Časovni stroj?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno
Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Obstoj belih vrelcev ni dokazan, so zgolj v teoriji. Črne luknje ne moreš videti z očmi ali kakor drugače, lahko pa jih dokažemo z pošiljanjem raznih valov(radijski) v vesolje, saj črna luknja ne oddaja svetlobe, ampak seva valove(ne vem točno katere).

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Ta prevod je malo zakasnjen(izpiti).

Časovni stroj v treh ne tako lahkih korakih.

1.Najti sli narediti je treba črvino - tunel, ki povezuje dve različni lokaciji v vesolju. Velike črvine morda obstajajo globoko v vesolju(ostanki velikega poka). Drugače bi se morali zadovoljiti z subatomskimi črvinami , lahko naravnimi(ki jih ni okoli nas) ali z umetnimi(narejene z pospeševalci delcev).Te male črvine bi morali povečati do uporabne velikosti, morda z uporabo energijskih polj(o.p ne vem kakšne so to), kot naprimer tista polja, ki so povzročila povečanje vesolja, takoj po velikem poku.

2.Stabilizacija črvine - dotok negativne energije, proizvedene z kvantnimi sredstvi, kot naprimer Casimirjevim efektom(o.p to tudi ne vema kaj je to), ki bi omogočil varen prehod signala ali objekta skozi črvino.Negativna energija nasprotuje težnji črvine, da bi se sesedla v točko neskončne gostote. V drugih besedah, negativna energija preprečuje črvini, da bi postala črna luknja.

3.Vleka črvine. Vesoljska ladja, z zelo napredno tehnologijo, bi ločila vhode v črvino. En vhod bi bil stacioniran blizu nevtronske zvezde, zelo gosta zvezda z močnim gravitacijskim poljem. Močna gravitacija povzroči, da čas teče bolj počasi. Zato ker čas teče bolj hitro pri drugem vhodu v črvino, vhoda(oz. izhoda) postaneta ločena ne le v prostoru ampak tudi v času.

P.S: Prevod je čim bolj dobeseden. Rad bi dodal sliko ampak nimam skenarja. :(

Vir: scientific american, september 2002

emir

Odgovor Napisal/-a emir »

pa še nekaj bi tu dodal!franko: praviš da je črvina prehod med kvadranti v vesolju?kaj pa sedaj ko nekdo živi v sosednjem kvadrantu, kako on vidi drugi konec črvine?po tvoje bi bilo se moralo svetiti, saj je to beli vrelec in bi bruhal vse ven, kar se vpije na drugi strani!

matev

Odgovor Napisal/-a matev »

človek je sestavljen iz časa in prostora.....

zato kot tak ne more potovati zunaj teh dveh konstant......


kot prešeč ne more skozi mesoreznico živ in, tko pa človek ne more skozi razne singularnosti

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Emir:
praviš da je črvina prehod med kvadranti v vesolju
V teoriji, da.
kaj pa sedaj ko nekdo živi v sosednjem kvadrantu, kako on vidi drugi konec črvine
Se ga ne vidi.
po tvoje bi bilo se moralo svetiti, saj je to beli vrelec in bi bruhal vse ven, kar se vpije na drugi strani
Ni res, nič se ne bi svetilo, to pa zato ker bi ven izhajali točkasti delci(protoni, elektroni,nevtroni, leptoni, nevtrini, mogoče celo kvarki...ostanki materije, ki jo vpije črna luknja).

Vidim da tebe moti beseda 'beli', gre se zato da je nasprotje črne luknje(vhod), beli vrelec(izhod).


matev:
človek je sestavljen iz časa in prostora.....
zato kot tak ne more potovati zunaj teh dveh konstant......
V redu, recimo, da je človek iz tega sestavljen, ampak to samo potrjuje, da lahko človek potuje po celem vesolju(povsod je materija-prostor in čas...tega ni zunaj vesolja(oz. tam so drugi fizikalni pogoji), zato pač ne bi šli ven).
tko pa človek ne more skozi razne singularnosti
V črvini ne bi smelo biti singularnosi(če ste prebrali prevod, zato skrbi negativna energija).

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Vprašanje za zupana. Kaj pomeni da naj bi bil čas zamrznjen.

