Gibanje po času nazaj

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Gibanje po času nazaj

Odgovor Napisal/-a qg »

Recimo, da se v našem svetu gibljem v času nazaj. Kakšna je moja interakcija s svetom, ki se giblje v pravi smeri časa. Razmišljal sem in izgleda, da sploh ne bi videli kot filma, ki se vrti nazaj. Vprašanje če bi imeli sploh kakšno interakcijo s takšnim svetom.
Naprimer najmanj, ljudem bi se oči svetile, ker sveloba, ki gre vanje, bi prihajala iz njih.
Ali je kdo razmišljal o tem?
LP

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Po moje da se ljudem oči ne bi svetile... obrnitev časa ne pomeni obrnitev pojavov, ali ne? Pomeni samo gledanje posledic pred vzroki.

Kar bi bilo čudno, tebi bi v glavi čas potekal normalno, svetu okoli pa ne... mislim da se to ne bi izšlo.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

mriz napisal/-a:Po moje da se ljudem oči ne bi svetile... obrnitev časa ne pomeni obrnitev pojavov, ali ne? Pomeni samo gledanje posledic pred vzroki.

Kar bi bilo čudno, tebi bi v glavi čas potekal normalno, svetu okoli pa ne... mislim da se to ne bi izšlo.
Recimo, da se ne bi izšlo. Samo razlaga tega pojava bi več povedala o časovni puščici. V kvantni mehaniki namreč je čas simetričen. Zato je to smisel takšnih miselnih poskusov. (ki pa je res samo miselni poskus) Vendar tu mislim, da pojavi in čas znotraj mojega telesa tečejo v nasprotni smeri.

Če pa stvari ne bi tako videli, kot film zavrten nazaj, bi to pomenilo, da naše predstave niso pravilne.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Če bi ti teoretično uspelo ločiti svoje telo (opazovalca torej) od ostalega sveta (ki bi se časovno vrtel nazaj), ne vidim razloga da ne bi gledal okolice, ki bi bila kot film ki se vrti nazaj. Realna ločitev pa je po moje nemogoča.

Nisem ziher če lahko pravila kvantne mehanike uporabiš v vidnem svetu... vrednost takega miselnega poskusa bi bila dokaj vprašljiva, ali ne?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

mriz napisal/-a:Če bi ti teoretično uspelo ločiti svoje telo (opazovalca torej) od ostalega sveta (ki bi se časovno vrtel nazaj), ne vidim razloga da ne bi gledal okolice, ki bi bila kot film ki se vrti nazaj. Realna ločitev pa je po moje nemogoča.

Nisem ziher če lahko pravila kvantne mehanike uporabiš v vidnem svetu... vrednost takega miselnega poskusa bi bila dokaj vprašljiva, ali ne?
Časovna puščica še ni razložena. Ve se, da je kvantna mehanika časovna simetrična, ne ve pa se, zakaj pride do časovne nesimetrije, to je tega, da se čas giblje le v eno smer. Zato to ima teoretični smisel.

Obstaja tudi Crammerjeva interpretacija kvantne mehanike, kjer je čas popolnoma simetričen.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kaj pa vem stari, kvantne mehanike ne kapiram.

Kaj to pomeni da se čas lahko giblje v drugo smer? Če je čas interval dogodkov, pomeni samo da se dogodki samo dogajajo od konca do začetka? Čas še potem vseeno je kot pozitivna vrednost, ali ne?

A ni to tako kot teoretična negativna temperatura? -5 kelvinov, kar v bistvu vseeno pomeni gibanje delcev, ne? Lahko bolj mirujejo kot da stojijo? Haha, zdaj sem verjetno fajn mimo vsekal.

No ja, če je v kvantni mehaniki čas simetričen še ne pomeni da je tak v našem svetu (svetu večjih razdalj).

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

Pri zelo malih velikostih in energijah je možno tudi, da je včasih posledica pred vzrokom. Torej pravilo, da čas teče v le eni smeri, ni univerzalno.
Vzrok tem časovnim zankam pa je kvantna mehanika.

Nek profesor je enkrat zmerjal nekega alternativca, zakaj meša parapsihologijo in kvantno mehaniko, ker kvantni pojavi se dogajajo le pri malih velikostih. Vendar pomembno je za začetek, da se spremeni ta osnovni prinicip, da čas teče le v eno smer.

Obstaja neka teorija kvantne gravitacije (Mark Hadley) ki združi gravitacijo in kvantno mehaniko na osnovi teh časovnih zank.
LP

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

qg napisal/-a: Vendar pomembno je za začetek, da se spremeni ta osnovni prinicip, da čas teče le v eno smer.
Jaz v tem vidim problem. Prilagoditev dejstev zavoljo že postavljenih 'višjih' resnic se mi zdi zgrešeno, saj ne sledi principu izpeljave zakonov oziroma znanja.

Najprej imaš višjo resnico (dobljeno iz lufta, očitno), šele potem bi si ustvaril pogoje za izpeljavo te višje resnice.

Alternativce bi jaz zaradi takih fint enkrat okoli uh.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

"Point" je v drugi stvari.
1. Za razlago parapsihologije (primer zgoraj) kvantna mehanika ni dovolj, ker deluje le pri malih velikostih.
2. Če pa vzameš princip, da se čas giblje samo naprej, potem pa je kvantna mehanika dovolj, da rečeš, da princip ne velja. To je zaradi neeenačbe
nedoločenost časa > Konstanta/nedoločenost energije.
3. V resnici mislim, da bo dokončen odgovor na to dala šele kvantna gravitacija. Trenutno kvantno mehaniko računamo pri vnaprej postavljenem prostoru in času, kar pa ni dovolj dokončno.
4. Ena od neodgovorjenih stvari je tudi časovna puščica in prvi post v tej temi (miselni poskus je namenjen razumevanju časovne puščice)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:"Point" je v drugi stvari.
Glej, o času smo na tem forumu že kar nekaj razglabljali..
No vsaj kar se tiče preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.

Oglej si: viewtopic.php?p=4445#4445

Lep dan želim..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

qg, moj point bo kar ostal enak...
Za razlago parapsihologije (primer zgoraj) kvantna mehanika ni dovolj, ker deluje le pri malih velikostih.
Kaj parapsihološkega bi pa rad razložil? Telekinezo in podobno? Od kod pa si izpeljal in kako dokazal da je to realen pojav?

Ena od neodgovorjenih stvari je tudi časovna puščica in prvi post v tej temi (miselni poskus je namenjen razumevanju časovne puščice)
Glede tega ti jaz ne morem pomagati bolj, kot sem že skušal.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Odgovor Napisal/-a qg »

mriz napisal/-a:qg, moj point bo kar ostal enak...
Za razlago parapsihologije (primer zgoraj) kvantna mehanika ni dovolj, ker deluje le pri malih velikostih.
Kaj parapsihološkega bi pa rad razložil? Telekinezo in podobno? Od kod pa si izpeljal in kako dokazal da je to realen pojav?

Ena od neodgovorjenih stvari je tudi časovna puščica in prvi post v tej temi (miselni poskus je namenjen razumevanju časovne puščice)
Glede tega ti jaz ne morem pomagati bolj, kot sem že skušal.
S tem ne dokazujem parapsihologije. Vsaj ne v prvem planu.
LP

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kaj pa je glavni razlog da hočeš na silo vpeljati pravila kvantne mehanike v vidni svet?

Odgovori