Srečanje človeka z nezemljanom.

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?

Kakšen bo dan ko marsovci pristanejo na zemlji. (ne si zej mislt, da še niso)

Žalosten
4
17%
Revolucjonaren(karkol že to pomen)
10
42%
Happy Day!
0
Brez glasov
Who cares?
10
42%
 
Skupaj glasov: 24

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mo napisal/-a:Vsako povzročanje trpljenja je enako nasilju in vsaka kazen (s tem si najbrž mislu zapor) je nasilna.
Ampak kazen je ravno usmerjena proti nasilju (nasilje se kaznuje).
Če nasilje definiraš kot poseg v življenje ali svobodo, potem je večina dejanj naše družbe nasilnih
Jaz ga ne definiram tako. Je samoobramba nasilno dejanje? Poseg v življenje je pa tudi dvoumna zadeva... če malo pomisliš, s katerim dejanjem pa ne posegaš v življenje koga drugega? S tem odgovorom si posegel v moje življenje. Si zato nasilen? :)
David - 12 napisal/-a:Ne vem, kako bi alieni ovrednotili človeško vrsto, če bi jo sploh?
Čudno bi nas gledali ker se ne moremo skupno strinjat glede najbolj osnovnih stvari :)
Če bi bili 2 skupini tujih raziskovalcev, vsaka na svojem koncu sveta, bi se ob primerjanju zapiskov verjetno vprašali če sta sploh bili na istem planetu :D

synt
Prispevkov: 13
Pridružen: 13.12.2005 22:05

Odgovor Napisal/-a synt »

nevem zakaj vsi kr naprej govorite da so vsi nezemljani nasilni pa da če bojo pršl bojo zemlo spremenil v en kup pepela al pa ljudi zasužnl v svojih rudnikih..... sm to je samo stereotip k so ga zasejal v ameriških filmih (če mi kdo najde 10 filmov v katerih nastopajo nezemljani pa da te ne uničijo človeka - prosm puste star trek :D, nej mi prosm to pove)....zakaj o njih noben ne govori ko o "sili dobrega", ki bi nam s svojim obiskom prinesla tehnologijo, s katero bi nam pomagala rešiti naše težave s hrano, okoljem....

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

mriz napisal/-a:
Mo napisal/-a:Vsako povzročanje trpljenja je enako nasilju in vsaka kazen (s tem si najbrž mislu zapor) je nasilna.
Ampak kazen je ravno usmerjena proti nasilju (nasilje se kaznuje).
Ja pa kaj če se nasilje kaznuje - če se kaznuje z novim nasiljem! Zaradi tega ni kazen (ki ni nič drugega kot maščevanje!) nič bolj plemenita, morda upravičena ali družbeno sprejemljiva, ker zaenkrat je tako da ne znamo drugače vzgajat kot z nagrado in kaznijo, ampak nič takega da bi se z njo lahko hvalil. Po čemu misliš da je neka družba "višje" na lestvici - po temu koliko zločincev ji uspe ulovit in skurit na električnem stolu, ali po temu koliko zločincev sploh proizvede?
mriz napisal/-a:
Če nasilje definiraš kot poseg v življenje ali svobodo, potem je večina dejanj naše družbe nasilnih
Jaz ga ne definiram tako. Je samoobramba nasilno dejanje? Poseg v življenje je pa tudi dvoumna zadeva... če malo pomisliš, s katerim dejanjem pa ne posegaš v življenje koga drugega? S tem odgovorom si posegel v moje življenje. Si zato nasilen? :)
Samoobramba je v bistvu nasilno dejanje (kar ne pomeni da je ne odobravam), saj ni razlike ali napadalec pretepe tebe ali ti njega - nasilje se zgodi vseeno - tudi taka samoobramba, ki nasprotnika le prestraši je nasilna (psihološko nasilje).