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »

Franko napisal/-a:Vprašanje za zupana. Kaj pomeni da naj bi bil čas zamrznjen.
Verjetno, da ga pospravis v hladilnik... :-)

Resno: ne vem, da bi kdo uporabljal ta pojem. Kje pa si ga pobral?

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Hm, te stvari berem v scientific american. Možnost pa je da sem si to narobe prevedel. Gre se v zvezi z besedo ...freeze... trenutno ne vem v kakšnem kontekstu je bilo. :)

Lion26

Odgovor Napisal/-a Lion26 »

Alla fantje ne bodite tako naivni in ne verjemite vsem teorijam. To so iste teorije kot te, da obstaja dussa. Seveda govorim o crvinah in belih vrelcih pa casovnih strojih in paralelnih vesoljih.

Vse te teorije so zelo lepe in zelo burijo naso domisljijo. Zato so tolko zanimive in se na njih postavlja ogromno teorij. Vendar ti zdrava pamet kaze, da temu ne more biti tako.

Sicer pa, ne razumite me napak. Jaz sem zelo odprt in verjamem, da se lahko motim, tako kot je ze alien povedal, da se je clovestvo ze mnogokrat motilo. Ce nekaj dokazejo, potem je to zame sveto, ce pa ne, pa ne bom erjel vsakemu filozofu in fiziku, ki postavi svojo teorijo.

Torej, prvic, teorija o paralelnih svetovih je za moje pojme totalna pravljica. Torej razlaga se, da je takih svetov nesteto, torej, da se vsako miljoninko sekunde rodi nov in se nadaljuje od takrat naprej. Tako kot sem ze prej povedal, je teorija zanimiva, vendar totalno za lase privlecena.

Naslednje, casovni stroj. Jaz verjamem in to je dokazano, da je cas relativen. Torej, da se da casovno premico ukrivljat. KER PA JE CAS IZMISLJEN IN DEJANSKO NE OBSTAJA, je ukrivljena samo nasa percepcija. Sploh pa kar je storjeno, je storjeno in tega se pac ne da zbrisat. No iz tega sklepamo lahko, da je teorija potovanja skozi cas zelo fscinantna vendar zelo za lase privlecena.

Verjamem, da pa ce bi bilo potovanje skozi cas mozno, bii ga zelo kmalu odkrili, kajti v obdobju tehnoloske singularnosti bo covek naredi nesluten korak naprej v razvoju. Verjamem, pa da ce bi bilo to mozno, bi prej naredili vse mogoce simulacije kaj se bi zgodilo v takem primeru in sele na to, bi ga izvedli.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Vse te teorije so zelo lepe in zelo burijo naso domisljijo. Zato so tolko zanimive in se na njih postavlja ogromno teorij. Vendar ti zdrava pamet kaze, da temu ne more biti tako.
Če bi pred 600 leti oz.kasneje rekel da je zemlja okrogla, bi bila to tudi lepa teorija(takrat je tudi zdrava pamet govorila, da je zemlja ploščata). Še tole, danes je znanost tako zakomplicirana(vsaj za moje pojme), da ne more biti razlaga preprosta, se pravi da dokaz razumeš, če stroko obvladaš.
Torej, prvic, teorija o paralelnih svetovih je za moje pojme totalna pravljica
V redu, to je zame tudi malo čudno, samo če bojo dokazal, pol je ql, za zdaj pa samo dopuščam da to obstaja.
Naslednje, casovni stroj.Verjamem, da pa ce bi bilo potovanje skozi cas mozno, bii ga zelo kmalu odkrili...
Časovni stroj(če je mogoče) po moje ni neka preprosta stvar, tako da je nemogoče, da bi ga že odkrili, razen če že ne obstaja.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Časovni stroj menda že obstaja. To je vesolje, ki se pač giblje (različno hitro) od preteklosti k prihodnosti (če seveda privzamemo, da je čas objektiven in ne zgolj naša zaznava).

Drugače pa je s časovnim strojem iz znanstvene fantastike. Pri tem mi prihaja na misel problem, ki ga nisem zasledil v nobeni literaturi. Če namreč želimo potovati po času, morata hkrati obstajati dva povsem različna časa: zunanji čas, po katerem potujemo, in naš lokalni čas, v katerem mi sami potujemo v smeri prihodnosti. Če želimo torej v preteklost, se mora to zgoditi tako, da gremo hkrati v prihodnost, saj drugače stvari nima nobenega smisla. Torej se oba časa oddaljujeta drug od drugega, a morata priti skupaj, če naj v preteklosti sploh kaj vidimo.

