Da Vinchijeva šifra in ostalo

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Da Vinchijeva šifra in ostalo

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Ker že cel svet govori o tej knjigi in je nastal še film, Vas sprašujem, kaj pa Vi mislite o vsem tem oz o delu knjige, kjer se avtor dotakne verske tematike.

Ker se nahajamo v Dosjejih X, lahko verjetno vsak avtor predstavi svojo teorijo, utemeljeno ali ne.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Mislim ,da je Alan Ford veliko boljši in bolj poučen, ker je tudi bolj resničen.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

In kaj pravi Alan Ford?
Poleg tega, mislim da je Da Vinchijeva šifra bolj akcijska zgodba, kot pa knjiga ki bi želela razkriti morebitne skrivnosti.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Pravi da je " najbolje uzimati siromasnima i dajati bogatima", ne vem pa, kakšno naj bi bilo sporočilo tiste šifre.

m_h
Prispevkov: 53
Pridružen: 12.1.2006 16:38
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

Meni je bila knjiga zelo všeč, čeprav nisem verna. Film so pač posenli zato, ker je bila knjiga uspešnica.

Zanima me, če kdo ve, kaj se dogaja v knjigi Demon in angel (oz. nekaj takega), ki je od istega pisatelja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mimogrede, pravilno je:

Da Vinci [da vinči],

sicer bi se z vrinjenim "h" bralo:

Da Vinchi [da vinki].

Po pravilih italijanske slovnice pač, saj je bil Da Vinci Italijan.

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Ah, narobe postavljeno vprašanje:

V Knjigi je omenjena poroka Jezusa z Marijo Magdaleno..., Sveti gral ni čaša ampak njun sin..., Tajno društvo(v katerega naj bi bil včlanjen tudi Da Vinchi), ki bi varovalo Jezusovo potomstvo, itd, itd...

Izmišljotine ali kaj resnice. Sicer sem večkrat obdelal oddaji, ki govorita v prid in proti tem teorijam(National in Discovery Chanel), ampak me zanimajo vaše teorije...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Knjige nisem bral, sem pa gledal tisto oddajo na Discoveryu... mislim da so izmišljeni potomci nekega francoskega kralja (če se prav spomnim) jasni pokazatelj kako je na stvari.

Knjiga je pač izmišljen triler. Tema pali, Cerkev baje marsikaj skriva in to je vzrok vsem mogočim teorijam.

Glede Jezusa in Magdalene... če je Magdalena bila takšna kot v filmu Passion of the Christ, potem ne gre Jezusu ničesar zamerit. :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Knjige nisem prebral in je (zaenkrat) ne mislim prebrati - mogoče kdaj v prihodnosti, ko se bo evforija (beri: moda) okoli nje polegla in jo bodo začeli metati ljudem v hrbet (recimo v kakšni žepni izdaji).

Kar se tiče literarne zvrsti, v katero sodi ta knjiga oz. roman, je to povsem jasno: gre za trivialno literaturo s tendenco "best sellerja", samega avtorja (Dana Browna) pa lahko brez zadrege postavimo ob bok velikanov trivialne ameriške literature (npr. Grishama, Crichtona), za katere je znano, da še preden sploh napišejo kakšno (novo) novelo ali roman, so zanjo filmske pravice že prodane.

Trivialna literatura pa je sinonim za čisto fikcijo, ki lahko iz realnosti črpa snov, s samo realnostjo pa nima nikakršne zveze. Zato ne razumem ljudi (oz. krogov), ki se zgražajo nad zgodbami, ki so sicer izmišljene, se pa dotikajo nekaterih zgodovinskih dejstev oz. zgodb. Če se zgodba dotika tako občutljivih zadev, kot je vera, izgleda, da je še toliko slabše. Pa saj ni prvič, da je (katoliška) Cerkev umeščena v trivialni kontekst knjižnih oz. filmskih scenarijev. Če pogledamo npr. scenarij filma Boter 3, je ta umeščen v obdobje konca 70-ih let prejšnjega stoletja, ko je bil rimsko-katoliški cerkvi poglavar papež Janez Pavel I. in to zgolj za kakšen mesec (če se dobro spomnim slaba 2 meseca). V zvezi z njegovo smrtjo so se pojavljala razna ugibanja, ki so celo namigovala na intrige in zarote v vatikanskih krogih. No, in Mario Puzo, ki je skupaj s Coppolo napisal scenarij tudi za 3. del Botra, je intrigantstvo v teh krogih uporabil za ozadje svojega filma. Kljub temu da so cerkvene oblasti v tem filmu prikazane v najslabši možni luči, sem prepričan, da nihče od gledalcev ni gledal na zgodbo drugače kot skozi prizmo fikcije.