S posegom v življenje seveda mislim prekinjane/zaviranje/uničenje/oviranje... življenja. Z vsakim dejanjem posegamo v življenje, bistvo je al s tem na to življenje delujemo pozitivno ali negativno. Tudi s tem odgovorom, ki sem ga napisal na "normalen", spoštljiv način. Če bi ti namesto tega preklel boga in vse svetnike, ker kao ne štekaš kaj ti hočem povedat (hec! :wink: ), to napisal z velikimi črkami in dodal par grdih smeškov, potem bi nasilno posegel v najino debato, ker bi te užalil/razjezil... Tako da ja, lahko si nasilen tudi preko foruma.. :wink:

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

synt napisal/-a:nevem zakaj vsi kr naprej govorite da so vsi nezemljani nasilni pa da če bojo pršl bojo zemlo spremenil v en kup pepela al pa ljudi zasužnl v svojih rudnikih..... sm to je samo stereotip k so ga zasejal v ameriških filmih (če mi kdo najde 10 filmov v katerih nastopajo nezemljani pa da te ne uničijo človeka - prosm puste star trek :D, nej mi prosm to pove)....zakaj o njih noben ne govori ko o "sili dobrega", ki bi nam s svojim obiskom prinesla tehnologijo, s katero bi nam pomagala rešiti naše težave s hrano, okoljem....
Po moje so nezemljani tudi "sila dobrega", kot nasilneže si jih predstavljam le ko se o njih hecam. :wink: In če bi se opiral na Ameriške filme bi se bal praktično vsega - od komunistov do tune v konzervi (s pokrovčkom katere si lahko nevede prerežeš vrat, če nisi pazljiv!!). Moti me tudi analogija ki jo imajo mnogi - češ da je nujno da bi se nezemljani (kot višje razvita oblika), obnašali grdo do nas (kot nižje razvite oblike) - ker se tudi mi tako obnašamo, do mravelj npr. Ne vem za druge, ampak jaz ne namerno tacam žuželk, samo zato ker so "zabite"...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mo napisal/-a:Ja pa kaj če se nasilje kaznuje - če se kaznuje z novim nasiljem! Zaradi tega ni kazen (ki ni nič drugega kot maščevanje!) nič bolj plemenita, morda upravičena ali družbeno sprejemljiva,
No, finta je da je sila v obliki kazni ravno sprejemljiva. Zato menim da vsaki uporabi sile ne moremo rečt nasilje.
Po čemu misliš da je neka družba "višje" na lestvici - po temu koliko zločincev ji uspe ulovit in skurit na električnem stolu, ali po temu koliko zločincev sploh proizvede?
Po ničemer od tega. Družba višje na lestvici je taka, ki kazni ne rabi izvrševat..
Samoobramba je v bistvu nasilno dejanje (kar ne pomeni da je ne odobravam), saj ni razlike ali napadalec pretepe tebe ali ti njega - nasilje se zgodi vseeno - tudi taka samoobramba, ki nasprotnika le prestraši je nasilna (psihološko nasilje).
Viiš, to pa po moje ne bo držalo. Če razbijem človeka ki napade kakega znanca, še nisem nasilen, nasilen je bil on.
Če bi ti namesto tega preklel boga in vse svetnike, ker kao ne štekaš kaj ti hočem povedat
Ti kar, ni panike :)
Tako da ja, lahko si nasilen tudi preko foruma..
Okej, ampak če te v tem primeru kaznuje moderator, o njegovem dejanju ne moremo govoriti kot o nasilju.

Nasilje je vsaka neupravičena uporaba sile (torej kot ena izmed definicij v SSkj-ju.. sila uporabljena v nasprotju z pravili, zakonom - al nekaj takega). Tak da smo v bistvu na začetku... od česa je odvisno kaj je (ne)upravičeno... hm, enotnega, univerzalnega merila ni.

