Duhovi, magija in podobno

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Tako je. Ne obstaja.

1 je v praksi nedeljiva celota.

Delitev je le abstraktna. Tudi v svetu v katerem živiš. Živiš v svetu, ki ga zanavaš s čutili.

In ne govori mi na primer nesmislov kot je, da jabolko razrežeš na dve polovici. Kaj pa je jabolko? Iz česa je sestavljeno?

Lahko bi rekel, da je vesolje abstraktna delitev ene celote. Celo več: Mnogoterstvo vesolij je le 1.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Tako je. Ne obstaja.
Recimo, da je razdalja od Ljubljane do Maribora 122 km. Torej si samo omembo besede "razdalja" ukinil vsakršno cestno ali kako drugo povezavo med mestoma?
1 je v praksi nedeljiva celota.
1 je v praksi in teoriji simbol za posamezno oziroma simbol za enoto štetja.
Tudi v svetu v katerem živiš.
Čedalje manj mi je jasno, v katerem svetu živiš ti.
In ne govori mi na primer nesmislov kot je, da jabolko razrežeš na dve polovici.
V praksi ga razrežeš na dvoje. Čisto smiselno.
Kaj pa je jabolko? Iz česa je sestavljeno?
V čem je smisel teh vprašanj?
Lahko bi rekel, da je vesolje abstraktna delitev ene celote.
Pravzaprav ravno narobe. 1 je abstraktno posploševanje celote vesolja.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

No, kaj torej dobimo z naslednjo enačbo: 1 točka + 1 točka?

In ko tako seštevaš vse elemente v vesolju, dobiš rezultat: 1

Jasno pa je, da lahko prej "prešteješ" vse atome oziroma kakršnekoli delce v vesolju. Toda z njihovo združitvijo je rezultat vedno enak, tako na koncu, kot je bilo na začetku. Torej je bistvo v tem, da ti nočeš priznati, da je ravno tako tudi sedaj, ta trenutek. Kar pa je seveda napačno interpretirano, zato so tudi nekatere teorije, ki tega dejstva ne upoštevajo pač napačne.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Pa še nekaj: Jabolka ne moreš nikoli razrezati na dvoje. Vsaj z nožem ne. :lol: Tudi z laserjem ne. Torej: Kako boš razrezal jabolko na dvoje? No, da vidim.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:No, kaj torej dobimo z naslednjo enačbo: 1 točka + 1 točka?
2 točki.
In ko tako seštevaš vse elemente v vesolju, dobiš rezultat: 1
Zakaj pa misliš, da bi lahko tako sešteval elemente vesolja?
Jasno pa je, da lahko prej "prešteješ" vse atome oziroma kakršnekoli delce v vesolju. Toda z njihovo združitvijo je rezultat vedno enak, tako na koncu, kot je bilo na začetku.
Kakor da bi se ti atomi hoteli združevati v en atom?
Kar pa je seveda napačno interpretirano
Tega ti še ni uspelo niti pokazati, kaj šele dokazati.
Torej: Kako boš razrezal jabolko na dvoje? No, da vidim.
Takole, vidiš?
Slika

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Lepo, da si se potrudil s sliko, toda fizik si in dobro veš, da ne moreš razdeliti nobene stvari na dva dela.

Toda, če me že siliš: Ko si z nožem prerezal jabolko, to nista bila dva dela, saj je na samem nožu ostalo še nekaj xx tisoč in več delov jabolka, pa tudi vse si poškropil naokoli, torej: Le v tvoji domišljiji sta to dva dela.

