Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a amrit »

Gospodje

ČAS JE MERA GIBANJA V ATEMPORALNEM PROSTORU.

Koliko bo trajalo, da vi to razumete, je pa odvisno od vas.

lep dan Srečko Šorli Amrit

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:Gospodje

ČAS JE MERA GIBANJA V ATEMPORALNEM PROSTORU.

Koliko bo trajalo, da vi to razumete, je pa odvisno od vas.
In kakšna je zadnja projekcija sprejetja te neumnosti v "mainstream"? Najprej si govoril o 20 letih, pred kratkim o 5 letih in sedaj? :lol: :lol: :lol:


Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: čas je model uma

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit napisal/-a:poglej več o tem na

http://www.boloji.com/perspective/319.htm
Boloji.com is a portal dealing with weekly opinions on current affairs, social ethos, parenting, poetry, and a study of the diversity of India.
Zelo relevanten vir, ni kaj. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
O FQXI pa sem se že izjasnil: tam lahko tako znanstveniki kot šarlatani obešajo svoja besedila, vendar to niti približno ne pomeni, da je šarlatane zaradi tega treba jemati kaj bolj resno. Poleg tega tudi tam tvojih zmazkov in komentarjev nihče ne jemlje resno. :lol:

Sicer pa mi nisi odgovoril na vprašanje, zato še enkrat:

In kakšna je zadnja projekcija sprejetja te neumnosti v "mainstream"? Najprej si govoril o 20 letih, pred kratkim o 5 letih in sedaj? :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a amrit »

dejte mal preštudirat tle spodej

“Time--the time that we know through clocks and calendars--was invented”. ALBERT EINSTEIN
http://www.britannica.com/clockworks/article.html

“It is utterly beyond our power to measure the changes of things by time. Quite the contrary, time is an abstraction, at which we arrive by means of the changes of things”. ERNST MACH
http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~histor ... ime_2.html

“In any universe described by the Theory of Relativity, time cannot exist”. KURT GöDEL
http://www.amazon.ca/World-Without-Time ... 0465092934

“In this eternal present, our sense of the passage of time is nothing more than a giant cosmic illusion”. JULIAN BARBOUR
http://edge.org/3rd_culture/barbour/barbour_index.html

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kaj bi rad morda povedal, da je tvoja neumnost že v "mainstream-u"? :lol:

Resno ti svetujem, da se nehaš ukvarjat s fiziko, ker se ti o njej ne sanja.

Naj sklenem oglašanje v zvezi s tabo (od sedaj naprej si na moji "ignore" listi) z latinskim rekom:

"Tempus fugit."

("Čas beži.")

Ker si že v letih, bi ti gornje moralo biti še toliko bolj samoumevno. :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a GJ »

amrit napisal/-a:Shirnk zagovarja stališče, da ure tečejo v prostoru in času, lahko rečemo v prostor-času.
Jaz zagovarjam stališče, da ure tečejo le v prostoru in da je tek ur čas sam.
Hitrost teka ur je relativna, odvisna od moči gravitacije v danem prostoru.
Prostor je direktni informacijski medij pri EPR.
http://www.fqxi.org/data/forum-attachme ... n_Time.pdf

Želim si, da debato vodimo spodobno, brez žaljenja.
Tema je zanimiva in ima velik pomen za globlje razumevanje sveta.
OK..

Čas je da ugotovimo, ali amrit verjame svojim idejam..
Čas je tudi, da ugotovimo, ali je amrit sploh sposoben priznati svoje zmote!

Seveda pod konstruktivno debato ne mislim, da boš odgovarjal z nekimi linki ali citati, ki kažejo na neka filozofska razmišljanja, temveč zgolj s splošno veljavnimi in priznanimi dejstvi.

Amrit.. tole kar sledi si preberi večkrat, preden boš napisal odgovor!

Začnimo korak za korakom, da odkrijemo kje so naša razhodišča! :twisted:

Da bomo v pogovoru kompatibilni najprej določimo nekatere osnovne pojme!

Določimo prostor in njegov pomen!

Naš razum pozna dve vrsti prostorov:
1)Matematične abstraktne prostore, recimo evklidski prostor, ki je najbolj primeren za naše razumevanje.
2)Stvarni oziroma realni prostor, za katerega trdimo, da stvarno ne obstaja brez prisotnosti energije!

Če govorimo o prostoru brez energije je ta prostor abstrakten. Takšen prostor pa za svoj obstoj potrebuje razum! Matematični prostori so lahko eno, dvo itd. razsežnostni.
Da realni prostor ni prazen dokazujejo vakuumske fluktuacije. Na obliko prostora delujejo sile, recimo gravitacija, vse to nazorno priča o njegovi stvarnosti!

