Šarlatani

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:shrink, koliko si star in s čim se ukvarjaš?
Zakaj te to sploh zanima?
=) napisal/-a:zdi se namreč, da je ta forum "preotročji" zate... :wink:
Se ti zdi? Meni se - nasprotno - zdi, da je ta forum primeren tako za odrasle, kot otroke, tako starejše, kot mlajše, tako strokovnjake, kot laike; primeren ni edino za šarlatane, ki skušajo širiti poglede, kateri se pod lupo strogega znanstvenega preverjanja sesujejo tako kot hišica iz kart ob neznatni sapici.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

Zakaj me zanima kdo si? :?
Kako bi že rekel Mali princ...? Da te udomačim... :mrgreen:
hehe...malo za hec...lažje se je menit, če poznaš človeka (in njegovo delo) ki se skriva za komentarji. :wink:
na skoraj vsako temo odgovoriš zelo znanstveno (svaka ti čast), po drugi strani pa se izogibaš bolj "človeški" plati...
s tem ti ničesar ne očitam, sam firbec me matra... :P

glede šarlatanov se pa strinjam. Tisti, ki nečesa ne vedo, naj vprašajo, so tiho, ali pa povejo svoje mnenje (s tem da naj bo razvidno, da je na njihovem zeljniku zraslo) zato,da debata steče...
kar neko nakladanje,npr. da je vesolje v temi, zato ker se tebi zdi (kar tako od oka,brez znanstvene razlage)da je pač v temi, čeprav ti dajo 100 dokazov proti, to JE šarlatanstvo...
:roll:

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

=) napisal/-a:Zakaj me zanima kdo si? :?
Kako bi že rekel Mali princ...? Da te udomačim... :mrgreen:
hehe...malo za hec...lažje se je menit, če poznaš človeka (in njegovo delo) ki se skriva za komentarji. :wink:
na skoraj vsako temo odgovoriš zelo znanstveno (svaka ti čast), po drugi strani pa se izogibaš bolj "človeški" plati...
s tem ti ničesar ne očitam, sam firbec me matra... :P

glede šarlatanov se pa strinjam. Tisti, ki nečesa ne vedo, naj vprašajo, so tiho, ali pa povejo svoje mnenje (s tem da naj bo razvidno, da je na njihovem zeljniku zraslo) zato,da debata steče...
kar neko nakladanje,npr. da je vesolje v temi, zato ker se tebi zdi (kar tako od oka,brez znanstvene razlage)da je pač v temi, čeprav ti dajo 100 dokazov proti, to JE šarlatanstvo...
:roll:
Moram odgovoriti! :twisted:
Kako bi že rekel Mali princ...? Da te udomačim... :mrgreen:
A ni bila to v zvezi z Lisico?
hehe...malo za hec...lažje se je menit, če poznaš človeka (in njegovo delo) ki se skriva za komentarji. :wink:
na skoraj vsako temo odgovoriš zelo znanstveno (svaka ti čast), po drugi strani pa se izogibaš bolj "človeški" plati...
s tem ti ničesar ne očitam, sam firbec me matra... :P
Curiosity killed the cat! :wink:
To lahko narediš intimno z vzporednimi komunikacijami! ... Privatna pošta!
Vsiljivost na forumu (spletu) ni enaka "človeškosti", dovoli nekomu, da je pameten, razumljiv, razgledan, in da tega ne razglaša na velikem zvonu. V Martinu Krpanu (tudi v Bibliji) je dobra prispodoba! Sicer pa branim starega indijanca (borca), ki ne rabi pretirane obrambe! :roll:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

ti kar odgovori, če moraš :twisted:
:D
ne vem zakaj jemlješ forum kot borilstvo, jaz nanj gledam na popolnoma drugačen način... Mislim tudi, da ti shrink ne bo pretirano hvaležen za tvojo t.i. obrambo starega izkušenega indijanskega borca...(če je bila to obramba)

