Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Predstavi spletno stran, ki te je navdušila!
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Po Popperju je marksizem neznanstven?
Ne vem.
Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ali ni po Popperju 'ovrgljivost' test za znanstvenost/neznanstvenost teorije?
To imam tudi jaz v spominu.
Jaz sem povzel iz an. Wikip. (glede Popperja o 'ovrgljivosti') takole:

- A statement is called falsifiable if it is possible to conceive of an observation or an argument which negates the statement in question.
- Popper makes falsifiability the demarcation criterion, such that what is unfalsifiable is classified as unscientific, and the practice of declaring an unfalsifiable theory to be scientifically true is pseudoscience.
- Popper claimed that, if a theory is falsifiable, then it is scientific.
- Karl Popper argued that Marxism shifted from falsifiable to unfalsifiable.
Filozofsko je interpretiral tudi QM; se strinjaš z njegovim pogledom
------------------
Ga ne poznam. Kaj je Popper dejal o QM?
Navedbe glede QM prepuščam v prvem koraku fizikom.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Po Popperju je marksizem neznanstven?
Ne vem.
Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ali ni po Popperju 'ovrgljivost' test za znanstvenost/neznanstvenost teorije?
To imam tudi jaz v spominu.
Jaz sem povzel iz an. Wikip. (glede Popperja o 'ovrgljivosti') takole:

- A statement is called falsifiable if it is possible to conceive of an observation or an argument which negates the statement in question.
- Popper makes falsifiability the demarcation criterion, such that what is unfalsifiable is classified as unscientific, and the practice of declaring an unfalsifiable theory to be scientifically true is pseudoscience.
- Popper claimed that, if a theory is falsifiable, then it is scientific.
- Karl Popper argued that Marxism shifted from falsifiable to unfalsifiable.
Filozofsko je interpretiral tudi QM; se strinjaš z njegovim pogledom
------------------
Ga ne poznam. Kaj je Popper dejal o QM?
Navedbe glede QM prepuščam v prvem koraku fizikom.

"Princip ovrgljivosti govori o tem da katerakoli teorija znotraj empiričnih ved ne bo nikoli potrjena, ampak bo lahko samo zavrnjena."
https://sl.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper 8)

Glede marksizma pa samo tole: videti je, da si je Popper kar pogosto premislil. Najbolj bizaren je njegov kopernikanski obrat glede ovrgljivosti evolucije. Najprej je trdil, da ni ovrgljiva (kar pomeni, da ni znanost), kasneje pa si je premislil (Karl Popper at first spoke against the testability of natural selection [25][26] but later recanted, "I have changed my mind about the testability and logical status of the theory of natural selection, and I am glad to have the opportunity to make a recantation) /Vir je isti, kot si ga ti navedel/.

Padre
Prispevkov: 1
Pridružen: 27.12.2015 13:44

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Padre »

https://www.youtube.com/watch?v=NixhL0CoH2s

Kaj pa pravite na besede William Lane Craiga?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Ti torej misliš, da imajo teološke dogme in dogme psevdoznanosti isti izvor? Utemelji! 8)
Človek je vir vseh pogruntavščin takšnih in drugačnih, če kdo ali kaj komu kdaj prišepne kakšno malenkost, pa je itak neponovljivo, torej za ene ne relevantno, za druge potencialni čudež in igra se nadaljuje. :wink:
Kdo - razen nas - pa naj bi še bil 'vir vseh pogruntavščin takšnih in drugačnih'? :lol:
Videti je da veruješ/predlagaš, da se je z našo vrsto začelo, vprašanje je ali se dogaja zaradi nas ali se mi dogajamo zaradi potenciala, ki ga vsebuje snov, iz katere smo sestavljeni? Veš, veseli me, da si vesel, da se zabavaš, kar nakazuje potencial informacije po ustvarjanju ugodja snovi. :D

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:Jaz sem povzel iz an. Wikip. (glede Popperja o 'ovrgljivosti') takole:
- A statement is called falsifiable if it is possible to conceive of an observation or an argument which negates the statement in question.
- Popper makes falsifiability the demarcation criterion, such that what is unfalsifiable is classified as unscientific, and the practice of declaring an unfalsifiable theory to be scientifically true is pseudoscience.
- Popper claimed that, if a theory is falsifiable, then it is scientific.
" Princip ovrgljivosti govori o tem da katerakoli teorija znotraj empiričnih ved ne bo nikoli potrjena, ampak bo lahko samo zavrnjena."
https://sl.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper 8)
Zanimivo.

