Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:Mriz, ti predlagaš rešitev v izobrazbi. Kaj pa pravzaprav izobrazba je?
je to kar se pridobi z izobraževanjem - torej s šolanjem in branjem.
(izobraževanje je načrtno razvijanje sposobnosti in seznanjanje z dosežki različnih področij človekove dejavnosti. (po SSKJ))
Hmja, to je kar širok pojem in jaz bi vanj zmetal kar precej zadev, ampak če bi izobraženost moral okvirno definirati, bi izpostavil tri glavne točke: prvič - ustrezni pristop k spoznavanju (kamor spadajo ustrezne metode formiranja vednosti, ustrezni odnos do vednosti, itd.), drugič - poznavanje dosežkov in rezultatov resnih raziskav, tretjič - poznavanje napak 'naravnega' človeškega spoznavnostnega aparata (torej subjektivnega dojemanja in intepretiranja sveta oz. dogodkov v njem, kar nekateri zamenjujejo za zunanjo realnost).

Zato k izobraževanju ne bi nujno postavil šolanja - končana srednja šola ali faks (in tudi še kaj več) za mene pač še ne pomenita izobraženosti.
To pomeni, da moraš v prvi vrsti, ko se izobražuješ, knjigi (znanju) verjet. Nekatere od teh stvari lahko sam preveriš, nekatere pa moraš preprosto sprejet (smatrat) za pravilne...
No, dosežki in rezultati resnih raziskav so (tudi) eksperimentalno potrjeni, pri naravoslovnih dognanjih pa so praktične aplikacije že po sebi največja potrditev znanja oz. teoretskega ozadja. To pomeni, da so potrditve tudi nekaterih težkokategornih fizikalnih dognanj dosegljive v (že skoraj) vsakdanji tehnologiji.
Kritičen pa si lahko šele, kadar določeno znanje že imaš/ko razumeš
in se znaš učiti tako, da ti "zazvoni" kadar nekaj ni prav utemeljeno, ali pa je morda celo povsem napačno.
Jaz temu zvonenju pravim 'rdeča lučka'. Hudič pa je, ko se včasih pojavi še preden vem zakaj oz. v čem je problem slišanega/prebranega :lol:

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a qg »

MaiShu napisal/-a:Naj razjasnim najprej, da govorim o kolonizaciji nekega planeta kjer bi lahko ljudje živeli na prostem, tako kot na Zemlji. Ali mogoče potovanje po drugih planetih v stilu Star Gate ali katere podobne ideje. Mislim da se to ne bo nikoli zgodilo.

Najprej moramo najti planet s pravo gravitacijo, planet ki ima ravno prav močno sonce, planet ki ima magnetno polje(Zelo pomembno!) in najbolj odločilen problem mislim da je dejstvo, da bi, če bi našli popoln planet in se tja naselili, vsi umrli od neznanih bolezni, proti katerim se ne znamo boriti. Že ko so evropejci prišli v stik z indijanci so jih okužili s svojimi boleznimi in jih že samo s tem zdesetkali, pa živimo na istem planetu.

Tako da lahko v bistvu izključimo vsakršno potovanje na druge planete, ali bližnje stike z vesoljci. Razen če bomo na drugih planetih vedno v skafandru se nič od tega ne bo nikoli zgodilo. Ob takšnem razmišljanju postane Zemlja kaj hitro zelo osamljen kraj na sredi ničesar.
Tehnološki napredek našega planeta bo še tekel. Vendar zelo kmalu bo vseeno naš planet postal prenaseljen. Prenaseljenost bodo zmanjševale samo vojne ali podobno, kot Dingoti zmanjšujejo populacijo na nekem otoku - pobijajo tuje mladiče.

Torej nekaj bo potrebno narediti, da gremo izven zemlje, a zvezde so predaleč in vprašanje, če je kakšen planet primeren za življenje v celem vesolju. Mogoče bodo zanamci morali naredi nov planet za življenje...

