Časovni stroj?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Locked
moderator

Post by moderator » 5.2.2004 17:52

Kljub temu, da smo v "dosjeji X" je zaželjeno, da svoje odgovore argumentirate, predvsem pa ne "VPIJETE" :!:

Besedila s samimi velikimi črkami bodo izbrisana!

Trillian

Post by Trillian » 12.4.2004 20:40

eh..se malo manj resno....se je treba vcasih tudi malo smejat no... 8)

Je to možno? Manipulirati s časom? V teoriji to še nekako vzdrži. Podrobnosti ne bi razlagala, ker le-ta vključuje kvantno fiziko. To pa je ekstremno komplicirana zadeva. In o njej jasno nimam pojma. :D Če mi ne verjamete, vzemite v roko knjigo Paula Daviesa: How to build time machine, ali pa eleganco Vesolja...zaj. do amena.
Prostor lahko vidimo in občutimo. Višina, širina in globina so nam dobro poznani pojmi. Domnevno, četrto prostorsko dimenzijo, bomo pustili še naprej hipermatematiki. Časa kot samega ne moremo prijeti kot npr. kocko. Čas temelji na minljivosti. Da čas "obstaja" vemo, ker se staramo in vsa okolica z nami. Ja, tudi moževa ljubica se stara.
Vseeno sta čas in prostor dodobra prepletena. Čas ne teče povsod enako. Splošna teorija relativnosti pravi, da je gravitacija sestavni del prostora-časa; velika masa "ukrivlja" prostor-čas, prav tako kot težak predmet razteguje elastično tkanino. Drugače povedano, gravitacija razteza čas, tako da večja ko je gravitacija, počasneje teče čas. Npr. če bi padli v črno luknjo bi vas raztegnilo kot kitajski špaget.
Vrnimo se k bistvu, ali je možno potovati skozi čas? Teorija resda tega ne more popolnoma zavreči. Ampak poglejmo na stvar s praktičnega vidika. Tisti večni problem, kaj če se vrnem v preteklost in ubijem svojo mater, se preden se rodim? Potem se sploh ne bi smel roditi. Posledično torej ne bi mogli iti nazaj v preteklost in je ubiti. Skratka tukaj te logika izigra. Ali pa da greš in obiščeš samega sebe. Predstavljaj si da ješ svoja jutranja jajca (kokošja!) in vstopi v kuhinjo tvoj ti iz prihodnosti. Kaj pa narediš??? Hm ...lej super stari da si tle, ampak pusti moja jajca namiru? Pa slovnica! Kako pojasniti da si naredil nekaj se preden si šel tja, se pravi po tem ko si že bil tam in si se od tam tudi vrnil...bomo potem uvedli povratni prihodnjik s pogojnim predpreteklikom, ki je vezan na trenutno sedanjost???
Lahko pa predpostavimo, da obstajajo vzporedna vesolja. Torej, ti ubiješ svojo mater in v tem vesolju je še zmeraj živa, ustvari se pa neko drugo novo vesolje kjer je mrtva in tebe (smola pa taka) ni. Seveda bi to pomenilo: prvič, da je takih vesolji neskončno mnogo in drugič, da so časovni potniki že med nami.
Če slučajno odkrijete način, kako potovati skozi čas, prosim ne podajte se preverjat mojih blodenj in pustite mati živo.

Px78

Post by Px78 » 28.4.2004 17:00

oprostite, ker motim sam kaj je beli vrelec????

TetraPak

Post by TetraPak » 19.7.2004 9:19

Normalno, da je možen časovni stroj.

To, kar ni možno, pa je potovanje v dimenzijo naše zgodovine, ker enakih koordinat ni več možno doseči.

Razpravljanje o pomoči črnih lukenj pa je pomoje izguba časa, časovni stroj se bo zgodil brez njih.

