trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Kasijus Klej
Prispevkov: 97
Pridružen: 19.4.2005 20:08
Kontakt:

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a Kasijus Klej »

smartboyQ napisal/-a: Kolikor jaz razmem teorije vesolja, časa, svetlobe brezčasnost dejansko obstaja in sicer pri svetlobi.
Da. Pri svetlobi in pa men se zdi pri nizkih temperaturah oziroma pri absolutni ničli.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

Kasijus Klej napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a: Kolikor jaz razmem teorije vesolja, časa, svetlobe brezčasnost dejansko obstaja in sicer pri svetlobi.
Da. Pri svetlobi in pa men se zdi pri nizkih temperaturah oziroma pri absolutni ničli.
Kaj pa so to torije vesolja?
Obstaja kakšna teorija za telebane?
Čas je dimenzija obstoja! Torej tista dimenzija, ki ločuje abstrakni svet od stvarnega!

Na koliko načinov je foton odvisen od časa pa sem že pisal..
Fizikalni čas pri fotonu nastopa na več različnih načinov..
1)Frekvenca fotona je določena z valovno dolžino oziroma trajanjem ene periode. Enota za trajanje periode pa je sekunda.
2)Čas, ki je potreben, da foton opravi pot 300000Km je ena sekunda.
3)Spreminjanje valovne dolžine, oziroma periode fotona je odvisna od gostote gravitacijskega polja prostora v katerem potuje. Omenjena sprememba je posledično zopet odvisna od časa in se odraža na času periode fotona.
4)Opazovana valovna dolžina oziroma perioda fotona je odvisna od hitrosti in smeri (našega) opazovanega sistema, pojav poznamo pod imenom dopplerjev efekt. Napaka se zopet odraža na času periode fotona.
Lep dan..

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

Dopplerjev efekt sicer poznam, vendar ne dobro zato o tem ne bi pametoval. Govoril pa sem o minevanj časa pri svetlobni hitrosti, kar sem črpal iz knjige Čudvito vesolje, ki spada med poljudno znanstvene knjige in ne med fantazijske, torej so v knjigi omenjene teorije verjetno pravilne.
Sem tudi že povedal, da sem bil prvič površen zato sem boljše razložil in črpal iz knjige:
Razlaga vsega kar sem morda površno omenil že prej se začne z zgodbico o preizkušanju posebnega dirkalnika, ki v trenutku pospeši na končno hitrost in brez nihanj odpelje od začetka do konca poti. Če se giblje ravno po progi porabi za pot določen čas, če pa se giblje pod kotom, še vedno z isto hitrostjo bo za isto pot porabil več časa, saj se del hitrosti porabi za gibanje v levo ali desno in ne le za ravno po progi. Mislim, da je tole razumljivo vsem.

Einstein je ugotovil, da je točno da zamisel delitve gibanja na dimenzije v ozadju celotne fizike posebne relativnosti, pri čemer moramo upoštevati, da ne gre le za prostorske dimenzije, temveč tudi za časovne dimenzije. Pravzaprav večji del gibanja poteka skozi čas in ne skozi prostor. Poglejmo, kaj to pomeni.

Če nam je všeč ali ne se vse življenje gibamo skozi čas in staramo. Matematik Hermann Minowski (in pozneje Einstein) je poskušal čas predstaviti le še kot eno dimenzijo vesolja – prej omenjeno četrto dimenzijo, ki je podobna ostalim trem. Tudi, če se sliši abstraktno je to dokazano dejstvo (primer: Ko se dogovorimo za sestanek se dogovorimo kje v prostoru bo potekal (v 3. nadstropju v sobi 4) in kje v času po sestanek potekal).
To so dejstva, ki nakazujejo da je čas le še ena dimenzija. Smemo torej o hitrosti telesa skozi čas govoriti podobno kot o hitrosti telesa skozi prostor? Da, smemo.

Einstein je šel še dlje in trdil, da se vsa telesa v vesolju gibajo s konstantno hitrostjo – in to s svetlobno hitrostjo. Sprva so njegove trditve zbijali (še otroci vedo, da se telesa različno gibajo), vendar danes vemo, da ne govorimo le o prostoru, temveč o prostor-času. Govorimo torej o hitrosti skozi vse štiri dimenzije. Hitrost telesa v posplošenem smislu je tedaj enaka svetlobni hitrosti.