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

mriz napisal/-a:
Po čemu misliš da je neka družba "višje" na lestvici - po temu koliko zločincev ji uspe ulovit in skurit na električnem stolu, ali po temu koliko zločincev sploh proizvede?
Po ničemer od tega. Družba višje na lestvici je taka, ki kazni ne rabi izvrševat..
Bi se 100% strinjal če bi taka družba obstajala, ampak zaenkrat je še ni.
mriz napisal/-a:
Samoobramba je v bistvu nasilno dejanje (kar ne pomeni da je ne odobravam), saj ni razlike ali napadalec pretepe tebe ali ti njega - nasilje se zgodi vseeno - tudi taka samoobramba, ki nasprotnika le prestraši je nasilna (psihološko nasilje).
Viiš, to pa po moje ne bo držalo. Če razbijem človeka ki napade kakega znanca, še nisem nasilen, nasilen je bil on.
Ne razumem kakšna je razlika (v svojem bistvu) če je bil on prej nasilen, ti pa si zdaj? Ne pravim da samoobramba ni upravičena, ampak da je v obeh primerih isto nasilno dejanje.
mriz napisal/-a:
Če bi ti namesto tega preklel boga in vse svetnike, ker kao ne štekaš kaj ti hočem povedat
Ti kar, ni panike :)
To je bila štosna primerjava - upam da nisi narobe razumu...?
mriz napisal/-a: Nasilje je vsaka neupravičena uporaba sile (torej kot ena izmed definicij v SSkj-ju.. sila uporabljena v nasprotju z pravili, zakonom - al nekaj takega). Tak da smo v bistvu na začetku... od česa je odvisno kaj je (ne)upravičeno... hm, enotnega, univerzalnega merila ni.
Določanje mej in normativov je nehvaležno dejanje, tudi takrat ko to dela najvišja inštanca - država. Če vzamem primer unega roparja: Če te tip napade in oropa je kazensko odgovoren (neupravičena uporaba sile, bi lahko rekli). Če ga ti v samoobrambi poškoduješ te on lahko toži (!) zaradi istega dejanja (!!) - neupravičena uporaba sile. Tako je vsaj po našem zakoniku. Go figure...

Enotnega univerzalnega merila ni, lahko pa se mu približaš tako da spoštuješ življenje/nedotaklivost/svobodo/pravice drugega.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mo napisal/-a:Bi se 100% strinjal če bi taka družba obstajala, ampak zaenkrat je še ni.
No ja, manjše take družbe se že najdejo.
Ne razumem kakšna je razlika (v svojem bistvu) če je bil on prej nasilen, ti pa si zdaj? Ne pravim da samoobramba ni upravičena, ampak da je v obeh primerih isto nasilno dejanje.
Nasilen in nasilje ima zelo negativen prizvok... upravičene sankcije tega ne morejo imeti. Kot sem napisal... če moderator odstrani žaljivega (ali kako drugače nesprejemljivo usmerjenega) osebka iz tega foruma, ne gre govoriti o nasilju.
To je bila štosna primerjava - upam da nisi narobe razumu...?
Jaz sem se tud hecal :)
Če te tip napade in oropa je kazensko odgovoren (neupravičena uporaba sile, bi lahko rekli). Če ga ti v samoobrambi poškoduješ te on lahko toži (!) zaradi istega dejanja (!!) - neupravičena uporaba sile.
Ja oni so rahlo zmedeni, čeprav je verjetno odvisno od poškodb ki mu jih zadaneš.. Ko berem črno kroniko ne omenjajo kaj takega če mimoidoči roparja samo pridrži do prihoda policije. Če ga parkrat klofne da se umiri, pač ni hudega... še posebej v primeru 13 letnih roparjev, kot bi jih naj imeli v Ljubljani :lol:
lahko pa se mu približaš tako da spoštuješ življenje/nedotaklivost/svobodo/pravice drugega.
Ja, razen v primeru kazni, ne?

