Kaj je teorija?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Kaj je teorija?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ker smo se dosti prerekali kaj je teorija bom sedaj zapisal njeno definicijo, kot sem jo našel v Krajši zgodovini Vesolja avtorja Stephena Hawkinga:

"Teorije obstaja, kadar zadosti dvema pogojema. Natančno mora opisovati veliko število opazovanj na osnovi modela, ki vsebuje le nekaj poljubnih elementov, in dati mora dokončne napovedi o rezultatih prihodnjih opazovanj."

zasledil sem še eno zanimivo poved:

Ustvarimo si lahko dve različni sliki sveta. To je neskončen stolp želv, ki podpira Zemljo ali pa teorijo superstrun. Obe sta teoriji vesolja (Hm, zakaj pa tukaj uporabi majhno začetnico ali ne verjame v več vesolji?), čeprav je zadnja veliko bolj matematična in natančnejša od prve. Kljub temu pa nobena izmed njiju ne more biti dokazana, saj jima manjkajo opazovalni dokazi: nihče še ni nikdar videl velikanske želve, pa tudi superstrun ne.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

V kontrapunkt. Richard Feynman:
I think the theory is simply a way to sweep the difficulties under the rug. I am of course not sure of that ...
(Hm, zakaj pa tukaj uporabi majhno začetnico ali ne verjame v več vesolji)
Vesolje pišemo z malo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uf, jst pa moja slovenščina:(. Pa sm mislu, da je tako kot Bog ali pa bog, odvisno ali je naš ali pa nasplošno, hehe.

Odgovori