Šarlatani

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Roman »

Katy napisal/-a:Ne, lahko pa se obe obravnava kot enakovredni, ne da se nekateri smejijo t.i. šarlatanskim.
Se strinjam s Shrinkom. Trditve, ki so evidentno napačne, ne morejo biti enakovredne tistim, ki imajo za seboj opažena dejstva in uspešne teorije.
Npr. teorija prenosa misli med ljudmi.
Ljudje vendar komuniciramo med seboj, prenašamo misli. Ampak ti si seveda imela v mislih prenos misli brez posrednika, telepatijo. Žal se ta pojav zaenkrat ni izkazal kot resničen. Predlagaš kaj drugega?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a mriz »

shrink napisal/-a:
Katy napisal/-a:
Roman napisal/-a: O drugih, resničnih a nedokazljivih, pa lahko tudi kakšno rečemo. Predlagaj.
Npr. teorija prenosa misli med ljudmi. Pomisliš na nekoga, ki ga že dolgo nisi videl, potem pa ga srečaš. Ali pa sanjaš o nečem in se uresniči. Pa morda še kaj bolj abstraktnega.
Za temi primeri "se skrivajo statistika, človeško napačno ocenjevanje verjetnosti, prazno govoričenje ali preprosto prevara." Več v:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/debunked_knjiga
Na kratko bi naj šlo za to, da si take primere bolj zapomnimo oz. da se nam taki primeri zaradi svoje posebnosti bolj vtisnejo v spomin, zato dobimo občutek, da se neprestano (ali pa vsaj nenavadno pogosto, napram ostalim izzidom) dogajajo oz. da dejansko 'je nekaj na tem'. Najbrž ima vsak svoj osebni nabor takih dogodkov (pri meni je npr. to, da mi budilka po preteklem dremežu 'vedno' zvoni takrat, ko sem v kopalnici, ali pa recimo 'neverjetno pogosto' videnje določenega časa, ko pogledam na uro itd.). Če bi te zadeve spremljali s strogo statistiko, ne bi opazili nič posebnega, torej ravno česa takega, kar si domišljamo pri sebi. Ravno pred kratkim sem prebral eno knjigo, ki obravnava točno te probleme: How We Know What Isn't So - The Fallibility of Human Reason in Everyday Life, avtorja Thomasa Gilovicha. Zelo poučna zadeva, ampak nekako dvomim, da bi ljudje, kot je Katy, radi slišali razlago, ki nasprotuje temu, kar bi radi verjeli (mimogrede, omenjena knjiga se ukvarja tudi s tem problemom :D ).

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

Kako znanstveniki pometejo s takšnimi praznoverji, pa si je moč ogledati na začeteku te oddaje Trenj, v kateri Mišo Alkalaj nakladanja jasnovidca Dannyja postavi na realna tla:
Sam ta Danny pa res prodaja meglo. Ne rečem nič, če bi ga bilo vsaj zanimivo poslušat, če že nič ni res... :|

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

Poglej, jaz tudi znam...

Shrink, tebe bo ju3 naggovorila oseba, ki ti zelo veliko pomeni...
Roman, v naslednjih tednih se ti bo zdelo, da ves čas dežuje...
Mriz, prebral boš eno zelo zanimivo knjigo in se boš kar nekaj časa poiskušal držati njenih načel, vendar boš na koncu obupal...
Katy spoznala boš osebo, s katero se boš tako zelo dobro ujela, da se boš spraševala ali se ne poznata že leta in leta...
A želi še kdo? :mrgreen:

p.s. pazite se številke 764.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a fogl »

Ampak kljub temu da so deny and co. šarlatani, še vedno lahko pomagajo nevednežem (ne ravno pri sedmici), ker jim vedno svetujejo nekaj dobrega, kar pri nevednežih vzpodbudi pozitivno razmišljanje in je zaradi tega lahko na koncu tudi rezultat pozitiven. Placebo efekt.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:Shrink, tebe bo ju3 naggovorila oseba, ki ti zelo veliko pomeni...
In če se to ne dogodi, se lahko pritožim?

