neustrezna tema

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:
Se ti zdi to združevanje "znanosti z vero v boga"?
Da, ker je takšnih zelo veliko. Lahko si izberejo to ali ono religijo, skupno pa jim je to, da spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga. Toda tega ti nisi zmožen ali pa nočeš razumeti. Žal. :roll:
Ampak ne znanstvenikov. Eno so namreč znanstveniki, drugo pa so tisti, "ki spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga". Ampak očitno ti tega nisi zmožen ali pa sposoben razlikovati. Žal. :?
Vedež napisal/-a:Lahko pa jemlješ stavke iz konteksta in se s tem tolažiš. Si se s Salamom kdaj osebno pogovarjal, da poznaš njegovo celovito razmišljanje?
Kakšno jemanje stavkov iz konteksta neki! Dejstvo je (to je tudi sam poudarjal), da je bil zmožen ločevati med svojim znanstvenim delom in veroizpovedjo. Sicer pa mi niso potrebne nikakršne tolažbe, ker mi je jasno (kakor vsem, ki se ukvarjajo z raziskovanjem), da religija v znanosti nima česa iskati. :!:
Vedež napisal/-a:Pa pojdi in vprašaj tiste znanstvenike, ki so hkrati verniki ali pa kakšni drugi iskalci duhovnega v življenju.
Kaj slabo bereš, ali kaj? :? Rekel sem ti že, da poznam znanstvenike, ki so verni, pa prav lepo ločijo znanstvene poglede od verskih. In večina (seveda govorim o znanstvenikih in naravoslovno razgledanih) je tega zmožnih.
Vedež napisal/-a:Prepričan sem, da se v naslednji izjavi najde ogromno ljudi v današnjem tehnološko razvijajočem času:

Verjamem v boga in se hkrati navdušujem nad znanostjo. Verjamem Darwinovi teoriji in verjamem znanstvenim dognanjem o nastanku in stanju vesolja.
Dokler so zmožni ločevati med realnostjo in religijo, je možno reči, da so znanstveno/naravoslovno razgledani. Če pa razmišljajo v stilu:
Vedež napisal/-a:Znanstvenik, ki je bil versko vzgojen in še vedno zahaja k maši, zna razlikovati med vero in realnostjo. Moj odgovor: Ne zna. Misli, da lahko to loči, toda v resnici tega ni zmožen. Ker tega nihče ni zmožen. Žal tukaj nimaš prav.
ali
Vedež napisal/-a:Zato združujejo znanost z vero v boga.
pa so daleč od tega, da so znanstveno/naravoslovno razgledani.
Vedež napisal/-a:Veliko ljudi je zmožnih takšnega razmišljanja, med njimi tudi tvoj primer Salama. Kapish? Get it?
Oh, ja, ampak pozabil si povedati, da večina tudi ločuje med enim in drugim in celo opozarjajo (tako kot Salam), da znanstvenih opisov ne gre iskati v verskih besedilih in veri/religiji nasploh. Ti pa trdiš, da niso zmožni takšnega ločevanja. Compriende? :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Glej, kakorkoli že obračaš besede, gre za to:
Ampak ne znanstvenikov. Eno so namreč znanstveniki, drugo pa so tisti, "ki spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga". Ampak očitno ti tega nisi zmožen ali pa sposoben razlikovati. Žal.
Vedel sem, da se boš ujel na tem stavku, zato sem ga namenoma tako napisal.

Jaz razlikujem slednje, ti pa kakor hočeš:

Večkrat sem napisal, da vsak znanstvenik ni nujno ateist. Če bi pozorno bral, bi lahko dobro vedel kaj skušam razjasniti.
Oh, ja, ampak pozabil si povedati, da večina tudi ločuje med enim in drugim in celo opozarjajo (tako kot Salam), da znanstvenih opisov ne gre iskati v verskih besedilih in veri/religiji nasploh. Ti pa trdiš, da niso zmožni takšnega ločevanja. Compriende?
To sem ti že na začetku debate povedal prav jaz. Kdo torej slabo bere?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Lep dan še naprej..
Tudi tebi. Mislim, da sva temo izčrpala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Glej, kakorkoli že obračaš besede, gre za to:
Ampak ne znanstvenikov. Eno so namreč znanstveniki, drugo pa so tisti, "ki spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga". Ampak očitno ti tega nisi zmožen ali pa sposoben razlikovati. Žal.
Vedel sem, da se boš ujel na tem stavku, zato sem ga namenoma tako napisal.

