trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Kako pa bi ti absolutni čas opisal oz. kako si ga predstavljaš?
Čas je posledica širjenja energije, oziroma prehajanja energije iz ene oblike v drugo!
Če ni energije tudi čas ne obstaja!
Tukaj ni kaj veliko za razmišljati!
Prostor brez energije realno ne obstaja, enako velja obratno!
Čas je matematična dimenzija, ki popisuje stanje energije.

Lep dan...
Se da vse to nekako spojit z mojimi trditvami oz. s pisateljevimi. In še enkrat: Je možno, da pisatelj nima pojma?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

smartboyQ napisal/-a:Se da vse to nekako spojit z mojimi trditvami oz. s pisateljevimi. In še enkrat: Je možno, da pisatelj nima pojma?
Knjige nisem bral.
Potrudi se sam! :?

Lep dan...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ponavadi je tako, da če avtor ne uspe razložiti, nima smisla spraševati koga drugega. Odgovornost je na avtorju, da te prepriča. Knjige sicer nisem bral v celoti, tako da ne vem, kaj avtor razlaga (en citat je žal premalo), bi ti pa svetoval, da poskusiš povzeti kaj več kot samo en avtorjev stavek. V kakšnem kontekstu razlaga?

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

Avtor me je sprva prepričal, zato sem bil še toliko bol presenečen, ko se nobena od vaših glav ni strinjala z mano. Več kot to kar sem že povzel po knjigi (nekaj objav nazaj) bi mi vzelo veliko, časa, kar si danes oziroma kar v celem maju ne morem privoščit (razni testi, ...) :(. Zelo me pa ''jezi'', ker se je sam avtor naslanjal na Einsteina. Če bi rekel, da je neki XY znanstvenik ugotovil nekaj bi bil skeptičen tako pa... Einstein, ki mu vsi verjamemo.
V kakšnem kontekstu razlaga?
Govori o učinku gibanja na čas,... Preberi zadnji post na drugi strani te tem. Mislim da boš bolje razumel kontekst. Če pa si že prebral, povej kje sem bil površen in bom probal popravit napako.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Običajno ima avtor prav, a vedno je treba razumeti tudi kontekst izrečenega. V tem primeru ga žal ne razumem. Mimogrede, obstaja tudi možnost slabega prevoda.
Pa še to: Če boš kdaj pisal knjigo, se osredotoči predvsem na vsebino, nikar ne pomirjaj bralca z omenjanjem Einsteina, Minkowskega ipd.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a mriz »

SmartboyQ, lahko bolj natančno poveš, kje v knjigi se nahaja ta citat (naslov podpoglavja oz. prvi podnaslov pred tem citatom)? Jaz imam doma namreč žepno izdajo te knjige in ga na strani 89 ne najdem (saj ne, da bi ti potem lahko kakorkoli pomagal, samo radoveden sem).

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

Ali sem napisal 89? ... pa jaz sem za ustelit :D

Podatki so od strani 49-67. Citat pa je iz strani 65.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mogoče ne bi bilo slabo, če bi prepisal 6. opombo k drugemu poglavju (str. 399-400) - potem bi se verjetno lažje ocenilo citat in pravilnost tvojih sklepov.

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

90% tistega ne razumem dobro oz. ne razumem. Imam pa obutek, da so mojemu razumevanju štete minute. :D
Mi lahk razložiš to opombo na malo bolj razumljiv način, saj imaš očitno knjigo doma.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Imam pa obutek, da so mojemu razumevanju štete minute.
Zadnje, česar se imaš bati, je nerazumevanje! Nerazumevanje je začetek znanja.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a mriz »

smartboyQ napisal/-a:Mi lahk razložiš to opombo na malo bolj razumljiv način, saj imaš očitno knjigo doma.
Na tem forumu si to ne bi upal :lol:

Mislim, da imaš tu na voljo prek zadosti kompetentnih razlagalcev...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Pogledal sem opombo in pisarijo pred tem. Vidim, kaj te zanima. Green morda preveč domače izjavi, da je absolutna vrednost hitrosti v prostoru Minkowskega konstantna. Zakaj? Za vsak četverec namreč velja, da je njegova absolutna velikost konstantna. Konstanti se reče relativistična invarianta. To je taka konstanta, ki se pri transformaciji funkcij, s pomočjo katerih jo tvori, iz enega inercialnega sistema v drugega ne spremeni. Taka je tudi hitrost. Na kratko. Četverec ali štiridimenzionalni vektor hitrosti oziroma štirivektor hitrosti lahko definiraš s pomočjo splošnega četverca položaja. Naj bodo komponente četverca položaja sestavljene iz treh običajnih komponent iz Evklidskega prostora ("običajna" mehanika) z dodatno časovno komponento (tudi to bi bila še vedno "običajna" mehanika, če transformacijske enačbe ne bi postale drugačne od Galilejevih):
\(x = (\vec{x}, ct)\)
Čas je pomnožen s svetlobno hitrostjo, da se enote ujemajo z enotami za dolžino. "Na srečo" je pri tem hitrost svetlobe tudi relativistična konstanta. Označiva s t čas, kakršnega meriš v izbranem koordinatnem sistemu, kjer se dogodek zgodi. Ta čas je drugačen od inercialnega sistema do inercialnega sistema (je relativen). Označiva s \(\tau\) še t.i. lastni čas, ki je enak v vseh inercialnih sistemih (invarianta), in sicer takole \(dx_\mu dx^\mu = -c^2 d\tau^2\) (vzemi to na znanje, v resnici se vse to da izpeljati iz precej straitghforward postulatov). Pri čemer tole množenje \(dx_\mu dx^\mu\) predstavlja skalarno množenje diferencialov četverca položaja v kovariantni in kontravariantni formi. Razlika med obema je zgolj v predznaku časovne komponente: prvi ima \(ct\), drugi pa \(-ct\) (lahko spremeniš tudi predznak krajevnih komponent in pa zamenjaš vrstni red krajevne in časovne komponente - od tod pridejo razlike). Razume pa se, da moraš sešteti vse komponente (to prepoznaš po diagonalnih indeksih \(\mu\) - Einsteinov sumacijski dogovor). No, takole računaš skalarni produkt:
\(dx_\mu dx^\mu =(d\vec{x}, c dt)\cdot(d\vec{x}, -c dt)=d\vec{x}^2-c^2 dt^2=-c^2 d\tau^2\)
Od koder takoj sledi zveza \(d\tau = dt/\gamma\).
No, zdaj lahko tudi sam izračunaš velikost četverca hitrosti. Ta je odvod četverca položaja po lastnem času:
\($v_\mu v^\mu = (\frac{d \vec{x}}{d\tau}, c\frac{dt}{d\tau})\cdot (\frac{d \vec{x}}{d\tau}, -c\frac{dt}{d\tau})=-c^2$\)
Vidiš, velikost četverca hitrosti je konstanta, relativistična se razume. Upošteval sem tudi definicijo za gamo: \(\gamma^2 = 1-\vec{v}^2/c^2\), kjer \(\vec{v}=d\vec{x}/dt\)

\($\left|v\right|^2 = - c^2$\)

Green ne dobi minusa, ker drugače definira kontravariantni štirivektor. In zato kar naenkrat ni več takoj jasno, da ta produkt predstavlja velikost štiridimenzionalnega vektorja hitrosti, kajne? Vendarle bi potem bilo \(\left|v\right| = ic\). In to samo zato, ker sem drugače definiral štirivektorje! Zanimivo se mi zdi, da izbira take račune. Zapomni si predvsem to: velikost vsakega četverca je konstanta v relativističnem smislu: enaka v vsakem inercialnem sistemu!!! Njegova izvajanja na strani 65 so potemtakem v redu. Zamenjaš lahko hitrost s katerim koli drugim štirivektorjem, recimo pospeškom, silo ipd. in po analogiji raztegneš to njegovo razglabljanje o porabljanju gibanja v časovnih in prostorskih dimenzijah na vse možne količine, ne samo na hitrost.