Sicer pa sem zaprosil za "drugo mnenje" (kar on-line in zastonj - po obisku te strani, ki je zaradi varnosti ne navajam, pa sem s CCleaner-jem seveda počistil morebitno nesnago, ki jo je pustil obisk):
tarot.jpg
Menda ni treba posebej poudarjati, da take napovedi omogočajo katerikoli izid (ang. outcome) v prihodnosti posameznika (za karkoli se dogodi, lahko vedeževalec reče, da je uganil), tako da je njihova napovedna moč nična, kar je pravzaprav značilnost vsake šarlatanske napovedi ali teorije.
fogl napisal/-a:Ampak kljub temu da so deny and co. šarlatani, še vedno lahko pomagajo nevednežem (ne ravno pri sedmici), ker jim vedno svetujejo nekaj dobrega, kar pri nevednežih vzpodbudi pozitivno razmišljanje in je zaradi tega lahko na koncu tudi rezultat pozitiven. Placebo efekt.
Kaj pa jim dobrega svetujejo? Da se lahko nekaj dogodi ali pa tudi ne? To zmore vsak. Razlika je edino v tem, da za svojo storitev danny/deny in podobni kasirajo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:Mriz, prebral boš eno zelo zanimivo knjigo in se boš kar nekaj časa poiskušal držati njenih načel, vendar boš na koncu obupal...
Nad kom, nevednimi vsevedneži? To se mi počasi že dogaja...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:Poglej, jaz tudi znam...
Jaz znam še boljše: =) bo dne 25.3.2009 ob 14:22 na Kvarkadabrinem forumu objavil Romanovo ime in ga povezal z vremenom.

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Katy »

shrink napisal/-a: Kako znanstveniki pometejo s takšnimi praznoverji, pa si je moč ogledati na začeteku te oddaje Trenj, v kateri Mišo Alkalaj nakladanja jasnovidca Dannyja postavi na realna tla:
Vem, da je Danny nakladač, ampak tudi Mišo ni bil preveč prepričljiv.

In s prispevkom si me spomnil, da že dolgo nisem kupila loto listka. :wink:

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Katy »

=) napisal/-a: Katy spoznala boš osebo, s katero se boš tako zelo dobro ujela, da se boš spraševala ali se ne poznata že leta in leta...
No vidiš, sploh me ne poznaš, in si mi že prav napovedal. To se mi je dejansko že zgodilo. :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a shrink »

Katy napisal/-a:
shrink napisal/-a: Kako znanstveniki pometejo s takšnimi praznoverji, pa si je moč ogledati na začeteku te oddaje Trenj, v kateri Mišo Alkalaj nakladanja jasnovidca Dannyja postavi na realna tla:
Vem, da je Danny nakladač, ampak tudi Mišo ni bil preveč prepričljiv.
Alkalaj je bil povsem prepričljiv; drugo pa je, če so nekomu osnove verjetnostnega računa in statistike tuje in s tem nerazumljive.

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Katy »

shrink napisal/-a: Alkalaj je bil povsem prepričljiv; drugo pa je, če so nekomu osnove verjetnostnega računa in statistike tuje in s tem nerazumljive.
Seveda je strokovnjak na svojem področju, ampak mislim, da napoved prihodnosti in verjetnostni izračuni ali statistika nimajo veliko skupnega. Pri napovedi prihodnosti gre za čutenje.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Katy napisal/-a:Pri napovedi prihodnosti gre za čutenje.
:lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

=) je napisal:Shrink, tebe bo ju3 naggovorila oseba, ki ti zelo veliko pomeni...



In če se to ne dogodi, se lahko pritožim?
shrink ti se kar pritoži...samo vse samo z trdnimi dokazi. Opisat boš moral celoten svoj jutrijšnji dan...:P...šele takrat ti bomo zares verjeli, da te ni nagovorila oseba ki ti zelo veliko pomeni....(ob predpostavki da ne lažeš)... :mrgreen:


občutek imam da se bodo moje npovedi uresničle... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Šarlatani

Odgovor Napisal/-a =) »

Roman napisal/-a:
=) napisal/-a:Poglej, jaz tudi znam...
Jaz znam še boljše: =) bo dne 25.3.2009 ob 14:22 na Kvarkadabrinem forumu objavil Romanovo ime in ga povezal z vremenom.
ti se kar zafrkavaj...boš že videl, da se bodo moje napovedi uresničile.... :evil:

:wink:

Odgovori