Vesolje v pospeševanliku

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Vesolje v pospeševanliku

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Kako bi bilo, ča bi zgradili pospeševalni z neko ogomno energijo in bi v njem pospešili 2 delca tako da bi trčila drug v drugega. Ali bi bilo možno, da iz energije trka nastane novo vesolje, nov prostor-čas?

Bral sem že, da so (ali pa vsaj nameravali) s trkanjem atomov zlata ustvariti nov veliki pok.

Zanima pa me, ali bi bilo tako vesolje izven našega prostor-časa in bi g mi zaznali kot črno luknjo ali kako drugače?

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »

Da bi na ta nacin ustvaril nov prapok je skrajno malo verjetno. Prvi problem je seveda ta, da samega mehanizma prapoka ne razumemo dovolj dobro. Eksperimentalne podatke imamo le za potek prapoka od elektrosibkega prehoda naprej (za kratek uvod v kozmologijo preberi
http://www.kvarkadabra.net/article.php? ... 7115526385
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... modeli.htm )
Za mlajsa casovna obdobja pa obstajajo seveda samo teoreticna ugibanja.

Ce vzamemo za paradigmo inflacijski model, potem je energijska skala povezana s kvatnimi fluktuacijami inflatonskega polja okoli 10^14 GeV, medtem ko so energije v trkalnikih okoli 10^4 GeV (to bo energija na prihajajocem LHC). Tu torej ni nikakrsne moznosti, da bi sprozili novo inflacijsko dobo.

Glede trditev, da so na RHIC (v Brookhaven National Laboratory) in na SPS (v CERNu, Zeneva) ustvarili nov prapok: to so predvsem PR predstavitve znanstvenih rezultatov, saj se ljudje vedno radi obesijo na to, da ima dolocen eksperiment kozmolosko pomembne rezultate. Dejansko gre tu za vprasanje ali jim je uspelo ustvariti tako imenovano kvark-gluonsko plazmo. Ta je sicer obstajala tudi v mladem vesolju, po elektrosibkem prehodu, vendar pa samo ustvarjanje kvark-gluonske plazme seveda ni enako kot povzrociti prapok. Ali je raziskovalcem resnicno uspelo ustvariti kvark-gluonsko plazmo se ni do kraja jasno.

Obstajajo tudi teoreticne napovedi, da bi bilo mogoce na LHC ustvarjati majhne crne luknje. To je mogoce v scenarijih z velikimi (to je mikronskih velikosti) dodatnih dimenzij, saj je lahko v tem primeru gravitacija mocno sklopljena ze pri energijah, ki jih bo dosegal LHC.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Saj se mi je že zdelo sumljivo. Pisalo je, ne vem več kje, da dosegajo zelo majhne premere in da trajajo le delček sekunde. Seveda pa niso sprožili inflacije, saj zato ni dovolj energije.

Odgovori