Nezemljani. Da ali ne ?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno
Satch
Prispevkov: 7
Pridružen: 16.9.2003 11:58
Kontakt:

Nezemljani. Da ali ne ?

Odgovor Napisal/-a Satch »

Kaj mislite! Ali obstaja izvenzemeljsko zivljenje ali ne, in kako zgledajo nezemljani? :?:


Hvala za vase odgovore! 8)

Durano
Prispevkov: 11
Pridružen: 9.10.2003 19:51
Kraj: Murska Sobota
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Durano »

Ja, domnevam, da odgovora do sedaj ni bilo zato, ker je to vprašanje kar močno pod vplivom stereotipov, predvsem zaradi usmerjenosti tega foruma v newtonski univerzum, v katerem agira le človeški racio.
Se bom pa sam opogumil in kljub nezanimanju povedal svoje mnenje. Menim, da je napaka znanstvenikov v tem, da so preveč enostranski in ne dajejo komentarjev na to temo, ker ima prizven neumnosti, naivnosti itd.
Jaz sem mnenja, da je življenje v univerzumu pravilo in ne izjema. V zadnjem desetletju smo komaj spoznali kaj je to sploh življenje in da se pojavlja v najmanj verjetnih okoljih, za katere so predvidevali, da 'ni za življenje primernih pogojev' - ta izraz se mi zdi strašno naiven in nekako igoranten.
Ko omenjam 'življenje', ne mislim na inteligenco kot je naša. Tudi mikroorganizmi so življenje. O veličini univerzuma smo vsi seznanjeni in pravtako o dosedanjih vzorcih zemlje, ki so jih na Zemljo prinesle sonde. Življenja ni na vsakem planetu, to je jasno - nekako analogno k temu, da bi rekli, da življenja ne najdemo na vsakem kamnu.
Kot veste, so v 50ih letih z Urey-Millerjevim poskusom dokazali, da so aminokisline in RNK stranski produkt reakcije med naelektrenostjo in določenimi kemičnimi substancami. Pred nekaj leti sem gledal oddajo, v kateri so prikazali neke satelitske posnetke iz globokega vesolja, kjer je bil ogromen oblak z biološkimi substancami.

Prvi problem: Na Zemlji vso življenje izvira iz vode, pravijo naši biologijski učbeniki. A je potemtakem voda univerzalni inkubator v univerzumu? Se pravi kjer ni vode, ni življenja? Premalo poznamo fenomen življenja, da bi tako sklepali.

Drugi problem: Vsa bitja na Zemlji so iz celic. So celice nujne za univerzalno življenje? Hm, poglejmo samo viruse ali bakterije. Kaj pa 'višja' bitja? So pri njih celice tisti univerzalni ključ, ki se mora razviti na vsakem planetu?

Tretji problem: Kaj je pravzaprav življenje? Rezultat kompleksnih biokemijskih reakcij na podlagi ogljika in vode, ki s kopiranjem samega sebe tvorijo neko agirajočo celoto, ki teži k čim daljši eksistenci? Ja, nekaj takega. A vsa bitja težijo k nekemu končnemu evolucijskemu cilju, k neki dokončni podobi? Je ta dokončna podoba hominidna, bipedalna in racionalna?

Načel sem le nekaj ključnih vprašanj, s katerimi bi morali v tej temi operirati, a na žalost veliko od tega še sploh ne vemo. Osebno menim, da v univerzumu mrgoli življenjskih oblik. Ker pa niti ne poznamo evolucijsko pot navadne celice, ne vemo niti povedati, kako bi naj izgledale življenjske oblike na drugih planetih.

Najmočnejši argument, da smo edini 'intelektualci' v univerzumu je navedek, da nas še nihče ni 'obiskal'. Odpira se nam Mulderjevo vprašanje če je resnica res 'out there'? Imam pa občutek, da se bo tukaj debata ustavila, saj je nezemeljska inteligenca zaenkrat v družbi podvržena posmehovanju in ignoranci.

