CERN - kaj če...

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

CERN - kaj če...

Odgovor Napisal/-a Katy »

shrink napisal/-a: Iluzorno je pričakovati, da boš dobila odgovore na vsa vprašanja. Dvomim pa, da boš drugod (vsaj na podobnih forumih) dobila kaj več, kot si že tukaj.
Vsekakor se popolnoma strinjam s teboj in ta forum sem izbrala ravno zaradi tega, ker sem bila prepričana, da vi mi pa že boste odgovorili na moja vprašanja. Smo kaj, ko pa mi je mmar predlagal, naj svoje filozoriranje preselim na druge teme. Kaj naj zdaj? :?

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Katy »

zupan napisal/-a: A kaj bi to - saj kvatne gravitacije res ne poznamo, torej lahko krsimo vse, pa ce je to smiselno ali ne.
Kaj to pomeni, da kljub vsemu ne veste vsega oz. ne znate predvideti kaj vse naj bi omenjeni poskus povzročil?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ali pa da se razcisti in potem nadaljuje s fizikalno debato, itak bo se trajalo preden bodo prvi rezultati :)
Neznani pojavi so pa omejeni na velikosti, na katerih fizike ne poznamo. Tudi ce bi bila crna luknja velikosti 1nm zelo stabilna (ze to je skrajno neverjetno), ne bi mogla veliko zrasti, ker za normalno velike crne luknje pa mora veljati tisto, kar ze poznamo, se pravi, da hitro izhlapevajo. Kot smo ze rekli, ne vemo kaj bo poskus povzrocil, vemo pa cesa ne more povzrociti in zagotovo ne more povzrociti nic nevarnega. Sploh pa je pospesevalnik v CERNu deloval ze dolgo prej pa smo se tukaj, zdaj so le dodali novo cev. Katy, res predlagam da se zacnes raje sekirat da nas sklatijo teroristi, je veliko bolj verjetno :?

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Katy »

Ja, časa imamo še kar nekaj (recimo) ampak, če predpostavljamo, da so znanstveniki zelo inteligentni ljudje, bodo slej ko prej iznašli nekaj, kar bo uničilo svet. Kaj pa če je CERN začetek konca?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Še enkrat delam reklamo za odličen ZF roman Gregoryja Benforda COSM, za opis/kritiko glej npr.:
http://www.infinityplus.co.uk/nonfiction/cosm.htm .
Deloma povzema zgornjo debato, 10 let predno se je udejanila! :D
LHC CERN je peskovnik za uboge Zemljane :wink: (ali so to Liliputanci), pri protonih bodo dosegli energije približno 10^13 eV in svincu pribl. 10^15 eV. Torej mikro jouli in mili jouli.
http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider
Zaresni pospeševaniki producirajo delce do 3*10^20 eV (50 J), kar je približno enakovredno energiji žogice za tenis pri servisu! Seveda pri tem mislim na kozmične delce, glej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-high ... cosmic_ray .
Torej, če že nastajajo ob trkih subatomskih delcev črne luknje, so potem kar vsakdajen pojav. :roll:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a shrink »

Katy napisal/-a:
shrink napisal/-a: Iluzorno je pričakovati, da boš dobila odgovore na vsa vprašanja. Dvomim pa, da boš drugod (vsaj na podobnih forumih) dobila kaj več, kot si že tukaj.
Vsekakor se popolnoma strinjam s teboj in ta forum sem izbrala ravno zaradi tega, ker sem bila prepričana, da vi mi pa že boste odgovorili na moja vprašanja. Smo kaj, ko pa mi je mmar predlagal, naj svoje filozoriranje preselim na druge teme. Kaj naj zdaj? :?
No, mmar je pač samo prosil, da preveč ne smetimo teme (osebno menim, da je nismo), ki jo je odprl. Predlog lahko upoštevaš (odprtje nove teme, kot je predlagal tudi Rokerda), ali pa ne (da se zadeva razčisti, kot je predlagal Aniviller).
Katy napisal/-a:Kaj to pomeni, da kljub vsemu ne veste vsega oz. ne znate predvideti kaj vse naj bi omenjeni poskus povzročil?
Kot je že bilo rečeno, vsega res ni možno predvideti, vsekakor pa fiziki predvidevajo (in to z veliko gotovostjo), da LHC ne bo povzročil kataklizme. :D
Katy napisal/-a:Ja, časa imamo še kar nekaj (recimo) ampak, če predpostavljamo, da so znanstveniki zelo inteligentni ljudje, bodo slej ko prej iznašli nekaj, kar bo uničilo svet.
Znanstveniki ne bodo uničili sveta, kvečjemu bi ga uničili tisti, ki bi njihova spoznanja zlorabili. Ampak to je že stara zgodba (npr. nuklearna energija).
Katy napisal/-a:Kaj pa če je CERN začetek konca?
Taki strahovi tudi niso novost, glej. npr.:

http://www.guardian.co.uk/science/2008/ ... lephysics1

mmar
Prispevkov: 55
Pridružen: 2.11.2007 19:05

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a mmar »

Katy napisal/-a:
shrink napisal/-a: Iluzorno je pričakovati, da boš dobila odgovore na vsa vprašanja. Dvomim pa, da boš drugod (vsaj na podobnih forumih) dobila kaj več, kot si že tukaj.
Vsekakor se popolnoma strinjam s teboj in ta forum sem izbrala ravno zaradi tega, ker sem bila prepričana, da vi mi pa že boste odgovorili na moja vprašanja. Smo kaj, ko pa mi je mmar predlagal, naj svoje filozoriranje preselim na druge teme. Kaj naj zdaj? :?
Če ti še kaj ni jasno, sem prepričan, da ti je Zupan dovolj dobro odgovoril. Sicer bi te prosil, da filozofska vprašanja preseliš nekaj forumov nižje, kjer boš imela dovolj sogovornikov. Žal nisem filozof in tudi ostali tukaj niso pa tudi tema ni filozofska ampak se nanaša na CERN. Predstavljaj si, da nekdo išče podatke, debate in ostale stvari v sklopu CERNa, pa se mora tu prebijati med vprašanji o etiki in morali v znanosti... Gre se za kvaliteto foruma in ne čvekanje. Kvaliteta pa se kaže v tem, da se posti nanašajo na odprto tematiko in, da je dovolj strpnosti med pisci. Tako, da upam, da boš moj nasvet vzela kot dobronameren!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Roman »

Katy napisal/-a:Kaj to pomeni, da kljub vsemu ne veste vsega oz. ne znate predvideti kaj vse naj bi omenjeni poskus povzročil?
Ampak to se človeku neprestano dogaja, celo ne samo v znanosti. Tudi ko je odkril ogenj, to ni predstavljalo samo bolj okusne hrane, ampak tudi smrtno nevarnost. Se ti zdi to zadosten razlog, da bi bilo bolje bivati v hladnih votlinah?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a GJ »

Katy napisal/-a:Kaj pa če je CERN začetek konca?
Bereš revijo Hopla?
No, če te že tako zelo skrbi..
Če je CERN začetek konca, bo ta tako hiter, da tega človeštvo ne bo nikoli izvedelo. :D
Vsekakor bodo prikrajšani novinarji. :(
Krivci pa ne bodo nikoli obsojeni niti obravnavani na sodiščih! :!:

Lep dan želim, prav do konca..

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Katy »

