Živa voda

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

JurijD, pisala sva o procentu ozdravitev, ki pridejo same od sebe brez Lurda ali po Lurdu - nekje naj bi izračunali, da je ta procent enak.
Vidis, da to podrocje zahteva ene zelo zelo dobre matematicne prijeme in metode, ki so povprecni populaciji dosti tuji, zato je tudi na tem podrocju toliko zmede.

Tako da ce zelis vedeti % spontanih ozdravitev za specificno bolezen se to da lazje povedati tako, da mi poves o kateri bolezni govoris.

Tisto glede lurda in ostalih zdravilisc pa nisem dobro razumel... a lahko vprasanje ponovis oz. kako drugace izrazis.
Ravno zato, ker se mi je zdelo, da statistika pri teh stvareh ni enostavna stvar, me zanima, kaj tu pomeni 'enak', še posebej, ker si predstavljam, da je ta procent zelo blizu nič. Vrsta bolezni mi ni pomembna.
S tistim glede Lurda in ostalih zdravilišč sem hotel vprašati naslednje: do ozdravitev naj po mojih informacijah ne bi prihajalo samo v nekem nedefiniranem času po Lurdu (ali vključno z Lurdom), temveč prav med bivanjem v Lurdu. Torej bi pričakoval, da bo znaten delež tistih, ki so bili v Lurdu in so nekoč ozdraveli sami po sebi, ozdravelo prav med bivanjem v Lurdu. Vendar, če Lurd pri ozdravljenju nima nobene vloge, potem jih približno enak delež ozdravi v kateremkoli časovnem intervalu, dolgem enako kot bivanje v Lurdu(predpostavljam, da je časovna porazdelitev spontanih ozdravljenj enakomerna).

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

rainman napisal/-a:1- Upravljanje mas in vplivanje na razvoj pokrajine, ipd... ima lahko dosti vecje posledice kakor ena zasustrana operacija. Recimo, ce se kontaminira pitna voda nekega naselja recimo... torej ima projektant tovarne dosti bolj odgovoren poklic, (ce gledamo iz tega stalisca), aj v primeru malomarnosti, se lahko odpadna voda iz fabrke zlije v neko pitno vodo ipd... katero uzivajo ali krmna zivina ali ljudje ter druge zivali... 2- vojne, 3-epidemije, 4-sevanja, 5-nuklerane katastrofe, 6-ekoloske katastorfe.... ipd....
Pozabljaš, da projektant nima zadnje besede pri gradnji nevarnih objektov. Tu so še izvajalci, nadzorniki, inšpektorji... In preden gre kaj nevarnega za okolico v pogon je vse skupaj pregledano in šele potem lahko dobiš soglasje.

Sicer pa to res nima zveze s temo, zato se raje posvetimo živi vodi.

rainman
Prispevkov: 24
Pridružen: 30.5.2005 11:22
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rainman »

Prav imas!

rainman
Prispevkov: 24
Pridružen: 30.5.2005 11:22
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rainman »

Zanima me sledece; (neglede na vasa mnenja o zivi vodi in to, da je moje znanje laicno):
Veliko ljudi meje ze vprasalo, ali lahko med kemoterapijo uzivajo zivo vodo?
Ponavadi je moj odgovro taksen: Koliko vem, NE. Sicer pa je posvet z zdravnikom pred uporabo zive vode priporocen. Kar pise tudi na sami steklenicki.
Seveda ima moj odgovor, ki se nagiba k NE svoj razlog.
(Ce ziva voda razstruplja organizem, kemoterapija pa ga na nek nacin ubija (ubija rakave celice), ali je mozno, da sta si ta dva nasprotno delujoca? Torej, ali je mozno, da ziva voda v neki meri onemogoca delovanje kemoterapije?
Namrec velikokrat sem bil pred dilemo, kaj povedati cloveku, ki pride k meni z namenom, da si popravi zdravstveno situacijo.
Ali bi VI kot zdravnik priporocali uzivanje med kemoterapijo?
Namrec zelo ga priporocajo po sami kemoterapiji. Ali je uzivanje kmalu po kemoterapiji tudi neprimerno?
Zdej, ok, vem da se usuje plaz prejsnjih mnenj... sam ne se zdej spet klele izfuravat svojga ega, ampka, me RES zanima no?