TetraPak

Post by TetraPak » 23.7.2004 11:12

No no, sva že dva, tudi Stivi je uvidel, da črne lunknje niso tisto kar je mislil... ;)

Dublin | 21.7.2004 | STA
......V preteklosti je 62-letni Hawking ponujal možnost, da izginjajoča materija potuje v novo paralelno vesolje znotraj črne luknje, kar je tudi osnovna predpostavka večjega dela vizionarske znanstvene fantastike. "Ne obstaja nobeno novo vzporedno vesolje, kot sem nekoč mislil. Informacije ostanejo čvrsto v našem vesolju. Žal moram razočarati ljubitelje znanstvene fantastike, vendar se informacije ohranjajo. Črne luknje ni mogoče izkoriščati za potovanja v druga vesolja," je Hawking z nasmehom dejal v svojem govoru in dodal: "Če skočite v črno luknjo se bo energija vaše mase vrnila v naše vesolje, vendar v izmaličeni obliki. Ta spremenjena oblika bo vsebovala podatke o tem, kakšni ste bili, vendar bo neprepoznavna."

http://24ur.com/naslovnica/zanimivosti/ ... php?Acl=s1

JAN

Post by JAN » 26.7.2004 12:05

mislm da pri tej teoriji na kvarkadabri ne rabmo belih vrelcev, sploh pa tudi govorimo le o teoretičnem časovnem stroju sj ga noben ne namerava narest

Robtech

Post by Robtech » 11.10.2004 17:27

ali pač ?

malipiki

info

Post by malipiki » 20.10.2004 13:46

No moral sem se prijaviti, da vam še kaj tudi jaz povem. Časovni stroj že obstaja. Ja čisto zares obstaja. Vse skupaj se je začelo z filadelfija experimentom, kao nevidnostjo pred radarjem (to je bil cilj). zgodilo se je pa leta 1943, med 2 sv. vojno.
Uporabljali so znanstvene dosežke tistega časa (ki so že takrat bili v tajnosti in so še danes) Pionir na tem področju je pa bil kdo drug kot Nikola Tesla z svojo Radiant Energy. V bistvu je to tako imenaovano skalarno elektromagnetno valovanje (imenovano tudi longitudinalno EM valovanje) Vse EM valovanje, je del tega valovanja. EM valovanje, ki ga mi poznamo (Transverzalno) oz nam znani spekter svetlobne hitrosti je samo en mali mali mali delček celotnega spektra EM valovanja. Lastnosti tega valovanja so zelo različne, za osnovno predstavo vam pa povem, da ni omejeno z hitrostjo ima hitrost od 0 pa do neskončno. Del tega valovanja so tudi telepatski valovi, pa gravitacija in še mnogo kaj. No ker to valovanje zavzema in prevžema vso bit našega prostor-časa se z manipulacijo tega valovanja pride lahko dobesedno v kreacijo in manipulacijo samega prostor-časa. No da se vrnem nazaj na temo.
Seveda leta 1943 tega niso vedeli, poznali so pa samo del skalarnega valovanja, ki so ga pa hoteli izkoristiti za proizvodnjo ščita pred zaznavo radarja. Nekako jim je na začetku to uspelo. No, potem pa so se ušteli, Proizvedli so višje harmonične frekvence valovanja in nehote in nekontrolirano posegli v samo bit prostor-časa. Prebili so matriko zveznosti in napravili nekontroliran časovni skok. Rezultati so bili porazni. Ko je generator valovanja"pregorel" so se sicer vrnili na izhodiščno točko, vendar je samo peščica posadke preživela. Mnogi se nikoli niso vrnili - so izginili nekje v matrici prostor-časa, drugi so pa preprosto pregoreli. No seveda je tukaj morda na srečo, morda ne, človeška radovednost in želja po neznanem odtehta vse žrtve. Projekt so samo začasno ukinili nato pa se je nadaljeval kot phoenix projekt in še naprej kot montauk projekt. Danes obstajajo povsem delujoči transporterji prostor-čas, ki so tudi v obratovanju. Vendar je zadeva deluje precej drugače, kot bi jo bili navajeni iz kakšnih filmov in bistveno bolj komplicirana je. samo ta podatek še povem, postalo pa preverite po netu sami, obstajajo krasne strani o tem. Ker je del tega skalarnega valovanja tudi telepatski val, to pomeni da človeška zavest močno vpliva (oz interferira) z tem valovanjem, kar pa pomeni močan vpliv na samo vodenje procesov. dejansko je tako, da kar mislimo se nam pozna v elektronskem reguliranju teh strojev.
Upam da sem komu odprl kako stran, je pa res da za spoznavanje le tega je treba imeti močno odprto zavest in biti povsem nedogmatičen glede znanosti.
pa lep dan.

