Ali imamo ljudje dušo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno

ALI IMAMO LJUDJE DUŠO?

DA
25
58%
NE
18
42%
 
Skupaj glasov: 43

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Ali imamo ljudje dušo?

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Zanima nas kako gledate na to.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Najprej moramo izvedeti, kaj razumeš pod dušo. Če meniš enako, kot jaz, potem dušo imamo.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Se strinjam z Romanom. Ampak kakor smo videli pri Vedežu, on razume dušo čisto drugače :)

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kako pa ti razumeš vodo? Kot vodo ali kot ha dva o ali kot H2O?

Saj ni tako pomembno kako jo kdo razume, važno je, da odgovori za da ali ne.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Enostavno: ljudje imamo duso ker smo si ljudje izmislili kaj pomeni imeti duso.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Razumevanje je zelo pomembno.

Sam dušo razumem kot nekaj, kar naj bi se preko višjih mehanizmov vdahnilo v človeka ob spočetju ali rojstvu, da sploh zaživi (skratka: gre za popolnoma duhovno zadevo povezano z verskim prepričanjem). To pa nima nikakršne zveze s človeško duševnostjo in s tem povezano enkratnostjo/neponovljivostjo posameznika.

Moj odgovor je seveda: NE.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Lahko verjamemo, da jo imamo, vedeti pa pač ne moremo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: ALI IMAMO LJUDJE DUŠO?

Odgovor Napisal/-a GJ »

Vedež napisal/-a:Zanima nas kako gledate na to.
Huu..
Nisem vedel, da si dosegel tako visoko stopnjo samospoštovanja, da se celo vikaš.
Ali pa si morda razdvojena osebnost?

Kaj menite, imajo razdvojene osebnosti eno ali več duš?

Lep večer..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Kako pa ti razumeš vodo? Kot vodo ali kot ha dva o ali kot H2O?.
To, kar si navedel, ni razumevanje, ampak poimenovanje. Od poimenovanja najbrž res ni odvisno, kaj razumemo pod vodo.
Saj ni tako pomembno kako jo kdo razume, važno je, da odgovori za da ali ne.
Kakor da bi rekel, da ni pomembno, kaj je res, važno, da si naš.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Mehanizmi in duša

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Razumevanje je zelo pomembno.

Sam dušo razumem kot nekaj, kar naj bi se preko višjih mehanizmov vdahnilo v človeka ob spočetju ali rojstvu, da sploh zaživi (skratka: gre za popolnoma duhovno zadevo povezano z verskim prepričanjem). To pa nima nikakršne zveze s človeško duševnostjo in s tem povezano enkratnostjo/neponovljivostjo posameznika.

Moj odgovor je seveda: NE.
Shrink deloma imaš prav..
Zakaj deloma?
Vse je odvisno kako definiraš svoje/tvoje če te citiram: 'višje mehanizme'!

Zavest ima lahko več nivojev!
Tukaj seveda govorim o nivojih zavedanja.
Na tem mestu se morava zediniti ali lahko nastane nivo zavedanja iz 0?
Kaj tukaj ni čudnega?
Zelo malo!
Če pogledava teorijo velikega buma vidimo, da obstaja čas nič. Oziroma, da se začne, ko se je veliki bum zgodil. Zelo na hitro povedano, se je vsaj za nas neizmerna količina energija v neki točki sprostila. Pustimo dejstvo da ne vemo od kod je prišla. Enostavno sprejmemo resnico, da se je začela širiti pred 13.7 miljardami let pa tja do sedanjosti. V določenih predelih vesolja, no vsaj na Zemliji pa se delčki povprečno cca 78kg mase/energije lahko zavedajo obstoja te iste energije oziroma samega sebe. Vsako takšno zavedanje pa je časovno omejeno!

Če narediva hiter zaključek ugotoviva, da ima energija posebno lastnost in ta je, da se lahko pod določenimi pogoji in v zadostni količini zave sama sebe!
Razumevanje te posebne lastnosti je 'višji mehanizem'.
Tu se skrivajo duše in del božje modrosti! :lol:
In mi smo ta dokaz! :lol:

Moj odgovor je seveda: DA.