==== sicer pa ko ravno pisem:
Kaj menis o MAP? Najcistejsih aminokislinah v kristalni obliki na svetu?
Ki se v telo absorbirajo v piclih 23 minutah ze v samem crevesju. In ki je bil najprej prodajan v lekarnah (italijanskih, saj je odkritelj italijan in predsednik mednarodnega raziskovalnega prehranskega centra); in ga prav tako trzi podjetje GOH (kakor tudi zivo vodo in ostale vrhunske produkte)???
Itak vec info na ze omenjeni spletni strani!
Zadnjič spremenil rainman, dne 21.1.2006 20:09, skupaj popravljeno 1 krat.

JurijD
Prispevkov: 39
Pridružen: 16.1.2006 0:25
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JurijD »

Glej, toliko vprasanj si dal vsepovprek, da sedaj sploh ne vem kje naj zacnem.

1. Na predavanju sem bil, in preden se zaletis pa spet kako neumnost zines, raje preberi vse poste na forumu... morda si zgresil enega z naslovom "porocilo iz seminarja", ki sem ga dans okoli tretje ure gor obesu... ;)

2. pa tudi, ce me ne bi bilo na predavanju, to ne bi nic spremenilo stvari, ki sem jih o zivi vodi povedal tu. Z vasim kemikom sva izmenjala kar nekaj besed in se prakticno v vsem strinjava:

- vodikovih anionov NI! (kar je tudi sam flanagan priznal - kar pomeni, da je svoje prejsnje trditve zavrnil)
- negativni redoks potentical je zelo pavsalna ocena in NE obstajajo neki dokazi, da bi govorili kaj se s to vodo dogaja v cloveskem telesu
- preden drugic trdis, da te podpira nek znanstvenik, ti predlagam, da se sam vsaj 1x z njim pogovoris, da ne bos spet kakih zavajajocih izjav dajal

3. glede vseh tvojih izjav tle gor o medicini, alternativi in v glavnem vsepovprek, po pravici povedano se mi ne da vse to sedaj prebirati pa iskati odgovore, ker grem raje ven;) Sploh pa se ne bom spuscal v brezpomenske debate z nekom, ki ne pozna nicesar glede ureditve zdravstvenega sistema. Tule se pogovarjamo o specifiki zive vode. Nobena stvar,ki si jo do sedaj rekel se ni potrdila tvojega stalisca, da stvar deluje. Prav tako nobena stvar, ki sem jo slisal na seminarju danes. Ravno zato sem dr. Ostanu po emailu predlagal sodelovanje pri raziskavi. - beri drugo temo: Procilo iz seminarja ....

4. Moje mnenje o tebi: Nimas strokovnega znanja in brez dokazov za karkoli pavsalno govoris okoli. Poleg tega dajas zavajajoce izjave, da te prof. Barbic podpira, kar je DALEC od resnice - pogovori se z njim 1x pa bos videl kaj on misli. Edino kar on govori je to, da ima ta voda negativen redoks potencial. Vseh drugh izjav se vzdrzi,ker zanje ni dokazov.

Poleg tega se lahko marsikaj naucis od dr. Ostana in prof. Barbica - predvsem glede tega kako vrednotiti eksperimente in dokaze... ker onadva s tem ocitno nimata niti priblizno tolk problemov kot ti.

rainman
Prispevkov: 24
Pridružen: 30.5.2005 11:22
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rainman »

ok, sorry, na tem forumu sm sam utej temi, drugih nism niti gledal, ceprav me zanimajo, sam cassssssssssssssssssssssssss
Sicer pa Hvala!

ok, prebral vse.

lej, jst sm povedu da sm laik za kemijo ipd... jaz se govoril svoje mnenje in tisto, kar sem mislil, da je prav in primerno. In fajn, da si opozoril mene in s tem svetovalce v sloveniji, kakor tudi vodstvo GOH, da moramo biti bolj pazljivi v svojih ijavah, kakor tudi o tem, da kljub temu imamo se vedno premalo taksnih testov, ki bi ustrzali tudi profesionalni ravni.

Torej za sedaj nimam kaj drugag pisat v to temo, ce pa se ti bo dalo odpiasti tvoje mnenje glede uporabe zive vode med kemoterapijo, pa bi bil zelo vesel, saj bo tako morda tudi lazje svetoval osebi, ki me prosi za pomoc v obliki istega vprasanja, kot sem ga postavil tu oz. tudi tebi.

