Šarlatani

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

No mogoče malo prestrog izraz, ki ga nerad uporabljam (za razliko od shrinka :lol:), vendar nakaže temo pogovora. Tudi nevem če je to taprav forum, tako da če se moderatorju zdi prav, nej to premakne kam drugam.

Torej malo sem hotel načeti temo o ti. šarlatanih, ljudeh ki prodajajo neko resnico, ki je ponavadi v navzkriž z "uradno znanostjo". Kdaj mu gre verjeti?
Jzt načeloma ne obsojam nobenga in se rade volje potopim v njihovo razmišljanje. Vendar slej ko prej opazim da začnejo uporabljat izraze, ki jih nimajo nikjer definiranih in tega tudi nikoli ne storijo. Izrazi kot so Bog, Energija, karkoli na perpetuum, višje, neki presežniki, itd. Ko opazim te izraze mi začne klenkati da nekaj ne bo vredu. Potem je ponavadi tu značilnost, da če se z njimi ne strinjaš (sej ponavadi niti ne vem s čim naj bi se strinjal), te takoj začnejo ozmerjat, češ da si nespremenljivo zaverovan v uradno znanost in da itak nikoli ne boš videl luči. Češ kot izgubljenemu primeru, mi je škoda razlagati nit te revolucije.
Po mnenju mnogih ko vidiš omembe kakšnih perpetuuov in končnih pi-jev in podobnih reči, torej kršenje zakonov termodinamike (kar je pogosto) in kršenje matematičnih pravil, je to že močan znak nekih Resnic. Takrat si rečem, dobro ajde, da vidimo kaj ma tip za ene argumente. In potem se zalomi: argumenti so ponavadi neobstoječi ali pa krožni (navezujejo se en na druzga), mogoče le kakšen "sumljiv" vir in tukaj se konča.
In seveda nikakor jih ne moremo spraviti do protislovja, saj vam vedno ponujajo nove in nove trditve, podobno sumljive kakovosti. Tako se ustvari kača novih tem, ki pri repu ponavadi nimajo nič več skupnega kot tiste pri glavi. Tukaj je ključ osredotočiti se na določeno točko in tam vztrajati. Čim jim začneš odgovarjati na nova vprašanja si končal. Stvar bo eksponentno rastla in kmalu sploh ne boš več vedu kaj si na začetku misli. :)

To nekako so moje izkušnje z takimi ljudmi na forumih in v življenju (kjer pa sploh ne moreš več slediti po približno minuti ali dveh). Nočem reči da so ti ljudje neumni ali karkoli. Hočem le reči da so trmasti in ne znajo debatirat :)

Zanima me kakšne poglede imate vi na njih :D

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Najbolje se je iz šarlatanov delat norca. Norčevska palica najbolj boli.

F. Prešeren:

ZVEZDOGLEDAM

Vsi pojte rakam žvižgat,
lažnivi pratikarji,
lažnivi zvezdogledi,
vremena vi preroki!
Vi modrijani! hočte
v nebeških zvezdah brati:
al sonce bo dobrotno
nam dalo srečno leto,
al bo nebá togota
vetróv nam šum zbudila,
razsula v pólje točo,
vtopila čoln na morji,
sad umorila trte.
Lažnivi zvezdogledi!
vsi pojte rakam žvižgat!

Dve sami zvezdi gledal,
oči sem svoje ljube,
dve svítli zvezdi gledal,
sem v njih neumni slepec
vesele bral si dneve,
in sončno brez oblakov
sem bral ljubezni srečo.
Solzé so meni zrasle,
in kes in srd sta zrasla,
sramota ino mojga
mirú je smrt mi zrasla.

Dve sami ste zmotile,
dve sami zapeljale
mi zvezdi umno glávo;
in celga neba hočte
vi zvezde zmodrovati! -
Lažnivi pratikarji,
lažnivi zvezdogledi,
vremena vsi preroki,
le pojte rakam žvižgat!

