povejte kej zanimivga

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

povejte kej zanimivga

Odgovor Napisal/-a subspace »

živjo! ker si želim da bi se kšna pametna tema odprla bom probu jz s tole. torej, zihr vsak ve kšno zanimivo stvar k jo drugi ne, pa bi jo blo fajn vedet. jz jih mam ene par k so men čist fascinantne, pa bojo mogoče tut še kšnmu drugmu. ok, prva taka je kot sem prebral, da imajo nevtronske zvezde tako močno gravitacijo da če bi normalen človek priletel nanjo s silo atomske bombe :twisted: si predstavlate ker bi bil to prizor za vidt. druga je kot sm zdej na frišn prebrau, da je precej verjetna in matematično potrjena teorija da to kar mi vidimo in doživljamo le nekakšen hologram ki vesolje iz dveh dimenzij prikazuje v 3D prostoru. do tega so napredval iz ugotovitve da entalpija v prostoru ne narašča z njegovim volumnom pač pa z površino kar je 2D stvar. prvi jo to pogruntu Hawking pr črnih luknjah. pa da po teoriji strun gravitacija, ker je narejena iz zaključenih strun lahko zapusti naše vesolje in potuje skozi ukrivljene majhne dimenzije nekam drugam, kam le? ko razmišlam o teh stvareh si sam mislim "ja kva?". upam da je še komu kej o tega zanimivo in upam da boste tut vi delili kšne podobne informacije.

mejte se fajn!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Meni se zdi zanimiva kar cela Kvarkadabra, no, morda sem se pa res malo naveličal nekaterih forumskih tem, ki bi rade v znanost vrinile mistiko, magijo, kreacionizem in podobno, sklicujoč se na Einsteina ali Hawkinga. Ampak tudi te teme so do neke mere zanimive.

Kar se pa 2D vesolja tiče, mi to ne gre skupaj s sodobnimi teorijami, ki mu pripisujejo kar 11 dimenzij.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Imam vprašanje koliko je lahko dimenzij v krogli
Lp.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: povejte kej zanimivga

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

subspace napisal/-a:...matematično potrjena teorija da to kar mi vidimo in doživljamo le nekakšen hologram ki vesolje iz dveh dimenzij prikazuje v 3D prostoru. do tega so napredval iz ugotovitve da entalpija v prostoru ne narašča z njegovim volumnom pač pa z površino kar je 2D stvar...
You are missing the point :) Hawking pravi da smo mi hologrami, torej projekcija vecdimenzionalnega prostora na 3D, torej bi originalni prostor imel najmanj 4 dimenzije (teorije jih napovedujejo od 8 do 11). Torej tukaj ni govora o 2 dimenzijah. Bilo bi namrec nesmiselno projecirati prostor na prostor z eno dimenzijo vec. Enostavno ti ostane ena prostorska prostostna stopnja prevec. Entropija crne luknje npr. je seveda odvisna od povrsine, lahko pa glede na sfericnost takoj izrazis z zadevo z volumnom :)

Mimogrede: pri nevtronskih zvezdah je bistveno bolj kot gravitacija zanimiva hitrost vrtenja in magnetno polje, ki povzroci da spontano nastali pari elektron-pozitron ne uspeta pravocasno anihilirati in na trcita na pol, pri cemer dobis mocan curek visokoenergetskih zarkov...

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

No vidiš včasih ti pa res da kakšno vprašanje idejo.Je mogoče že kdo bil v krogli ki je bila iz ogledala.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Trenutno me najbolj bega to, da ko se pogovarjam s starejsimi ljudmi vsi govorijo, kako ni vec perspektive v njihovih poklicih (gospod v kemicni cistilnici, sofer avtobusa...) kje pa je potem perspektiva, ce se vse zapira in ostajajo odprti le super vele mega centri:( vse bo slo v maloro....sam se dohterji so perspektivni al kaj? Noben noce vec nic delat, sam prodajali bi se usluge, valda ko ne rabis fizicnega dela...., kr neki....