Vse to pa pomeni naslednje. Če neko telo miruje se bo vsa hitrost preusmerila v časovno dimenzijo, če pa se telo giblje se bo hitrost porazdelila še v druge dimenzije in če se telo giblje s svetlobno hitrostjo bo vsa hitrost telesa preusmerjena k prostorskim dimenzijam, kar pomeni da pri svetlobni hitrosti čas ne mineva. Svetloba se ne stara! Foton, ki je nastal pri velikem poku ni danes nič starejši kot takrat.

Gibanje skozi čas z malo manj kot svetlobno hitrostjo torej pomeni, da čas mineva počasneje oz. skoraj ne mineva in to lahko posplošimo tudi kot potovanje v prihodnost, čeprav tega ne smemo enačiti z filmskim potovanjem, ki vsebuje vrsto nepravilnosti. Poleg tega tisti, ki se premika tako hitro, da čas počasneje teče tega ne opazi, saj vse (tudi misli) teče počasneje.

To bi bilo z moje strani za enkrat vse in upam celica, da ti ni več smešno. Teorija je tudi že z več poskusi dokazana, v Einsteina pa tako in tako skoraj nihče več ne podvomi.

Lp, smartboyQ
PS: Verjetno obstaja kakšna teorija za telebane, vendar ne vem svetovati.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

smartboyQ napisal/-a:Razlaga vsega kar sem morda površno omenil že prej se začne z zgodbico o preizkušanju posebnega dirkalnika, ki v trenutku pospeši na končno hitrost in brez nihanj odpelje od začetka do konca poti. Če se giblje ravno po progi porabi za pot določen čas, če pa se giblje pod kotom, še vedno z isto hitrostjo bo za isto pot porabil več časa, saj se del hitrosti porabi za gibanje v levo ali desno in ne le za ravno po progi. Mislim, da je tole razumljivo vsem.
Nikakor ni jasno...
Vsak masni delček, ki bi teoretično dosegel hitrost c potrebuje zato neskončno veliko energije!
Torej moraš nekemu masnemu delcu/delesu v trenutku dodati neskončno veliko energije!
Kar pa, kot verjetno veš ni niti teoretično možno!
smartboyQ napisal/-a: Pravzaprav večji del gibanja poteka skozi čas in ne skozi prostor. Poglejmo, kaj to pomeni.
Ne...
Če popisuješ stvarni 4D prostor/čas, sta prostor čas nerazdružljiva!
smartboyQ napisal/-a:Če nam je všeč ali ne se vse življenje gibamo skozi čas in staramo.
V bistvu se gibljemo po času, saj je ta povsem abstraktna dimenzija!
smartboyQ napisal/-a:Einstein je šel še dlje in trdil, da se vsa telesa v vesolju gibajo s konstantno hitrostjo – in to s svetlobno hitrostjo.
Le kje neki si staknil to neumnost?
smartboyQ napisal/-a:Govorimo torej o hitrosti skozi vse štiri dimenzije. Hitrost telesa v posplošenem smislu je tedaj enaka svetlobni hitrosti.
Pojma nimaš...
smartboyQ napisal/-a:Vse to pa pomeni naslednje. Če neko telo miruje se bo vsa hitrost preusmerila v časovno dimenzijo,
Stanje mirovanja nekega delca ali telesa ne obstaja! V vesolju ni absolutne točke! Torej vse kar je v njem potuje!
smartboyQ napisal/-a: če pa se telo giblje se bo hitrost porazdelila še v druge dimenzije
To kar tako prosto po Prešernu???
V katere dimenzije???
smartboyQ napisal/-a: Svetloba se ne stara! Foton, ki je nastal pri velikem poku ni danes nič starejši kot takrat.
No tudi to ni čisto tako! S širjenjem vesolja se mu spreminja, veča njegova valovna dolžina, kar lahko razumemo kot staranje.
smartboyQ napisal/-a:Gibanje skozi čas z malo manj kot svetlobno hitrostjo torej pomeni, da čas mineva počasneje oz.
Nikakor...
Čas je vedno absoluten, ker je abstrakten!
smartboyQ napisal/-a:Teorija je tudi že z več poskusi dokazana, v Einsteina pa tako in tako skoraj nihče več ne podvomi.
Katera teorija?
Kaj ima z njo Albert?