V zvezi z lisico? ja, če misliš na to, kdo je v knjigi prišel na to idejo imaš prav; vendar jaz mislim, da je stavek bolj "zadel" Malega princa. Pa saj to nima dosti veze...
hehe...ne, mešaj Biblije in Martina Krpana v to zgodbo, ker ni mišljeno tako, kot si ti interpretiral. Če pa bi se naukov iz Bibije ( in morda Martina Krpana :? ) držal, bi vedel, da to ni ponižnost če se delaš pametnega na forumu kjer si anonimen.
Za svojimi izjavami stoj pokončno ali pa reči MOJA NAPAKA, ne se pa skrivat zadaj in si mislit SAJ MI NIHČE NIČ NE MORE...
(p.s. ta komentar se nanaša izključno nate)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:hehe...malo za hec...lažje se je menit, če poznaš človeka (in njegovo delo) ki se skriva za komentarji. :wink:
Sam sem mnenja, da je pri poljudnih pogovorih o znanosti najbolje, da smo vsi že v startu enakovredni, to pa najbolje zagotavlja anonimnost. Iz tega vidika se anonimneži med seboj lažje pogovarjajo.
=) napisal/-a:na skoraj vsako temo odgovoriš zelo znanstveno (svaka ti čast), po drugi strani pa se izogibaš bolj "človeški" plati...
Pri lastnih komentarjih skušam držati primeren nivo (če se le da), "človeška plat" pa je zame pri pogovorih o znanosti drugotnega pomena.
=) napisal/-a:Mislim tudi, da ti shrink ne bo pretirano hvaležen za tvojo t.i. obrambo starega izkušenega indijanskega borca...(če je bila to obramba)
NIKKI je na svoj šaljiv način hotel povedati to, kar mislim tudi sam: anonimneži se med seboj lažje pogovarjajo. Z izkušenim indijanskim borcem pa je - zaradi kilometrine, ki jo imam na forumu - ciljal name. 8)
=) napisal/-a:Za svojimi izjavami stoj pokončno ali pa reči MOJA NAPAKA, ne se pa skrivat zadaj in si mislit SAJ MI NIHČE NIČ NE MORE...
Dvomim, da se NIKKI želi skrivati. Če bi temu bilo tako, potem ne bi vsak mesec vabil na sestanke ADJ. 8)

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

Lepo napisano...
:wink: čeprav še vedno ne vem koliko si star in kdo si.... :mrgreen:
hehe... :lol: ampak očitno mi ne boš odgovoril.

Ja, očitno sta že oba stara borca... :arrow: mi je jasno.... :D ....
Tudi držita skupaj v "borbi" proti šarlatanom. Lepo. :P

hm...aja... nekaj je spodaj narobe napisano. Popravljam. Tisti komentar se ne nanaša nate NIKKI osebno ampak je bilo mišljeno na tvoj komentar, ki si ga napisal. :roll: To pomeni, da ti ne očitam da se skrivaš (ker tudi v drugih temah vidim da se ne)ampak da zagovarjam to miselnost, ki si jo sprovociral s svojim komentarjem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:Tudi držita skupaj v "borbi" proti šarlatanom. Lepo. :P
Pravzaprav, kar se tiče šarlatanov, na tem forumu vsi naravoslovci "držijo skupaj". :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Razlika med znanstveniki in šarlatani je v tem, da prvi "prodajajo" teorije/ugotovitve, ki so empirično/eksperimentalno podprte (torej podvržene znanstveni metodi) in jim torej gre zaupati, medtem ko drugi prodajajo empirično nepodprta nakladanja (z drugimi besedami: meglo), ki so/je na nivoju religioznih spisov.
Za prvi del stavka, ha ha - so what. Saj vsi vemo, da je potrebno kamen pobrati, da ga lahko vržeš. Z razlago, da lahko na let kamna vpliva hitrost, veter, g, c pospešek, dež, sonce, višinska razlika, bla bla in ostala dognanja ti ne pomagajo razumet zakaj si TI zdaj tukaj in bereš tole nakladanje.

Za drugi del stavka - pa kdo govori o religioznih spisih. Vprašaj se raje, zakaj te zanima kako deluje in ne kako deluje.

Get it?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:
Razlika med znanstveniki in šarlatani je v tem, da prvi "prodajajo" teorije/ugotovitve, ki so empirično/eksperimentalno podprte (torej podvržene znanstveni metodi) in jim torej gre zaupati, medtem ko drugi prodajajo empirično nepodprta nakladanja (z drugimi besedami: meglo), ki so/je na nivoju religioznih spisov.
Za prvi del stavka, ha ha - so what.
Ja, ti spadaš v drugo kategorijo. :lol:
Vedež napisal/-a:Saj vsi vemo, da je potrebno kamen pobrati, da ga lahko vržeš.
Težava nastane pri zelo velikih kamnih, za katere vsi le ne vedo, KAKO bi jih lahko dvignili. V takih primerih pride na pomoč fizika:
skala_vzvod.jpg
Spraševanje po ZAKAJ takega kamna namreč ne bo dvignilo. :lol:
Vedež napisal/-a:Z razlago, da lahko na let kamna vpliva hitrost, veter, g, c pospešek, dež, sonce, višinska razlika, bla bla in ostala dognanja ti ne pomagajo razumet zakaj si TI zdaj tukaj in bereš tole nakladanje.
Beri zgoraj. :lol:

Sicer pa sem ti že neštetokrat rekel, da me religiozno-eksistencialna vprašanja ne zanimajo, zato mi je tudi figo mar za tvoja nakladanja. :lol:
Vedež napisal/-a:Za drugi del stavka - pa kdo govori o religioznih spisih. Vprašaj se raje, zakaj te zanima kako deluje in ne kako deluje.
Ja, tvoja spraševanja so ravno na nivoju religioznih spisov. O mojem odnosu do religiozno-eksistencialnih vprašanj pa beri zgoraj. :lol:
Vedež napisal/-a:Get it?
Preberi še enkrat cel moj post. Compriende? :lol: :lol: :lol:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Za drugi del stavka - pa kdo govori o religioznih spisih. Vprašaj se raje, zakaj te zanima kako deluje in ne kako deluje.
Tule si se sicer najbrž zmotil, verjetno si se spraševal, zakaj znanstvenika ne zanima odgovor na vprašanje "zakaj?". Odgovor je preprost: znanost ne more odgovoriti nanj. In kakor hitro se pokaže področje, na katero znanost ne more stopiti, se pojavijo plenilci in začnejo posiljevati ljudi s svojimi odgovori. Žalostno dejstvo pri tem je, da teh plenilcev resnica niti najmanj ne zanima, zato dosledno obsojajo vsakršne poskuse preverjanja njihovih teorij, če imajo moč, gorijo tudi grmade, če moči nimajo, pa gre "samo" za moralno obsojanje.

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Katy »

=) napisal/-a:shrink, koliko si star in s čim se ukvarjaš?
Ja, to tudi mene že od vsega začetka zanima.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Katy napisal/-a:
=) napisal/-a:shrink, koliko si star in s čim se ukvarjaš?
Ja, to tudi mene že od vsega začetka zanima.
Shrink je bil oziroma je najbrž še vedno zaposlen na neki fakulteti. Pa saj to je sam nekje omenil...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Katy napisal/-a:
=) napisal/-a:shrink, koliko si star in s čim se ukvarjaš?
Ja, to tudi mene že od vsega začetka zanima.
in
Popotnik napisal/-a:
Katy napisal/-a:
=) napisal/-a:shrink, koliko si star in s čim se ukvarjaš?
Ja, to tudi mene že od vsega začetka zanima.
Shrink je bil oziroma je najbrž še vedno zaposlen na neki fakulteti. Pa saj to je sam nekje omenil...
Konec koncev to za razpravljanje na tem forumu sploh ni bistveno. Mene osebno podatki (starost, izobrazba, strokovna usposobljenost) uporabnikov niti približno ne zanimajo, ker jih že v štartu jemljem kot anonimne in to iz preprostega razloga, ker sem tudi sam anonimen.

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Katy »

Ja, Shrink, se popolnoma strinjam z napisanim. Ampak, če se sklicujem na že prej napisano (in da je to tudi res), da ste zaposleni na fakulteti in morda tudi nek predavatelj, pa da se morda tako posmehujete svojih učencem, kot tukaj nam (seveda nekaterim) na tem forumu, mi pa ni ravno veeno. Seveda je vse skupaj predvidevanje. Vsekakor pa ni lepo, če se človek norčuje in posmehuje - po vaših merilih - iz drugače mislečih.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Katy napisal/-a:Ampak, če se sklicujem na že prej napisano (in da je to tudi res), da ste zaposleni na fakulteti in morda tudi nek predavatelj, pa da se morda tako posmehujete svojih učencem, kot tukaj nam (seveda nekaterim) na tem forumu, mi pa ni ravno veeno.
To je pa čisto natolcevanje: Ne posmehujem se učencem, študentom oz. komurkoli, ki študira in skuša razumeti uveljavljene znanstvene ideje, ampak le (poudarek je na tej besedi) posameznikom, ki neutemeljeno kritizirajo oz. nasprotujejo znanstvenim pogledom/dosežkom. Taki so zame (in vse naravoslovno razgledane ljudi) šarlatani, ki si ne zaslužijo spoštovanja in posmehoval se jim bom, kolikor se mi bo pač zdelo potrebno. In tak odnos bom imel tudi do tistih (vključno do tebe), ki šarlatanom nasedajo.

To sem ti že večkrat jasno povedal in čas je že, da si enkrat za vselej zapomniš. :?
Katy napisal/-a:Seveda je vse skupaj predvidevanje.
Da se posmehujem učencem itd., je čisto natolcevanje in tisti, ki na osnovi mojega posmehljivega odnosa do šarlatanov tako sklepa, naj se zamisli nad svojo izrojeno logiko.
Katy napisal/-a:Vsekakor pa ni lepo, če se človek norčuje in posmehuje - po vaših merilih - iz drugače mislečih.
Ko mački stopiš na rep, zacvili, kajne? :lol:

Do šarlatanov imam podoben odnos kot Randi ali Dawkins: treba jih je razkrinkati, zatirati in se jim posmehovati, kajti - kot je lepo dejal NIKKI - norčevska palica najbolj boli.

Glede meril pa: Moja merila narekuje znanstvena metoda.

P.S. Zaradi anonimnosti vikanje (in ostalo spoštljivo naslavljanje) ni potrebno.

Odgovori