Jaz razlikujem slednje, ti pa kakor hočeš:

Večkrat sem napisal, da vsak znanstvenik ni nujno ateist. Če bi pozorno bral, bi lahko dobro vedel kaj skušam razjasniti.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ti imaš resne probleme pri formulaciji lastnih besed (in posledično z njihovo razlago). Se sploh zavedaš, kaj pišeš? So zate "tisti, ki spremljajo znanost" znanstveniki? Prosim te, nauči se enkrat razlikovati pojme oz. bodi vsaj konsistenten. Tvoja razlaga, da si za znanstvenike namenoma uporabil oznako "tisti, ki spremljajo znanost", pa je pravzaprav zelo smešen in slab izgovor, ki očitno kaže na to, da v bistvu niti ne veš, o čem govoriš.

Vsakomur je iz tega lahko jasno, kdo v resnici obrača lastne besede in se nanje prej ali slej tudi ujame. :lol:

Kar se tiče "znanstvenikov, ki niso ateisti", pa sem ti tudi že povedal, kako je: Večina jih je zmožnih ločevati med svojim delovanjem in veroizpovedjo. In zgolj taki si zaslužijo naziv znanstvenika. V zvezi s tem si tudi preberi Romanov odgovor, ki je zelo zgovoren:
Roman napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Lahko si izberejo to ali ono religijo, skupno pa jim je to, da spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga.
Ja, in ko se morajo med obojim odločati (in to se prej ali slej morajo), se, če so dobri verniki, odločijo za boga (in s tem nehajo biti znanstveniki), ali se, če so dobri znanstveniki, odločijo za znanost, in s tem nehajo biti dobri verniki. Nihče pač ni popoln.
Tu je Roman seveda predpostavil, da govoriš o "vernih" znanstvenikih.
Vedež napisal/-a:
Oh, ja, ampak pozabil si povedati, da večina tudi ločuje med enim in drugim in celo opozarjajo (tako kot Salam), da znanstvenih opisov ne gre iskati v verskih besedilih in veri/religiji nasploh. Ti pa trdiš, da niso zmožni takšnega ločevanja. Compriende?
To sem ti že na začetku debate povedal prav jaz. Kdo torej slabo bere?
Ti imaš res težave. :!: Si že pozabil, kaj si napisal? Naj ti osvežim spomin:
Vedež napisal/-a:Znanstvenik, ki je bil versko vzgojen in še vedno zahaja k maši, zna razlikovati med vero in realnostjo. Moj odgovor: Ne zna. Misli, da lahko to loči, toda v resnici tega ni zmožen. Ker tega nihče ni zmožen. Žal tukaj nimaš prav.
Očitno mi nisi ničesar povedal in očitno res zelo slabo bereš, še več: imaš tudi zelo slab spomin. :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Pomilovanja vredni odgovori. Sploh ne kapiraš bistva, največji hec pa je, da te moti ravno tisti stavek, za katerega sem vedel, da ti bo dal najbolj misliti.
Ti imaš resne probleme pri formulaciji lastnih besed (in posledično z njihovo razlago). Se sploh zavedaš, kaj pišeš? So zate "tisti, ki spremljajo znanost" znanstveniki? Prosim te, nauči se enkrat razlikovati pojme oz. bodi vsaj konsistenten. Tvoja razlaga, da si za znanstvenike namenoma uporabil oznako "tisti, ki spremljajo znanost", pa je pravzaprav zelo smešen in slab izgovor, ki očitno kaže na to, da v bistvu niti ne veš, o čem govoriš.
Otročja užaljenost s tvoje strani in hkrati slepa pripomba. Se sploh zavedaš, česa me obtožuješ? Naj ti po otročje povem: Nisem mislil in nisem tako označil nobenega znanstvenika, temveč sem (pozorno beri) napisal le "tisti, ki spremljajo znanost".

Poglejva še enkrat: Znanstvenik (kdor se ukvarja z znanostjo) in hkrati tudi vernik, in da po tvoje zna ločevati med enim ali drugim, tako kot sta povedala z Romanom. Drži. Vse lepo in prav.

Toda, toda ... takšen znanstvenik veruje tudi v boga in se svoje vere v boga ne bo kar tako odpovedal ... in potem po Romanovi definiciji preneha biti znanstvenik, je tako ?

No, tukaj pa se zelo motita.

Kajti na ta način bi vidva degradirala ogromno znanstvenikov.

Gre za tole: So znanstveniki ateisti in so znanstveniki verniki. Probelm je v vajini degradaciji slednjih, kar po vajino pomeni, da lahko obstaja le en tip znanstvenika in to je po vajino lahko le znanstvenik ateist.