Torej: Kdaj bodo odkrili nov najmanjši delec? Le vprašanje časa ...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:No, kaj torej dobimo z naslednjo enačbo: 1 točka + 1 točka?
To me zelo asociira na tisto, ko si preko paradoksalnih primerov "dokazoval" obstoj duše. :lol:
In ko tako seštevaš vse elemente v vesolju, dobiš rezultat: 1
Ni res. Pravilen rezultat je 42! :lol:
Jasno pa je, da lahko prej "prešteješ" vse atome oziroma kakršnekoli delce v vesolju.
Kar izvoli.
Toda z njihovo združitvijo je rezultat vedno enak, tako na koncu, kot je bilo na začetku. Torej je bistvo v tem, da ti nočeš priznati, da je ravno tako tudi sedaj, ta trenutek.
Pa si v to popolnoma prepričan? Res meniš, da je bilo na "začetku" tako, kot je "sedaj"? Mogoče ti res ne bi škodilo, če bi si prebral Weinbergove "Prve tri minute" (kar sem ti enkrat že predlagal). Morda boš spoznal, da vesolje ni tako, kot si ga predstavljaš.
Kar pa je seveda napačno interpretirano, zato so tudi nekatere teorije, ki tega dejstva ne upoštevajo pač napačne.
Ne gre za nikakršno dejstvo, ampak zgolj za tvoj filozofski konstrukt, ki za naravoslovce ni vreden počenega groša.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Lepo, da si se potrudil s sliko
Sliko sem našel na netu.
Toda, če me že siliš
Hm, jaz te prav nič ne silim. Če želiš, da te razumem, se pač potrudi in bodi jasen in natančen. Če tega ne bi želel, bi pa bilo lepo od tebe, da to poveš, da ne bi zgubljal časa.
Ko si z nožem prerezal jabolko, to nista bila dva dela, saj je na samem nožu ostalo še nekaj xx tisoč in več delov jabolka, pa tudi vse si poškropil naokoli, torej: Le v tvoji domišljiji sta to dva dela.
Hm, če naj bi bil v tem štos, potem gre samo za vprašanje ločljivosti. Ampak to nima s tvojo štorijo o 1 pač nobene zveze.
Torej: Kdaj bodo odkrili nov najmanjši delec? Le vprašanje časa ...
Hm, ne samo časa, tudi energije. Prej ali slej pa energije, ki bi bila potrebna za odkritje novega delca, ne bo več mogoče spraviti skupaj. Pri predpostavki seveda, da je vsaj teoretično neomejenjo deljenje materije sploh smiselno.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Pa bi moralo biti. Nekoč bo.
Današnja znanstvena razlaga vesolja se začenja s trenutkom, ko je bilo vesolje staro le nepredstavljivo kratkih 10-43 sekunde. Po fiziku Maxu Plancku, enemu od očetov kvantne mehanike, se ta časovna meja, do katere danes načeloma razumemo dogajanje v vesolju, imenuje Plankov čas. Dogajanja v vesolju pred Plankovim časom v t.i. Plankovi dobi današnja fizika (še) ne zna opisati. Težava je, da trenutno še nimamo splošno sprejete teorije, ki bi povezala obe ključni veji fizike, ki sta usmerjali dogajanje v zelo mladem vesolju.
Ne vem, čemu si tako prepričan, ko pa nimaš nobenih dokazov? Celo več, ko boš bolj premislil boš videl, da mojim trditvam žal ne moreš predstaviti dokazljiv kontra argument.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Pa bi moralo biti. Nekoč bo.
Današnja znanstvena razlaga vesolja se začenja s trenutkom, ko je bilo vesolje staro le nepredstavljivo kratkih 10-43 sekunde. Po fiziku Maxu Plancku, enemu od očetov kvantne mehanike, se ta časovna meja, do katere danes načeloma razumemo dogajanje v vesolju, imenuje Plankov čas. Dogajanja v vesolju pred Plankovim časom v t.i. Plankovi dobi današnja fizika (še) ne zna opisati. Težava je, da trenutno še nimamo splošno sprejete teorije, ki bi povezala obe ključni veji fizike, ki sta usmerjali dogajanje v zelo mladem vesolju.
Ne vem, čemu si tako prepričan, ko pa nimaš nobenih dokazov? Celo več, ko boš bolj premislil boš videl, da mojim trditvam žal ne moreš predstaviti dokazljiv kontra argument.
To, kar citiraš, ni čisto točno. Za Planckovo ero (od \(0\) do \(10^{-43} \rm{s}\)) so že sedaj kolikor toliko jasne določene stvari. Recimo ta, da so štiri osnovne sile združene v t.i. "super silo". Sicer je res, da še ne obstaja konsistentna teorija kvantne gravitacije, ki bi do potankosti opisovala dogajanje v tem časovnem intervalu, vendar že predlagane teorije omogočajo določen uvid v to ero, obstaja pa tudi trdno prepričanje, da bodo vodile do vedno boljšega razumevanja. Zato je tvoje prepričanje, da fizika nima nikakršnih argumentov v zvezi s tem, napačno.