cycko

Post by cycko » 31.3.2005 14:57

Trillian wrote:Časa kot samega ne moremo prijeti kot npr. kocko.
Jst sem nekje slišu da je čas isto kot prostor. Da ne gre sam naprej, ampak tud nazaj in v vse druge strani. Ter da tud dogodki iz prihodnosti vplivajo na dogodke iz preteklost, ne samo ubratno. Sam mi si tega ne znamo predstavlat. Vsaj jst ne.

Roman

Re: info

Post by Roman » 31.3.2005 15:16

malipiki wrote:je pa res da za spoznavanje le tega je treba imeti močno odprto zavest in biti povsem nedogmatičen glede znanosti.
Odprto zavest potrebujemo kvečjemu za kakšne verske "resnice", za vse drugo potrebujemo dvom. Kaj pomeni nedogmatičen glede znanosti? Verjeti brez preverjanja? Zakaj pa? Če je resnično, bo prestalo preverjanje. "Prepričajte se na netu"? Hm, kako pa? Net je poln potegavščin in urbanih legend. Strinjam se, da potrebuješ odprtega (beri: nekritičnega) duha, da jim verjameš, a kaj od tega je vendar res?

matjaz_

Post by matjaz_ » 15.4.2005 11:35

alien wrote:težko bi si bilo predstavljati TV v cezarjevem času.nihče ne ve kje je meja znanosti...
Znanost na sub-atomski (pod atomski) ravni ..nekej tazga. Torej je to nepredstavljivo majhno. Plazmatski kurtikulum al tako nekako se imenuje prostor kjer se nahaja nekaksna plazma. V teh razsežnostih sta celo prostor in čas ukrivljena. Nekje v nekem ameriškem raziskovanem centru vlagajo veliko denarja v tovrstno raziskovanje in verjamejo da jim bo uspelo nardit 10000x hitrejše računalnike ki bi temeljili na tej sub-atomski ravni...

timj010

Re: info

Post by timj010 » 18.5.2005 16:50

malipiki wrote:No moral sem se prijaviti, da vam še kaj tudi jaz povem. Časovni stroj že obstaja. Ja čisto zares obstaja. Vse skupaj se je začelo z filadelfija experimentom, kao nevidnostjo pred radarjem (to je bil cilj). zgodilo se je pa leta 1943, med 2 sv. vojno.
Uporabljali so znanstvene dosežke tistega časa (ki so že takrat bili v tajnosti in so še danes) Pionir na tem področju je pa bil kdo drug kot Nikola Tesla z svojo Radiant Energy. V bistvu je to tako imenaovano skalarno elektromagnetno valovanje (imenovano tudi longitudinalno EM valovanje) Vse EM valovanje, je del tega valovanja. EM valovanje, ki ga mi poznamo (Transverzalno) oz nam znani spekter svetlobne hitrosti je samo en mali mali mali delček celotnega spektra EM valovanja. Lastnosti tega valovanja so zelo različne, za osnovno predstavo vam pa povem, da ni omejeno z hitrostjo ima hitrost od 0 pa do neskončno. Del tega valovanja so tudi telepatski valovi, pa gravitacija in še mnogo kaj. No ker to valovanje zavzema in prevžema vso bit našega prostor-časa se z manipulacijo tega valovanja pride lahko dobesedno v kreacijo in manipulacijo samega prostor-časa. No da se vrnem nazaj na temo.
Seveda leta 1943 tega niso vedeli, poznali so pa samo del skalarnega valovanja, ki so ga pa hoteli izkoristiti za proizvodnjo ščita pred zaznavo radarja. Nekako jim je na začetku to uspelo. No, potem pa so se ušteli, Proizvedli so višje harmonične frekvence valovanja in nehote in nekontrolirano posegli v samo bit prostor-časa. Prebili so matriko zveznosti in napravili nekontroliran časovni skok. Rezultati so bili porazni. Ko je generator valovanja"pregorel" so se sicer vrnili na izhodiščno točko, vendar je samo peščica posadke preživela. Mnogi se nikoli niso vrnili - so izginili nekje v matrici prostor-časa, drugi so pa preprosto pregoreli. No seveda je tukaj morda na srečo, morda ne, človeška radovednost in želja po neznanem odtehta vse žrtve. Projekt so samo začasno ukinili nato pa se je nadaljeval kot phoenix projekt in še naprej kot montauk projekt. Danes obstajajo povsem delujoči transporterji prostor-čas, ki so tudi v obratovanju. Vendar je zadeva deluje precej drugače, kot bi jo bili navajeni iz kakšnih filmov in bistveno bolj komplicirana je. samo ta podatek še povem, postalo pa preverite po netu sami, obstajajo krasne strani o tem. Ker je del tega skalarnega valovanja tudi telepatski val, to pomeni da človeška zavest močno vpliva (oz interferira) z tem valovanjem, kar pa pomeni močan vpliv na samo vodenje procesov. dejansko je tako, da kar mislimo se nam pozna v elektronskem reguliranju teh strojev.
Upam da sem komu odprl kako stran, je pa res da za spoznavanje le tega je treba imeti močno odprto zavest in biti povsem nedogmatičen glede znanosti.
pa lep dan.
Hvala, za kaj takega še nisem slišal ampak bom malo pobrskal po internetu pogoče kakšni linki.

