Čas ne obstaja

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Pa bi bilo to možno ? Glede na to, da obstajajo teorije da ima prostor lahko tudi več kot 3 dimenzije ?

kiky84
Prispevkov: 72
Pridružen: 9.1.2007 23:59
Kontakt:

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a kiky84 »

Roman napisal/-a:Jaz pravim, da potujemo s časom (medtem, ko potujemo, teče čas), potovanje skozi čas pa ni mogoče (potem bi namreč morala obstajati dva časa, čas poti in čas potnika).
Pa še en čas. Čas povratka

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zakaj čas povratka?

mlubej
Prispevkov: 13
Pridružen: 31.8.2009 19:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a mlubej »

noragaza napisal/-a:Pa bi bilo to možno ? Glede na to, da obstajajo teorije da ima prostor lahko tudi več kot 3 dimenzije ?
Po teoriji strun ima prostor kar 6 prostorskih dimenzij, oziroma po M-teoriji kar 7. Te 3, ki so nam poznane, so razvite dimenzije, ostalih 6, oz. 7 pa je zvitih in jih na našem makroskopskem nivoju ne zaznamo. Po teoriji so zvite v razne mnogoterosti (Calabi-Yaujev prostor). Preostala dimenzija pa je čas.

Za neobstoj časa, oz. za idejo, da čas ne bi tekel, je zanimiv predlog ta, da vse enačbe obravnavajo preteklost in prihodnost enako. Prav tako entropija! Zanimivo pa je tudi to ,da v splošni relativnosti dobimo situacije, v katerih imamo na primer dva opazovalca in če se prvi opazovalec giblje nekaj kilometrov na uro na ogromni razdalji, bo "zdaj" tega ki se premika enak "zdaju" v daljni preteklosti tega, ki je pri miru. Tako lahko ustvarimo nek 3d diagram in vidimo da smo vse točke v času pokrili.

franci
Prispevkov: 6
Pridružen: 20.5.2008 5:24

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a franci »

bianko napisal/-a:Vse se dogaja samo v sedanjosti.
To je res,zanima me pa,kako bi resnično lahko povezal 100milijard točkx100milijard točk v sedanjosti :?:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a problemi »

franci napisal/-a:
bianko napisal/-a:Vse se dogaja samo v sedanjosti.
To je res,zanima me pa,kako bi resnično lahko povezal 100milijard točkx100milijard točk v sedanjosti :?:
Kaj pravzaprav sprašuješ?

Kaj pa je sedanjost? Dobro, nekateri pravijo trenutek med preteklostjo in prihodnostjo. Koliko dolg je ta trenutek? Ajd recimo, da se zedinimo, in rečemo, da trenutek traja kolikor traja Planckov čas (5,39124 · 103^-44 s), torej, kaj lahko človek naredi v tem času. Poleg tega, glede na to da ima svetloba končno hitrost in je le ta potrebna, da bi sploh kaj videl, lahko iz tega sklepam, da vedno vidim preteklost. Sicer je ta čas neznaten (čas odboja svetlobe od predmeta in prihoda do mojega očesa) pa vendarle. Po moje bi bilo pravilneje reči, da vedno živim (eksistiram (jezik/misli)) oziroma se mi vse dogaja v preteklosti.

Poleg tega: Ali ne predpostavlja izjava, da se vse dogaja v sedanjosti, absolutnega časa, kar pa je že lep čas zgrešen koncept? A PTR ne velja več?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a agata »

Te razprave kažejo, da čas ni fizikalna kategorija, ampak je kategorija uma. Je občutek minevanja, misel o tem, da je nekaj bilo in da nekaj bo, paradoks pa je, da nikoli nismo ne v preteklosti, prihodnosti tudi nikoli ne dosežemo, ker je jutri vedno danes, in zdaj vedno prej.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tudi fizika nasploh je kategorija uma. Ampak ali občutek minevanja potrjuje obstoj časa, ali ne? Od kod vendar ta občutek pride?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a agata »