Hkrati pa se podoba vprasanja (ki se ticejo uporabe produktov GOH v povezavi z dolocenimi boleznimi ipd...) pojavljajo velikokrat. Vsakrsna pomoc iz strani strokovanjakov medicine ipd... bi nam prisla zelo prav. Konec koncev je nas namen isti: pomoc ljudem k boljsemu zdravju!

--------
JurijD napisal/-a:...1. Na predavanju sem bil, in preden se zaletis pa spet kako neumnost zines, raje preberi vse poste na forumu... morda si zgresil enega z naslovom "porocilo iz seminarja", ki sem ga dans okoli tretje ure gor obesu... ;)
..i.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem je "ziva voda" zelo dobro placebo zdravilo! Najverjetneje pomaga samo tistemu, ki zeli da bi mu pomagala in ga zato tudi pozdravi!

Lp,

rainman
Prispevkov: 24
Pridružen: 30.5.2005 11:22
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rainman »

pomoje je tut u enmu osoncju tam dalec....... zivi 1 skrat, k ma rdeco kapico... ;) :wink: govoris nekaj kar NE poznas....
sicer pa: probaj, pa bos videl ane :wink: kaj cem ti druzga rect na tvoj komentar....
----------
MAVER|CK napisal/-a:Po mojem je "ziva voda" zelo dobro placebo zdravilo! Najverjetneje pomaga samo tistemu, ki zeli da bi mu pomagala in ga zato tudi pozdravi!

Lp,

TVD
Prispevkov: 10
Pridružen: 24.4.2009 21:40

Re:

Odgovor Napisal/-a TVD »

JurijD napisal/-a: - v osnovi bi bilo ZELO enostavno dokazati, da ziva voda podaljsuje zivljenje. samo tisti enostaven poskus s podganami bi naredili, ki sem ga predlagal... ampak tega niso... le cemu...

- Zelo veliko ljudi je tudi v medicini v preteklosti locevalo med "PRAKSO" in "TEORIJO". Oz. med tem kar se dokaze s poskusi na velikem stevilu ljudi in med tem kar so oni "videli" v "praksi". Velikokrat se je v preteklosti mnogim zdravnikom "zdelo" da neka stvar deluje, ker ko so jo dali ene 2, 3 ljudem, se jim je stanje izboljsalo. Ampak a to pomeni, da taka stvar tudi dejansko DELUJE v praksi? Ne... sploh ni nujno. Problem izvajanja poskusov na sebi in na malem stevilu ljudi brez kontrole je ta, da lahko ogrooooomno drugih stvari moti poskus in dobimo zamegljeno sliko o dogajanju.

- ZATO in SAMO zato so zaceli izvajati randomizirane dvojno slepe klinicne studije - da lahko brez vsakega dvoma dokazejo ali ima neka snov ucinek na telo ali pac ne. Teh raziskav ne delamo zato ker bi nam bilo vsem dolgcas. Ce bi lahko ugotovili ucinkovitost zdravila tako enostavno, da ga bi dali 5 ljudem in jih potem cez nekaj casa povprasali kaj in kako - bi to tudi VSI POCELI.

- Na zalost je tvoja izjava, da se stvar v praski obnese netocna. KER TEGA ENOSTAVNO NE MORES VEDETI, ker nisi opravil pravilnih poskusov (tiste randomizirane dvojno slepe klinicne studije). Brez da to naredis pa na ZALOST ne mores trditi, da stvar deluje. Sploh ni bistveno kake izkusnje imas s teto Micko, stricem Francem in samim sabo... nic od tega ni objektivno in realno. Clovek bi bil presenecen kako subjektivni smo lahko dokler nas nekdo ne prisili da delamo stvari tako kot treba.

- klinicne raziskave o katerih govorim niso sami sebi namen (kot nekateri mislijo). To je pac edina metoda s katero lahko NEDVOUMNO in neizpodbitno izlocimo vse druge nezeljene variable iz enacbe tako da nam preostane le se dejanski ucinek testirane substance.