Primer: Salam je po vajini definiciji znanstvenik vernik, kar pomeni, da po vajino ni znanstvenik.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež, znanost in vera pač ne gresta skupaj. Že metodi sta skrajno vsaksebi: znanost gradi na dvomu, vera na zaupanju. Zato je znanost pot k resnici (čeprav je najbrž nikoli ne doseže), vera pa pot k Resnici, za katero pa trdi, da jo je že dosegla. Je pa ta Resnica nekaj čisto drugega kot resnica.

Znanstvenik pa je seveda človek in v človeku lahko sobivajo druga ob drugi različne, tudi zelo protislovne drže in ideje. To pomeni, da sicer lahko znanstvenik razvija znanost in je hkrati veren - dokler ne zaide v "navzkrižje interesov", kakor sem že rekel, in se mora odločiti.

Ah, še to. Seveda tudi ateist verjame, recimo v to, da ima njegova drža smisel. Ampak ko govorimo o veri, nimamo tega v mislih. Zato trditev, da smo vsi verni, ni točna. Bolj točna je trditev, da smo vsi ateisti. Saj veš kako in zakaj?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Pomilovanja vredni odgovori. Sploh ne kapiraš bistva, največji hec pa je, da te moti ravno tisti stavek, za katerega sem vedel, da ti bo dal najbolj misliti.
Če je kaj pomilovanja vredno, je to tvoja nezmožnost dojemanja in bedno sklepanje, pa tudi sprenevedanje z neumnimi izgovori. Znanstveniki, da so "tisti, ki spremljajo znanost"? Bolj neumne definicije še nisem slišal. :? In take definicije nimajo kaj dati misliti, saj so neprimerne, zavajajoče in seveda moteče. Znanost lahko spremlja vsak laik, z njo pa se ukvarjajo le znanstveniki. Kaj ti tu ni jasnega? Ampak sam očitno rad mešaš oboje. :?
Vedež napisal/-a:
Ti imaš resne probleme pri formulaciji lastnih besed (in posledično z njihovo razlago). Se sploh zavedaš, kaj pišeš? So zate "tisti, ki spremljajo znanost" znanstveniki? Prosim te, nauči se enkrat razlikovati pojme oz. bodi vsaj konsistenten. Tvoja razlaga, da si za znanstvenike namenoma uporabil oznako "tisti, ki spremljajo znanost", pa je pravzaprav zelo smešen in slab izgovor, ki očitno kaže na to, da v bistvu niti ne veš, o čem govoriš.
Otročja užaljenost s tvoje strani in hkrati slepa pripomba.
Prosim te, nehaj že enkrat s takimi kozlarijami! Dejstvo je, da ne veš o čem govoriš.
Vedež napisal/-a:Se sploh zavedaš, česa me obtožuješ? Naj ti po otročje povem: Nisem mislil in nisem tako označil nobenega znanstvenika, temveč sem (pozorno beri) napisal le "tisti, ki spremljajo znanost".
Zgolj neumni izgovori. To tudi dokazuje tvoj odgovor:
Vedež napisal/-a:
shrink napisal/-a:Ampak ne znanstvenikov. Eno so namreč znanstveniki, drugo pa so tisti, "ki spremljajo dosežke znanosti in hkrati verujejo v boga". Ampak očitno ti tega nisi zmožen ali pa sposoben razlikovati. Žal.

Vedel sem, da se boš ujel na tem stavku, zato sem ga namenoma tako napisal.

Jaz razlikujem slednje, ti pa kakor hočeš:

Večkrat sem napisal, da vsak znanstvenik ni nujno ateist. Če bi pozorno bral, bi lahko dobro vedel kaj skušam razjasniti.
V njem se namreč izgovarjaš, da si "ga namenoma tako napisal" in kasneje govoriš o znanstvenikih. Povsem očitno je, da si ciljal na znanstvenike oz. da si jih namerno tlačil v definicijo: "tisti, ki spremljajo znanost". To je sklepal tudi Roman. Še enkrat: če že razpravljaš, jasno navajaj, o čem govoriš oz. bodi konsistenten in ne preskakuj med eno in drugo skrajnostjo.

Mimogrede: Otročje obnašanje je kvečjemu tvoja lastnost, saj neprestano govoriš: "Vse je igra." :lol:
Vedež napisal/-a:Poglejva še enkrat: Znanstvenik (kdor se ukvarja z znanostjo) in hkrati tudi vernik, in da po tvoje zna ločevati med enim ali drugim, tako kot sta povedala z Romanom. Drži. Vse lepo in prav.

Toda, toda ... takšen znanstvenik veruje tudi v boga in se svoje vere v boga ne bo kar tako odpovedal ... in potem po Romanovi definiciji preneha biti znanstvenik, je tako ?

