Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Malo sem šel pogledat v Kazenski zakonik in skušal poiskati člene, ki bi govorili, da gre v primeru šarlatanstva za kazniva dejanja. Vir: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=4208

Komentarje katere bom morebiti podal je treba razumeti kot komentarje (popolnega) laika s pravnega področja, tako da pravniki bodite prizanesljivi.

Da gre pri (vseh) teh dejanjih za naklep je razvidno iz besedila 17. člena (Naklep):

"Kaznivo dejanje je storjeno z naklepom, če se je storilec zavedal svojega dejanja in ga je hotel storiti; ali če se je zavedal, da lahko zaradi njegovega ravnanja nastane prepovedana posledica, pa je privolil, da takšna posledica nastane."

Določena "čudežna zdravila" so kazensko obravnavana v 193. členu (Proizvodnja in promet škodljivih sredstev za zdravljenje):

"Kdor proizvaja, prodaja ali kako drugače daje v promet zdravila ali druga sredstva za zdravljenje, ki so škodljiva za zdravje, se kaznuje z zaporom do treh let."

in 194. člen (Proizvodnja in promet zdravstveno oporečnih živil in drugih izdelkov):

(1) "Kdor proizvaja, prodaja ali kako drugače daje v promet živila, ki so škodljiva za človekovo zdravje, in tako povzroči nevarnost za življenje ali zdravje ljudi, se kaznuje z zaporom do treh let."
(2) "Enako se kaznuje, kdor proizvaja, prodaja ali kako drugače daje v promet sredstva za osebno nego, otroške igrače ali podobne izdelke za množično potrošnjo, ki so škodljivi za zdravje."

Prodajo teh šarlatanskih proizvodov lahko obravnavamo tudi kot goljufijo o kateri govori 217. člen (Goljufija):

Kakor tudi kot preslepitev kupcev o kateri govori 237. člen (Preslepitev kupcev):

"Kdor z namenom, da bi preslepil kupce, v večjem obsegu razpečava izdelke z označbo, v kateri so podatki, ki ne ustrezajo vsebini, vrsti, izvoru ali kakovosti blaga, ali razpečava izdelke, ki niso toliko težki ali takšne kakovosti, kot se pri njih navadno domneva, ali razpečava izdelke brez označbe o vsebini, vrsti, izvoru, kakovosti ali trajanju izdelka, če je takšna označba predpisana, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do dveh let."

Problem, ki ga sam vidim je v tem, da za ogromno teh šarlatanskih izdelkov (razen recimo, kot je kren v zgornjem postu opomnil na MMS kapljice) ni oziroma vsaj jaz ne poznam raziskav, ki bi govorile o dejanjih, katere bi lahko, glede na zgornje člene, označili za kazniva. Verjetno tudi šarlatani poznajo te določbe in se jim spretno izmikajo. Zato bi bilo pred podajanjem kazenskih ovadb, v primeru šarlatanstva, nujno potrebno pridobiti pravno mnenje. Poleg tega je pa problem tudi v tem, da ne vem, če lahko jaz nekoga ovadim, pa nisem kupec, kupec pa v svojem nakupu ne vidi nobene natege. OK, to bi se dalo mogoče rešti na ta način, da pač kupim potem pa ovadim.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

Ampak, če kdo prodaja storitev, pri kateri skuša z mislimi pozitivno vplivati na dogodke, kaj te pri tem pravzaprav moti: to, da se ne da vplivati, ali to, da storitev ni zastonj? Najbrž si tudi ti že kdaj za koga držal pesti, oziroma so to drugi počeli za zate.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Ampak, če kdo prodaja storitev, pri kateri skuša z mislimi pozitivno vplivati na dogodke, kaj te pri tem pravzaprav moti: to, da se ne da vplivati, ali to, da storitev ni zastonj? Najbrž si tudi ti že kdaj za koga držal pesti, oziroma so to drugi počeli za zate.
Moti me da se z mislimi ne da vplivati na dogodke. Pravzaprav, kaj pomeni v zgornjem stavku "dogodek"?

