Čas ne obstaja

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aha, ne veš (vprašanje v določenih krogih nemara nima niti odgovora), ampak veš pa, da navadne in digitalne ure dokazujejo njegov obstoj, saj ga več kot očitno merijo, tj. merijo, kako se spreminja. Počez je seveda še Sonce, ki zjutraj vzhaja na vzhodu, ne na zahodu, kar dokazuje, da gre čas naprej, ne nazaj!? Argument proti neobstajanju časa pa je naše staranje: če bi bili vsi enako stari, čas ne bi obstajal. Torej: mama in oče sek****, spermij oplodi jajčece, in bum!, nastane vesoljski otrok, star toliko kot njegovi starši, mogoče celo milijarde let (vprašanje je, ali je oploditev sploh možna, kaj šele seks, saj čas ne obstaja). Sem prav razumel? Pravzaprav nista sek**** oče in mama, ampak po strašansko pretiranem naključju neki dve prastari celici, nastali še tedaj, ko je čas obstajal (upajmo le, da je tekel naprej, ne nazaj). Vse to je absurdno, očividno protislovno z resničnostjo, torej čas obstaja... QED.
Je to tisto, kar si želel vsem nam, tvoji publiki, dopovedati?

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Jes se s tem popolnoma strinjam.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a bianko »

Čas je stanje materije od velikega poka naprej.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Celeron napisal/-a:Jes se s tem popolnoma strinjam.
Res? Jaz se pa z zgoraj napisanim skoraj popolnoma ne strinjam.

PS: G. Amrit Srečko Šorli ima fantastično teorijo o času:
http://www.wbabin.net/sorli/sorli5.pdf
http://www.physforum.com/index.php?showtopic=14902

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Celeron »

ja jes pa se...nevem no tko si jes vse skupaj predstavljam.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

No, fajn.

Uporabniški avatar
Taisha
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.4.2008 13:01

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Taisha »

Ko berem to razpravo, me moti, da se glede na izhodiščno vprašanje ('ali čas obstaja?') nihče ni vprašal, kaj pomeni 'obstajati'. Kateri so kriteriji obstoja? Druga stvar, ki mi pade v oči je, da se nihče ni vprašal, ali obstaja prostor. Kolikor mi je znano, se v fiziki obravnavata čas in prostor kot enakovredni dimenziji (ali celo enotna dimenzija prostor-časa) in bi bilo nenavadno, če čas ne bi obstajal, prostor pa bi obstajal.
Vkolikor kriteriji obstoja ne zahtevajo enovitosti in ločenosti določene količine, bi po moje čas lahko bil pogoj opisovanja fizične realnosti. Ampak ne zgolj kulisa, kakor se je nekdo v tem threadu že izrazil, temveč na nek način realnost sama. Ne predstavljam si časa kot kakšne samostojne entitete izven fizikalnih pojavov, ki jih opisuje. Če le-teh ne bi bilo, tudi čas ne bi 'obstajal'.
Všeč mi je bila opredelitev, da je čas pravzaprav smer entropije. Iz česar se jasno vidi, da je dimenzija časa pogoj razumevanja nekega pojava v dejanskosti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Taisha napisal/-a:Ko berem to razpravo, me moti, da se glede na izhodiščno vprašanje ('ali čas obstaja?') nihče ni vprašal, kaj pomeni 'obstajati'.
Seveda smo se.. :D
Obstajati pomeni pripadati času!
Taisha napisal/-a: Kateri so kriteriji obstoja?
Kriteriji so (lahko) različni, sploh če govorimo o kompleksnih živih bitjih.
Taisha napisal/-a: Druga stvar, ki mi pade v oči je, da se nihče ni vprašal, ali obstaja prostor. Kolikor mi je znano, se v fiziki obravnavata čas in prostor kot enakovredni dimenziji (ali celo enotna dimenzija prostor-časa) in bi bilo nenavadno, če čas ne bi obstajal, prostor pa bi obstajal.
Tudi o tem smo že govorili.. :D
V fiziki niti čas, niti prostor nista absolutna.
Prostor je oblikavan po času! Oblika prostora pa je odvisna od razporeditve mase oziroma njene energije.
Taisha napisal/-a:Všeč mi je bila opredelitev, da je čas pravzaprav smer entropije. Iz česar se jasno vidi, da je dimenzija časa pogoj razumevanja nekega pojava v dejanskosti.
Hmm..
Čas pravzaprav ni smer entropije temveč njen obstoj.
Razen seveda, če tukaj ne misliš tudi na negativno entropijo??? :mrgreen:

Lep večer..