No, tukaj pa se zelo motita.

Kajti na ta način bi vidva degradirala ogromno znanstvenikov.
Star pregovor pravi, da je na dveh konjih naenkrat težko jahati.
Vedež napisal/-a:Gre za tole: So znanstveniki ateisti in so znanstveniki verniki. Probelm je v vajini degradaciji slednjih, kar po vajino pomeni, da lahko obstaja le en tip znanstvenika in to je po vajino lahko le znanstvenik ateist.
Tudi tu se kaže tvoja nesposobnost dojemanja. Bistveno je zgolj to, da mora znanstvenik, ki je veren, pri svojem znanstvenem raziskovanju svojo veroizpoved pustiti ob strani. Če tega ni zmožen, je bolje, da se z znanostjo ne ukvarja. Tvoj sklep, da po najino lahko obstajajo le znanstveniki ateisti, je torej napačen. Vse to sem že večkrat ponovil, ampak očitno tega nisi zmožen dojeti.
Vedež napisal/-a:Primer: Salam je po vajini definiciji znanstvenik vernik, kar pomeni, da po vajino ni znanstvenik.
Bolj neumnega sklepa ne bi mogel napisati. Naj ti razodenem, kakšen bi bil pravilen sklep (na osnovi najine pozicije): Salam je (bil) znanstvenik (ker je žal že pokojni), ker je (bil) zmožen ločevati med znanostjo in vero. Kapish? :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ne sekiraj se, saj vem da napreduješ. Želim ti vse naj in bodi prijazen do soljudi (niso sami krivi, če niso tako razgledani kot ti). Dobronamerno.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Ne sekiraj se, saj vem da napreduješ.
Zaradi takšnih, kot si sam, se v življenju nikoli nisem sekiral. Glede napredovanja pa te moram razočarati: Enostavno ne obstaja, ker se s tvojo "igro" ne ubadam.
Želim ti vse naj in bodi prijazen do soljudi (niso sami krivi, če niso tako razgledani kot ti).
Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Dobronamerno.
"Zlo v svetu je skoraj vedno v nevednosti in dobri nameni lahko prav toliko škodujejo kot zlonamernost, če se jih ne razume."

A. Camus

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Ne sekiraj se, saj vem da napreduješ.
Zaradi takšnih, kot si sam, se v življenju nikoli nisem sekiral. Glede napredovanja pa te moram razočarati: Enostavno ne obstaja, ker se s tvojo "igro" ne ubadam.
Želim ti vse naj in bodi prijazen do soljudi (niso sami krivi, če niso tako razgledani kot ti).
Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Dobronamerno.
"Zlo v svetu je skoraj vedno v nevednosti in dobri nameni lahko prav toliko škodujejo kot zlonamernost, če se jih ne razume."

A. Camus

You will never be happy if you continue to search for what happiness consists of. You will never live if you are looking for the meaning of life.
A. Camus

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a: Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Shrink: to je tvoja izjava?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a: Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Shrink: to je tvoja izjava?
Ne :!: , to je bil Mirkec. Poštar ne čuti tako zato pa je dr. Gregor na preži. :D Minister Gregor pa nič. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a: Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Rock napisal/-a: Shrink: to je tvoja izjava?
Ne :!: , to je bil Mirkec. Poštar ne čuti tako zato pa je dr. Gregor na preži. :D Minister Gregor pa nič. :lol:
Bargo, ti si večji od Enigme.
Objavi šifrant (glede Merlina si bil pojasnil, tega lahko torej izpustiš)!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: neustrezna tema

Odgovor Napisal/-a shrink »

Zmenita se med seboj, trola, kateri od vaju je bolj moten. :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: vzporedna vesolja-vprašanje

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a: Nisem kristjan, zato neprijaznosti ne čutim kot greha (do drugih) oz. kot žalitve (od drugih). :lol:
Rock napisal/-a: Shrink: to je tvoja izjava?
Ne :!: , to je bil Mirkec. Poštar ne čuti tako zato pa je dr. Gregor na preži. :D Minister Gregor pa nič.
Bargo, ti si večji od Enigme.
Objavi šifrant (glede Merlina si bil pojasnil, tega lahko torej izpustiš)!
Ni potrebno, vsi so v gumenjaku in ta v črni luknji, gravitacija, ta šibka sila, bo naredila kar najbolje zna. Veš, ta sila je edina, ki vleče mase na kup, baje vse do zadnje točke nedefiniranosti. :wink: Hawking pravi, da bi moralo biti takih miniaturnih črn lukenj veliko, evo, pa imaš Shrink-a, kot poštarja, ki zbira znamke in dostavlja pošto, ta je torej fizik. :lol:

Odgovori