Lep dan...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Če nam je všeč ali ne se vse življenje gibamo skozi čas in staramo.
V bistvu se gibljemo po času, saj je ta povsem abstraktna dimenzija!
Ker se gibljemo skozi prostor (spreminjamo mesto v prostoru), potrebujemo za to čas. Če bi se gibali skozi čas (torej bi spreminjali mesto v času - šlo bi za časovno potovanje), bi potrebovali čas, da bi lahko merili to gibanje, to pa že diši po Amritu. Ampak čas ni dolžinska količina, zato si ga PMSM ne smemo tako predstavljati.
smartboyQ napisal/-a:Einstein je šel še dlje in trdil, da se vsa telesa v vesolju gibajo s konstantno hitrostjo – in to s svetlobno hitrostjo.
Le kje neki si staknil to neumnost?
Res neumnost. Tega Albert ni nikoli dejal.

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Čas je vedno absoluten,
Ne bi rad pametoval, sem 2 letnik srednje šole,vendar sem prebral kar nekaj bukev o Einstein-u in relativnostni teoriji in kot vzrok, da je Einstein postavil to teorijo je, da si ni čas predstavljal kot nekaj absolutnega. Kaj sedaj ? :mrgreen:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

noragaza napisal/-a:
Čas je vedno absoluten,
Ne bi rad pametoval, sem 2 letnik srednje šole,vendar sem prebral kar nekaj bukev o Einstein-u in relativnostni teoriji in kot vzrok, da je Einstein postavil to teorijo je, da si ni čas predstavljal kot nekaj absolutnega. Kaj sedaj ? :mrgreen:
On je govoril o opazovanem času, oziroma poteku dogodkov!
Do razlike pri opazovanju pride, če je opazovani sistem pospešen različno od našega.

Lep večer!
Zadnjič spremenil GJ, dne 9.5.2009 20:19, skupaj popravljeno 1 krat.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a Roman »

Čas kljub vsemu ni absoluten.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Čas kljub vsemu ni absoluten.
Saj je zgolj matematična dimenzija!
Kako se naj nekaj kar je abstraktno spreminja?

Da je potek časa res absoluten za delec sam, je razvidno iz tega, da je hitrost fotonov v različno pospešenih sistemih vedno enaka.

Lep večer...