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a =) »

mriz napisal/-a:prvič - ustrezni pristop k spoznavanju (kamor spadajo ustrezne metode formiranja vednosti, ustrezni odnos do vednosti, itd.), drugič - poznavanje dosežkov in rezultatov resnih raziskav, tretjič - poznavanje napak 'naravnega' človeškega spoznavnostnega aparata (torej subjektivnega dojemanja in intepretiranja sveta oz. dogodkov v njem, kar nekateri zamenjujejo za zunanjo realnost).
jah, se kar strinjam...
čeprav bi poudarek dala drugam. Prvič veselje do učenja in s tem povezano sprejemanje informacij, drugič kritično ovrednotenje (rangiranje znanj, povezovanje, preskušanje, ocena kredibilnosti), tretjič uporaba znanja in raziskovanje neznanih področij.
mriz napisal/-a:Zato k izobraževanju ne bi nujno postavil šolanja - končana srednja šola ali faks (in tudi še kaj več) za mene pač še ne pomenita izobraženosti.
ja, na žalost vedno manj - zato, da bi dobil več "priznanega" kadra znižujemo nivo znanja.
Je pa predpogoj, da nekoga sploh smatramo za "intelektualca"
mriz napisal/-a: Jaz temu zvonenju pravim 'rdeča lučka'. Hudič pa je, ko se včasih pojavi še preden vem zakaj oz. v čem je problem slišanega/prebranega :lol:
:wink: pa tisto vseeno prebereš?

Aja, mimogrede še malo slovenščine (sem bila tudi sama presenečena :shock: , ko sem v sskj-ju iskala "napako" (ki to ni bila), da se zvonjenje napiše z j-jem, ki ga ne izgovarjamo.)
:arrow: t.i. zapisovanje zvočniškega sklopa lj, nj: življenje, zvonjenje, nadaljnji
Aja...hehe... zvoniti pa se piše brez j-ja... :lol:
qg napisal/-a:Torej nekaj bo potrebno narediti, da gremo izven zemlje, a zvezde so predaleč in vprašanje, če je kakšen planet primeren za življenje v celem vesolju. Mogoče bodo zanamci morali naredi nov planet za življenje...
Naredili?!? Kot Dubaj?
Vzeli zemljo iz Zemlje (ali kakšnega paneta) in prestavili drugam? Ah, neeee....
po mojem je kakšna dosti bolj preprosta rešitev...(magari v preplastitvi vrhnjega sloja in nasaditvi raslin - če že gremo v skrajnosti...)

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a end »

qg napisal/-a:Torej nekaj bo potrebno narediti, da gremo izven zemlje, a zvezde so predaleč in vprašanje, če je kakšen planet primeren za življenje v celem vesolju. Mogoče bodo zanamci morali naredi nov planet za življenje...
Ne zamlje je v tem pogledu seveda edinstvena, saj tako piše v svetem pismu. Pa človek je sploh znan po tem da se ni sposoben prilagoditi novim okoljem.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:jah, se kar strinjam...
čeprav bi poudarek dala drugam. Prvič veselje do učenja in s tem povezano sprejemanje informacij, drugič kritično ovrednotenje (rangiranje znanj, povezovanje, preskušanje, ocena kredibilnosti), tretjič uporaba znanja in raziskovanje neznanih področij.
Ja, to bi vse spadalo pod ustrezni pristop k spoznavanju - veselje do učenja in radovednost (pa tudi ostalo, kar omenjaš) je direktno nasprotje standardnega tabuiziranja oz. zamrznitve določene (večinoma zgrešene) vednosti - verjetno nisem samo jaz naletel na ljudi, ki patološko zavračajo problematiziranje ali vrtanje v določena lastna prepričanja - zanje je določene stvari pač treba pustiti na miru, da se jih ne ogroža (tega osebno ne morem sprejeti, ker jaz pač rad berem tudi knjige, ki zavračajo in kritizirajo moj teoretski in praktični pogled na svet, čeprav sem pri teoretski kritiki večinoma razočaran ob odsotnosti nekega resnega izziva, zaradi katerega bi moral svoj pogled re-definirati in nadgraditi).
ja, na žalost vedno manj - zato, da bi dobil več "priznanega" kadra znižujemo nivo znanja.
Je pa predpogoj, da nekoga sploh smatramo za "intelektualca"
Mislim, da to ni nujno - raje bi videl potrditev ustreznega pristopa k spoznavanju. Mogoče bi določene diplome (vseh pač ne) lahko smatrali kot zagotovilo, da posameznik ni umsko zaostal (torej, da ima potencial postati izobražen).
:wink: pa tisto vseeno prebereš?
Rdeča lučka se pojavi po tem, ko tisto slišim/preberem. Se pa nato moram potruditi, da dejansko poiščem, izpostavim in definiram problem.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