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Lister »

Nekateri šarlatani na tem forumu tako pretiravajo da jih imam na sumu da so v resnici pristaši resne znanosti in se prek izmišljene osebnosti zabavajo na račun drugih pristašev znanosti. :D

Je pa še ena možnost, vsi teli anonimusi pa humanumi pa vedeži... so ista oseba s preveč časa ki z alternativnimi osebnostmi poskuša zasidrat svoja prepričanja.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Lister napisal/-a:Je pa še ena možnost, vsi teli anonimusi pa humanumi pa vedeži... so ista oseba s preveč časa ki z alternativnimi osebnostmi poskuša zasidrat svoja prepričanja.

Tudi meni je ta možnost prišla na misel :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mephisto napisal/-a:No mogoče malo prestrog izraz, ki ga nerad uporabljam (za razliko od shrinka :lol:), vendar nakaže temo pogovora.
Nasploh sem pristaš prepričanja, da je vselej treba "reči bobu bob in popu pop".
Mephisto napisal/-a:Zanima me kakšne poglede imate vi na njih :D
Moje mnenje o šarlatanih dobro opiše začetni post v temi:

viewtopic.php?f=7&t=2132&start=0&st=0&sk=t&sd=a

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Šarlatani so bli,
šarlatani še bodo,
dokler ne odkrijejo vodo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Lister napisal/-a:Nekateri šarlatani na tem forumu tako pretiravajo da jih imam na sumu da so v resnici pristaši resne znanosti in se prek izmišljene osebnosti zabavajo na račun drugih pristašev znanosti. :D
Moram reci, da sem sam tudi ze veckrat posumil o tem, ker tezko verjamem da bi bil kdo tako tog in "odporen" na tako kolicino filozofskih in znanstvenih utemeljitev. Lahko pa da imam predobro mnenje o cloveski vrsti in da nekateri sploh niso tako razlicni od svojih daljnih kosmatih prednikov :lol:

Salo na stran, v vsakem primeru je potrebno sproti reagirati kadar se pojavi kaksna sarlatanska objava, ker se prehitro pride do zavajanja nedolznih obiskovalcev, ki zaupajo v verodostojnost foruma. Laicno obcinstvo je namrec zelo lahko spraviti s prave poti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a GJ »

Po moje na forumu manjka rubrika 'Šarlatanstvo' ali pa 'Kotiček za šarlatane', ali pa 'Jaz vem vse in še več!'..
Nekaj v tem stilu, da bi bil volk sit in koza cela.
In morda še rubrika stilu: 'Kaj pa če ...?'

Do problema pride takrat, ko nekdo spelje resno temo v čisto drugo smer.

V trem primeru bi moral moderator prestavljati teme oziroma objave!
Še bolje bi bilo, če bi se tema na tem mestu razvejala na novo. Lahko se pusti zgolj link v stari temi, ki kaže na novo temo.
Ker tole, da se odpre neka resna tema v katero skoči nekdo, ki ima povsem svoje interese ne vodi nikamor.

PRIMER:
Tema 'CERN' se je začela z debato o simulacijah, ki bodo potekale.

No prva, ki bi morala odpreti nov topic je bila 'Kety'. Vredu, strinjam se, da ji je potrebno odgovoriti. Vendar se bi morala tema tukaj razvejati.

Nakar uleti 'Animos' in naflanca svoje neargumentirane trditve. Tudi tukaj se bi morala tema razvejati tako, da se odpre nova tema, ki bi se nadaljevala recimo v rubriki 'Jaz vem vse in še več!'.

Tudi to, ko se začneta dva kregat za oslovo senco, da mora moderator zakleniti temo, se bi dalo speljati v poseben odelk foruma.

Zgolj ideje.. :mrgreen:

Lep večer..

