Čas ne obstaja

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

thf napisal/-a:v vesolju je vse preveč stvari, da bi jih lahko natančno opazovali, in ko naredimo iz tega neko "povprečje", je rezultat čas.
Ja, zanimiva ideja. Mislim pa, da gre za problem ločljivosti oziroma nezmožnost hkratnega opazovanja vesolja na različnih nivojih podrobnosti. In nisem prepričan, da se to tiče kvantne mehanike, prej relativnosti. Ideja kvantifikacije časa nima prav veliko privržencev.
Samo preblisk: brez časa ni sprememb - kaj pa obratno? Brez sprememb (na čisto osnovnem nivoju) ni časa. Na nek način te spremembe so čas.
Seveda. Dejal sem, da je čas definiran s spreminjanjem.
GJ napisal/-a:Vendar so posledično ti odgovori skregani z osnovami fizike!
Tudi kvantna mehanika in relativnost sta skregani z osnovami fizike. Odvisno pač od tega, kaj si vzameš za osnovo.
Roman napisal/-a:Ja, zanimiv izrek. Ampak zakaj neki bi se ne smelo vse zgoditi naenkrat?
Potem čas ne bi obstajal.
Nekateri že zdaj, ko se še ni vse zgodilo, trdijo, da časa ni.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Tudi kvantna mehanika in relativnost sta skregani z osnovami fizike. Odvisno pač od tega, kaj si vzameš za osnovo.
Kaj, kje, od kdaj? :shock:
Lahko argumentiraš prosim?!
Roman napisal/-a:Nekateri že zdaj, ko se še ni vse zgodilo, trdijo, da časa ni.
Jih lahko našteješ nekaj?
(Lepo prosim ne podaj mi za referenco Vedeža.)

Lep večer želim..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:
Roman napisal/-a:Tudi kvantna mehanika in relativnost sta skregani z osnovami fizike. Odvisno pač od tega, kaj si vzameš za osnovo.
Kaj, kje, od kdaj? :shock:
Lahko argumentiraš prosim?!
Če na primer vzameš za osnovo fizike Newtonovo mehaniko.
Roman napisal/-a:Nekateri že zdaj, ko se še ni vse zgodilo, trdijo, da časa ni.
Jih lahko našteješ nekaj?
(Lepo prosim ne podaj mi za referenco Vedeža.)
Recimo začetnika te teme. Lahko pa malo posrfaš po netu, saj znaš. Recimo http://discovermagazine.com/2007/jun/in-no-time.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Če na primer vzameš za osnovo fizike Newtonovo mehaniko.
Ahh, že 100 * prelajano.
Relativnost le dopolnjuje tisto kar je Newtonu manjka.
Ne vidim pa razloga da trdiš, da je relativnost skregana z osnovami klasične mehanike. :wink:
Roman napisal/-a:
Roman napisal/-a:Nekateri že zdaj, ko se še ni vse zgodilo, trdijo, da časa ni.
Jih lahko našteješ nekaj?
(Lepo prosim ne podaj mi za referenco Vedeža.)
Recimo začetnika te teme. Lahko pa malo posrfaš po netu, saj znaš. Recimo http://discovermagazine.com/2007/jun/in-no-time.
Aha si se udeležil.. :lol:
Pri času ne moremo govoriti o njegovem obstoju, ker je abstrakten!
Realen je le, če ti pripada.
Vse kar lahko rečemo je to da..
Čas pripada živim, za mrtve in še ne spočete pa ga ni.
Drugače pa omenjeni članek (že precej star) govori o tem kar sva se že pogovarjala..
Čas v realnosti obstaja le kot obrat ali pa nihaj energije.

Lep večer želim..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Ne vidim pa razloga da trdiš, da je relativnost skregana z osnovami klasične mehanike. :wink:
Ravno to. Po Newtonu je čas absoluten, po Einsteinu relativen. Razlika je ne glede na dopolnjevanje velikanska.
Pri času ne moremo govoriti o njegovem obstoju, ker je abstrakten!
Tudi to sem imel v mislih.
Realen je le, če ti pripada.
No, to pa je že pesniški pristop.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
GJ napisal/-a:Ne vidim pa razloga da trdiš, da je relativnost skregana z osnovami klasične mehanike. :wink:
Ravno to. Po Newtonu je čas absoluten, po Einsteinu relativen. Razlika je ne glede na dopolnjevanje velikanska.
Velikanska, vendar za navadne smrtnike neopazna!
Kakšna veličina. :oops:
Pretiravaš no..
Relativnost je uvedla različne opazovane/pospešene sisteme. Znotraj posameznega opazovanega sistema pa je Newtonova mehanika vedno enako dobro delovala.
Roman napisal/-a:
Realen je le, če ti pripada.
No, to pa je že pesniški pristop.
Nikjer ne vidim pesništva!
Vsak delec živi v svojem času in ta čas mu pripada oziroma je njegov lasten.