=) napisal/-a:se strinjam z vama mriz in end, da se religije kot take ne da povsem izkorenitit.
Franc Verbinc; Slovar tujk: religija-e [lat. religio strah božji; dvom; pobožnost] . vera, celotnost naukov in predstav o domnevnih nadnaravnih silah - bogovih, duhovih itd. - ki naj bi odločali o človeški usodi, 2. verstvo; veroizpoved

Informacije o religiji se verjetno res ne more izkoreniniti oz. izbrisati. Vendar je religija brez praktične uporabe svojih naukov zgolj "mrtvo slovo na papiru". Torej lahko izkoreninimo prakticiranje religioznih naukov. Iz opisa v slovarju ( vera, celotnost naukov in predstav o domnevnih nadnaravnih silah - bogovih, duhovih itd. - ki naj bi odločali o človeški usodi) lahko sklepamo, od kje potreba ljudi po religijskih konceptih. Iz nerazumevanja in strahu pred nerazumevanjem pojavov, ki so jim bili priča. Neka nova civilizacija, ki bi zrasla na nekem drugem planetu ne bi imela potrebe po tem, da si nepojasnjene stvari tolmači z božjim delom. Saj si tudi sami pojavov v mikrosvetu ne tolmačimo z vsemogočnostjo-velikim stvariteljem-največjim umom- t.j. bogom.
Dokler bodo učenci od 07.30 do 13.30 poslušali teorijo evolucije (ki je dostikrat prikazana, tako da jo ne razumejo), v popoldaskem času pa zgodbice o božjh čudesih, se bojim "mriz", da izobraževanje ne bo imelo uspeha. Treba je ukiniti prakticiranje teh neumnosti. Če ne zaradi drugega pa potem, ker so bile izvor ogromnega zločina, ki se je izvrševal v imenu religij oz. bogov.
"end" seveda je vkoreninjeno v človeka saj se iz generacije v generacijo informacija (prakticiranje) prenaša. Vendar sam mislim, da pa religioznost vendarle ni vpisana v naše gene. Biti religiozen smo naučeni. Magično mišlenje :?: lahko pripelje do velikih rešitev, ki pravilno opisujejo realnost. Ni nujno, da bi se takoj šli nekega glupega dotikanja sten itn.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a qg »

end napisal/-a:
qg napisal/-a:Torej nekaj bo potrebno narediti, da gremo izven zemlje, a zvezde so predaleč in vprašanje, če je kakšen planet primeren za življenje v celem vesolju. Mogoče bodo zanamci morali naredi nov planet za življenje...
Ne zamlje je v tem pogledu seveda edinstvena, saj tako piše v svetem pismu. Pa človek je sploh znan po tem da se ni sposoben prilagoditi novim okoljem.
Neumnost s tvojimi sarkazmi.

Če gledamo samo na temperaturo, deleže plinov na zemlji, magnetno polje, ultravijolično sevanje, se nabere toliko parametrov, da vprašanje, če bo kakšen nov planet, ki bo vsem zadostil, sigurno pa nobeden od sedaj znanih.