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Razlaga vsega kar sem morda površno omenil že prej se začne z zgodbico o preizkušanju posebnega dirkalnika, ki v trenutku pospeši na končno hitrost in brez nihanj odpelje od začetka do konca poti. Če se giblje ravno po progi porabi za pot določen čas, če pa se giblje pod kotom, še vedno z isto hitrostjo bo za isto pot porabil več časa, saj se del hitrosti porabi za gibanje v levo ali desno in ne le za ravno po progi. Mislim, da je tole razumljivo vsem.
Nikakor ni jasno...
Vsak masni delček, ki bi teoretično dosegel hitrost c potrebuje zato neskončno veliko energije!
Torej moraš nekemu masnemu delcu/delesu v trenutku dodati neskončno veliko energije!
Kar pa, kot verjetno veš ni niti teoretično možno!
S tem se popolnoma strinjam. Se v raznih pospeševalnikih delci približujejo svetlobnim hitrostim, vendar smo še daleč, da jo bomo dosegli, če sploh je mogoče.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a: Pravzaprav večji del gibanja poteka skozi čas in ne skozi prostor. Poglejmo, kaj to pomeni.
Ne...
Če popisuješ stvarni 4D prostor/čas, sta prostor čas nerazdružljiva!
Ne ločujem prostora in časa v 4D prostoru, govorim le da se ljudje veliko hitreje gibamo po časovni dimenziji, kot po prostorskih. Podobno kot bi rekel, da se avto veliko hitreje giba naprej, kot pa levo in desno.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Če nam je všeč ali ne se vse življenje gibamo skozi čas in staramo.
V bistvu se gibljemo po času, saj je ta povsem abstraktna dimenzija!
Naj bo po tvoje. Torej se gibljemo po času in staramo.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Einstein je šel še dlje in trdil, da se vsa telesa v vesolju gibajo s konstantno hitrostjo – in to s svetlobno hitrostjo.
Le kje neki si staknil to neumnost?
Citiram (Čudovito vesolje; Brian Greene; str. 89): Einstein je trdil, da se vsa telesa v vesolju vedno premikajo skozi prostor-čas z določeno nespremenljivo hitrostjo - in to s svetlobno hitrostjo. A navajeni smo, da telesa potujejo s hitrostmi, mnogo manjšimi od svetlobne. Znova in znova smo to dejstvo ponujali v pojasnilo, zakaj so nam relativni učinki v vsakdanjem življenju tako tuji. Vse to drži. A zdaj govorimo o skupni hitrosti skozi vse štiri dimenzije - tri prostorske in eno časovno. Hitrost telesa v tem posplošenem smislu je enaka svetlobni... Konec citata.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Govorimo torej o hitrosti skozi vse štiri dimenzije. Hitrost telesa v posplošenem smislu je tedaj enaka svetlobni hitrosti.
Pojma nimaš...
Napaka. Pojma nimam jaz in pojma nima Brain Greene, ki je avtor teh dveh stavkov.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Vse to pa pomeni naslednje. Če neko telo miruje se bo vsa hitrost preusmerila v časovno dimenzijo,
Stanje mirovanja nekega delca ali telesa ne obstaja! V vesolju ni absolutne točke! Torej vse kar je v njem potuje!
Pazi! Če neko telo miruje. Tudi jaz vem da absolutne točke ni. Lahko pa govorimo kaj bi bilo če bi bila.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a: če pa se telo giblje se bo hitrost porazdelila še v druge dimenzije
To kar tako prosto po Prešernu???
V katere dimenzije???
Moja napaka :roll: (Se opravičujem). Se takole lepše sliši: Če pa se telo giblje se bo hitrost porazdelila po vseh štirih dimenzijah (delež c za čas, delež za dimenzijo x, delež za y, delež za z)?
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a: Svetloba se ne stara! Foton, ki je nastal pri velikem poku ni danes nič starejši kot takrat.
No tudi to ni čisto tako! S širjenjem vesolja se mu spreminja, veča njegova valovna dolžina, kar lahko razumemo kot staranje.
Tudi to je citirano iz knjige.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Gibanje skozi čas z malo manj kot svetlobno hitrostjo torej pomeni, da čas mineva počasneje oz.
Nikakor...
Čas je vedno absoluten, ker je abstrakten!
Čas nikakor ni absoluten. Čas je relativen, kot govori relativnostna teorija.
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Teorija je tudi že z več poskusi dokazana, v Einsteina pa tako in tako skoraj nihče več ne podvomi.
Katera teorija?
Kaj ima z njo Albert?
Mogoče te je zmedlo ker ne gre za teorijo ampak za nekakšen mix splošne relativne teorije, vpliva gibanja na čas, svetlobna hitrost in čas,... in še sam ne vem več. (V knjigi je vse pač zbrano na enem mestu)
Kaj ima z njo Albert? Alber je pojasnil nekatera temeljna dejstva.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

smartboyQ napisal/-a:S tem se popolnoma strinjam. Se v raznih pospeševalnikih delci približujejo svetlobnim hitrostim, vendar smo še daleč, da jo bomo dosegli, če sploh je mogoče.
No vsaj nekaj...
smartboyQ napisal/-a:Ne ločujem prostora in časa v 4D prostoru, govorim le da se ljudje veliko hitreje gibamo po časovni dimenziji, kot po prostorskih. Podobno kot bi rekel, da se avto veliko hitreje giba naprej, kot pa levo in desno.
Eno je dimenzija časa!
Drugo je potovanje po prostor/času
In tretja stvar je potek časa.
Ti vse tri stvari tlačiš v isti koš!
smartboyQ napisal/-a:Citiram (Čudovito vesolje; Brian Greene; str. 89): Einstein je trdil, da se vsa telesa v vesolju vedno premikajo skozi prostor-čas z določeno nespremenljivo hitrostjo - in to s svetlobno hitrostjo. A navajeni smo, da telesa potujejo s hitrostmi, mnogo manjšimi od svetlobne. Znova in znova smo to dejstvo ponujali v pojasnilo, zakaj so nam relativni učinki v vsakdanjem življenju tako tuji. Vse to drži. A zdaj govorimo o skupni hitrosti skozi vse štiri dimenzije - tri prostorske in eno časovno. Hitrost telesa v tem posplošenem smislu je enaka svetlobni... Konec citata.
Čisti nesmisel...:lol:
Nobeno telo z mirovno maso ne more doseči hitrosti c in s tem si se celo strinjal na začetku!
smartboyQ napisal/-a:
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Govorimo torej o hitrosti skozi vse štiri dimenzije. Hitrost telesa v posplošenem smislu je tedaj enaka svetlobni hitrosti.
Pojma nimaš...
Napaka. Pojma nimam jaz in pojma nima Brain Greene, ki je avtor teh dveh stavkov.
V posplošenem smislu nima pojma nihče!
Hitrost je smiselna le po prostorskih dimenzijah! Ti pa bi upeljal še čas po času, daj napiši si enoto pa boš morda videl!
smartboyQ napisal/-a:
GJ napisal/-a:
smartboyQ napisal/-a:Vse to pa pomeni naslednje. Če neko telo miruje se bo vsa hitrost preusmerila v časovno dimenzijo,
Stanje mirovanja nekega delca ali telesa ne obstaja! V vesolju ni absolutne točke! Torej vse kar je v njem potuje!
Pazi! Če neko telo miruje. Tudi jaz vem da absolutne točke ni. Lahko pa govorimo kaj bi bilo če bi bila.
Vsako mirovanje je zgolj relativno!
smartboyQ napisal/-a:Tudi to je citirano iz knjige.
In???
Povedal sem le dejstvo, da se valovna dolžina fotona po času spreminja glede na velikost vesolja, kar lahko razumemo kot staranje!
smartboyQ napisal/-a:Čas nikakor ni absoluten. Čas je relativen, kot govori relativnostna teorija.
Kot sem že napisal...
Čas ne!
Ampak le opazovani potek časa je relativen!

