Društvo skeptikov

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Zdravo, nisem prepričan kam bi ta tema šla, ampak pomoje so Dosjeji X vredu. Zanima me (sem že pobrskal po internetu pa nič našel) če v Sloveniji obstoja kakšno društvo skeptikov. Zdi se mi, da so ta društva v drugih državah kar dejavna in ne bi bilo slabo imeti kaj takega tudi pri nas.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a shrink »

Sam tudi mislim, da bi v našem prostoru potrebovali nekaj takega - prodajalci megle/šarlatani, katere je moč najti na vsakem koraku, si pač zaslužijo šibo. :lol:

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Richard Dawkins je posnel dokumentarec o takih zadevah: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Enemies_of_Reason

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Dawkins (Darwinov pitbul :P ) ima kar zanimive dokumentarce & knjige. Je pa zanimivo, da ima ogromno evropskih držav taka društva in bi bilo dobro imeti kaj takega pri nas (morda v okviru kvarkadabre :) ) ker je vraževernikov OGROMNO :) .

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ja no, je treba imeti čas in biti pripravljen zastonj delati :). Bi lahko našel koga?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Sam tudi mislim, da bi v našem prostoru potrebovali nekaj takega - prodajalci megle/šarlatani, katere je moč najti na vsakem koraku, si pač zaslužijo šibo. :lol:
Shrink upam, da ne boš z leti prešel s šibe na naboje. :lol:

V osnovi pa ne bi imel nič proti takemu društvu. Problem vidim edino v tem, da bi morali biti, če bi želeli biti verodostojni, skeptični tudi glede društva samega.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Sam tudi mislim, da bi v našem prostoru potrebovali nekaj takega - prodajalci megle/šarlatani, katere je moč najti na vsakem koraku, si pač zaslužijo šibo. :lol:
Shrink upam, da ne boš z leti prešel s šibe na naboje. :lol:
Kot je že ZdravaPamet enkrat lepo rekel: vojna mora biti! Ampak verjetno mi ni treba posebej razlagati, da besed 'vojna', 'šiba' in podobnih ne gre dobesedno jemati. :lol:
problemi napisal/-a:V osnovi pa ne bi imel nič proti takemu društvu. Problem vidim edino v tem, da bi morali biti, če bi želeli biti verodostojni, skeptični tudi glede društva samega.
Ker bi lahko bilo pristransko, ali kako?

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

problemi napisal/-a: V osnovi pa ne bi imel nič proti takemu društvu. Problem vidim edino v tem, da bi morali biti, če bi želeli biti verodostojni, skeptični tudi glede društva samega.
Misliš kaj v smeri dvojno slepega testa? Verjetno bi delovala kot podobna društva v tujini, torej kot neka protiutež šarlatanom in psevdoznanosti.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda bi tako društvo moralo imeti med svojimi člani tudi ljudi, ki so sposobni izvajanja eksperimentov v kontroliranih pogojih in njihove rezultate ustrezno ovrednotiti (s statistično obdelavo). Ne bi škodil niti kakšen rokohitrc (à la Randi - ta je dostikrat sodeloval z znanstveniki), ki bi subjektom podvrženim testiranju gledal pod prste, kajti še tako usposobljen eksperimentator ne more prepoznati vseh prevar.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Kot je že ZdravaPamet enkrat lepo rekel: vojna mora biti! Ampak verjetno mi ni treba posebej razlagati, da besed 'vojna', 'šiba' in podobnih ne gre dobesedno jemati. :lol:
Ne, ne, ne jemljem dobesedno. Malo sem se pošalil. V bistvu cenim tvoje neomajno, trdo stališče do šarlatanov in šarlatanstva.
shrink napisal/-a:Ker bi lahko bilo pristransko, ali kako?
Tudi glede pristranskosti bi sicer lahko govorili, ampak mislim, da to ne bi bil nek problem. Sam sem glede društev, vsaj sprva, skeptik. Kaj hitro lahko zaidejo na kriva pota. Če bi bila zasnovana na osnovi pravil, ki jih omenita z Cuzom bi stvar lahko dobro funkcionirala. Pravzaprav bi bila nujna. Sam bi mogoče zadevo razširil tudi na sesuvanje TV reklam, kjer se iz ljudi delajo že dobesedno norce.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kaj pa pričakujete, do boste s takim društvom dosegli? Šarlatani in njihove žrtve se pač ne ozirajo na resne preizkuse njihovih produktov... Jaz bi raje videl, da se tisto 'šibo' začne jemati v čisto dobesednem smislu.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Kaj pa pričakujete, do boste s takim društvom dosegli? Šarlatani in njihove žrtve se pač ne ozirajo na resne preizkuse njihovih produktov... Jaz bi raje videl, da se tisto 'šibo' začne jemati v čisto dobesednem smislu.
Mriz, dovoli nam malo utopije. :D

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

mriz napisal/-a:Kaj pa pričakujete, do boste s takim društvom dosegli? Šarlatani in njihove žrtve se pač ne ozirajo na resne preizkuse njihovih produktov... Jaz bi raje videl, da se tisto 'šibo' začne jemati v čisto dobesednem smislu.
Vrjamem, da koga bi se pa le dalo prepričat, vsaj tiste ki niso prepričani.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a mriz »

Saj ideja je čisto kul, samo dokler bojo popularni mediji napolnjeni z neumnimi šarlatanskimi vsebinami in (kar je še bolj pomembno) dokler bojo ljudje sami hoteli biti prevarani, z miroljubnimi metodami ne moremo upati na uspeh.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Društvo skeptikov

Odgovor Napisal/-a shrink »

Saj ravno zaradi zgoraj navedenega bi moralo obstajati nekaj takega. Tako združenje/društvo/whatever bi bilo protiutež popularnim nategom: internet je najboljši medij za taka prizadevanja. Povprečni potencialni uporabnik/kupec neke storitve/izdelka se dandanes najprej informira preko medmrežja. Če bi bila med zadetki poizvedbe (recimo preko Googla) stran takega društva, na kateri bi potencialne žrtve nategov bile deležne ustreznih informacij (v slovenskem jeziku) glede šarlatanskih izdelkov/storitev/principov, verjamem, da bi bilo takih žrtev dosti manj.

Odgovori