Sedaj določimo čas oziroma njegov pomen!

1)Če želimo govoriti o delovanju gravitacije (sil) na prostor moramo vpeljati novo razsežnost in ta se imenuje čas. Čas skupaj s 3D evklidskim prostorom predstavlja matematično predstavo/preslikavo realnega/stvarnega prostora v obliko, ki jo naš razum najlažje razume.
2)Ker je čas matematična razsežnost je povsem abstrakten. V primeru, da popisujemo dogodke v realnem/stvarnem prostoru smatramo, da je čas vedno absoluten, kar pa ne drži za njegov potek, ki ga opazovalec meri/opazuje.
3)Stvarni potek časa določa energija, recimo z gibanjem svetlobnih delcev po prostoru. Splošno znano in dokazano je, da je hitrost fotona absolutna. Foton namreč vedno potuje s hitrostjo c. Mi kot opazovalci pa lahko izmerimo različne hitrosti fotona. Fizikalna enota sekunda je seveda določena posredno: sekunda.
4)Teoretično torej obstajajo višje in nižje hitrosti od c vendar to ne velja za energijske delce imenovane fotoni. To je del njihove fizikalne narave! Čas, ki popisuje foton ne more teči niti hitreje niti počasneje! Seveda pa je lahko nekaj povsem drugega kaj bo izmerila opazovalčeva naprava.
5)Ura je zgolj naprava za merjenje, štetje sprememb, zgolj posredno prek našega razuma pa predstavlja preslikavo poteka nekega opazovanega časa.

Ure torej tečejo v prostoru preprosto zato, ker so tudi same del prostora! Izmerjeni čas ure je vedno absoluten gledano seveda iz stališča ure!
Če s to uro merimo nek opazovani pojav je to merjenje relativno, kajti čas je absoluten le v posameznem delčku energije prostora, iz česar dobimo zvezo prostor-čas. Iz nje posledično sledi definicija metra: meter. Da ta zveza resnično velja se prepričamo tako, da v (vakuum) prostor izsevamo foton in opazujemo njegovo potovanje!

Osnovni problem razumevanje časa je verjetno ta, da merjeni/izmerjeni čas ni nikoli absoluten, če opazujemo/merimo določen fizikalni pojav. Ura lahko meri le absolutni čas lastne reference, ta čas pa ni in ne more biti absolutni čas (ker ni lastni čas) opazovanega/popisovanega delca, saj se ta nahaja v drugem prostoru!

Za vsa napačna tolmačenja me prosim popravite!
Tvoja razhodišča???

Lep dan…

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Za vsa napačna tolmačenja me prosim popravite!
Če se prav spominjam, smo te že večkrat.
Mi kot opazovalci pa lahko izmerimo različne hitrosti fotona.
Poznaš koga, ki mu je to uspelo?
Teoretično torej obstajajo višje in nižje hitrosti od c vendar to ne velja za energijske delce imenovane fotoni.
Po kateri teoriji? In zakaj se ti zdi, da je svetloba nekaj drugega kot fotoni?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
GJ napisal/-a:Za vsa napačna tolmačenja me prosim popravite!
Če se prav spominjam, smo te že večkrat.
Verjetno sem nepobolšljiv optimist!
Bomo pa sedaj (vsaj jaz) bolj podrobno določili amritov šarlatanski karakter!
Roman napisal/-a:
Mi kot opazovalci pa lahko izmerimo različne hitrosti fotona.
Poznaš koga, ki mu je to uspelo?
Seveda! Recimo: fotoni v svetlobnem/optičnem vlaknu potujejo počasneje kot v vakuumu, vsaj tako izmeri neodvisni opazovalec!
Roman napisal/-a:
Teoretično torej obstajajo višje in nižje hitrosti od c vendar to ne velja za energijske delce imenovane fotoni.
Po kateri teoriji? In zakaj se ti zdi, da je svetloba nekaj drugega kot fotoni?
No tukaj sem se verjetno izrazil preveč površno!
Mislil sem na dejstvo, da je eno meritev, nekaj povsem drugega pa je golo fizikalno dejstvo, da foton (seveda tudi svetloba) potuje zgolj s hitrostjo c. Teorija pač dopušča to možnost, da lahko 'nekaj' potuje tudi hitreje od hitrosti c.
Posamičen foton je lažje obravnavati, ker predstavlja delec. Svetloba je množica fotonov in ker se ti fotoni ne nahajajo v isti prostorski točki, se lahko obravnavano stališče precej zakomplicira.