Rešitev pa bo mogoče življenje v vesolju nad zemljo, kjer bo zaščita pred UV sevanjem in nekolikšna genetska prilagodljivost.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

qg napisal/-a: ... Če gledamo samo na temperaturo, deleže plinov na zemlji, magnetno polje, ultravijolično sevanje, se nabere toliko parametrov, da vprašanje, če bo kakšen nov planet, ki bo vsem zadostil, sigurno pa nobeden od sedaj znanih.
Rešitev pa bo mogoče življenje v vesolju nad zemljo, kjer bo zaščita pred UV sevanjem in nekolikšna genetska prilagodljivost.
Pa sej ne potrebujemo istega planeta. Podobne pogoje si lahko sami ustvarimo. Potovali bi v etapah:
1. Roboti ustvarijo pogoje,
2. ko so pogoji ustvarejeni, uletimo mi (no verjetno bo bolj pravilno oni).
Pa sej o tem govori, kar nekaj ZF filmov.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

=) napisal/-a:Aja, mimogrede še malo slovenščine (sem bila tudi sama presenečena :shock: , ko sem v sskj-ju iskala "napako" (ki to ni bila), da se zvonjenje napiše z j-jem, ki ga ne izgovarjamo.)
:arrow: t.i. zapisovanje zvočniškega sklopa lj, nj: življenje, zvonjenje, nadaljnji
Aja...hehe... zvoniti pa se piše brez j-ja... :lol:
Ah. SSKJ je sam s sabo v protislovju, konsistenten pa ni niti z drugimi priročniki, recimo s Pravopisom. V SSKJ slovarskem opisu zvonjenja se rabi beseda zvenenje, ki pa je med gesli ni. Obstaja pa zvenjenje. V Pravopisu pa obstaja celo izpeljanka zvenenje besede zveneti. Zvenjenje v glavi? Polno je takšnih.
Je to morda povezano s tem, da ne pišemo več Zdravica temveč Zdravljica?
problemi napisal/-a:Franc Verbinc; Slovar tujk: religija-e [lat. religio strah božji; dvom; pobožnost] . vera, celotnost naukov in predstav o domnevnih nadnaravnih silah - bogovih, duhovih itd. - ki naj bi odločali o človeški usodi, 2. verstvo; veroizpoved
To je slovarska razlaga. Ne more biti definicija, pač pa le približna in površna ocena reči. Povprečen bralec se vpraša, če je g. Verbinc tu zavestno uporabil izraz "celostnost naukov". Ampak najbrž gre za podobno skropucalo kakor v SSKJ. Tam pa pišejo o "zavesti obstoja" in "sistemu naukov". Mi lahko kdo razloži, kaj je to "zavest o obstoju boga?" Da bi religiji pravil sistem česar koli, bi morala izpolniti stroge sistemske pogoje, kakor jih mora sleherna reč, ki se drzne klicati sistem. Nisem sicer tega preverjal, ampak dvomim, da je religija sistem naukov. Saj niti ni nauk.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:... ker jaz pač rad berem tudi knjige, ki zavračajo in kritizirajo moj teoretski in praktični pogled na svet, čeprav sem pri teoretski kritiki večinoma razočaran ob odsotnosti nekega resnega izziva, zaradi katerega bi moral svoj pogled re-definirati in nadgraditi).
Kot šala: Hanuman bi rekel, da moraš brati prave knjige. :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Takih pravih knjig ni.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Dokler bodo učenci od 07.30 do 13.30 poslušali teorijo evolucije (ki je dostikrat prikazana, tako da jo ne razumejo), v popoldaskem času pa zgodbice o božjh čudesih, se bojim "mriz", da izobraževanje ne bo imelo uspeha. Treba je ukiniti prakticiranje teh neumnosti.
Izobraževanje ne bo imelo uspeha, ker človeka ne moreš prisiliti, da - po domače povedano - postane zatežen in strog v okviru spoznavanja in razlaganja realnosti. To je ali pa ni.
Magično mišlenje :?: lahko pripelje do velikih rešitev, ki pravilno opisujejo realnost. Ni nujno, da bi se takoj šli nekega glupega dotikanja sten itn.
Iz praktičnega vidika so tudi verske razlage povsem uporabne in pravilne za verujočega - gre pač za subjektivni model ustroja realnosti, v katerem verujoči živi in kateri za verujočega deluje. Moj problem z verskimi razlagami je samo v okviru resnega spoznavanja realnosti - če si verski modeli ne bi domišljali absolutne pravilnosti, se z njimi ne bi bilo potrebno ukvarjati (na žalost pa brez tega domišljanja ne opravljajo svoje funkcije). Magično mišljenje pa osebno razumem bolj v smeri magičnosti vsebine opisov - pri magičnem mišljenju obravnavane ideje in procesi delujejo 'po čudežu', s skritim (ali skrivnostnim) ustrojem. Magično mišljenje vzpostavlja koncepte, katerih delovanje se ne raziskuje oz. utemeljuje, saj bi v tem primeru hitro padli (morda so tudi zato verski koncepti tako nedotakljivi - pač obstajajo/delujejo, kot so površinsko definirani in pika). Mislim tudi, da smo v določeni meri prav vsi žrtve magičnega mišljenja.
Kot šala: Hanuman bi rekel, da moraš brati prave knjige.
Saj sem jih - in začuda so pripomogle ravno k mojemu trenutnemu mišljenju. Tako kot je menda izjavil en pisec znanstvene fantastike - "Ne gre toliko za to, da bi bil tako prepričan o pravilnosti znanstvenih razlag, ampak za to, da sem toliko bolj prepričan o zgrešenosti ostalih." No, vsaj nekaj v tem stilu.
Zadnjič spremenil mriz, dne 14.9.2009 2:00, skupaj popravljeno 1 krat.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Željenih planetov ne bomo mogli nikoli doseči, z nobenim mehaničnim sredstvom, ker so ti planeti predaleč (hehe), tako je zamišljeno. Zemlja je zapor za padle duše (če še kdo ni dojel) in zapustimo jo lahko samo na en način.