Če bi se pri naši vožnji v preteklost v isto smer spreminjal tudi naš lokalni čas, potem take vožnje sploh ne bi mogli zaznati.

Kaj drugi mislite o tem problemu?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Za Romana
Roman napisal/-a: Drugače pa je s časovnim strojem iz znanstvene fantastike. Pri tem mi prihaja na misel problem, ki ga nisem zasledil v nobeni literaturi. Če namreč želimo potovati po času, morata hkrati obstajati dva povsem različna časa: zunanji čas, po katerem potujemo, in naš lokalni čas, v katerem mi sami potujemo v smeri prihodnosti. Če želimo torej v preteklost, se mora to zgoditi tako, da gremo hkrati v prihodnost, saj drugače stvari nima nobenega smisla. Torej se oba časa oddaljujeta drug od drugega, a morata priti skupaj, če naj v preteklosti sploh kaj vidimo.
Ne vem če sem pravilno razumel? Misliš mogoče, da bi potovali v preteklost in obenem nadaljevali življenje v našem času?

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

genion napisal/-a:Ne vem če sem pravilno razumel?
Ja, prav si me razumel. Naj poskusim biti bolj jasen s pomočjo naslednjega miselnega poskusa.

Sediva ob pivu in kramljava. Odločiva se, da bova preizkusila najin najnovejši model časovnega stroja in zavrtela čas za deset minut v preteklost. Nastaviva parametre, pritisneva gumb "start", čakava in gledava.

Če teče najin čas tako kot prej (v prihodnost), bova videla, kako je natakar vzel z mize polna kozarca piva, se ritenski z natakarsko naglico (kako je čas relativen!) prestavil k točilni mizi, točeno pivo iz kozarcev bo posrkala pipa, nato bo vrnil čista kozarca na polico in se spet ritenski vrnil k najini mizi, da bi ugotovil, kaj želiva naročiti. Natakar bo v tem trenutku deset minut mlajši, midva pa deset minut starejša, torej sva pridelala dvajset minut razlike. Vse skupaj je bilo videti tako, kakor da bi zavrtela film nazaj.

Če pa tudi najin čas teče nazaj tako kot čas okolice, potem ni niti najmanjše možnosti, da bi karkoli zaznala. Tudi najini srci črpata kri nazaj, dihanje teče nazaj, popraskaš se za ušesom in te začne srbeti. V vzvratni smeri se odvijajo tudi misli. Jaz rečem: "Saj že prihaja." Nato ti vprašaš: "Le kdaj se bo prikazal natakar?" (oboje seveda vzvratno) Torej sva v vrtenje filma nazaj vključena tudi midva. Ampak tisto, kar je na filmu, ni odvisno od tega, v katero smer se trak vrti. Na vsaki sliki se najine misli odvijajo proti prihodnosti (ker so tako pač posnete), zato časovne poti proti preteklosti sploh ne moreva zaznati. Ko sva se torej znašla v preteklosti pred desetimi minutami, tega sploh nisva opazila, še več, vsa prihodnost od tistega trenutka je izginila - hm, s časovnim strojem vred.

Kako se ti zdi tole razmišljanje? Morda bi se ga dalo še kako nadaljevati in priti do kakih zanimivih ugotovitev.

Matev

Odgovor Napisal/-a Matev »

ljudje tok radi o časovnih potovanjih govorijo zato ker se zavedajo napak ki so jih naredili v preteklosti in si želijo da bi jih bilo mogoče kako popraviti oziroma izničiti negativno stanje ki je trenutno....

skratka želja po manipulaciji s časom je prisotna pri ljudeh ki niso zadovoljni sami s sabo in s svojim življenjem

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Matev, ideje o časovnih manipulacijah niso predvsem plod nezadovoljstva s svojim življenjem. Tudi v primeru, če je točna trditev, da ljudje praviloma nismo zadovoljni s seboj in svojim življenjem.

Zaklenjeno