Lep večer še naprej..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Velikanska, vendar za navadne smrtnike neopazna!
Imaš prav, vendar se ne pogovarjava o fiziki navadnih smrtnikov. Dejstvo tudi je, da relativnostna teorija ni razveljavila Newtonovo fiziko, ji pa je uspelo filozofski koncept relativno-absolutno še bolj vgraditi v fiziko.
Roman napisal/-a:
Realen je le, če ti pripada.
No, to pa je že pesniški pristop.
Nikjer ne vidim pesništva!
Poosebljanje spada med pesniške prijeme.
Vsak delec živi v svojem času in ta čas mu pripada oziroma je njegov lasten.
Čas katerega delca v meni mi pripada? Kako lahko z njim razpolagam?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Čas katerega delca v meni mi pripada? Kako lahko z njim razpolagam?
Relativno gledano si ti kot oseba Roman celota in razpolagaš s svojim časom v mejah tebi mogočega. Vsaka celica v tebi ima svoj lasten čas, kot celota pa sestavljajo telo. Celice bodo še kar nekaj časa po tvoji klinični smrti živele. Recimo brada ti bo rasla še nekaj ur po smrti.
Drugače pa je povprečno telo sestavljeno iz nekaj 1000 kvadriljonov (en kvadriljon = 10^24) atomov in vsak ima svoj lastni čas.

Lep dan želim..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Če bi lahko razpolagal s časom, bi to pomenilo, da bi ga lahko pospeševal, zaviral, shranil za kdaj drugič, delil drugim. Tako pa se lahko samo odločam, kaj bom v nekem času, ki ni moj in nanj ne morem vplivati, počel. Vprašljivo je celo to, ali je ocena kratkosti ali dolgosti nekega časovnega intervala v mojih rokah.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a celica »

Ko berem tole o času, se vprašam zakaj bi moral nekaj napisati.Dovolj energije imam in s tem tudi počasnejši čas, da dobro premislim.
Časa ni, večje neumnosti še nisem slišal.
Brez sprememb ni časa! Tudi ta je precej bosa.
Spremembe stanja energije v prostoru so tiste, ki določajo potek časa.To ne drži.

Slavna formula e=mc2 obstaja ravno zaradi časa. Gibanje in z njim tudi prostor-čas, je vselej relativno, kajti absolutnega mirujočega referenčnega okvira ni.
Človek gleda čas ko pogleda na uro,koledar in vse ostale pripomočke ki jih je ustvaril.Vendar ko se pogovarjamo o času v vesolju ti vsi pripomočki odpadejo, ker ne držijo prav zaradi nemirovanja energij torej referenčnega časa.
Čas se spreminja, kot se spreminja vesolje, vse pa je vidno tudi na naši Zemlji, saj je delček vesolja v katerem so energije, ki se trenutno odzivajo me seboj hitreje ravno zaradi neravnovesja med njimi. Ti cikli se ponavljajo, zato se ponavlja tudi čas.Če gledamo energije čas poteka vedno hitreje.
Seveda pri vsakem človeku poteka čas drugače. Tu je odvisno na katerem delu Zemlje se trenutno giblje. V kakšnem polju energij se nahaja.
Čas je odraz napetosti medsebojnih energij in nič drugega.Včasih ista vsota energije poteka dlje kot pa naslednji trenutek. Energija pa je tista ki tvori čas.
O času lahko govorimo ko poznamo potek energije.

Lp.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Tu je odvisno na katerem delu Zemlje se trenutno giblje. V kakšnem polju energij se nahaja.
Čas je odraz napetosti medsebojnih energij in nič drugega.Včasih ista vsota energije poteka dlje kot pa naslednji trenutek. Energija pa je tista ki tvori čas.
A spet klamfaš biotenzorje?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a celica »

ZdravaPamet ne razumem kaj imaš zopet na umu. Bi tvoj pogled lahko bolj strokovno obrazložil.
LP.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Strokovno? Kako naj strokovno obrazložim izzivalno, sarkastično pripombo? Celica: "Ali spet prodajaš meglo?"

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Če bi lahko razpolagal s časom, bi to pomenilo, da bi ga lahko pospeševal, zaviral, shranil za kdaj drugič, delil drugim.
Ti bi bil rad lastnik časa? :lol:
Roman napisal/-a:Tako pa se lahko samo odločam, kaj bom v nekem času, ki ni moj in nanj ne morem vplivati, počel.
Ta čas ti pripada, oziroma ti je dan. Kje tiči tvoja skromnost?
Mar ni dovolj, da odločaš kaj boš počel jutri?
Roman napisal/-a: Vprašljivo je celo to, ali je ocena kratkosti ali dolgosti nekega časovnega intervala v mojih rokah.
Presoja ocene je v tvoji lasti! (razen, če ti žena cenzurira tvoje pisanje) :lol:

Lahko noč..

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a celica »

ZdravaPamet "strokovno" sem napisal ne megleno.Kot strokovnjak bi se tako že moral obnašati.
Lep večer

Odgovori