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Moderatorji dobro opravljajo svoje delo, so zaklenili ze precej tem. Problem je da noben sarlatan ne prizna da je in ne bi hotel objavljati v tej rubriki :) V bistvu bi morali imeti neke vrste "rating" za vsakega uporabnika foruma ("darkside" meter), vendar je tezko postavit objektiven sistem ne da bi se ga dalo zlorabit.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a GJ »

Aniviller napisal/-a:Moderatorji dobro opravljajo svoje delo, so zaklenili ze precej tem.
Osebno menim, da zaklepanje tem ni prava rešitev!
Aniviller napisal/-a:Problem je da noben sarlatan ne prizna da je in ne bi hotel objavljati v tej rubriki :)
Jasno kot beli dan. :wink:
Ravno zato bi moral moderator na takšnem mestu razvejati temo.
Tako se bi šarlatani morali potuditi, da bi dali vsaj kakšen argument za svoje trditve, če bi hoteli ostati v določeni temi s svojo debato.
Aniviller napisal/-a:V bistvu bi morali imeti neke vrste "rating" za vsakega uporabnika foruma ("darkside" meter), vendar je tezko postavit objektiven sistem ne da bi se ga dalo zlorabit.
Ne to ni prava pot!
Tole..: viewtopic.php?p=27056#p27056
ali pa..:viewtopic.php?p=25064#p25064
..kar je Animos napisal sodi v področje 'Jaz vem vse in še več!'.
Če se komu zahoče naj nadaljuje temo z njim, vendar v drugi veji omenjene teme.

No morda se motim..

Lep večer..

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pri šarlatanih še bolj kot slaba utemeljenost njihovih trditev moti žaljiv odnos do nevednežev in drugih normalnih ljudi. Morda pa so bili prezgodaj odstavljeni tudi od materinega mleka, ko je že očitno, da so prešpricali fiziko.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Pri šarlatanih še bolj kot slaba utemeljenost njihovih trditev moti žaljiv odnos do nevednežev in drugih normalnih ljudi. Morda pa so bili prezgodaj odstavljeni tudi od materinega mleka, ko je že očitno, da so prešpricali fiziko.
Ja vem na kaj ciljaš.
Dejanskih vzrokov pa je ponavadi več!

Pri tej skupini ljudi se njihovi vedenjski vzorci zelo razlikujejo od normalnih. Razlogov je več!
Eden izmed razlogov je pomanjkanje materinske ljubezni v ranem otroštvu, oziroma ljubezni na sploh. Njihova čustva so pohabljena do te mere, da se lahko le naslajajo nad čustvi tistih, ki jih imajo. Njihovo edino, vsakdanje čustvo je bes oziroma agresija.
Drugi dejavnik je pomanjkanje koncentracije. Ljudje takšnega tipa ne morejo biti ustvarjalni, saj je njihovo edino čustvo bes, nervoza, agresija. Bes, agresijo, nervozo itd. se sicer da pomiriti za raznimi pomirjevali kot so artan, apurin, tavor, valerona itd. Vendar potem izrežeš iz njega še zadnje preostalo čustvo.

Pomanjkanje koncentracije je lahko posledica hiper aktivnosti, ali pa osebne razdvojenosti itd.
Njihova agresivnost je lahko do neke mere tudi posledica občutka manjvrednosti oziroma zanemarjanja v zgodnjem obdobju odraščanja. Takšni primeri so znani predvsem v primerih drugorojencev. Ponavadi je razlika med prvo in drugo rojenim le kakšno leto. V tem primeru mater ne more, ne zna, ali pa nima časa, da bi se dovolj ukvarjala le z njim.

Naslednji razlog je, da takšni ljudje, kljub relativni bistrosti le stežka naredijo osnovno šolo! Pri srednji šoli pa se ponavadi že zalomi. Vzrok tiči v tem, da zaradi nepravilne vzgoje nimajo delovnih navad. Otroci s takšnimi vedenjskimi problemi potrebujejo za normalen razvoj veliko več pozornosti in pravilne vzgoje.

Takšni ljudje načeloma potrebujejo neprestano lastno dokazovanje!
Kakršna koli čustvo vzbujeno pri drugih ljudeh, je za njih dokazovanje samega sebe.
Praviloma je veliko lažje vzbuditi slaba čustva kot pa dobra. Dobrih čustev razen tistih osnovnih materialnih praviloma niti ne poznajo oziroma ne občutijo, vse to jih pelje v egocentričnost oziroma izrazit egoizem.

Njihovo življenje je hranjenje lastnega ega, za kaj več niso sposobni, žal...!