- Kot sem ze rekel se tebi lahko se tako ZDI, da stvar deluje v praksi... pa ZAL realno gledano tega NE MORES VEDETI. Tako pravi matematika verjetnosti, statistika in logika. S temi tetami se pa raje ne kregat;)

- Na seminar bom z veseljem prisel, ce bom le utegnil, ampak se bojim, da ne bo prave debate tam. (lahko da me bojo clo ven vrgl :P )
Živjo JurijD.
Med brskanjem po netu in iskanjem varinate filtrov za vodo sem naletela tudi na "živo vodo" in na tole vašo debato, ki se je odvijala pred časom. Žal ne vem, kaj se je dogajalo kasneje in ali si odšel na ta seminar. Sem pa naletela tudi na tole zanimivo stran, kjer si lahko ogledaš neke raziskave, ki govorijo o vplivu alkalne vode na organizem. Poskusi so bili narejeni na piščancih, miših in podganah. Poglej si video. Me zanima kaj si ti misliš o tem.
Evo linka:
http://alkalinewaterplus.info/blog/tag/alexis-carrell/

TVD

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a shrink »

TVD napisal/-a:Živjo JurijD.
Med brskanjem po netu in iskanjem varinate filtrov za vodo sem naletela tudi na "živo vodo" in na tole vašo debato, ki se je odvijala pred časom. Žal ne vem, kaj se je dogajalo kasneje in ali si odšel na ta seminar. Sem pa naletela tudi na tole zanimivo stran, kjer si lahko ogledaš neke raziskave, ki govorijo o vplivu alkalne vode na organizem. Poskusi so bili narejeni na piščancih, miših in podganah. Poglej si video. Me zanima kaj si ti misliš o tem.
Evo linka:
http://alkalinewaterplus.info/blog/tag/alexis-carrell/
Gre za psevdoznanost/šarlatanstvo:

http://www.chem1.com/CQ/ionbunk.html

Kar se tiče Carellovega eksperimenta, njegov uspešni izid ni bil nikoli ponovljen/potrjen (eden od temeljev moderne biologije pa je ravno nasprotna ugotovitev: za (odrasle) diferencirane celice velja, da se delijo samo končno mnogokrat), domnevajo pa, da je bodisi prišel do zmotnih ugotovitev, bodisi da je bil eksperiment premalo kontroliran. O tem je dovolj zgovoren zapis na wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexis_Car ... Senescence

TVD
Prispevkov: 10
Pridružen: 24.4.2009 21:40

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a TVD »

Dragi shrink,
hvala za odgovor in naslove. Sem že mislila, da ne bo odgovora, ko sem videla, da se je JurijD pojavil na tem forumu bolj kot komet.
Ja tko no, nisem niti približno iz kakšne znanstvene stroke, tko da sem lahko skeptična na eno in drugo stran.
Mal me je razočaral ta tip, ki naj bi bil znanstvenik in se norčuje iz tistih, ki tržijo izdelke, se pri tem sklicujejo na neke kvazi znanstvenike in prodajajo to ljudem. Jaz ga razumem, ko pravi, da ga jezi, če vidi, da so ljudje prevarani, ker ne poznajo kemije in fizike in zato verjamejo vse počez.
Ampak, ali je to res tako pomembno, če po drugi strani vidimo, da nekaj deluje?

Kako nekoga pregovoriti, da določen izdelek deluje na placebo učinku v primeru rastlin. Npr. soseda ima ves čas slabši pridelek kot ga imamo mi na našem vrtu, potem pa na nek način kupi eno "kvazi znanstveno pipo" in po placeba učinku pregovori svoje rastline, da je ta voda boljša od tiste, ki jo je imela lani in rastline začnejo bujno rasti. Z velikim zadovoljstvom gleda na našo stran in se veseli, ko vidi našo zavist ob njenem enormnem pridelku jagod in začudenju, ko vidimo, kako se njen paradižnik komaj še drži pokonci, ker ne more nositi obilice plodov, ki so zrasli na njem. Res ne vem, no.

Ali pa je morda možno, da poleg naravnih zakonov, mikroskopov, formul in miselnih vzorcev, da obstaja samo ene vrste znanost, deluje še kakšna druga sila, ki jo običajno zaznavajo samo redki nekonvencionalni in utrgani ljudje, ki se požvižgajo na vse, tudi na to, ali je nekaj splošno priznano in dokazano ali ne?
Pa pustimo ob strani tiste, ki v tem vidijo svojo komercialno priložnost. Ti so se že zdavnaj navadili, da izdelkov ne prodajajo več na način znanstvenih dokazov ampak na način izkustev. To idejo so dobili ravno od teh znanstvenikov, ki so reagirali na njihove neumne dokazi s pravimi, znanstvenimi dokazi. Zdaj se "nanotehnološki" izdelki ne prodajajo več drugače kot samo tako, da to najprej kupi tvoja soseda, prijateljica, kolega, žlahtnik na eni "skoraj zastonj" predstavitvi in glej ga šment, res deluje, potem pa to pove še vsem drugim in stvar se prodaja. In če moja soseda prideluje več na vrtu kot jaz, me noben kemik in fizik ne bo pregovoril da izdelka naj ne kupim, ker je to "kao kvazi znanost", ker tudi jaz hočem imeti bujen vrt.