Čas je najprej beseda, ki nekaj označuje. Ali obstaja čas brez človeka je nesmiselmo vprašanje, saj vesolje samo verjetno ne ve kaj je to čas ipd. Človek je bitje govorice in besede oz. pojmi ne le odkrivajo kaj je zunaj nas ampak, da ta svet ustvarjajo, na podlagi tega argumenta lahko zaključim, da čas resnično ne obstaja, je naša misel, naš način kako dojemamo realnost, z malim r, Realnost z velikim R pa je po Lacanu nespoznatna. Zunaj nas ne obstaja ničesar, ne moremo iti ven iz naših misli. Vrtimo se lahko le v začaranem krogu.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Čas je najprej beseda, ki nekaj označuje.
Tudi fizika, vesolje in človek.
Ali obstaja čas brez človeka je nesmiselmo vprašanje
Kakor je nesmiselno vprašanje, ali je Luna, ko gledaš stran.
saj vesolje samo verjetno ne ve kaj je to čas
Gotovo, pa tudi ne, kaj je vesolje, kaj je fizika, kaj je človek. Vesolje ne ve ničesar. Se ti ne zdi, da vseno obstaja?
pojmi ne le odkrivajo kaj je zunaj nas ampak, da ta svet ustvarjajo
Ta trditev je pač za lase privlečena, pa karkoli si že kdo mmisli o Lacanu. Tisto, kar pojmi ustvarjajo, je svet pojmov, nič manj in nič več. Odkrivajo pa eno samo dejstvo, da je človeški um sposoben ustvarjati pojme.
na podlagi tega argumenta lahko zaključim
Ne moreš.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Čas je najprej beseda, ki nekaj označuje. Ali obstaja čas brez človeka je nesmiselmo vprašanje, saj vesolje samo verjetno ne ve kaj je to čas ipd. Človek je bitje govorice in besede oz. pojmi ne le odkrivajo kaj je zunaj nas ampak, da ta svet ustvarjajo, na podlagi tega argumenta lahko zaključim, da čas resnično ne obstaja, je naša misel, naš način kako dojemamo realnost, z malim r, Realnost z velikim R pa je po Lacanu nespoznatna. Zunaj nas ne obstaja ničesar, ne moremo iti ven iz naših misli. Vrtimo se lahko le v začaranem krogu.
agata, dobrodošla na tem forumu.:D

Ko sem prebral tvoje besede sem prvo pogledal ali sem na pravem forumu. Razen krena in mene (no morebiti se najde še kdo) Lacanovo ime drugi ne izgovarjajo. ("Nešto jim ne ide s jezika")

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
agata napisal/-a:Čas je najprej beseda, ki nekaj označuje.
Tudi fizika, vesolje in človek.
Ali obstaja čas brez človeka je nesmiselmo vprašanje
Kakor je nesmiselno vprašanje, ali je Luna, ko gledaš stran.
Ah Roman, se boš pa menda malo bolje potrudil. Dama se je prišla pogovarjat na ta forum. Menda je ne misliš takoj "pregnati" na kak drug, botanični vrt, kot se mislec shrink rad izrazi.
Roman napisal/-a:
saj vesolje samo verjetno ne ve kaj je to čas
Gotovo, pa tudi ne, kaj je vesolje, kaj je fizika, kaj je človek. Vesolje ne ve ničesar. Se ti ne zdi, da vseno obstaja?.
Kaj pomeni: obstaja oziroma obstajati?
Roman napisal/-a:[Ta trditev je pač za lase privlečena, pa karkoli si že kdo mmisli o Lacanu. Tisto, kar pojmi ustvarjajo, je svet pojmov, nič manj in nič več. Odkrivajo pa eno samo dejstvo, da je človeški um sposoben ustvarjati pojme.
In čas je pojem, ki nekaj označuje. Kaj označuje in za koga?
Roman napisal/-a:
na podlagi tega argumenta lahko zaključim
Ne moreš.
Zakaj ne?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Dama se je prišla pogovarjat na ta forum.
Tudi jaz se pogovarjam z njo.
Zakaj ne?
Ker pojmi ne ustvarjajo realnega sveta sveta.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

agata napisal/-a:Te razprave kažejo, da čas ni fizikalna kategorija, ampak je kategorija uma. Je občutek minevanja, misel o tem, da je nekaj bilo in da nekaj bo, paradoks pa je, da nikoli nismo ne v preteklosti, prihodnosti tudi nikoli ne dosežemo, ker je jutri vedno danes, in zdaj vedno prej.
Ja, vendar te razprave ne moreš jemati kot absolutne resnice in potem iz tega potegniti neko teorijo. Pravzaprav lahko, vendar ta zaključek, le odseva lastnost te razprave, ne pa samega pojma časa.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Čas ne obstaja

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Kaj pomeni: obstaja oziroma obstajati?
Obstajati pomeni, zavedati se nečesa...Česarkoli. Tudi misel obstaja...sanje...Vse to obstaja, vprašanje je le, kje.

Odgovori