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

Nasilje in kazen je akcija-reakcija model. Pri kaznovanju se človeku zreducirajo prvice, zato ker jih je on kršil nekomu drugmu, kar je zaenkrat način kako "rešujemo" stvari. Sicer pa je tako da z nasiljem se ne da reševat nasilja, ravni nasprotno, primere pa imaš povsod od najmanše celice družbe, pa do geopolitičnega sranja.

Eno pa je sigurno! .... Temo smo zabluzili - baje je bilo govora o marsovcih.... :D

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mo napisal/-a:Sicer pa je tako da z nasiljem se ne da reševat nasilja,
Mnja, ampak včasih res ne preostane drugega.

Ja, malo smo zašli...

Okej, glede marsovcev... normalno je da se bojimo tega kar ne poznamo... je pa boljše imet v mislih najhujše kot pa odprtih rok dobit šus v glavo, ne?

Jaz že nebi zaupal nekim sluzastim bitjem z 5 očmi pa 10 centi zobmi :D

Ni nujno da imajo škodljive namene, vendar obstaja možnost. Tudi če jih nimajo, bi nas verjetno z vseljem razrezali za raziskave... to bi v primeru najdbe manj razvite vrste delali tudi mi (pa ne bi imeli v mislih kaj zlobnega).

Celo ljubitelji žuželk si delajo tiste okvirje z na bucikah nabodenimi žuželkami..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Menim, da je ta zabluzena tema lahko pomembna pri razmevanju višjih civilizacij.
1. vprašanje: kaj nas najbolj razlikuje od živali?
To da ne priznavamo nasilja kot orodja za prevzem oblasti. (se pa to velikokrat dogaja). Demokracija, volitve. To so mehanizmi, ki so živalim tuje. Torej, če so kje marsovci in če so bolj inteligentni od nas, se od živali še bolj razlikujejo kot mi. Torej poznajo ureditve, ki zagotavljajo napredek družbe. To pa "zakon močnejšega" ali kot ga radi imenujemo kar "zakon narave", gotovo ni.
Od tu meni preblisk, da oni ne poznajo nasilja. Saj če ga bi in ga bi še celo odobravali, bi nas bolj konkretno obiskali :twisted:

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kaksna demokracija neki???
To je sam larifari, demokracija je Bush!
Jaz mislim, da demokracije ni in je tudi nikoli ne bo! Kako bi lahko demokraticno zivel, ce pa nas omejuje polno pravil, ki jih ne smemo krsiti. (voznja po desni strani, prepoved voznje cez rdeco, motenje javnega reda...) Na konc koncev lahko sam sirjes u miru, pa se tist ne smes v naravi :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ma saj ni problem demokracije prepoved vožnje čez rdečo pa take finte.. pravila morajo bit.

Zanimivo je da so podobe nezemljenanov večinoma samo obe skrajnosti... al so prerazsvetljena bitja ki lahko lebdijo in so nasplošno vsevedna, al pa pošasti z lovkami, kremplji in zobmi da te zvije in z močnim apetitom po človeku.

Al so projekcije največjih želj ali največjih strahov..
mirtelo napisal/-a: To pa "zakon močnejšega" ali kot ga radi imenujemo kar "zakon narave", gotovo ni.
Zakaj ne? Kaj je boljšega v obešanju na šibkejši člen v verigi?

Uporabniški avatar
Mo
Prispevkov: 35
Pridružen: 15.2.2006 10:28

Odgovor Napisal/-a Mo »