Zato menim, da nima smisla razpravljati, ali ima Da Vincijeva šifra kakšno sporočilnost (nekdo je se je šel celo literarni komparativizem s stripi), saj bi bilo ravno tako nesmiselno iskati sporočilnost v prizoru Botra 3, v katerem Al Neri (na ukaz Don Corleoneja) hladnokrvno obračuna z visokim cerkvenim uradnikom in to na zelo ekspliciten način (sporočilo bi lahko bilo: "Don't mess with the Mobsters, although you are a servant of God.").

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

Sam še knjige nisem prebral, vem pa da se nanaša na staro knjigo "Sveta kri in sveti gral"-katero sem prebral že pred leti(Sveta kri in sveti gral, 1982).
Tudi sam sem pred leti imel idejo da bi nekako napisal eno knjigo izpeljano iz zgoraj omenjene knjige(mene bolj zanima življenje Templarjev)... pa ni blo cajta.

Nadaljevanje Angeli in Demoni je baje tudi zanimiva, govori pa o Iluminatih...

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Angeli in demoni je predhodnih Da Vincijeve šifre in ne nadaljevanje. Knjiga je pa sicer skoraj dobesedno ista, le da se gre okoli neke antimaterije, celo glavni junak je isti.
Najbolj sicer bode pri Da Vincijevi šifri to, da avtor trdi da so vsi opisi arhitekture in obredov točni, kar pa drži delno, to pa izpodbije malo časti temu, sicer precej dobremu "best sellerju" in pa to, da celotno teorijo zarote pobira iz knjige Sveta kri, sveti gral.

No, po ogledu dveh dokumentarcev na temo zarote v DV šifri, kjer je večino dejstev izpodbitih, me še vedno najbolj "morijo" tisti najdeni zavitki, ki imajo nove evangelije, predvsem pa to del, ki govori da je Jezus poljubljal Marijo Magdaleno na... Na kaj pa ne piše, saj je zavitek poškodovan. In kao ostali njegovi učenci so bili ljubosumni na to.
Po mojem mnenju cerkev je priredila Biblijo, tako da bolj ustreza njihovemu režimu (no shit :D), ampak kljub vsemu vsa tista zarota okoli tega je zaenkrat samo teorija, brez nekih trdnih dokazov. In nenazadnje Da Vincijevo šifro je treba jemati kot triler roman in ne kot učbenik.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Hah :D Angeli in demoni...
Začetek je isti v obeh zgodbah. ''Ponovno'' ima ob sebi lepotičko, ki pa jo zamenja v Da Vincijevi šifri upam da za boljšo :?
Pa saj še nekako gre, ampak tisti maratonski tek, ki se odvija proti koncu zgodbe... No, nekoliko hecno se mi je vse skupaj zdelo in sploh prevlečeno za lase in še za kaj drugega. En za drugim lepo v vrsti in po vrsti gor in dol in kdaj bo že to mimo, a se še vedno vleče in ko pridejo do predvidevanega konca, sa vse ponovi v obratni smeri, saj kjer si stopil noter, moraš tudi ven. Razloženo na kratko a prav nič sladko.
Če se vam je zdelo da sem nekoliko zatežil, ta občutek pomnožite 10x, saj po vsem tistem preganjanju po Rimu, nam avtor pač z ničemer boljšim ne zna postreči.
Eh kr neki.

babsi
Prispevkov: 6
Pridružen: 17.3.2006 20:00
Kraj: Komenda

Odgovor Napisal/-a babsi »

Hmh...knjigo sem prebrala v mahu, ker mi je bila zanimiva...seveda pa je ne smemo jemati kot neka dejstva, ki v celoti držijo. Po mojem mnenju je avtor zgodovinska dejstva malo obrnil, jih preuredil po svoje ter jih napisal tako, da bodo zanimiva širši množici. Zakaj pa ne?
Prebrala sem tudi Razkritje Da Vincijeve šifre, ki vse podatke preveri in jih skoraj vse tudi zanika. Kar je bilo pričakovati...

Uporabniški avatar
MAC.H
Prispevkov: 65
Pridružen: 13.1.2006 18:19
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a MAC.H »

Na svetu je ogromno knjig, ki se dosti lepše berejo kot "šifra", vendar je Danu Brownu uspelo narediti dovolj pompa okrog nje, da ljudje norijo. K temu je pripomogla še Cerkev, ki je nehote poustvarila prepovedan sad in uspeh je bil zagotovljen. Bodimo pošteni, knjiga je všečna, tekoča, napeta in dovolj lahka za vsakogar - od 12 letnika naprej... Kar pa se tiče same teorije o Jezusovih potomcih - meni se zdi dovolj verjetna, da bi lahko izzvala takšno reakcijo Cerkve!

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Če vas zanima več o obodobju in razmerah judovstva med leti 150pr.n.št. in do leta 60 našega štetja, preberite knjigo Skrivnost in pomen Kumranskih rokopisov. Mogoče bo pomagala še dodatno razložiti določene podatke navedene v knjigah Browna.

Odgovori