"Je Einstein goljufal?"

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Kako, ne pomeni nič? Nasprotno, polno je pomenov: je zmnožek 6x7, je število tednov v letu, je vrstno število molibdna, je velikost moje srajce. Kaj bi še rad?

http://en.wikipedia.org/wiki/42_(number)
http://www.virtuescience.com/42.html

(Hm, pa urlji ne delajo)

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

42 tednov je v letu? Najbrš si se malo zmotil. Tlele bi lahko vsoču Vedež in začev razlagati o številki 1. Najbrš ima več pomenov kot 42.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Številka že nekaj pomeni (oziroma je lahko odgovor na marsikaj), ampak glede na vprašanje smisla življenja vesolja in sploh vsega, o katerem vemo ništrc v primerjavi s tem, kar vemo o množenju, bi bila vsaka dobra.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK:

V bistvu sem že dlje časa iskal en objektiven novinarski prispevek za vse tiste dvomljivce, ki radi v pogovorih (tudi prijateljskih) navajajo: "Bral sem/slišal sem/na netu sem zasledil, da je Einsteinova relativnost napačna itd." In ker se nekaterim ne da brati dolgih besedil (še posebej v angleščini), sem naredil slovenski koncentrat, ki ga bom z veseljem zlinkal vsakomur, ki rad naseda internetnim vsebinam. 8)
NIKKI napisal/-a:Tudi pri tej temi se kaže, da pozitivna novica ni novica. Veliko več pozornosti vzbudi napadanje neke "avtoritete". Pri tem ljudje zamenjujemo osebe s stališči, oziroma v primeru napadov na SRT, družbo ali del družbe z dejanskim stanjem, kar SRT je. Torej luniji napadajo nek način mišlenja in ne samo SRT.
Se popolnoma strinjam.

Sicer pa podpiram tvoja prizadevanja za praktično prikazovanje pojavov povezanih s SRT.
NIKKI napisal/-a:Jezi me, da kadar kaj naredim, ni odziva.
Ni razlogov za jezo. Verjamem, da ti/vam je hvaležen marsikateri bralec Spike in Preseka ter marsikateri udeleženec taborov, ki jih prirejate.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

meglich napisal/-a:42 tednov je v letu? Najbrš si se malo zmotil.
Ja, res sem se zmotil. Kar za deset. Ne vem, kaj mi je bilo. Ampak okoli Vedeževega 1 se pa ne strinjam. Pomen bi bil samo en: "vse je eno".

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Res je. In v tem ni nič slabega. Nikomur ni nič prepovedano. Kdor hoče lahko preučuje različne teorije relativnosti, medtem ko drugi iščejo odgovore z obiskovanjem duhovnih srečanj.

Veliko jih je, ki jim ni mar ne za eno, ne za drugo. Brezdelje ponavadi pripelje v nasilje in vojne. Ravno zato je takšna raznolikost življenja na Zemlji.

To je to, tukaj in sedaj. Ti si prisoten (ker si sam tako hotel - pa čeprav se tega ne zavedaš).

Igra je samo ena. V njej pa se dogaja marsikaj. Zato tudi je igra.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vedež!
Tule si nametal nekaj puhlic, ki s SRT nimajo nič. Gre za razliko med nekom, ki hoče z izjavami izboljšati svoj položaj v tropu npr. z obiskovanjem duhovnih srečanj. In drugimi, ki z opazovanjem narave dosežejo višji položaj v tropu. Ni nujno, da gre za formalen položaj.
Še ena pripomba.
Brezdelje ponavadi pripelje v nasilje in vojne.
Mislim da je Rilke trdil, da brezdelje in dolgočasje rodita najboljšo liriko.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Lenoba pa je itak vir vsakršnega napredka.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kaj pa je sploh "napredek" ???

Je zate napredek ročna ura z GPS navigacijo? Je zate napredek nova, še boljša TR ? Je odkritje še manjšega delca zate napredek? Je potovanje na Mars zate napredek ?

Pa pojdi v Afriko in povej umirajočim od lakote, da imamo v Evropi na prodajnih policah že najnovejše HD televizorje in da jih bomo nekaj kupili med božično novoletnimi popusti.

To še zdaleč ni napredek.

Napredek bo zmožnost sobivanja na Zemlji, ki pa ga ni in ni.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Napredek bo zmožnost sobivanja na Zemlji, ki pa ga ni in ni.
Kako, da ne? Seveda je. Si že srečal koga, ki živi na Marsu?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vedež izredno sem ti hvaležen, ker mi daješ možnost, da citiram (po spominu) Kurta Vonneguta:
"Vsako uro se za 400000 milj bolj približamo Lambda Herculi, pa se še vedno najdejo neprilagojenci, ki pravijo, da ne napredujemo!"

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Zakaj sem sploh kaj omenil.
Je zate napredek ročna ura z GPS navigacijo? Je zate napredek nova, še boljša TR ? Je odkritje še manjšega delca zate napredek? Je potovanje na Mars zate napredek ?
Vse to je napredek. Obstaja več vrst napredka. Napredek na družbenem področju, napredek na tehničnem, kulturnem, zdravstvenem...
Res je. In v tem ni nič slabega. Nikomur ni nič prepovedano. Kdor hoče lahko preučuje različne teorije relativnosti, medtem ko drugi iščejo odgovore z obiskovanjem duhovnih srečanj.

Veliko jih je, ki jim ni mar ne za eno, ne za drugo. Brezdelje ponavadi pripelje v nasilje in vojne. Ravno zato je takšna raznolikost življenja na Zemlji.
Raznolikost je na tem svetu tudi zaradi reliefa.
Igra je samo ena. V njej pa se dogaja marsikaj. Zato tudi je igra.
Kupi si Jokerja. Link: http://www.joker.si/

LP

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Vse to je napredek. Obstaja več vrst napredka. Napredek na družbenem področju, napredek na tehničnem, kulturnem, zdravstvenem...
Zame to ni napredek. Ljudje smo še vedno takšni kot smo bili pred 10000 ali več leti.

Rahel napredek je zaznati, hmm ampak zelo majhen. Spomni se taborišč v 2. svetovni vojni in poglej vojne trenutno po svetu. Glej hotenje po bogastvu in na drugi strani neposvečanje pozornosti na revščino in glej uničevanje planeta (ker po tvoje napredujemo v znanostih).

Je to zate kakšen napredek?

Ne bodi naiven in odpri oči.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vse, kar si navedel, sicer na nek način drži. Glavna cokla napredka, kakršnegakoli že, pa je žal pretirano razmnoževanje. Zmanjšanja smrtnosti očitno ne smemo pojmovati kot napredek.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

NIKKI imam vprašanje

Gravitacijsko lečenje je napovedala splošna teorija relativnosti. Če so tri nebesna telesa postavljena ravno tako, da bo ukrivljanje fokusiralo zvezdino svetlobo na Zemljo, bo to povzročilo, da bo oddaljena zvezda zasvetila močneje.

In sedaj vprašanje:
Ali je možno isto uporabiti v primeru kometa 17P/Holmes.
Če je možno,Kje naj bi bil komet, v sredini ali kot tretji.

Vprašanje imam zaradi povečanja sija. Odkar zasledujem komet sem zasledil vzrok povečanega sija zaradi eksplozije kometa, vendar kot vidim komet še kar obstaja. Druge razlage nisem zasledil.

LP

Odgovori