Jaz Popperja in njegovo t. o ovrgljivosti (kot demarkacijskem kriteriju za znanstvenost - kakršnekoli t.) razumem drugače.
(Slov. Wikip. pa predstavlja vsebinsko napačen povzetek. - Nas iz takšnih razlogov (po 1945) 'nihče ne pozna', smo zato 'balkan'?
vojko napisal/-a:Glede marksizma pa samo tole: videti je, da si je Popper kar pogosto premislil. Najbolj bizaren je njegov kopernikanski obrat glede ovrgljivosti evolucije. Najprej je trdil, da ni ovrgljiva (kar pomeni, da ni znanost), kasneje pa si je premislil (Karl Popper at first spoke against the testability of natural selection [25][26] but later recanted, "I have changed my mind about the testability and logical status of the theory of natural selection, and I am glad to have the opportunity to make a recantation) /Vir je isti, kot si ga ti navedel/.
Glede Marxa ne komentiram.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

Padre napisal/-a:https://www.youtube.com/watch?v=NixhL0CoH2s
Kaj pa pravite na besede William Lane Craiga?
V kateri minuti so kritični argumenti?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: ... v kateri bi naj bila moja vera, ovira do spoznanja tvoje resnice.
Ne obstaja moja resnica.
Res je, obstaja pa tvoja vera, ki jo poimenuješ verjetje.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Ne pozabi, naše znanje bazira na domnevah in se mora prav zato nenehno potrjevati, pri tem potrjevanju domneve ostanejo še zmeraj domneve.
Nisva govorila o resnici?
Ne, sam govorim o skladnosti.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Roman napisal/-a:Če govoriš o ujemanju (skladnosti), moraš predpostaviti resnico.
Resnica ni nujna, nujna je poštenost, doslednost.
Brez resnice vse drugo nima smisla.
Res, boš pojasnil, kaj je resnica in kako to, da je temelj smisla?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Dogajanje je vendar neodvisno od interpretacije.
Resnica je neodvisna od interpretacije.
Kar ostane je dogajanje in resnica vendar manjka mi zavedanje dogajanja, kar pa ni nič drugega kot interpretacija dogajanja in ker nam včasih uspe napovedati dogajanje v prihodnosti, ki se kreira, je zaznati skladnost naše interpretacije z dogajanjem.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Referenca je soodvisna povezanost med interpretacijo in dogajanjem.
Mislim, da kompliciraš.
Bil bi vesel, če lahko poenostaviš. :)
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: "Brijem vse tiste može iz mesta in samo tiste može, ki se ne brijejo sami." Kdo potem brije brivca?"
Protislovja niso resnična, so primeri trditev, ki zanikajo sebe. Z njimi ni mogoče ničesar dokazovati.
Protislovja so posledica našega dojemanja, posledica interpretacije dogajanja, še posebej tole zgornje "o brivcu", ki pokaže, da logika ni popolna in pripelje do protislovji, torej slepe ulice ali bolje, do zanke iz katere ni izhoda.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Torej, zmeraj smo nekaj in zmeraj sočasno nekaj nismo.
Nepomembno. Nihče ni zobna vila.
Veš, bil sem tudi zobna vila, ti nisi? :roll:
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Prav, mogoče malce razmisliš in poveš kaj materije je in kaj jo loči od česa, če je ločitev sploh mogoča?
Nekatere stvari je težko definirati, pa to ne pomeni, da jih ni, da ne vemo, o čem govorimo, ali da nastanejo kasneje.
Vidiš, zato pa potrebujemo zgodbe, definicije namreč uničijo bistvo še preden se je zgodba začela. Definicije zmeraj stojijo pred zgodbo in njihovo sprejetje in razumevanje je potreben pogoj za sprejemanje zgodbe.
Roman napisal/-a: Kdaj? S pojavom besede? Še dobro, da nisi vprašal po definiciji časa ali prostora.
Lahko bi, samo čas in prostor, ki ga doživljamo, je povsem drugačen od matematičnega prostor-časa, a ne?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Roman napisal/-a:Čisto preprosto: Kar se v tem trenutku zgodi, je v naslednjem trenutku že preteklost, ki ji je sedanji trenutek ustvaril.
Aja, kako trenutek?
Kako trenutek? Saj sploh ni važno, ali gre za delec sekunde ali za leta.
Mogoče res, vendar potem ne moreš več govoriti o trenutkih, temveč samo o dogajanju, če namreč ne določiš enote za opazovanje dogajanja, ne moreš več ločiti sedanjosti od preteklosti. :wink:
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Vsekakor imam možnost misliti drugače; kar sem mislil v preteklosti, ni nujno, da tudi danes tako mislim.
Pa lahko danes drugače misliš? Namreč drugače kot danes? Oziroma drugače: ali bi danes lahko drugače mislil kot misliš?
Če domnevaš, da lahko misliš poljubno drugače, to seveda ni mogoče, struktura, ki omogoča mišljenje je stabilna, vendar ni rigidna, je namreč plastična in omogoča spremembe oz. prilagajanje. Mimogrede, danes je enota za trenutek, se spomniš: "Danes sem, ker včeraj nisem bil. "
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Se tebi to ne dogaja?
Kaj misliš?
Mislim, na spremembo stališč, recimo na trenutke, ko ugotoviš, kako enostavno je, če razumeš?


Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Doživljanje, življenje je torej zavajajoče, subjektivnost je torej ovira pri spoznavanju zunanjega okolja, okolja v katerem se je življenje dejansko razvilo in kjer je razvoj življenja pripeljal do pojava subjektivnosti in celo do zavedanja subjektivnosti, saj se hecaš, a ne?
Kaj moram res spet potegniti iz klobuka optične iluzije?
Ne ni potrebno, možgani kreirajo sedanjost in je ne odslikavajo, s tem kreirajo tudi preteklost. Kreiranje pomeni, da možgani dodajo nekaj, čeprav trenutno/pravkar niso sprejeli signala iz zunanjega okolja in če to počno v sedanjosti, kaj šele počno z preteklostjo. :roll:
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Ne ravno, simboli imajo dogovorjen pomen, ki smo jim ga predpisali in simboli so na nek način lastni naši vrsti.
Hm, kdo na primer se je s kom dogovoril o pomenu simbola 3?
Veš, da ne vem, samo dogovor je tako uspešen, da njegov pomen, poučujemo v vseh šolah po svetu. :wink:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a: logika ni popolna in pripelje do protislovij
Hočeš to nekoliko elaborirati?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
V: Kdo - razen nas - pa naj bi še bil 'vir vseh pogruntavščin takšnih in drugačnih'?

Videti je da veruješ/predlagaš, da se je z našo vrsto začelo,
Seveda se je, vsaj kar se tiče 'pogruntavščin takšnih in drugačnih'. Res je, da imajo tudi naši bratranci med primati kdaj pa kdaj dobre 'pogruntavščine', a se ne morejo meriti z nami. Gre za kvalitativno razliko. 'Oni' nikoli ne bodo 'pogruntali' infinitezimalnega računa, ali STR ali KM (da o LHC in ITER-ju niti ne govorim) ... :D
vprašanje je ali se dogaja zaradi nas
Ne, nič se ne 'dogaja zaradi nas' (razen v svetih bukvicah; tam se vse dogaja 'zaradi nas' :lol: )
ali se mi dogajamo zaradi potenciala, ki ga vsebuje snov, iz katere smo sestavljeni?
Tako gre, ja. :wink:
Veš, veseli me, da si vesel, da se zabavaš, kar nakazuje potencial informacije po ustvarjanju ugodja snovi.
Me veseli, da te veseli ... :D

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
V: Kdo - razen nas - pa naj bi še bil 'vir vseh pogruntavščin takšnih in drugačnih'?
Videti je da veruješ/predlagaš, da se je z našo vrsto začelo,
Seveda se je, vsaj kar se tiče 'pogruntavščin takšnih in drugačnih'. Res je, da imajo tudi naši bratranci med primati kdaj pa kdaj dobre 'pogruntavščine', a se ne morejo meriti z nami. Gre za kvalitativno razliko. 'Oni' nikoli ne bodo 'pogruntali' infinitezimalnega računa, ali STR ali KM (da o LHC in ITER-ju niti ne govorim) ... :D

Človek je dokaz za čudež v evoluciji.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:Jaz sem povzel iz an. Wikip. (glede Popperja o 'ovrgljivosti') takole:
- A statement is called falsifiable if it is possible to conceive of an observation or an argument which negates the statement in question.
- Popper makes falsifiability the demarcation criterion, such that what is unfalsifiable is classified as unscientific, and the practice of declaring an unfalsifiable theory to be scientifically true is pseudoscience.
- Popper claimed that, if a theory is falsifiable, then it is scientific.
" Princip ovrgljivosti govori o tem da katerakoli teorija znotraj empiričnih ved ne bo nikoli potrjena, ampak bo lahko samo zavrnjena."
https://sl.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper 8)
1) Zanimivo.