mmar napisal/-a: Če ti še kaj ni jasno, sem prepričan, da ti je Zupan dovolj dobro odgovoril. Sicer bi te prosil, da filozofska vprašanja preseliš nekaj forumov nižje, kjer boš imela dovolj sogovornikov. Žal nisem filozof in tudi ostali tukaj niso pa tudi tema ni filozofska ampak se nanaša na CERN. Predstavljaj si, da nekdo išče podatke, debate in ostale stvari v sklopu CERNa, pa se mora tu prebijati med vprašanji o etiki in morali v znanosti... Gre se za kvaliteto foruma in ne čvekanje. Kvaliteta pa se kaže v tem, da se posti nanašajo na odprto tematiko in, da je dovolj strpnosti med pisci. Tako, da upam, da boš moj nasvet vzela kot dobronameren!
Ne vem sicer kaj te moja vprašanja in prisotnost tako motijo, sicer pa sem že na začetku povedala, da o fiziki nimam pojma in tudi o dogajanju v zvezi s CERNOM. Ko sem rekla, da bom odgovore poiskala kod drugod, mi je Shrink odgovoril, da boljših odgovorov kot tukaj ne bom našla . Zdaj sem pa res nesrečna, tukaj me podiš, drugje pa odgovorov ne bom našla.. :cry:

In ne, GJ, ne berem revije Hopla in tudi drugih trač revij ne, saj niti nimam časa. Pa tudi hitrega konca si ne želim, kljub vsemu bi še rada dočakala nekaj let, prav tako želim tudi svojim otrokom in morebitnim vnukom. :wink:

mmar
Prispevkov: 55
Pridružen: 2.11.2007 19:05

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a mmar »

Nihče te ne podi, samo prosim te, da se držiš teme, sicer jo bo slej ko prej moderator zaklenil!

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a GJ »

Katy napisal/-a:In ne, GJ, ne berem revije Hopla in tudi drugih trač revij ne, saj niti nimam časa. Pa tudi hitrega konca si ne želim, kljub vsemu bi še rada dočakala nekaj let, prav tako želim tudi svojim otrokom in morebitnim vnukom. :wink:
Oprosti, če sem bil preveč zajedliv..
Ampak je že tako, da ljudje raje verjamejo novinarskim racam, prerokom, itd. kot pa znanstvenikom.

Samo poglej malo nazaj v preteklost, kolikokrat je že bil napovedan konec sveta..

Drugače pa je okoli tebe vse polno drugih stvari, ki so veliko, veliko bolj nevarne.
Recimo jedrsko orožje, ali pa kemično orožje ali pa biološko orožje. Ampak na to realno nevarnost si se privadila, čeprav dobro veš, da lahko ZDA ali pa Rusija uniči celotno Zemljo dobesedno s pritiskom na gumb.

No ja, da ne omenjam ekoloških problemov onesnaževanja, ki povzročajo razne degeneracije, rakova obolenja itd.

In še in še bi lahko našteval!

Bistvo te teme pa seveda ni tvoj strah, ali pač je?

Ahhh..

Še veliko lepih in brezkrbnih dni ti želim..

Katy
Prispevkov: 189
Pridružen: 14.9.2008 16:13

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Katy »

GJ napisal/-a: Samo pogelj malo nazaj v preteklost, kolikokrat je že bil napovedan konec sveta..

Drugače pa je okoli tebe vse polno drugih stvari, ki so veliko, veliko bolj nevarne.
Recimo jedrsko orožje, ali pa kemino orožje ali pa biološko orožje. Ampak tej realni nevarnosti si si privadila in ti ni mar da lahko ZDA ali pa Rusija uniči celotno zemljo s pritiskom na gumb.

No ja da ne omenjam ekoloških problemov onesnaževanja, ki povzročajo razne degeneracije, rakova obolenja itd.

In še in še bi lahko našteval!

Ahhh..

Še veliko lepih in brezkrbnih dni ti želim..
Ja, saj vem, in večkrat se spomnim na Nostradamusovo prerokbo, ki je za leto 2000 napovedal konec sveta. Ampak nenazadnje, če se je zmotil za nekaj let ... nekaj let gor ali dol...
Vsekakor pa se zavedam tudi drugih nevarnosti - onesnaženja, ki si ga omenil, tudi gensko spremenjenih rastlin, vode, ki sploh ni tako zdrava, kot zagotavljajo, hrane, v kateri ni več kvalitete....

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ampak nenazadnje, če se je zmotil za nekaj let ... nekaj let gor ali dol...
Prav, pa naj bo 4 milijarde, pa bo mir.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: CERN

Odgovor Napisal/-a Mafijec »


Odgovori