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

Ok, hvala za razlago. Čez nekaj let je bom verjetno še bolj razumel, ključne stvari pa že zdaj nekako dojemam.

PS: Smo torej vsi imeli prav, vendar na drugačne načine?

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a amrit »

ola
Zadnjič spremenil amrit, dne 10.6.2009 12:06, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
amrit
Prispevkov: 198
Pridružen: 13.12.2008 15:39
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a amrit »

amrit napisal/-a:
Roman napisal/-a:Verjetno lahko kdo podvomim v moje mentalno zdravje, ampak vseeno se bom spotaknil ob priporočeno branje. No, samo ob Conclusion:
When physical objects move, they move through space, not through space-time, and not through time.
S tem se strinjam. Gibanje po času bi pomenilo časovno potovanje iz znanstvene fantastike, po drugi strani pa bi tako gibanje moralo poznati še en čas, ki bi meril hitrost gibanja po času, v kar pa ne verjamem. Ampak navedeno ne pomeni, da je vesolje brezčasno. Brezčasnost pomeni isto kot negibnost. Gibanje pa ne poteka v času, ampak v prostoru in s časom. To sem enkrat že pripomnil, pa ni bilo nobenega odgovora (ga seveda tudi tokrat ne bo).
Time is derived from this motion through space, and space itself is timeless.
Čas je lahko izpeljan iz gibanja, ampak s tem je v bistvu dokazano, da gibanja brez časa ni. V nasprotnem primeru ga ne bi bilo mogoče izpeljati.
Whilst the speed of light is considered to be a maximum rate of motion, at the Planck level energy and information transfers appear to be timeless.
Mislim, da imamo tu opravka z nedeljskim pristopom h kvantni mehaniki, ki pozablja na razliko v velikosti vesolja in velikosti mikrosveta, kjer kvantni pojavi nekaj pomenijo.
Clocks are macroscopic measuring devices which accumulate local internal motion...
Te trditve pa ne razumem. Kaj pomeni nabirati ali shranjevati gibanje?
Accordingly we must conclude that we live in a timeless atemporal universe of space and motion, where the past and future only exist in the human mind.
Strinjam se, da preteklost in prihodnost ne obstajata (v resnici tudi v človeškem umu ne), ampak iz tega ni mogoče sklepati na brezčasnost vesolja.

Zdaj, Amrit, te prosim za komentarje in odgovore. Če jih ne bo, bom sklepal, da odgovorov ne poznaš, pa tudi, da ti napuh preprečuje to priznati.
Roman živijo

matematični čas t pri EPR je nič.
EPR je immediate - trenuten.
to pomeni, da je na plankoven nivoju prostora (prostor ima kvantno strukturo nivoja planck) prenost informacije in energije takojšen. O tem imam resno dabato o tem z res priznamini fiziki, ime sem zbrisal, drugače bo šrink takoj pisal njemu....kar je res "podn" obnašanja, ampak ok blagor vsem bitjem na planetu, tudi shrinku

izkušnja lineranega časa je rezultat delovanja nevronov v možganih več o tem si poglej v članku

- Catalin V. Buhusi, Warren H. Meck, What makes us thick?, Functional and neural mechanisms of interval timing, Nature reviews, Volume 6, October 2005

in pa na AWAKEND OBSERVER IN PHYSICS
http://www.fqxi.org/data/forum-attachme ... i_2009.pdf

ti si eden od bolj brihtnih tu na tem forumu,
želim ti dobro delo in razvoj,
amrit

PS
Clocks are macroscopic measuring devices which accumulate local internal motion...

tole bom vzel ven, je brez zveze, kolega native anglež mi je korigiral članek, pa je malo "zavozil" hvala

Odgovori