Če nekdo drži pesti za mene ali pa jaz za koga drugega ne pomeni, da prodajamo storitev, kakršno koli. Poleg tega bi bili rezultati držanja pesti povsem različni, včasi bi bil uspeh včasih pa ne. Recimo imaš dve moštvi, eni navijači držijo pesti, za moštvo A drugi pa za moštvo B. Zmaga moštvo A. Ali to pomeni, da navijači moštva B niso dovolj dobro ali dovolj srčno stiskali pesti? - OK banaliziram, ampak mislim da razumeš o čemu govorim.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Poleg tega bi bili rezultati držanja pesti povsem različni, včasi bi bil uspeh včasih pa ne.
No, potem se pa splača pesti držati, če je to včasih vendarle uspešno :D

Je pa še druga možnost: mogoče so kakšni ljudje bolj samozavestni in v določenih situacijah bolje delujejo, če vejo, da zanje drugi pesti držijo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Je pa še druga možnost: mogoče so kakšni ljudje bolj samozavestni in v določenih situacijah bolje delujejo, če vejo, da zanje drugi pesti držijo.
To verjamem, spodbuda je vedno pozitivna glede samozavesti, samozavest je pa praviloma potrebna za določen uspeh.

Glej derik, tudi sam seveda držim pesti, navijam, evo priznam, včasih celo trikrat pljunem ko gre črna mačka pred menoj čez cesto :lol:. Vse to je del našega vsakdanja, določeno obnašanje na katerega je vplivala kultura (vzgoja) v kateri bivamo. Ampak, če začnejo takšne stvari dobesedno prodajati, pa to ni več hec, ampak natega.
No, potem se pa splača pesti držati, če je to včasih vendarle uspešno :D
To me spomne na tisto anekdoto z Nielsom Bohrom in podkvijo, katero včasih tudi Žižek pove na svojih predavanjih. Mislim da poznaš to anekdoto. Če parafraziram: "Samo držimo pesti, četudi ne verjamemo, baje pomaga" :D

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a agata »

Kaj storiti zoper šarlatanstvo-obiskati ga je treba, šarlatana. In to bom storila, peljala se bom na Bled k Domančiču, grem stavit, da mi bolj pmagal, kot vsi zdravniki skupaj.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:To me spomne na tisto anekdoto z Nielsom Bohrom in podkvijo, katero včasih tudi Žižek pove na svojih predavanjih. Mislim da poznaš to anekdoto. Če parafraziram: "Samo držimo pesti, četudi ne verjamemo, baje pomaga" :D
No, če sem jaz dopuščal možnost, da "držanje pesti" pomaga, če v to verjameš, pravi Bohr v omenjeni anekdoti, "da baje pomaga tudi, če ne verjameš". Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš. Po njem lahko v zdajšnjem post-ideološkem času zdržimo brez idealov samo s pomočjo fetiša. Držanje pesti je lahko tak fetiš in če nimaš nikogar, ki bi zate držal pesti zastonj, je treba pač plačati za tako storitev.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.
To bom moral preveriti, tako da odgovorim kasneje. Lahko mi pomagaš z linkom do vira.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Kaj storiti zoper šarlatanstvo-obiskati ga je treba, šarlatana. In to bom storila, peljala se bom na Bled k Domančiču, grem stavit, da mi bolj pmagal, kot vsi zdravniki skupaj.
Ti bo pomagal, ja: sprazniti mošnjiček. :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.
To bom moral preveriti, tako da odgovorim kasneje. Lahko mi pomagaš z linkom do vira.
V knjigi In Defense of Lost Causes / Why populism is good enough in practice.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