Jaz Popperja in njegovo t. o ovrgljivosti (kot demarkacijskem kriteriju za znanstvenost - kakršnekoli t.) razumem drugače.
(Slov. Wikip. pa predstavlja vsebinsko napačen povzetek. - Nas iz takšnih razlogov (po 1945) 'nihče ne pozna', smo zato 'balkan'?
vojko napisal/-a:Glede marksizma pa samo tole: videti je, da si je Popper kar pogosto premislil. Najbolj bizaren je njegov kopernikanski obrat glede ovrgljivosti evolucije. Najprej je trdil, da ni ovrgljiva (kar pomeni, da ni znanost), kasneje pa si je premislil (Karl Popper at first spoke against the testability of natural selection [25][26] but later recanted, "I have changed my mind about the testability and logical status of the theory of natural selection, and I am glad to have the opportunity to make a recantation) /Vir je isti, kot si ga ti navedel/.
2) Glede Marxa ne komentiram.
Ad1) Mantro, da je Wikipedija zanič, če nasprotuje tvojemu trenutnemu mnenju, smo že večkrat slišali ... :lol:

Ad2) Modro. 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
V: Kdo - razen nas - pa naj bi še bil 'vir vseh pogruntavščin takšnih in drugačnih'?
Videti je da veruješ/predlagaš, da se je z našo vrsto začelo,
Seveda se je, vsaj kar se tiče 'pogruntavščin takšnih in drugačnih'. Res je, da imajo tudi naši bratranci med primati kdaj pa kdaj dobre 'pogruntavščine', a se ne morejo meriti z nami. Gre za kvalitativno razliko. 'Oni' nikoli ne bodo 'pogruntali' infinitezimalnega računa, ali STR ali KM (da o LHC in ITER-ju niti ne govorim) ... :D

Človek je dokaz za čudež v evoluciji.
Ja, evolucija meji na čudež ... 8)

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Mantro
Ne. Napisal sem običajen vljuden stavek.
da je Wikipedija zanič,
Ne. Napisal sem, da Wikipedijo razumem drugače.
če nasprotuje tvojemu trenutnemu mnenju
Imaš občutek, da jaz spreminjam stališča?
smo že večkrat slišali ...
Se skrivaš za izmišljeno množico?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Res je, da imajo tudi naši bratranci med primati kdaj pa kdaj dobre 'pogruntavščine', a se ne morejo meriti z nami. Gre za kvalitativno razliko. 'Oni' nikoli ne bodo 'pogruntali' infinitezimalnega računa, ali STR ali KM (da o LHC in ITER-ju niti ne govorim) ... :D
Človek je dokaz za čudež v evoluciji.
Ja, evolucija meji na čudež ... 8)
Gotovo pravilna ugotovitev. (Dolly resen ovčjerejec ne bi maral za razplod.)

Ampak poudarek je bil močnejši: v razvoju biologi opažajo običajen progres in regres; glede hss pa si lepo izpostavil njegovo enkratno krono. - In kljub temu ne znamo klonirati sesalcev. Torej, potrditev, da evolucija iz 'primarne juhe' meji na čudež; še več, je 'čudež'. - In še večji čudež: o človeku-čudežu pravilno govore 'zgodbice starih pastirskih ljudstev'.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Bigotry, Fundamentalism and Neo Atheism in the Media

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock je napisal:
Ne. Napisal sem običajen vljuden stavek.
Mantra nima nič z (ne)vljudnostjo, se pravi, da ne gre za vrednostno sodbo. Po FRAN je to misel ali izjava, ki se pogosto ponavlja ... :lol:
Ne. Napisal sem, da Wikipedijo razumem drugače.
Ne bo šlo. To je bil le tvoj uvod v 'oceno' slovenske wikipedije. Nato si nadaljeval: "Slov. Wikip. pa predstavlja vsebinsko napačen povzetek." Če za nekoga ugotovim, da nekaj vsebinsko napačno povzema, potem je to po moje zanič. Imaš kakšno tretjo razlago? :lol:
V: če nasprotuje tvojemu trenutnemu mnenju
Imaš občutek, da jaz spreminjam stališča?
Bom povedal drugače: prilagajaš jih trenutnim okoliščinam. :lol: Primer: ko citiraš iz wikija nekaj, kar potrjuje tvojo tezo, je wiki verodostojen vir. Ko pa nekdo drugi citira isti vir, in ti citat ni všeč, rečeš, da 'predstavlja vsebinsko napačen povzetek'. Kako bi ti imenoval takšno maniro? :lol:
V: smo že večkrat slišali ...
Se skrivaš za izmišljeno množico?
Ah, no, rock ... Preprosto sem uporabil plural, saj ne berem sam tvojih postov ... :lol:

Odgovori