MAVER|CK napisal/-a:Kaksna demokracija neki???
Demokracija je trenutno najboljše kar imamo. Nima veze s pravili, ampak s pravicami in odločanjem. Pravila morajo bit, predvsem zato ker se ljudje še ne znamo obnašat - v nekakšnem smislu smo še majhni slinasti otročički, ki jih morajo starši pazit. Naslednja stopnička je po moje anarhija (to NI kaos, kot si nekateri predstavljajo), kjer bo večina pravil odpadla. Buš pa je daaaleč od demokracije - ste kdaj slišali za Fašizem? :D (retorično vprašanje)
mriz napisal/-a:Zakaj ne? Kaj je boljšega v obešanju na šibkejši člen v verigi?
Če ti prispodobno odgovorim, obešanje za najšibkejši člen verige ni pametno, ker se lahko veriga strga in padeš. "Pravilo močnejšega" je v današnjem materialistično/hinavskem svetu nuja, z razvojem v pravo smer pa tudi to odpade (ni pa nujno da bomo v to smer šli, je le možnost). Za zunajzemljane pa bi reku da če so že prišli do sem, potem je eno njihovih gonil tehnologija in bi sigurno hoteli zvedeti kako zgleda človek "od znotraj" - kar pa ne pomeni da morajo ugrabljat folk in jih secirat - saj mi ŽE vemo kao je človek sestavljen, torej le prenesemo znanje.

Jst bi jih z odprtimi rokami pričakal, pa četudi so nasilni (ker bi njihov prihod vsaj dokazal religoznim inštitucijam da nimajo pojma, hehe)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mo napisal/-a: "Pravilo močnejšega" je v današnjem materialistično/hinavskem svetu nuja, z razvojem v pravo smer pa tudi to odpade (ni pa nujno da bomo v to smer šli, je le možnost).
Pravilo močnejšega ne izvira iz materialistčno hinavskega sveta...

Kaj pa razvoj dela drugega kot uveljavlja močnejšo stran? Kako bi razvoj lahko potekal brez tega?

Problem se pojavi v merilu oziroma kriteriju kaj je močnejše.. znotraj družbe pač ni takih pravil kot recimo pri razvoju znanosti.
Za zunajzemljane pa bi reku da če so že prišli do sem, potem je eno njihovih gonil tehnologija in bi sigurno hoteli zvedeti kako zgleda človek "od znotraj" - kar pa ne pomeni da morajo ugrabljat folk in jih secirat - saj mi ŽE vemo kao je človek sestavljen, torej le prenesemo znanje.
Ja, ampak to bi bilo v primeru njihve večje naprednosti nepopolno znanje. Seciranje zavoljo njihove znanosti bi še vedno bila možnost.
Jst bi jih z odprtimi rokami pričakal, pa četudi so nasilni (ker bi njihov prihod vsaj dokazal religoznim inštitucijam da nimajo pojma, hehe)
To bi res bila smeha polna skleda :D Ampak glede na njihovo obračanje besed, bi še kje našli kaki izgovor..

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"To bi res bila smeha polna skleda Ampak glede na njihovo obračanje besed, bi še kje našli kaki izgovor.."

To bi bilo res zabavno.

Lahko bi bilo še bolj zabavno, kar živo si to predstavljam, da bi takšna superiorna bitja pristala pri nas in bi nam prijazno razložila ,da častijo neko bitje na nekem višjem nivoju ali kaj podobnega in da mora zato vsak zemljan 5x dnevno ob točno določenem času pol ure ležati z obrazom na tleh in dvignjenimi rokami nad glavo ter odžrebrati točno določeno sveto besedilo v njihovem jeziku in kdor se slučajno zmoti ga v trenutku razstavijo z dezintegratorjem, ker je vsaka napaka v besedilu globoka žalitev njihovega visočanstva ,ki se lahko popravi samo na tak način. Hkrati pa bi nam razložili da mora vsak zemljan tudi 10 let ročno kopati v rudniku sveto glino za posebne svete pipe iz katerih se kadi poseben dim pri njihovih obredih.
In ker bi bili tehnično superiornejši od nas bi jasno nadzorovali tudi internet in iskali tiste ki bi utegnili podvomiti v smisel takšnega početje.
Možnosti kaj bi se utegnilo zgoditi je res veliko. :lol:

Odgovori