Sicer pa za tvoja filozofska izhodišča (in posledično razglabljanja) niso potrebni nikakršni kontra argumenti, saj se že na daleč vidi, da niso - kakor sem že dejal - vredna počenega groša.

Tvoje prepričanje, da je vesolje nespremenljivo (vsaj tako sam razumem tvoje nakladanje), pa je seveda napačno. Če si pogledaš njegovo zgodovino od \(10^{-43} \rm{s}\) naprej (kar je lepo opisano v Weinbergovem poljudnem tekstu), ti bo jasno, da vesolje po ustroju (t.j. po sestavi delcev in interakcij med njimi) ni stalnica.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Roman na drugi polovici je odpadel list :lol:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Pa bi moralo biti.
O, joj.
Ne vem, čemu si tako prepričan, ko pa nimaš nobenih dokazov?
Misliš o nenehnem obstoju vedno manjšega delca? Neskončno je samo teoretičen konstrukt, v naravi, v resničnem svetu, ni nobene neskončnosti.
Celo več, ko boš bolj premislil boš videl, da mojim trditvam žal ne moreš predstaviti dokazljiv kontra argument.
Dokler te trditve niso z ničemer podprte, jim res ni mogoče ugovarjati.

Celica, list ne šteje.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

celica je napisal:
Roman na drugi polovici je odpadel list
Na prvi polovici, ne na drugi celica :wink:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

To, kar citiraš, ni čisto točno. Za Planckovo ero (od do ) so že sedaj kolikor toliko jasne določene stvari. Recimo ta, da so štiri osnovne sile združene v t.i. "super silo". Sicer je res, da še ne obstaja konsistentna teorija kvantne gravitacije, ki bi do potankosti opisovala dogajanje v tem časovnem intervalu, vendar že predlagane teorije omogočajo določen uvid v to ero, obstaja pa tudi trdno prepričanje, da bodo vodile do vedno boljšega razumevanja. Zato je tvoje prepričanje, da fizika nima nikakršnih argumentov v zvezi s tem, napačno.
Citiral sem, kar piše na tem portalu. Do časa 0 je očitno še daleč (tudi zate). In do takrat mi nobene hipoteze in teorije ne bodo pomagale razumeti tistega kar ti trdiš. Vse to ni vredno počenega groša (če že hočeš).

Kaj je to v primerjavi s tem, da nam krave dajejo mleko in da iz pšenice naredimo moko za kruh, ki ga vsak dan jemo. No, pozabil sem še na vodo, ki pa jo žal čedalje več konzumiramo iz plastenk, itd.

Toda kaj se bo zgodilo?

Ko boš prišel do časa 0, boš rekel, da se je naredila špranja v nekem za nas matičnem vesolju iz katerega izvira naše vesolje in tako dalje ...

Poleg ostalih teorij lahko tudi jaz postavim svojo in rečem, da je odgovor 1.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:In do takrat mi nobene hipoteze in teorije ne bodo pomagale razumeti tistega kar ti trdiš.
Zadeva je veliko hujša. Še dobrih starih in potrjenih teorij ne moreš razumeti, zato ti svetujem, da res opustiš vsako upanje.
Vse to ni vredno počenega groša (če že hočeš).
Ampak glede na to, da svoje teorije ne znaš predstaviti, velja počen groš tudi zanjo.
Ko boš prišel do časa 0, boš rekel, da se je naredila špranja v nekem za nas matičnem vesolju iz katerega izvira naše vesolje in tako dalje ...
A tako si vse skupaj predstavljaš? Pa si preveril, če drugi res tako mislijo, ali jim samo polagaš misli v glavo?
Poleg ostalih teorij lahko tudi jaz postavim svojo in rečem, da je odgovor 1.
Seveda lahko postaviš svojo teorijo, nihče ti tega ne brani. Ampak daj že enkrat povej kaj o vsebini svoje teorije, kaj sploh trdiš in na kaj opiraš svoje trditve. "Vse je 1" namreč ne pove ničesar.

Odgovori