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Re: povejte kej zanimivga

Odgovor Napisal/-a subspace »

Aniviller napisal/-a:
subspace napisal/-a:...matematično potrjena teorija da to kar mi vidimo in doživljamo le nekakšen hologram ki vesolje iz dveh dimenzij prikazuje v 3D prostoru. do tega so napredval iz ugotovitve da entalpija v prostoru ne narašča z njegovim volumnom pač pa z površino kar je 2D stvar...
You are missing the point :) Hawking pravi da smo mi hologrami, torej projekcija vecdimenzionalnega prostora na 3D, torej bi originalni prostor imel najmanj 4 dimenzije (teorije jih napovedujejo od 8 do 11). Torej tukaj ni govora o 2 dimenzijah. Bilo bi namrec nesmiselno projecirati prostor na prostor z eno dimenzijo vec. Enostavno ti ostane ena prostorska prostostna stopnja prevec. Entropija crne luknje npr. je seveda odvisna od povrsine, lahko pa glede na sfericnost takoj izrazis z zadevo z volumnom :)

Mimogrede: pri nevtronskih zvezdah je bistveno bolj kot gravitacija zanimiva hitrost vrtenja in magnetno polje, ki povzroci da spontano nastali pari elektron-pozitron ne uspeta pravocasno anihilirati in na trcita na pol, pri cemer dobis mocan curek visokoenergetskih zarkov...
pol praviš da obstajata naš prostor v 3D in original prostor v 11D. saj naš prostor naj bi bil iz 11D vendar jih mi zaznavamo le 3 plus čas. sej mislm da te štekam kaj si mislu. sej ta hologramska teorija je še čist v povojih sam se menda matematično ujema s strunami, njena fora naj bi blo neki v tem stilu kokr so une kartice k jih obračaš pa dajo občutek 3D čeprav so 2D. le da tukaj vesolje iz 2D projecira v naš prostor 11D. glede tiste črne luknje maš seveda prav a hawking in kolega njegov sta ugotovila da vsa entalpija črne luknje naj bi bila zbrana na dogodkovnem horizontu kar je površina črne luknje in torej 2D, seveda to lahko pretvoriš v volumen a entalpije v njem naj nebi blo, seveda računsko.

drgač mam pa eno vprašanje glede gravitonov. prabral sem da naj bi bili sestavljeni iz zaključenih strun s spinom 2. ker so zaključene na nebi bile vezane na naše prostor in prehajale skozi ostale dimenzije. ok razumljivo. prabral sem tut da gravitacija naj bi bila iz nezaključenih polov, monopolne, kot žarki ki sevajo iz materije. zdej me zanima če kdo ve kakšen princip kako naj bi gravitoni dejansko vplivali na snov da bi jo privlačili drigemu telesu. predstaljam si lahko edino nekako tako da ko graviton zadane neko materijo se nanjo "prilima" in da ga nato vleče proti snovi iz katere je prišel. tut men zveni skrajno narobe, vendar je najbolš kar si lahko predstavljam kot delovanje gravitacije iz delcev.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

celica napisal/-a:Imam vprašanje koliko je lahko dimenzij v krogli
Lp.
cisto matematicno,.. beseda 'dimenzija' (slovensko 'razseznost') se nanasa na stevilo neodvisnih vektorjev v bazi nekega vektorskega prostora, beseda 'krogla' pa ni noben prostor, ampak neka struktura (geometrijsko je to mnozica tock v 3-razseznem prostoru, ki so od neke tocke enako oddaljene). v krogli ne mores iskati dimenzij. to je tako kot ce bi vprasal, koliko 'koles' ima ta 'mobitel'?..
MAVER|CK napisal/-a:Trenutno me najbolj bega to, da ko se pogovarjam s starejsimi ljudmi vsi govorijo, kako ni vec perspektive v njihovih poklicih
najbrz zato, ker se srecujes le z dolocenim slojem druzbe.

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

celica napisal/-a:Je mogoče že kdo bil v krogli ki je bila iz ogledala.
Ha, to bi pa bilo zanimivo. Niti si ne znam predstavljati, kako bi to zgledalo:mogoče slika v sliki, ko bi se nadaljevala v ''neskončnost''...

P.S.:Pa ta zadeva že kje obstaja?

Odgovori