimam smisla za to), in rešiti nalogo?
----------
Potrudi se, smisel pride z trudom in vajo.
Mislil sem, da bo humorna uganka dobrodošla.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

agata napisal/-a:Badiou matematik in filozof: matematika je mišljenje.
Da, a ne edino matematika.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Vsa matematika je fikcija.
---------
Se ne bi strinjal. Matematika so abstraktna pravila, katerih le del so fikcije .
Matematična pravila so v simbole oblečena bistva, zanimiva za računanje, in pridobljena z abstrahiranjem nezanimivega ostalega.
Med simboli vlada konsistenten red, iz katerega odstopajo izjeme (izjema seveda ruši pravilo). Take izjeme so matematične fikcije.
----------
Torej matematične fikcije so dokazana protislovja tako tista iz začetka, kot tudi tista končna, ona vmes so pa koristna za potrjevanje konsistentnega red, ali kako? :shock:
Ko je teoretično protislovje uvrščeno v sistem, izgubi lastnost napake.
Protislovje je priložnost, še posebej, če je utemeljeno.



Rock napisal/-a:Za moj okus je prazna množica nepotrebna fikcija, Roman meni drugače, ampak dosedaj je pokazal le izmotavanje.
----------
Torej je celotna teorija množic fikcija? :shock: Veš, računalniki so še kako realni tako, da ne razumem kaj želiš povedati.
Tvoj sklep temelji na izmišljotinah.
[/quote]
No, na domnevah, ki so bile izmišljene in na zapisanih dejstvih.
Rock napisal/-a: Imaš pa srečo, da ne velja Romanova teza o celotni matematiki kot fikciji.
Srečo. :shock: No, bo že držalo.

Rock napisal/-a:
Hočeš ti objaviti kako primerno sliko šahovnice (jaz nimam smisla za to), in rešiti nalogo?
----------
Potrudi se, smisel pride z trudom in vajo.
Mislil sem, da bo humorna uganka dobrodošla.
Prav misliš, dodaj še nekaj truda in zabava bo tukaj.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:'Ta nemojte kas'ti!' Komparasantno! Se ti bom aranžiral... :lol: :lol: :lol:
Shrinka pa boš moral kar sam vprašati, če te tako zanima... :lol:
Bojim se, da si izgubljena duša. (Cirkuški direktor je izjavil, da niso zainteresirani za tvoje usluge, ker da si smešen, a za klovna ne dovolj.) Stvari bodo šle svoj tok.

Na shrinka ne računaj, ima obilo problemov sam s sabo.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Roman pa je na isti način pri memih izgubil bojevitost.
Kje neki si videl bojevitost. Imam pa še vedno težave s teboj kot sogovornikom. Se bojim, da tu ne morem nič spremeniti
Zdelo se mi je, da poskušaš biti občasno fundamentalistično ambiciozen.
V ostalem, poskusi akceptirati realnost, čeprav je zate nova. Sebični gen in agresivna sugestivna ideja ti preprečujeta evolucijsko prilagoditev (ti preprečujeta občutek Ljubezni)?
Pa mi opiši presek disjunktnih množic.
-------
Ne morem.
---------
Lahko. Presek disjunktnih množic je prazna množica.
Morda. Toda dejanskega vprašanja se niti lotil nisi.

Kljub temu še vedno ne vidim razloga za obstoj zadevne fikcije.
-----------
Ali vidiš razlog za obstoj fikcije imenovane število 0?
Ne sledim ti. Ničla je oznaka za število enot v dekadnem sistemu in ne fikcija.

Odgovori