No sedaj pa če bi mene vprašali če je možno potovat v času bi rekel da je saj smo do že dosegli oz. to delamo vsaki dan po einsteinovi relativnosti. Ko se gibljemo hitreje nam mineva čas krajše posledično se vse okoli nas stara hitreje preprost princip ki deluje res je da so razlike majhne ampak če bi nam usšelo pospešiti blizu svetlobne hitrosti potem bi nam minila ena ura ostalemu svetu pa 1000let res je da lahko potujemo samo v prihodnost ampak kaj po mojih pojmih je to potovanje v času. Prav tako bi lahko postali ''nevidni'' če bi lahko naše mulekole dovolj pohitrili saj mislim da naše oko nebi dojemalo našega hitrega premikanja.

Po mojem mnenju pa bomo potovanje v preteklost lahko izvedli šele ko bomo zmožni izenačiti relativnostno teorijo in kvantno mehaniko. Saj je to dvoje vitalnega pomena za razumevanje prostora-časa.

Razen če malipikova teorija drži samo zakaj potem to ni blo znano širši javnosti?

LP,
Tim

tomat

Post by tomat » 24.6.2005 21:31

Moje mišljenje je tako:
Čas in prostor sta močno prepletena kot ste že povedali.A sta ločena(po moje).Torej če bi na kak način komu uspelo potovati v čas (na primer v preteklost) bi po mojem pristal v preteklosti in v takem prostoru kot je bil tisti čas.To se pravi da ne bi pristal na zemlji, ker ta še ne bi pripotovala do tega mesta.Saj se zemlja vrti okoli sonca ta okoli galaksije ta okoli...Z zelo veliko hitrostjo.

tomat

Post by tomat » 25.6.2005 10:21

Naredil sem logično napako.In to je ta.Če bi se hoteli prestaviti v čas nazaj bi bili na istem mestu kot prej le da bi bila Zemlja pred nami na svoji poti.To pa zeto ker sem izhajal da če se potuje po času nazaj bomo šli nazaj a nazaj bomo šli le mi zemlaj pa bo šla lepo normalno naprej.In stvari ki so se zgodile so se s časom spremenile.In jih v tem vesolju ne bo moč obiskati v tem vesolju so ostali le spomini.(po mojem).

sstone

Post by sstone » 25.6.2005 10:55

Zanimivo bi bilo, če bi potoval s hitrostjo večjo od svetlobne. Pri svetlobni hitrosti čas naj nebi tekel, če bi šel več od c, me zanima, če bi si lahko "sposodil" čas, da narediš večjo razdaljo, torej bi se čas (zate)manjšal, oz. se odšteval sorazmerno z naraščanjem hitrosti(>c).

Locked