http://www.youtube.com/watch?v=2CPg9GWBoL0

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a end »

mriz napisal/-a:Iz praktičnega vidika so tudi verske razlage povsem uporabne in pravilne za verujočega - gre pač za subjektivni model ustroja realnosti, v katerem verujoči živi in kateri za verujočega deluje. Moj problem z verskimi razlagami je samo v okviru resnega spoznavanja realnosti - če si verski modeli ne bi domišljali absolutne pravilnosti, se z njimi ne bi bilo potrebno ukvarjati (na žalost pa brez tega domišljanja ne opravljajo svoje funkcije). Magično mišljenje pa osebno razumem bolj v smeri magičnosti vsebine opisov - pri magičnem mišljenju obravnavane ideje in procesi delujejo 'po čudežu', s skritim (ali skrivnostnim) ustrojem. Magično mišljenje vzpostavlja koncepte, katerih delovanje se ne raziskuje oz. utemeljuje, saj bi v tem primeru hitro padli (morda so tudi zato verski koncepti tako nedotakljivi - pač obstajajo/delujejo, kot so površinsko definirani in pika). Mislim tudi, da smo v določeni meri prav vsi žrtve magičnega mišljenja.
Mislim da je magično mišljenje čisto sociološki/ psihološki izraz. Pod to pade vse od prepričanja da tvoje misli vplivajo na svet, personifikacija stvari/pojavov/..., čudne vzročne povezave med dogodki... Kargo kult recimo je lep primer. Na tak način delujemo, vsi od največjih znanstvenikov, pa do najbol opranih šarlatanov.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bomo kdaj zapustili Zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hanuman napisal/-a:Zemlja je zapor za padle duše (če še kdo ni dojel) in zapustimo jo lahko samo na en način.
Še dobro, da živimo v dobi astronavtike, ampak tega se verski šarlatani nekako ne zavedajo. :lol:

Odgovori