Lahko noč..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ:

No, saj ne govorim absolutnih resnic; sem pač samo navedel, kaj si sam predstavljam kot "dušo". Zame duša - kot sem že omenil - spada v duhovno/religiozno/versko kategorijo. Za "višje mehanizme" pa sem imel v mislih nadnaravne mehanizme, za katere niti približno ne verjamem, da obstajajo. Če kdo verjame, da ima dušo, kar naj; jaz mu tega ne preprečujem, tako kot nikomur ne preprečujem verskega prepričanja. Ampak verjeti v dušo, je podobno kot verjeti v srečo. Oboje je pač "verovanje", ki pa je v diametralnem nasprotju z znanstvenimi spoznanji.

Kar se tiče sklepa, da ima energija zavest in s tem "dušo" ter vse, kar iz tega izhaja, pa je to zgolj tvoj sklep, s katerim pa se ne strinjam.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ, energija sama v katerikoli obliki ne zadošča za vzpostavitev zavesti. Potrebna je masa.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Energija daje virtualni občutek za maso.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Re: ALI IMAMO LJUDJE DUŠO?

Odgovor Napisal/-a meglich »

GJ napisal/-a:Kaj menite, imajo razdvojene osebnosti eno ali več duš?
:D

Duša. Kaj naj bi sploh bila? To kar je opisav GJ je samo zavest. Zavedanje samega sebe, okolice...
Če narediva hiter zaključek ugotoviva, da ima energija posebno lastnost in ta je, da se lahko pod določenimi pogoji in v zadostni količini zave sama sebe!
Razumevanje te posebne lastnosti je 'višji mehanizem'.
Tu se skrivajo duše in del božje modrosti!
Pa je to po tvoje duša? Al je to samozavedanje? Daješ to v isti koš? Potem pa se porajajo nova in nova vprašanja.

Me pa zanima če si v anketi odgovoru z odgovorom da.

LP

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:GJ:

No, saj ne govorim absolutnih resnic;
Saj oba veva da, takšni ne obstajajo.. :lol:
shrink napisal/-a:Zame duša - kot sem že omenil - spada v duhovno/religiozno/versko kategorijo. Za "višje mehanizme" pa sem imel v mislih nadnaravne mehanizme, za katere niti približno ne verjamem, da obstajajo.
Hmm, jaz razmišljam takole:
Vsak mehanizem, ki obstaja je naraven mehanizem.
Če Bog obstaja potem mora biti tudi on naraven mehanizem!
Če bog ni produkt tega istega mehanizma, potem sploh ne more obstajati.
shrink napisal/-a:Ampak verjeti v dušo, je podobno kot verjeti v srečo. Oboje je pač "verovanje", ki pa je v diametralnem nasprotju z znanstvenimi spoznanji.
Sreča ni verovanje temveč dejstvo. V določenem trenutku sedanjosti jo lahko imaš ali pa ne!

Krščanstvo je prvotni pomen duše povsem predelalo, da nerečem iznakazilo!
Krščanstvo je prvo vpeljalo pojem posmrtnega lastninjenja duš. Pravtako je prvo vpeljalo posmrtno življenje duš in seveda nebesa, vice ter pekel.

Judi vse te navlake v svoji veri nepoznajo.

Razlogi zakaj je ta izum odgovarjal razvijalcem krščanske vere pa so seveda materialistične narave.

Krščanska cerkev se je zmerom bala resnice. In ena izmed resnic je, da bog ne živi v raju saj ta sploh ne obstaja, saj je krščanska vera prevzeta od Judov ti pa raja ne poznajo.

Človeška duša pač ni nesmrtna niti smrtna.
Človeška duša je duševna odlika oziroma notranja osebnost posameznika. Dušo vdihne spočetje in ne bog!

Boga lahko najde posameznik edino v sebi. Krščanska cerkev in še kakšna, pa to dosledno odvrača. Kdor koli je že našel boga v sebi so ga v preteklosti sežgali!
Kristus pribit na križ ni nič drugega kot svarilo pred tem. Kasneje pa so kakšnega razglasili za svetnika.
shrink napisal/-a:Kar se tiče sklepa, da ima energija zavest in s tem "dušo" ter vse, kar iz tega izhaja, pa je to zgolj tvoj sklep, s katerim pa se ne strinjam.


Saj te ne silim.. :wink:
Silim te zgolj v razmišljanje pa še za to moraš biti sam pripravljen.. 8)
meglich napisal/-a:Duša. Kaj naj bi sploh bila? To kar je opisav GJ je samo zavest.
Kaj je duša?
Podlaga za zavest, ki pa ni materialna!
Vedež napisal/-a:Energija daje virtualni občutek za maso.
Jaa.. In in tudi to, da sploh čutiš!

Lep večer želim..

Zaklenjeno