Toda, zakaj znanost ne regira na te odzive znanstveno, namesto da se poslužuje diskreditacij in norčevanja iz takoimenovanih "psevdo-znanstvenikov" - če samo za primer vzamem tega znanstvenika, ki si ga linkal.
Poglej recimo znanstvene odgovore tega znanstvenika na enega od "kvazi izdelkov":
Anyone dumb enough to fall for this nonsense probably deserves to be scammed!
- I'm too busy laughing to comment on these absurdities!
- This errant rubbish fails to mention that postive ions (mainly Na+, K+, and Ca2+) cross cell walls all the time. I hope that the person who wrote this drivel is not one of my former Chemistry students!
- This is the same old refrain, long employed by those who wish to promote pseudoscientific nostrums and beliefs by appealing to the suckers who are often only too willing to suspend their own rational thought! They are saying, in effect, "believe anything you want to believe." See What is Pseudoscience?
Običajen in vedno pričakovan odgovor je, da je teža dokaza vedno na tistem, ki postavi neko tezo. To je po svoje tudi razumljivo, toda ali je tudi učinkovito? S kakšno znanstveno razlago ali dokazom lahko nekdo izpodbija mojo "fiksno idejo", da je imela moja soseda lansko leto na svojem vrtu "mnooogooo" večji pridelek kot jaz, čeprav je bilo vsa prejšna leta obratno?
Meni njegovo norčevanje ne izgleda nič bolj znanstveno kot tisto, ki ga je kritiziral, ker sem laik. Ne vem koga on na tej strani pregovarja, če znanstveniki tako in tako že veste, da je vse blef, mene pa na tak način itak ne more pregovoriti. Možno je celo, da take strani bolj nastajajo zaradi prizadetega ponosa, čeprav ne trdim, da njegove trditve iz aspekta znanosti niso resnične.
Kar se tiče Carellovega eksperimenta, njegov uspešni izid ni bil nikoli ponovljen/potrjen (eden od temeljev moderne biologije pa je ravno nasprotna ugotovitev: za (odrasle) diferencirane celice velja, da se delijo samo končno mnogokrat), domnevajo pa, da je bodisi prišel do zmotnih ugotovitev, bodisi da je bil eksperiment premalo kontroliran. O tem je dovolj zgovoren zapis na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexis_Car ... Senescence
No, tukaj se mi pa predvsem postavlja vprašanje, zakaj njegovih eksperimentov nihče ni poskušal nadaljevati in ponoviti. Človek je vendar bil Nobelov nagrajenec. Ravno to, da jih nihče ni ponovil in dokazal, da so zmotne, pušča ravno dovolj prostora ugibanju, da so morda resnične.

Se opravičujem, če je moj odgovor morda bolj primeren za na kakšen filo-forum, ampak želela sem samo povedati, da stvari ni nujno, da so vedno takšne, kot mislimo, da so, ampak morda obstaja tudi možnost, da so lahko tudi drugačne, kot izgledajo. V znanosti je tako, da skepsa, dvom in pogum niso slabe ampak predvsem dobre lastnosti, ki so gibalo napredka. Okvirji so zato, da nas vzpodbudijo, da jih začnemo podirati in ne zato, da se vanje pustimo ujeti.