Lep dan še naprej...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a shrink »

amrit, samo še tole ti bom rekel:

Marsikateremu perspektivnemu dodiplomskemu študentu s kolegom Fiscalettijem ne sežeta niti do kolen, ker ima še pred diplomo objavljen članek v revijah, v katerih vidva objavo lahko samo sanjata. S podiplomskimi študenti in s tistimi, ki imamo že profesionalne izkušnje, pa se sploh ne moreta primerjati. Kar se tiče arxiv, pa se ti lahko samo še dodatno smejem, saj vem, da vama noben "endorser" pri zdravi pameti ne bi pustil objaviti vajinih zmazkov.

Kar se tiče neprestanega posiljevanja s tvoje strani, pa upam, da ga bodo admini še bolj omejili. Kakorkoli že, zame si nepoboljšljiv CENZURA, s katerim se ne mislim več ukvarjati, pa tudi ne več oglašati. Se pa bom v zvezi s tabo ponovno oglasil čez natanko 2 leti, ko naj bi se uresničila tvoja najnovejša projekcija sprejetja tvojih neumnosti v mainstream. :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Vesolje je brezčasno. Čas je občutek, ki ga dobi duša v telesu, tako kot s telesom prejme vse ostale občutke.

Po vesolju se lahko premikaš povsod po svoji volji (kako? to je vprašanje življenja in smrti, telesa in duha).

Največja napaka znanosti tiči v tem, ko hoče premikati človeka v telesu po širnem prostoru, ki ga povezuje s časom.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a GJ »

Vedež napisal/-a:Vesolje je brezčasno. Čas je občutek, ki ga dobi duša v telesu, tako kot s telesom prejme vse ostale občutke.

Po vesolju se lahko premikaš povsod po svoji volji (kako? to je vprašanje življenja in smrti, telesa in duha).

Največja napaka znanosti tiči v tem, ko hoče premikati človeka v telesu po širnem prostoru, ki ga povezuje s časom.
Aha, pa te zopet imam... :lol:
Še vedno mi nisi odgovoril na več vprašanj! Jih bom naštel iz glave:
1)Kje je duša, ko zapusti telo shranjena?
2)Je duša energija?
3)Je duša sestavljana iz delcev?
4)Se duša spreminja?
itd...

Daj odgovori prosim! Saj si vedež?
Al pa se boš potuhnu, tako kot Amrit, ko sem ga nekaj vprašal na njegovo pobudo?

Lep dan še naprej..
Zadnjič spremenil GJ, dne 8.4.2009 18:26, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Vesolje je brezčasno. Čas je občutek, ki ga dobi duša v telesu, tako kot s telesom prejme vse ostale občutke.

Po vesolju se lahko premikaš povsod po svoji volji (kako? to je vprašanje življenja in smrti, telesa in duha).

Največja napaka znanosti tiči v tem, ko hoče premikati človeka v telesu po širnem prostoru, ki ga povezuje s časom.
Tipično nakladanje versko-metafizičnega šarlatana. :lol:

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a amrit »

GJ napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Vesolje je brezčasno. Čas je občutek, ki ga dobi duša v telesu, tako kot s telesom prejme vse ostale občutke.

Po vesolju se lahko premikaš povsod po svoji volji (kako? to je vprašanje življenja in smrti, telesa in duha).

Največja napaka znanosti tiči v tem, ko hoče premikati človeka v telesu po širnem prostoru, ki ga povezuje s časom.
Aha, pa te zopet imam... :lol:
Še vedno mi nisi odgovoril na več vprašanj! Jih bom naštel iz glave:
1)Kje je duša, ko zapusti telo shranjena?
2)Je duša energija?
3)Je duša sestavljana iz delcev?
4)Se duša spreminja?
itd...

Daj odgovori prosim! Saj si vedež?
Al pa se boš potuhnu, tako kot Amrit, ko sem ga nekaj vprašal na njegovo pobudo?

Lep dan še naprej..
individualne duše ni
obstaja le kozmična zavest, ki ni "ena", enostavno "JE", "eksistira", tudi zavest je energija
mrtve živali in ljudje so lažje, ker se neka še doslej neznana energija subkvantnega nivoja izloči iz telesa nazaj v prostor

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Physics Without Time As a Fundamental Physical Reality

Odgovor Napisal/-a Roman »

amrit napisal/-a:obstaja le kozmična zavest, ki ni "ena", enostavno "JE", "eksistira"
Mešaš število in bivanje.
tudi zavest je energija
Lahko ima zavest energijo, ne more pa imeti energija zavesti. Enačaj je napačen.
doslej neznana energija subkvantnega nivoja
Definiraj "subkvanten".

Odgovori