znižanje gladine

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Pa upoštevati moramo tudi, da je shrinkov podatek star 30 let. Od takrat se je število živih bitij zmanjšalo. To še samo približa razultat k M4RT1N-ovemu :) bravo M4RT1N
Predvsem je treba upoštevati, da so to zgolj ocene. Iz linka, ki sem ga navedel, je razvidno, da skoraj vsak avtor drugače oceni biomaso, tako da je čisto možno, da je ocena, ki sem jo izbral (če bi recimo izbral drugo oceno, ki je malo manjša, bi se še bolj približal M4RT1N-ovi oceni, ampak boljše ujemanje ne bi o zanesljivosti ene, ali druge, povedalo še ničesar) neustrezna. Zato iz navedenega ne moremo potegniti nekih zanesljivih sklepov.

M4RT1N
Prispevkov: 68
Pridružen: 5.11.2004 23:54
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a M4RT1N »

Roman napisal/-a:Hm, kaj pa, ko peljem svojo najdražjo na hrvaško morje? Si to upošteval?
Hmm pa ne da tvoja najdražja toliko vpliva, da bi si zaslužila posebno kategorijo? :D (šala)
shrink napisal/-a:Na kakšen način si dobil podatke o ribah, planktonu in ostalih morskih organizmih (na osnovi lastnih izkušenj ali kako drugače - recimo iz literature)?

Informacije izhajajo predvsem iz veliko preživetega časa na morju, strasti do potapljanja in nekaj splošnega znanja. Občutek za ocenjevanje pa pomaga če hočeš dobro faks za fiziko zdelat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

M4RT1N napisal/-a:
Informacije izhajajo predvsem iz veliko preživetega časa na morju, strasti do potapljanja in nekaj splošnega znanja.
Heh, bo že res, da "kontinentalci" preživijo več časa na morju (ali pod morjem) kot tisti, ki živimo ob njem. 8)
Občutek za ocenjevanje pa pomaga če hočeš dobro faks za fiziko zdelat.
Vsekakor. Občutek za ocenjevanje pa je v splošnem dobrodošel pri vseh stvareh, ne samo na faksu.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Hej, kaj pa jz. Jst sm sam za faktor 1,67× zgrešil (glede na Shrinka, medtem ko je martin zgrešil 3×) brez računanja! In to v sekundi premišljevanja:). To ti je ocena na pamet! heheh

PS: Glede sedimentov pa, saj nič ne nastane iz nič in te odmrle žive bitja pojejo druga bitja tako je po mojem delež organizmocv ves čas enak v morju!

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

S tem pa se ne bi strinjal. Pred nastankom življenja na tem planetu ni bilo tu nobenega živega bitja. Poleg tega se rastline hranijo (v glavnem) z neživim, živali pa z živim, torej je živih bitij dejansko čedalje več.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Hej, kaj pa jz. Jst sm sam za faktor 1,67× zgrešil (glede na Shrinka, medtem ko je martin zgrešil 3×) brez računanja! In to v sekundi premišljevanja:). To ti je ocena na pamet! heheh
8) Lepo, da moj rezultat jemlješ kot referenco, toda možno je, da je M4RT1N-ov bližje realnosti kot moj.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Zame si na tem forumu ti referenca, cista logika:).

Kura zdej sm pa zmeden. Zivo, nezivo.... masa je vedno konstantna. Vec zivih zivali je lahka kvecjemu, ce je vec rastlin oz. tistega kjer se htanijo zivali, a ni tko? Oz. morajo biti pogoji boljsi, ampak pri tem nasem ropanju morja, dvomim ce so boljsi pogoji kot so bili pred nekaj 100 leti.

PS: Storija nekega jastoga - Torej ima tri moznosti:

1. Jastog umre od starosti in ga mrtvega pojejo druge ribe oz. mikro organizmi, ki ga po prebavi odvrzejo na dno kot odpadek.

2. Jastoga zivega pojejo drugi organizmi (hobotnica...) in ga prebavijo ter spremenijo v d...

3. Jastoga ujamejo ljudje, ga pojejo, prebavijo in pokakajo v stranisce od koder ga odplavi nazaj v morje.

V glavnem na koncu vedno rata d... . Upam, da zastopite to besedo na d, ker ni prevec lepa:).

Ta d... pa potrebujejo rastline za svoj obstoj, čeprav res živijo z neživim.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Morda res nisem bil čisto jasen, ampak število živih bitij narašča, dokler je le dovolj virov za preživetje, zato bi se mi zdelo logično, da tudi v morju to velja. Človek seveda ima svoj vpliv, lovi pa predvsem večje živali. Ampak, če se kiti hranijo s planktonom, kitov pa je čedalje manj, potem se pač plankton bolj namnoži.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sam gladina morja se ne bo prav nic dvignila, ce se bo zivalstvo podvojilo!!!

Ker se itak prehranjujejo iz tistega kar je ze v morju:). Drugace pa pride nazaj v morje, kot sem zgoraj ze zapisal, hehe.

Odgovori