Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Izmenjava obvestil o zanimivih predavanjih, razpisih, seminarjih, okroglih mizah ...
Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Zacenja se nov cikel predavanj:

http://www.portalvvesolje.si/index.php? ... &Itemid=17


V četrtek, 4. oktobra 2012 ob 19:00 bo o korelacijah v vesolju predaval Vid Iršič. Predavanje bo na Fakulteti za matematiko in fiziko (Jadranska ulica 19, Ljubljana, zemljevid) v predavalnici F1 v pritličju. Vstop je prost. Vabljeni!

Korelacije v vesolju

Pogosto se omenja, da je vesolje homogeno in izotropno, vendar nas pogled v nočno nebo, ali misel, da živimo v spiralni galaksiji, o tem ne prepriča. Zakaj torej kozmologi vztrajajo pri tej trditvi in kaj ostaja pri tem neizgovorjenega se bomo vprašali na prvem predavanju v nizu letošnjega cikla predavanj Sprehod skozi vesolje.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a Motore »

Super, se vidimo tam. :)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Zna bit, da bojo letosnje teme malo bolj specificne in poglobljene, ce sklepam po prvem naslovu.
Upam, da res!

Se vidimo:)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

6.12.2012 - Gostje na nebu

Starodavni opazovalci neba so menili, da so zvezde večne in nespremenljive. A že stari kitajski astronomi so med stalnimi zvezdami opazili tudi gostje - zvezde, ki so se pojavile in čez čas izginile. Sodobna astronomska opazovanja odkrivajo, da se na nebu nenehno prižigajo in ugašajo izvori svetlobe, nekateri tako bežni, da trajajo le delček sekunde. V predavanju si bomo ogledali različne vrste teh kratkih pojavov, astrofizikalne modele za njihovo razlago in predstavili nekaj sedanjih in bodočih instrumentov za njihovo opazovanje.

http://www.portalvvesolje.si/index.php? ... &Itemid=17

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a Motore »

Všečkam :)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Na prejsnjem predavanju je dr.Gomboc omenila poseben tip zvezd nizke kovinskosti in visokih mas, okoli 150 sonc.
Po predavanju sem jo vprasal, kje so odkrili take zvezde, saj bi jih pricakoval v mladem vesolju, torej blize "robu" kot nam...pa je rekla, da so jih odkrili relativno blizu, kar me je precej presenetilo. Po njenem mnenju gre za nepojasnjen pojav, ki naj bi ga bilo potrebno kmalu raziskati. Se zelo strinjam.

Torej, zanima me, ce bi znal kdo konceptualno pojasniti kako je mozno v tako "starem" vesolju pricakovati relativno mlade, "ciste" zvezde zgodnjih generacij. Vsak relevanten link je dobrodosel.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a problemi »

NoSee, se ne spomnim tega vprašanja, je pa zelo zanimivo, si to vprašal po predavanju. Mene je zanimalo, kako vedo, da nevtronska zvezda meri zgolj 10 do 15 km. Imaš kak link, ki to dobro pojasni? Meni se zdi to neverjetno natančna ocena glede na razdalje in velikosti, ki so običajne pri obravnavi Vesolja. Imel sem še eno vprašanje, ki pa je bolj kot ne neumestno, zato nisem vprašal, namreč čemu toliko merijo, pravijo da bodo "kartirali" in raziskovali (podatki) okoli 20 milijard objektov? Čemu vse to, no da ne bo pomote, seveda naj, ampak mene laika to resnično čudi (ne vidim smisla :) ).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a shrink »

NoSee napisal/-a:Na prejsnjem predavanju je dr.Gomboc omenila poseben tip zvezd nizke kovinskosti in visokih mas, okoli 150 sonc.
Po predavanju sem jo vprasal, kje so odkrili take zvezde, saj bi jih pricakoval v mladem vesolju, torej blize "robu" kot nam...pa je rekla, da so jih odkrili relativno blizu, kar me je precej presenetilo. Po njenem mnenju gre za nepojasnjen pojav, ki naj bi ga bilo potrebno kmalu raziskati. Se zelo strinjam.