Tko da, jaz grem v nakup ene teh "kvazi napravic". Če mi uspe povečati pridelek na mojem vrtu, bom zahtevala provizijo od prodajalca. Garantirano bodo dobili novega kupca (mojo zavistno sosedo). :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a shrink »

TVD napisal/-a:Ali pa je morda možno, da poleg naravnih zakonov, mikroskopov, formul in miselnih vzorcev, da obstaja samo ene vrste znanost, deluje še kakšna druga sila, ki jo običajno zaznavajo samo redki nekonvencionalni in utrgani ljudje, ki se požvižgajo na vse, tudi na to, ali je nekaj splošno priznano in dokazano ali ne?
Tudi vpliv teh "neznanih sil" je mogoče, če ne drugače, statistično ovrednotiti. Statistika kaže, da te sile ne obstajajo, če pa kdo trdi, da jih zaznava in celo lahko pokaže, kako vplivajo, pa naj se kar zglasi pri Randiju; ob uspehu ga čaka milijon dolarjev:

http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html

P.S. Naj povem, da je še vsak kandidat do sedaj na testiranju padel: bodisi ni uspel dokazati svojih sposobnosti, bodisi je Randi ugotovil prevaro.
TVD napisal/-a:Toda, zakaj znanost ne regira na te odzive znanstveno, namesto da se poslužuje diskreditacij in norčevanja iz takoimenovanih "psevdo-znanstvenikov" - če samo za primer vzamem tega znanstvenika, ki si ga linkal.

Poglej recimo znanstvene odgovore tega znanstvenika na enega od "kvazi izdelkov":
Anyone dumb enough to fall for this nonsense probably deserves to be scammed!
- I'm too busy laughing to comment on these absurdities!
- This errant rubbish fails to mention that postive ions (mainly Na+, K+, and Ca2+) cross cell walls all the time. I hope that the person who wrote this drivel is not one of my former Chemistry students!
- This is the same old refrain, long employed by those who wish to promote pseudoscientific nostrums and beliefs by appealing to the suckers who are often only too willing to suspend their own rational thought! They are saying, in effect, "believe anything you want to believe." See What is Pseudoscience?
Saj se odziva znanstveno: na tisti strani so na razpolago znanstvene razlage, zakaj ionizirana (in podobne) vode ne more imeti učinkov, ki jih razglašajo šarlatani. Če je avtor (upokojeni univerzitetni profesor kemije) stran začinil s posmehovanjem, je to pač njegova odločitev. Sam sicer tudi menim, da se je znanstvenim šarlatanom najbolje posmehovati, saj ponavadi širijo neumnosti, katere bi moral spoznati vsak naravoslovno razgledan človek. Za vsako (očitno) neumnost se pač ni treba posluževati akademske obravnave.
TVD napisal/-a:Običajen in vedno pričakovan odgovor je, da je teža dokaza vedno na tistem, ki postavi neko tezo. To je po svoje tudi razumljivo, toda ali je tudi učinkovito? S kakšno znanstveno razlago ali dokazom lahko nekdo izpodbija mojo "fiksno idejo", da je imela moja soseda lansko leto na svojem vrtu "mnooogooo" večji pridelek kot jaz, čeprav je bilo vsa prejšna leta obratno?
Zelo preprosto: z opazovanjem v kontroliranih pogojih in nato s statistično analizo. Brez kontrole namreč ne moreš zagotovo trditi, česa se je tvoja soseda posluževala oz. kaj je resnično v ozadju za njen povečan pridelek.
TVD napisal/-a:Meni njegovo norčevanje ne izgleda nič bolj znanstveno kot tisto, ki ga je kritiziral, ker sem laik. Ne vem koga on na tej strani pregovarja, če znanstveniki tako in tako že veste, da je vse blef, mene pa na tak način itak ne more pregovoriti.
Poglej si stran, ki sem jo navedel:

http://www.chem1.com/CQ/ionbunk.html

Laikom jasno (brez norčevanja) pove:
Here, in a nutshell, are a few basic facts that I believe anyone with a solid background in chemistry or physiology would concur with:

* "Ionized water" is nothing more than sales fiction; the term is meaningless to chemists.
* Pure water (that is, water containing no dissolved ions) is too unconductive to undergo signficant electrolysis by "water ionizer" devices.
* Pure water can never be alkaline or acidic, nor can it be made so by electrolysis. Alkaline water must contain metallic ions of some kind — most commonly, sodium, calcium or magnesium.
* The idea that one must consume alkaline water to neutralize the effects of acidic foods is ridiculous; we get rid of excess acid by exhaling carbon dioxide.
* If you do drink alkaline water, its alkalinity is quickly removed by the highly acidic gastric fluid in the stomach.
* Uptake of water occurs mainly in the intestine, not in the stomach. But when stomach contents enter the intestine, they are neutralized and made alkaline by the pancreatic secretions — so all the water you drink eventually becomes alkaline anyway.
* The claims about the health benefits of drinking alkaline water are not supported by credible scientific evidence.
* There is nothing wrong with drinking slightly acidic waters such as rainwater. "Body pH" is a meaningless concept; different parts of the body (and even of individual cells) can have widely different pH values. The pH of drinking water has zero effect on that of the blood or of the body's cells.
* If you really want to de-acidify your stomach (at the possible cost of interfering with protein digestion), why spend hundreds of dollars for an electrolysis device when you can take calcium-magnesium pills, Alka-Seltzer or Milk of Magnesia?
* Electrolysis devices are generally worthless for treating water for health enhancement, removal of common impurities, disinfection, and scale control. Claims that "ionized" waters are antioxidants are untrue; hypochlorites (present in most such waters) are in fact oxidizing agents.
Kasneje te navedbe v detajle znanstveno obrazloži in se tudi kasneje ne norčuje. Za to, da se iz deklariranega delovanja določenih izdelkov norčuje, recimo (kar si tudi sama očitno navedla):

http://www.chem1.com/CQ/NordicBunk.html

pa ima vso pravico, saj je drugje na njegovih straneh (glej stran, ki sem jo navedel) znanstveno obrazložil, za kaj gre v resnici. In take obrazložitve so ravno namenjene laikom (nekdo, ki je naravoslovno razgledan, to pač ve že v osnovi). Če pa jih laiki ne preberejo in se zgolj spotikajo ob njegovo norčevanje (kot to počneš sama), potem se seveda lahko izgovarjajo, da "ne reagira znanstveno" in podobno.
TVD napisal/-a:Možno je celo, da take strani bolj nastajajo zaradi prizadetega ponosa, čeprav ne trdim, da njegove trditve iz aspekta znanosti niso resnične.
To je ravno dokaz, da sploh nisi prebrala strani, ki sem jo zlinkal in si se zgolj obregnila ob norčevanje na eni od njegovih strani. Ko boš pregledala (ali celo prebrala) vse strani, boš ugotovila, da so njegove trditve še kako znanstvene (bilo bi tudi čudno, če ne bi bile, saj je bil univerzitetni profesor kemije). Da njegove strani niso "nastale zaradi prizadetega ponosa" pa bi ti moralo biti že jasno zaradi tega, ker je upokojen in mu je vzdrževanje teh strani očitno eden od hobijev v pokoju.
TVD napisal/-a:
Kar se tiče Carellovega eksperimenta, njegov uspešni izid ni bil nikoli ponovljen/potrjen (eden od temeljev moderne biologije pa je ravno nasprotna ugotovitev: za (odrasle) diferencirane celice velja, da se delijo samo končno mnogokrat), domnevajo pa, da je bodisi prišel do zmotnih ugotovitev, bodisi da je bil eksperiment premalo kontroliran. O tem je dovolj zgovoren zapis na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexis_Car ... Senescence
No, tukaj se mi pa predvsem postavlja vprašanje, zakaj njegovih eksperimentov nihče ni poskušal nadaljevati in ponoviti. Človek je vendar bil Nobelov nagrajenec. Ravno to, da jih nihče ni ponovil in dokazal, da so zmotne, pušča ravno dovolj prostora ugibanju, da so morda resnične.
Narobe si razumela: Njegove eksperimente so ponovili, vendar nihče ni uspel ponoviti ali potrditi njegovih uspešnih izidov (to je bilo jasno zapisano). Temelj sprejemanja znanstvenih domnev pa je ponovljivost izidov/rezultatov eksperimentov. Ker se to v njegovem primeru ni zgodilo, je bila njegova domneva napačna.