Lp,
Durano

mursec

Odgovor Napisal/-a mursec »

Se strinjam !

Vsekakor je potrebno razločevati med izvenzemeljskimi oblikami življenja in inteligentnimi bitji v vesolju (za katere nekateri verjamejo, da nas obiskujejo.)

Na Zemji eksistira na miljone rastlinskih in živalskih vrst. Nekatere med njimi so tudi intelegentne (delfini, konji, psi itd.). Zanimivo je pa to, da se je le eni upelo razviti do te mere (in to v sorazmerno kratkem času - recimo nekaj 10000 let), da je postala CIVILIZACIJA. Govorim o človeški civilizaciji.
Bistveno vprašanje je, zakaj, kako in kdaj se je to zgodilo ravno pri človeški vrsti. Zakaj še delfini niso uspeli pristati na Luni.
Odgovori so verjetno tukaj - na Zemlji.
Morda pa nam jih bo kdaj povedala zunajzemeljska civilizacija.

Če sklepamo nekako takole, da je na miljon planetov en planet posejan z življenjem in je na enem od miljona teh planetov razvita civilizacija, potem je v vesolju verjetno še kar precej civilizacij.

V kolikor pa smo edina civilizacijo, potem je zraven nas vsaj še nekdo, to je Bog.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Res ste se lotili debate, ki če se ne odvija v prijateljskih krogih, nekoliko preuranjena, vsaj glede znanja ki ga imamo.
Je pa možnost, da je na našo malo zemljo, življenje pripeljal en prav mali komet. No lahko, da je bil komet velik in prav tako je možno da ni pripeljal življenja, ampak je Zemljo le ''oplodil'' s pravimi substancami.
Pravijo, da je v vesolju možno najti ocet?!?
Kje bi naj iskali življenje in kako bi naj to zgledalo? Kaj pa druge, tuje civilizacije in inteligenca? Morda bo prvo potrebno najti inteligenco na našem planetu in jo šele na to iskati drugje.
Morda pa bomo odkrili, da nas je navsezadnje pa le ustvaril bog (se bog piše z veliko?). Ljudje, takšna odkritja nas še čakajo!
Rodil sem se v napačnem času :wink: .

Gost

Re: NEZEMLJANI!!!! DA ali NE

Odgovor Napisal/-a Gost »

ojla! ja jaz mislim da v vesolju nismo edini in da izven naše Zemlje zgledajo lih taki kot mi!!!
no upam da... ja od kje pa tebi vesolci???

drži se!!!




by by TRAVIca

Uporabniški avatar
Persian Orange
Prispevkov: 2
Pridružen: 12.12.2003 14:25
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Persian Orange »

Mene pa zanima, zakaj vsi iščejo življenje na osnovi nam znanih gradnikov iz določenih elementov (ogljik, vodik, kisik, ...), ki omogočajo življenje pri takih pogojih, kot obstajajo na Zemlji. Zakaj ne bi mogli predpostaviti, da bi se v drugačnih pogojih (tj. po splošnem prepričanju "za življenje neprimernih") lahko razvilo tudi kaj drugačnega od tega, kot nam je "znano"?

pridna puncka

Odgovor Napisal/-a pridna puncka »

ja jst pa mislm da v bistvu res nismo sami v vesolju da vesoljci obstajajo vendar kako lahko mi sebe oklicemo ČLOVEK ce smo vesoljci??? Saj vendar zivimo v vesolju logicno je zemljani ne pa ljudje ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Jaz mislim da so ze med nami nezemljanska bitja da zivijo z nami in dihajo isti zrak kot mi verjamem da so bolj napredni kot mi!!!!!!!!!?????????? prosim za odgovore :evil: :?: by pridna

Uporabniški avatar
vesoljc
Prispevkov: 1
Pridružen: 13.12.2003 21:52
Kraj: Brezovica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vesoljc »

prav imaš :wink:

Uporabniški avatar
Persian Orange
Prispevkov: 2
Pridružen: 12.12.2003 14:25
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Persian Orange »

pridna puncka napisal/-a:ja jst pa mislm da v bistvu res nismo sami v vesolju da vesoljci obstajajo vendar kako lahko mi sebe oklicemo ČLOVEK ce smo vesoljci??? Saj vendar zivimo v vesolju logicno je zemljani ne pa ljudje ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Jaz mislim da so ze med nami nezemljanska bitja da zivijo z nami in dihajo isti zrak kot mi verjamem da so bolj napredni kot mi!!!!!!!!!?????????? prosim za odgovore :evil: :?: by pridna

Po eni strani imaš prav, da smo dejansko "Zemljani", če se osredotočimo na dejstvo, da živimo na Zemlji. Pojem "ljudje" pa je veliko veliko starejši in ne nujno vezan na to, da živimo na Zemlji, temveč se nanaša na vse to, kar nas dela "ljudi". (Konec koncev pa je navsezadnje to tudi izraz, ki nas loči od živali, ki - mimogrede - tudi živijo na Zemlji... :wink: ) Če bi recimo nekaj ljudi (z Zemlje) poslali živet na Mars, bi le-ti v bistvu bili "Marsovci" in bi s stališča prebivalcev Zemlje bili "vesoljci", prebivalci Zemlje pa bi bili "vesoljci" za te "Marsovce" (v osnovi pa bi bili še vedno "ljudje"!). Seveda če razumemo pod pojmom "vesoljec" nekoga, ki ni doma v okolju (v našem primeru recimo nek planet), kjer živi opazovalec. Če pa vzamemo, da je "vesoljec" nekdo, ki prebiva v Vesolju, bi bili pa vsi skupaj Vesoljci. Stvar zornega kota torej. :wink:
Naprej pa trdiš, da med nami prebivajo Nezemljani. V kakšnem smislu? A la Men in Black? Ali pa trdiš, da nismo vsi ljudje po izvoru z Zemlje? In da so ti "prišleki" bolj napredni? Zakaj tako misliš? Imaš kakšno idejo, kako bi dokazala svojo trditev? Jaz sem glede tega malo bolj skeptična in skušam kritično presoditi vse "opazovane nenavadne dogodke" in t.i. "teorije zarote".

antimon
Prispevkov: 12
Pridružen: 29.12.2003 15:15
Kraj: vseeno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a antimon »

jaz se popolnoma strinjam z duranom ki je napisal: "Osebno menim, da v univerzumu mrgoli življenjskih oblik. Ker pa niti ne poznamo evolucijsko pot navadne celice, ne vemo niti povedati, kako bi naj izgledale življenjske oblike na drugih planetih." mogoce ta besedica osebno omaji vso zadevo. pa vseeno. moja teorija o nezemljanih je taka. ne mores vedeti ali so ali niso. ce niso dokazi, ce so dokazi. vendar nase sposobnosti niso take da bi percipirale nezemeljske oblike. zamislite si, koliko ljudi je pred iznajdbo očal, ki zaznavajo toploto teles, vedelo da se tudi v temi da videti( dobro razločevati predmete). mogoce nam, ljudem, ni dana sposobnost da bi sprejemali tak spekter svetlobem v kateeri so zaznavni nezemljani?mogoce je le to ključ do vsega.

