Hitrost svetlobe

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

@aniviller: Ni zamere:), sej smo ze dost predebatirali. Jasno da to niso teorije ampak sam razmislanje, pa se to kok let ze nazaj 6 al neki tazga... GJ je dober razumel zadevo, da jst sam provuciram ljudi, da mal razmisljajo, hehe. Ker so vse te hitrosti teoretične (ze znana definicija hitrosti govori o tem, da ima hitrost vse kar lahko prenasa informacije in nobena izmed mojih nastetih idej ne prenasa informacij:(, drugace bi mel ze Nobelovo, hehehe).

Glede buga pa tko, jst bi temu reku Mozilla bug, odpri stran z internet explorerjem (PONEDELJEK, 27. NOVEMBER, 2006 ) pa bo vse vredu delovalo, hehe.

@Roman: Mislim, da tako hitro mislim, kar pomeni da nic ne vem:). Zamisli si Sonce, si si ga ze? No vidis trajalo je le kaksno sekundo, s svetlobo bi pa tja potoval 8,4 minute:). Sam na zalost (ali pa na sreco) te tvoje misli ne mores podat nikomur drugemu zato pa to ne prenasa informacij:(.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Maverick, nič ni narobe, če priznaš svojo nevednost. Z vsevedniki se je težko pogovarjati. Tudi nimam nič proti, če me kdo popraska po sivih celicah, ampak tudi s provokatorji se je težko pogovarjati.

Mislim, da pri hitrostih ni toliko problem, da tisto hitro ne prenaša informacij. Bolj me pri takih primerih moti odsotnost tistega, kar bi se tako hitro gibalo. Mislim si sonce. Prav. Ampak ta moja misel ni niti približno tam, kjer je pravo sonce. Moja misel je v moji glavi (poznam ljudi, ki bi sicer temu oporekali), tam je nastala na podlagi elektrokemijskih procesov, ki so vsi potekali počasneje od svetlobe. Moja misel se v celoti odvija v moji glavi in ne potuje po vesolju.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Pardon, nimam te namena zezat al karkoli podobnega. Hm, misel je res nastala v mozganih (nisem pomislil na to) ampak potem bi lahko rekli, da je Sonce pripeljala k tebi in ne misel k Soncu:) nekako se srecata oba predmeta ali ne?

Pa sej to je dosje X debata pol lahka mal fantaziramo, ce bi blo kej resnega na tem bi bila ze debata v drugem poglavju, hehe.

In ne bom trdil, da je misel hitrejsa kot svetloba, niti se ne bom prerekal ali pa se najmanj koga provociral. (Mgoce sem se nerodno izrazil in bi besedo provocirati (po ssjk spodbujati koga k zanj škodljivim izjavam, dejanjem, zlasti političnim)
mogel prevesti samo v spodbujanje!!! Tako da prosim odstranite škodljivo besedo iz tega pomena!

Vendar kljub vsemu upam na to, da bi se kdaj izkazalo, da je kaj hitrejsega od svetlobe in upanje umre zadnje:). Sovrazim omejenost...bljak...

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

meni je pa ta omejitev všeč, mora biti neka meja, saj je narava že poskrbela za potovanja na dolge razdalje (npr. pri velikih hitrostih se čas upočasni)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

A pol, ce bi (teoreticno) sel s svetlobno hitrostjo, ko bi se cas usatavil prisel na konec vesolja v casu 0? Torej takoj ko bi pospesil do svetlobne hitrosti bi ze bil na koncu vesolja:).

Ali se nebi potem tudi tvoje srce ustavilo in bi umrl v tistem trenutku?

Kaj pa ce bi sel hitreje od svetlobe, bi se zacel pomlajevati? Zna ker enacbe na pamet, da vidimo kaj pokazejo, hehe.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

hitreje od svetlobe ne moreš iti, ampak če že moram odgovoriti je odgovor ne :) nebi se pomladil ampak bi se čas samo še bolj upočasnil :D

in drugič, čas se nebi ustavil, zate gledano bi čas normalno mineval, torej nekaj sekund in bi bil tam, na koncu vesolja, če sploh obstaja :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Glede na koga naj bi se pa pomlajeval? V svojem sistemu se namrec vedno staramo enako hitro. In naj te razocaram:
\(\gamma=\frac{1}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}\)
Ta neskoncnost ni taka da prides okrog, tukaj prides po imaginarnem nazaj. Zdaj pa povej kaj bi to lahko pomenilo, da je tvoj cas \(i\)-krat pocasnejsi glede na referencno uro :?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

po domače povedano, čas se lahko samo zeeeeeelooooo upočasni, ustaviti se pa ne more, kaj šele vrteti nazaj :D

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Mislim da je takole: ce gres s "svetlobno" hitrostjo, pripotujes v trenutku - foton se izseva, naslednja stvar ki se jo spomni je, da se absorbira, vmes ni blo nic. V bistvu si na startu in cilju hkrati. Nekdo ki to gleda, te vidi priti v casu \(x/c\).

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

Postavi se torej vprašanje: kakšna oblika energije je materija? Materija je 3D oblika energije in kot takšna mora imeti navidezno hitrost vedno nižjo od c. Ta razlika v hitrosti ji daje dodatno dimenzijo, ki pa velja le za posamezen masni delec. Energija, ki je statično ujeta v lastno gravitacijsko polje ima maso in s tem hkrati tudi tri-dimenzionalno razsežnost.
Materija je energijsko gledano 3D tvorba, fotoni in gravitoni pa le 2D tvorba.
kaksne oblika energije je materija?
a to je lahko misljeno glede na EM spekter- en del E je materija?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Nimam pojma kakšen je i-čas, hehe. Me pa zelo zanima, mislim da bo treba preizkusiti:).

Uf, noro razmišlanje aniviler!

Torej potem bi veljalo moje razmišlanje, da ko bi pospešil vesoljsko ladjo do svetlobne hitrosti bi se zavedal šele, ko nebi več pluli s svetlobno hitrostjo in bi torej prišel na "rob" vesolja v času 0 s! Torej bi lahko rekli, da je svetlobna hitrost neskončna, če prepotuješ neko razdalijo v času 0s???

Samo kako bi pa zmanjšal hitrost, če se nebi zavedal potovanja:(.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

mene tudi nekaj zanima, če mi kdo lahko prosim razloži,

s kakšnim koeficientom se čas upočasnjuje z hitrostjo?? za koliko se čas upočasni pri 0,5c , za koliko pri 0,75, za koliko pri 0,9c in za koliko pri 0,999c
koliko bi se pa upočasnil pri 1c ali celo 2c (seveda ni možno ampak recimo da je :) )

hvala :)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kolikor jaz vem se cas pri 1c ustavi, zato sem sklepal, da se pri 2c odvija nazaj samo ocitno gre v imaginarna števila, kakor je dejal aniviler. Mislim, da to niti Bog ne ve kako izgleda:).

Ceprav vsi pravijo da je vseveden.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

rokerda:
\(t'=\gamma*t\); \(\gamma\) je lorentzov faktor: \(\gamma=\frac{1}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}\), sj to je tud aniviller že napisu.
ta čas, k v opazovanmu sistemu poteče čas \(t\), izmer opazovalc, k se gible na opazovan sistem s hitrostjo\(v\) čas \(t'\).

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Hm. Eno vprašanje.
Kaj je hitrejše? Svetloba ali tema? To sm nikje prebrav. Sam v bistvu je tema sam pomankanje svetlobe? Al kako je s tem? :P

Odgovori