Lep dan še naprej..

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Ok, upam da je tole bil sarkazem :)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a GJ »

Mephisto napisal/-a:Ok, upam da je tole bil sarkazem :)
Sarkazem?
Morda res..
Vendar pa ljudje, ki niso sposobni čutiti ljubezni je ne morejo niti dajati niti prejemati.
Njihovo življenje je hranjenje lastnega ega, za kaj več...

Lep večer vsem..

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a celica »

Obsesivno kompulzivna motnja prizadene približno 2,5% ljudi. Ime bolezni izhaja iz dveh ključnih simptomov: obsesivnih misli in kompulzivnih dejanj.

Kakšni so simptomi obsesivno kompulzivne motnje?

Obsesije so vztrajne in ponavljajoče se misli, impulzi ali predstave (npr. strah pred okužbo), ki pridejo iz človeka samega, vendar jih oseba nima pod kontrolo. Zaradi tega se razvije izrazita tesnoba, saj se misli vedno znova vračajo. Kompulzije pa so ponavljajoča dejanja ali rituali, ki jih oseba počne ker si poskuša olajšati tesnobo, ki ji jo povzročajo obsesije. Primer, oseba z obsesivno kompulzivno motnjo ima lahko obsesije, da se lahko okuži s klicami in bo izvajala rituale pogostega umivanja rok, da bi zmanjšala tesnobo povezano s strahom pred okužbo. Ponavljajoča kompulzivna dejanja mora oseba izvajati natančno po zamišljenem redu, sicer se ji tesnoba še poveča.


Natančnega razloga za nastanek anksioznih motenj ne poznamo. Raziskave pa kažejo, da so te bolezni povezane s kemičnim neravnovesjem v možganih. Še natančneje naj bi šlo za neravnovesje serotonina – snovi, ki nastaja v možganih in je potrebna za normalno delovanje živčnih celic. Če ima kdo v vaši družini že katero od anksioznih motenj, boste bolj verjetno zboleli v primerjavi s kom, ki teh motenj med sorodniki nima. Torej je pomembna tudi dedna nagnjenost k razvoju bolezenske anksioznosti.


Bolnike zdravijo s pogovori (psihoterapijo), zdravili ali – to zadnje je najbolj učinkovito – s kombinacijo psihoterapije in zdravil. Psihoterapijo izvajajo usposobljeni strokovnjaki (najpogosteje psihiatri in psihologi). Bolniku s pogovorom pomagajo razumeti probleme, ki prispevajo k nastanku in vzdrževanju anksiozne motnje. Bolnik (včasih so v terapijo vključeni tudi svojci) se nauči novih oblik obnašanja in načinov razmišljanja.

Najpogosteje uporabljana zdravila za anksiozne motnje so posebne vrste antidepresivi (tako imenovani inhibitorji ponovnega privzema serotonina ali s kratico SSRI). Najbolj znani so: Prozac (Salipax), Zoloft (Asentra), Cipralex, Cipramil, Seroxat (Paroxat, Parogen) itd. Te vrste zdravila običajno uporabljamo za zdravljenje depresije in za anksiozne motnje kot so panična motnja, generalizirana anksiozna motnja, socialna fobija, obsesivno kompulzivna motnja in posttravmatska stresna motnja. Vsa zdravila is skupine SSRI imajo podobno učinkovitost, manjše razlike med njimi so v neželenih učinkih. Znanstvene raziskave so pokazale, da so to varna in učinkovita zdravila in jih lahko večina bolnikov uporablja brez večjih težav ali zapletov. Antidepresivi NISO pomirjevala in ne povzročajo odvisnost, za dolgoročno učinkovitost pa jih je treba jemati dalj časa!

Pomirjevala ali benzodiazepini so druga skupina zdravil, ki jih uporabljamo za zdravljenje anksioznosti. Med bolj znanimi so Helex (Xanax), Apaurin, Lorsilan, Lexaurin, Ansilan itd. Pomirjevala (za razliko od antidepresivov) lahko povzročajo odvisnost in jih jemljimo previdno.

Odgovori