Uporabniški avatar
Che
Prispevkov: 48
Pridružen: 13.1.2004 17:40
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Che »

men se zdi da tut če so nezemljani (v kar vrjamem) jih pomoje še dolg ne bomo vidl saj vrjetno živijo v kakšni oddaljeni galaksiji, mi še do marsa nismo pršli kaj šele da bi našli kkšen planet kjer živijo intiligentna bitja, ne vrjamem pa v teorijo ala "man in black".

fernando

Odgovor Napisal/-a fernando »

jaz se strinjam da gre za nam dojemljivo resnicnost, za reakcije..zivljenje je reakcija nas planet je reakcija vse je reakcija..nekako se mi upira misel da bi v nasem vesolju obstajalo drugacno zivljenje kot je to, ki ga poznamo..glede na lastnosti snovi v vesolju...zame je dejstvo da so neke omejitve pri reakcijah tako da le ni vse mozno...cetudi je ni obstojno..alieni kakrsnikoli ze so so v resnicnosti podobni nam..vsaj ce so iz tega vesolja..ce so recimo milijon let pred nami..ce se jim ni uspelo uniciti oz.jih ni unicilo karkoli drugega potlej imajo tehnologije ki jim omogocajo recimo ze virtualni obstoj..lahko se downloadajo in podobno...v razlicna telesa..itak vedo mnogo vec kot mi..ce pa so izumili umetno inteligenco..potlej itak ze zdavnaj vedo za nas..ce so nas recimo obiskali alieni potlej bi lahko sklepali, da ni prislo do scenarija terminator scena..razen ce so ti alieni produkt umetne inteligence..pac da je umetna inteligenca videla prednosti oz.popolnost bioloskega telesa..karkoli se ze dogaja je zabavno...ze odkrivanje planeta je avantura..pa globine oceanov pa razlicne oblike zivljenja..vesolje pa je mega avantura..pac dokler bo trajalo ce sploh traja :wink:

dodi

Odgovor Napisal/-a dodi »

Prav gotovo je tudi drugje življenje, vprašanje pa v kakšni obliki in kje?
To bi pač že morali vedeti, saj nam narava lahko ponudi veliko odgovorov. Če bi na primer vprašali mravljo v Afriki ali ve, da v Sloveniji obstaja še eno mravljišče z enakimi mravljami, bi verjetno samo začudeno pogledala in skomignila z rameni. Morda pa bi o tem začela celo razmišljati. Ko pa bi ji omenili še leteče mravlje bi jo verjetno kap. :wink:

Tom

Odgovor Napisal/-a Tom »

Kot jz vem je bila osnava za življenje dana ko se je zgodil"big bang",ki je raztrosil snov po vesolju za nove objekte kot so zvezde in podobno,potem so nastajale nove zvezde in pokale kot super nove :shock: .Zvezde 1.generacije so razrosile snov po vesolju iz katere so nastajale zvezde 2.generacije kakršno je naše sonce,in planeti.Da pa bo na teh planetih možno življenje pa mora le-ta razpolagati z vsemi kemijskimi elementi in vsemi fizikalnimi zakoni,kot so:pritisk,gravitacija itn :oops: .In še nekaj Stephen Hawkins je izumul tri smeri časa:1.:psihološka:spominjamo se preteklosti ne moremo se prihodnosti :( ,2.:kozmološka:iz celega vrča nastane razbiti in ne obratno in 3.:časovna:vesolje ki se širi.In če se ujamejo vse tri,je možnost za nastanek novega življenja :?:,in to naj bi bilo vezano na ravno pravšni planet 2.generacije.Nekako tako smo se učili,če ni tko naj me kdo popravi.Vendar kako življenje naj bi bilo to,po stopnji zavedanja morda kot ameba ali kaj bolj konkretnega :idea: nekaj kar se zaveda in spominja seveda preteklosti :!: Kje pa naj bi bilo to potem?Tam kjer so planeti 2.generacije,je to morda v naši galaksiji ali izmed katerih jat oz.super jat,ki so v našem vesolju.Kaj pa teorija o vsporednih vesoljih,ki imajo svoje in drugačne,galaksije in jate kot naše vesolje :?: Že naše vesolje je veliko nekaj 10 miljard sv.let in kako potem v drugo :( Morda je hitrejši prehod iz eno vesolje v drugo črna luknja :roll: oz.črvja luknja.

morphoid

Odgovor Napisal/-a morphoid »

Bli rra all ogiy nnom.

Zaklenjeno