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:PS: G. Amrit Srečko Šorli ima fantastično teorijo o času:
http://www.wbabin.net/sorli/sorli5.pdf
http://www.physforum.com/index.php?showtopic=14902
Yes, yes, yes.. :lol:

Drgač pa Amrit = plagiator.. :oops:

GLEJ: http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... crvjih-dus

Lep večer..

Uporabniški avatar
Taisha
Prispevkov: 6
Pridružen: 23.4.2008 13:01

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Taisha »

GJ napisal/-a:
Taisha napisal/-a:Ko berem to razpravo, me moti, da se glede na izhodiščno vprašanje ('ali čas obstaja?') nihče ni vprašal, kaj pomeni 'obstajati'.
Seveda smo se.. :D
Obstajati pomeni pripadati času!
S tem si en (v tej diskusiji) nejasen pojem 'pojasnil' z drugim nejasnim pojmom. Pesniški poskus razlage pojma, po moje.
GJ napisal/-a:
Taisha napisal/-a: Kateri so kriteriji obstoja?
Kriteriji so (lahko) različni, sploh če govorimo o kompleksnih živih bitjih.
Kriteriji obstoja so različni za različna živa bitja? :shock: Me prav zanima, kako boš to pojasnil. :lol: (Če ti bo to uspelo s teorijo relativnosti si zmagal.) Sicer sem mislila, da se ve o čem govorimo, naslov teme se namreč nanaša na čas.
GJ napisal/-a:
Taisha napisal/-a: Druga stvar, ki mi pade v oči je, da se nihče ni vprašal, ali obstaja prostor. Kolikor mi je znano, se v fiziki obravnavata čas in prostor kot enakovredni dimenziji (ali celo enotna dimenzija prostor-časa) in bi bilo nenavadno, če čas ne bi obstajal, prostor pa bi obstajal.
Tudi o tem smo že govorili.. :D
V fiziki niti čas, niti prostor nista absolutna.
Prostor je oblikavan po času! Oblika prostora pa je odvisna od razporeditve mase oziroma njene energije.
Ok, ta forum sem odkrila pred nekaj dnevi, tako da možno, da nisem videla, če ste se o tem že pogovarjali. Zdi pa se mi, da nisi razumel, kam je ciljala moja pripomba. Namreč na to, da so razprave o obstoju časa enakovredne razpravam o obstoju prostora, pa vendarle je slednjih manj, zato ker si prostor lažje predstavljamo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Taisha napisal/-a:
GJ napisal/-a:
Taisha napisal/-a:Ko berem to razpravo, me moti, da se glede na izhodiščno vprašanje ('ali čas obstaja?') nihče ni vprašal, kaj pomeni 'obstajati'.
Seveda smo se.. :D
Obstajati pomeni pripadati času!
S tem si en (v tej diskusiji) nejasen pojem 'pojasnil' z drugim nejasnim pojmom. Pesniški poskus razlage pojma, po moje.
:mrgreen:
No hotel sem povedati, da le tisto kar je podrejeno času, lahko tudi stvarno obstaja. Tisto pa kar je abstraktno potrebuje razum. Namreč le razum se lahko zave abstraktnih pojmov in ti potem 'obstajajo' v njem!
Taisha napisal/-a:
GJ napisal/-a:
Taisha napisal/-a: Kateri so kriteriji obstoja?
Kriteriji so (lahko) različni, sploh če govorimo o kompleksnih živih bitjih.
Kriteriji obstoja so različni za različna živa bitja? :shock: Me prav zanima, kako boš to pojasnil. :lol: (Če ti bo to uspelo s teorijo relativnosti si zmagal.) Sicer sem mislila, da se ve o čem govorimo, naslov teme se namreč nanaša na čas.
No tukaj me nisi čisto razumela..
Pogledi kdaj je bitje že živo, oziroma sploh, živo ali pa še živo so lahko različni.
Virusi se v določenih okoliščinah lahko obnašajo kot povsem neživo, če pa postanejo pogoji ugodni se lahko razmnožujejo. Ali pa recimo kdaj je zarodek zares živ, takrat ko se rodi ali pa že prej in če je živ že prej, kdaj pravzaprav zaživi?
...
Bistvo tega na kar sem hotel opozoriti je pomembno dejstvo, da materija lahko obstaja na dva načina.
1)Kot snov.
2)Kot živo (snovno) bitje.
Taisha napisal/-a:Ok, ta forum sem odkrila pred nekaj dnevi, tako da možno, da nisem videla, če ste se o tem že pogovarjali. Zdi pa se mi, da nisi razumel, kam je ciljala moja pripomba. Namreč na to, da so razprave o obstoju časa enakovredne razpravam o obstoju prostora, pa vendarle je slednjih manj, zato ker si prostor lažje predstavljamo.
Hmm..
Si res lažje predstavljamo realni prostor?
Namreč močno dvomim, da so naše predstave o realnem prostoru pravilne!
Prostor, ki si ga lahko predstavlja človeški razum je ponavadi linearen, kar pa v resnici sploh ni res. Razlage/teorije, ki popisujejo realen prostor se tako dodatno zakomplicirajo..