derik napisal/-a:
problemi napisal/-a:To me spomne na tisto anekdoto z Nielsom Bohrom in podkvijo, katero včasih tudi Žižek pove na svojih predavanjih. Mislim da poznaš to anekdoto. Če parafraziram: "Samo držimo pesti, četudi ne verjamemo, baje pomaga" :D
No, če sem jaz dopuščal možnost, da "držanje pesti" pomaga, če v to verjameš, pravi Bohr v omenjeni anekdoti, "da baje pomaga tudi, če ne verjameš". Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš. Po njem lahko v zdajšnjem post-ideološkem času zdržimo brez idealov samo s pomočjo fetiša. Držanje pesti je lahko tak fetiš in če nimaš nikogar, ki bi zate držal pesti zastonj, je treba pač plačati za tako storitev.
Malo dvomim, da bi ljudje počeli nekaj, v kar ne verjamemo..Verjetno si nočemo priznati tega, saj se nam vera v to, da držanje pesti pomaga, zdi bedasta. V sebi pa še vedno nosimo to naučeno prepričanje, da pomaga, ker je to kot nek običaj, ki se širi iz generacije v generacijo in smo ga kot otroci vzeli za resničnega. Sedaj, kot odrasli ljudje, pa v tem vidimo nesmisel. Seveda pa s tem starega naučenega vzorca v sebi nismo izbrisali.
Zato še vedno verjamemo, pa čeprav dvomimo, da pomaga.
In tu se začne šarlatanstvo. Vera obstaja, ne glede na znanstvene ali logične dokaze.

Podobno je pri veri v boga...Vera ostane, pa čeprav v veri, kot odrasel človek, ne vidi nobene logike. :)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:
problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.
To bom moral preveriti, tako da odgovorim kasneje. Lahko mi pomagaš z linkom do vira.
V knjigi In Defense of Lost Causes / Why populism is good enough in practice.
Hvala za usmeritev k viru. Vir sem našel. Tu je kar nekaj branja, tako da bo vrejetno potrajalo preden odgovorim.

Malo mi je čudna ta formulacija: "Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.", saj predpostavi situacijo, da plačam storitev, ploskanje, ker ne verjamem, da mi ploskanje kakor koli pomaga, ampak vem, da mi bo ravno zaradi tega ker ne verjamem pomagalo.

Žižek tisto anakdoto ponavadi pove v povezavi z ideologijami oziroma kako ideologije delujejo danes. To glede ploskanja je ponavadi mišljeno v smislu "interpasivnosti". Ampak OK, preberem pa odgovorim. Čisto možno da sem to pri njemu spregledal.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roberto11. napisal/-a:Malo dvomim, da bi ljudje počeli nekaj, v kar ne verjamemo..Verjetno si nočemo priznati tega, saj se nam vera v to, da držanje pesti pomaga, zdi bedasta. V sebi pa še vedno nosimo to naučeno prepričanje, da pomaga, ker je to kot nek običaj, ki se širi iz generacije v generacijo in smo ga kot otroci vzeli za resničnega. Sedaj, kot odrasli ljudje, pa v tem vidimo nesmisel. Seveda pa s tem starega naučenega vzorca v sebi nismo izbrisali.
Zato še vedno verjamemo, pa čeprav dvomimo, da poma.
Moram prizanti, da sem šele zdaj prebral tvoj post, tako da malo bolj pozna reakcija.

Ravno o tem Žižek govori, ko omenja tisti "unknown knowns", kar je, kakor pravi, natančno "Freudovo nezavedno". (vir:http://www.lacan.com/zizekrumsfeld.htm)

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Ravno o tem Žižek govori, ko omenja tisti "unknown knowns", kar je, kakor pravi, natančno "Freudovo nezavedno". (vir:http://www.lacan.com/zizekrumsfeld.htm)
Se strinjam.
Zavedamo se bolj ali manj le posledic tistega nezavednega.

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a beno23 »

agata napisal/-a:Kaj storiti zoper šarlatanstvo-obiskati ga je treba, šarlatana. In to bom storila, peljala se bom na Bled k Domančiču, grem stavit, da mi bolj pmagal, kot vsi zdravniki skupaj.
Le pohiti. Saj veš, tudi on plačuje položnice in prav mu pride vsak evro od nategnjenih strank.

Odgovori