Da je bil Nobelov nagrajenec, pa ne igra nobene vloge: Tudi nobelovci lahko dajejo zgrešene hipoteze, poleg tega pa je bil ta eksperiment narejen 1912 in od takrat je v znanosti preteklo mnogo vode; in kot že rečeno: današnja znanost je pokazala, da velja ravno nasprotno, kot je domneval.
TVD napisal/-a:Se opravičujem, če je moj odgovor morda bolj primeren za na kakšen filo-forum, ampak želela sem samo povedati, da stvari ni nujno, da so vedno takšne, kot mislimo, da so, ampak morda obstaja tudi možnost, da so lahko tudi drugačne, kot izgledajo. V znanosti je tako, da skepsa, dvom in pogum niso slabe ampak predvsem dobre lastnosti, ki so gibalo napredka. Okvirji so zato, da nas vzpodbudijo, da jih začnemo podirati in ne zato, da se vanje pustimo ujeti.
Znanstveni okviri so zelo trdni in jih noben CENZURA s svojimi povsem jasno zgrešenimi idejami ne more podreti. Je pa znanosti relativno enostavno podirati njihove ideje, saj ne zadostijo niti osnovnemu principu znanstvene preverljivosti: ponovljivosti rezultatov.
TVD napisal/-a:Tko da, jaz grem v nakup ene teh "kvazi napravic". Če mi uspe povečati pridelek na mojem vrtu, bom zahtevala provizijo od prodajalca. Garantirano bodo dobili novega kupca (mojo zavistno sosedo). :lol: :lol: :lol:
Četudi ti bo uspelo povečati pridelek, to še zdaleč ne bo pomenilo, da "napravica" deluje. Seveda bo prodajalec trdil ravno nasprotno; ob neuspehu pa se bo izgovarjal.

TVD
Prispevkov: 10
Pridružen: 24.4.2009 21:40

Re: Živa voda

Odgovor Napisal/-a TVD »

shrink,
hvala ti res za ta tvoj odgovor. Saj se čisto strinjam s tabo in pravilno si ugotovil, da sem stran pogledala bolj na hitro. :oops:
Si bom kasneje vzela več časa in jo podrobneje prebrala. Morda sem samo podlegla grafični obliki strani, ker nisem vedela, da je ta "boj" znanstvenikov napram šarlatanom tako resen, da je potrebna celo satira in norčevanje.
Saj tudi sama ne verjamem v stvari kar tako na prvo roko, zato sem pa tudi šla raziskovat na net. Ampak pridelki na vrtu so zame veliko bolj mamljivi kot pa "prav" enega znanstvenika nad drugim.

Zato pa te, če bo na mojem vrtu res kaj posebnega zraslo, (četudi zaradi "znanstveno nedokazljivega delovanja neke napravice), povabim na praktični preiskus (beri:degustacijo) kakšne takele rastlinice:

Slika

pozdravček,
TVD :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Živa voda

Odgovor Napisal/-a shrink »

TVD napisal/-a:Si bom kasneje vzela več časa in jo podrobneje prebrala. Morda sem samo podlegla grafični obliki strani, ker nisem vedela, da je ta "boj" znanstvenikov napram šarlatanom tako resen, da je potrebna celo satira in norčevanje.
Šarlatane, ki na osnovi navidezne znanstvenosti prodajajo svoje storitve ali izdelke (večinoma naivnežem), je dandanes moč srečati na vsakem koraku. Zato je boj praktično izgubljen že na začetku. Če se že kdo bori proti njim, pa naj bo brezkompromisen; naj se kar norčuje in se jim posmehuje, kajti, kot pravijo, norčevska palica najbolj boli.
TVD napisal/-a:Saj tudi sama ne verjamem v stvari kar tako na prvo roko, zato sem pa tudi šla raziskovat na net. Ampak pridelki na vrtu so zame veliko bolj mamljivi kot pa "prav" enega znanstvenika nad drugim.
Zelo zgrešena predstava. Tu sploh ne gre za "prav" enega znanstvenika nad drugim, ker argumenti šarlatanov sploh niso znanstveni oz. vsaj ne znanstveno kredibilni. Kdor misli, da lahko med enim in drugim enakovredno izbira, je pač naiven ali neveden. In ravno na karto naivnosti/nevednosti igrajo prodajalci megle.
TVD napisal/-a:Zato pa te, če bo na mojem vrtu res kaj posebnega zraslo, (četudi zaradi "znanstveno nedokazljivega delovanja neke napravice), povabim na praktični preiskus (beri:degustacijo) kakšne takele rastlinice:
Tipično zgrešeno prepričanje: Seveda je možno dokazati, če naprava deluje/ne deluje. Težava je v tem, da tisti, ki menijo, da deluje, ne morejo ponuditi nikakršnih preverljivih rezultatov. Odsotnost kontrolnega preizkusa v takih primerih (recimo polovica vrta brez uporabe naprave) je nekako na nivoju Van Helmontovega prepričanja, da zaradi umazane srajce in pšeničnih zrn v 21 dneh spontano nastanejo miši.

Odgovori