Lahko noč..

franci
Prispevkov: 6
Pridružen: 20.5.2008 5:24

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a franci »

Včasih se sprašujem kaj se dogaja z časom v črnih luknjah,če ima kdo kašno idejo bi jo rad slišal,meni ne gre nekaj skupaj,saj po kvantnih načelih in dogajanjih ne ?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a celica »

Časa ni, ker ni energije.
LP.

Nimlidor
Prispevkov: 20
Pridružen: 8.10.2006 15:53

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Nimlidor »

GJ napisal/-a:[
Prostor, ki si ga lahko predstavlja človeški razum je ponavadi linearen, kar pa v resnici sploh ni res.
Hm, no ja, odvisno od prostorske predstave posameznika. Jaz si brez problema predstavljam 3D, tudi z ukrivljenim prostorom načeloma gre ...
celica napisal/-a:Časa ni, ker ni energije.
Zakaj pa v črni luknji ne bi blo energije??

Me pa čudi, da v tej temi ni prišlo tisto o četrti dimenziji bolj do izraza. Si ne bi mogli časa predstavljati kot konstantno gibanje v eni smeri (tj. po četrti dimenziji)? Pa to ni moja ideja ...

Samo še v razmislek: Mogoče si tudi en foton, ki s svetlobno hitrostjo šiba skozi vakuum, prostor "predstavlja" (definira, če hočete) zgolj kot spreminjanje. In verjetno se mu tudi zdi enodimenzionalen. Se mu potemtakem lahko čas zdi trodimenzionalen (ali nD)? Nekje sem prebrala, da za delce, ki se gibljejo s svetlobno hitrostjo čas ne teče, torej stojijo v času pri miru, tako kot mi v prostoru (glede na svetlobno hitrost so hitrosti, ki jih dosežemo masivni ljudje, zanemarlive). Mogoče se potemtakem ti delci lahko "počasi" gibljejo v različnih smereh po času, po drugih časovnih dimenzijah, karkoli že to je ...

Ps: Se opravičujem, če ste o tem že kje razpravljali; ne spremljam preveč pogosto.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a GJ »

Nimlidor napisal/-a:Hm, no ja, odvisno od prostorske predstave posameznika. Jaz si brez problema predstavljam 3D, tudi z ukrivljenim prostorom načeloma gre ...
Hja, si res lahko predstavljaš črno lukno?
Nimlidor napisal/-a:Nekje sem prebrala, da za delce, ki se gibljejo s svetlobno hitrostjo čas ne teče,..
Zakaj za fotone nebi veljal čas??? Čisti nesmisel!
Imajo svoje rojstvo oziroma nastanek, življenje in smrt oziroma pretvorbo. Med rojstvom in smrtjo fotona obstaja njegov življenski čas in v tem času neprestano nekoliko spreminja svojo valovno dolžino in smer, spreminjanje je odvisno od trenutne gostote gravitacije polja v katerim se nahaja. Vsako spreminjanje energije pa je pogojeno s časom.

Lep dan..

Odgovori