Torej, zanima me, ce bi znal kdo konceptualno pojasniti kako je mozno v tako "starem" vesolju pricakovati relativno mlade, "ciste" zvezde zgodnjih generacij. Vsak relevanten link je dobrodosel.
Ena hipoteza je trk stare eliptične galaksije s pritlikavo galaksijo:

http://www.nasa.gov/mission_pages/hubbl ... xy_prt.htm

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:NoSee, se ne spomnim tega vprašanja, je pa zelo zanimivo, si to vprašal po predavanju. Mene je zanimalo, kako vedo, da nevtronska zvezda meri zgolj 10 do 15 km. Imaš kak link, ki to dobro pojasni? Meni se zdi to neverjetno natančna ocena glede na razdalje in velikosti, ki so običajne pri obravnavi Vesolja. Imel sem še eno vprašanje, ki pa je bolj kot ne neumestno, zato nisem vprašal, namreč čemu toliko merijo, pravijo da bodo "kartirali" in raziskovali (podatki) okoli 20 milijard objektov? Čemu vse to, no da ne bo pomote, seveda naj, ampak mene laika to resnično čudi (ne vidim smisla :) ).
Sem ga takticno postavil po predavanju, ker sem ga prej "usral" s sprasevanjem neumnosti*:)
*zadnje vprasanje, kako so merili periode pulzarjev, ko so bile v uporabi fotografske plosce?

Priznam, da resno nisem pomislil na merjenje periode pulzarja z radijskimi teleskopi(kot astronom amater sem podzavestno cepljen na vidni spekter)! :lol:


Glede tvojega vprasanja, razmisljal bi v smeri kriticne mase(ter gostote nevtronske zvezde) v povezavi z vrtilno kolicino oziroma periodo. Za konkreten odgovor pa bi bilo fajn najti kakega astrofizika.
http://www.aip.org/history/mod/pulsar/pulsar2/06.html

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

shrink napisal/-a:Ena hipoteza je trk stare eliptične galaksije s pritlikavo galaksijo:

http://www.nasa.gov/mission_pages/hubbl ... xy_prt.htm
Hvala za link.
Bi bilo pravilno sklepati, da je mozno formiranje mladih zvezd nizke kovinskosti dokler je na voljo dovolj "prostega" vodika v mlajsih galaksijah?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Mislim, da masivne zvezde nastajajo tam kjer so pogoji za to! (Super tavtologija ali ne?) Masivne zvezde očitno nastajajo tudi brez trka s eliptično galaksijo. Npr. obstaja kopica masivnih zvezd R 136 v Velikem Magellanovem oblaku v znani meglici Trantela. Te zvezde so mlade stare 1-2 miljona let. Poleg tega je v Rimski cesti kar nekaj mladih kopic, ki imajo podobno masivne zvezde npr. Cyg OB2 (meni zelo všeč)- Vemo pa, da Veliki Magellanov oblak ni doživel trka s eliptično galaksijo v zadnjih nekaj milijonih letih.
Glede polmera nevtronske zvezde, Vemo, da se elektroni v njih "raztopijo" s protoni v nevtrone- čarovnija kvante mehanike. Gostota take zvezde je potem približno enaka gostoti atomskega jedra. Polmer ocenimo iz mase zvezde in gostote atomskega jedra. Za bolj natančno meritev, gremo lahko klasično prek Štefanovega zakona. Torej, če poznamo izsev in temperaturo lahko izračunamo polmer črnega telesa. Seveda pa v sedajnih časih zgradijo model in potem tega primerjajo z opazovanji- gostota magnetnega polja, izsev, izsev po različnih valovnih dolžinah, oblika pulza pri pulzarjih ...
Vprašanje
*zadnje vprasanje, kako so merili periode pulzarjev, ko so bile v uporabi fotografske plosce?
Sploh ni tako neumno, Dr Mirjam Galičič je merila periodo Rakovice s propelerjem- torej s stroboskopsko metodo! Ona je sicer uporabljala CCD, vendar bi šlo načeloma tudi s fotografsko ploščo. Nekje sem slišal, da je neka astronomka na 1 meterskem teleskopu videla utripanje pulzarja v Rakovici, kar nekaj let pred odkritjem le teh. Baje so sedaj tudi drugi to opazili, odvisno od človeka. Eni vidijo utripanje žarnice s 100 Hz drugi ne.
Še glede projekta GAIA, gre za kartiranje Rimske ceste in še česa. Kaj niste brali Malega princa? Nekateri čutijo nujo, da vse preštejejo! :roll: Pri GAIA-ji gre za dinamiko Rimske ceste in npr. posredno za razporeditev temne snovi. Poleg tega za zgovino in dinamiko nastajanja zvezd. "Kariranje" asteroidov in kometov v Osončju. Natančno opazovanje stotin gravitacijskih mikrolečenj. Astrometrija ekstragalaktičnih objektov. In končno še odkritje tisočev tujih planetnih sistemov!

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Posnetek predavanja takoj po novem letu, Radijski teleskopi: Od signala do slike(Janez Kos; FMF)

http://vimeo.com/56744933

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Zal mi na prejsnje predavanje ni uspelo priti, se dobro, da imamo internet:)

http://vimeo.com/59390546

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »


Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Sprehod skozi Vesolje na FMF 2012/2013

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Aprilsko predavanje na Vimeu:

http://vimeo.com/63395240

Odgovori