Lep večer...

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

Čisti nesmisel...:lol:
Nobeno telo z mirovno maso ne more doseči hitrosti c in s tem si se celo strinjal na začetku!
Nobeno telo ne more doseči c v prostorskih dimenzijah. Stvar pa dobi nove poglede, ko vključimo še dimenzijo časa.
V posplošenem smislu nima pojma nihče!
Hitrost je smiselna le po prostorskih dimenzijah! Ti pa bi upeljal še čas po času, daj napiši si enoto pa boš morda videl!
Zakaj misliš, da je hitrost smiselna le v prostorskih dimenzijah? Res je, da čas merimo v enotah za čas, ki so različne od enot za dolžino, vendar je naš pogled na čas nepravilen. Podobno je z relativnostjo, ki se nam zdi nelogična. Se motim?
Vsako mirovanje je zgolj relativno!

Dejansko je vse relativno. Tudi vsako gibanje je relativno. Absolutna je le hitrost svetlobe.
Kot sem že napisal...
Čas ne!
Ampak le opazovani potek časa je relativen!
Kako pa bi ti absolutni čas opisal oz. kako si ga predstavljaš? (tokrat ti ne bi ras solil pameti, zanima me le tvoje mnenje)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zakaj misliš, da je hitrost smiselna le v prostorskih dimenzijah?
Hitrost je namreč definirana kot prirastek krajevne koordinate proti spremembi časa!

smartboyQ
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.4.2009 21:56

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a smartboyQ »

ZdravaPamet napisal/-a:
Zakaj misliš, da je hitrost smiselna le v prostorskih dimenzijah?
Hitrost je namreč definirana kot prirastek krajevne koordinate proti spremembi časa!
Bi bilo možno, da gre pri prostorski dimenziji za spremembo časnovne koordinate pri spremembi časa. Ali je že sodeč po enote (t/t) to nesmiselno). Ali je sploh kakšna možnost, da gre za hitrost tudi v časovni dimenziji. Jaz nisem strokovnjak in sem do zdaj vse trditve napisal na podlagi večkrat omenjene knjige. Ali si torej pisatelj knjige razlaga dejstva napačno, ali pa je Einstain, ki ga sam pisatelj večkrat omenja lagal? Kaj mislite?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: trenutni prenos informacij v kvantnem svetu

Odgovor Napisal/-a GJ »

smartboyQ napisal/-a:Kako pa bi ti absolutni čas opisal oz. kako si ga predstavljaš?
Čas je posledica širjenja energije, oziroma prehajanja energije iz ene oblike v drugo!
Če ni energije tudi čas ne obstaja!
Tukaj ni kaj veliko za razmišljati!
Prostor brez energije realno ne obstaja, enako velja obratno!
Čas je matematična dimenzija, ki popisuje stanje energije.

Lep dan...

Odgovori