Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a agata »

Koliko privoščljivosti.Sic!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Koliko privoščljivosti.Sic!
Pa kaj si pričakovala? Da bomo odobravali "nategovanje" s strani šarlatanov?

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a beno23 »

agata napisal/-a:Koliko privoščljivosti.Sic!
Kakšna privoščljivost neki??

Šarlatanstvo je kaznivo dejanje in temu primerno bi moglo bit sankcionirano.

Nategovanje ljudi nikakor ni lepo dejanje, veš, Agata in ti bi se lahko zavzemala za kaj koristnega, poleg utopičnega sožitja s točo, potresi, bakterijami ter polarnimi medvedi.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Malo mi je čudna ta formulacija: "Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.", saj predpostavi situacijo, da plačam storitev, ploskanje, ker ne verjamem, da mi ploskanje kakor koli pomaga, ampak vem, da mi bo ravno zaradi tega ker ne verjamem pomagalo.
Ne pravi tega dobesedno tako, to je moje razumevanje njegovega precej dolgega razlaganja. Na omenjenem mestu gre za delovanje fetiša (recimo konjska podkev), oziroma v našem primeru prenešeno na "držanje pesti". Me res zanima, kako boš ti to razložil.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:
problemi napisal/-a:Malo mi je čudna ta formulacija: "Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.", saj predpostavi situacijo, da plačam storitev, ploskanje, ker ne verjamem, da mi ploskanje kakor koli pomaga, ampak vem, da mi bo ravno zaradi tega ker ne verjamem pomagalo.
Ne pravi tega dobesedno tako, to je moje razumevanje njegovega precej dolgega razlaganja. Na omenjenem mestu gre za delovanje fetiša (recimo konjska podkev), oziroma v našem primeru prenešeno na "držanje pesti". Me res zanima, kako boš ti to razložil.
"Jebemtiš" derik :), sem že ob prvem prebiranju iz vira (str.300) mislil, da je to tvoja interpretacija in da on tega verjetno ni rekel. Ampak sem rekel, mogoče je pa kje drugje v tekstu to omenil.

OK, seveda ti jaz ne bom določal, kako moraš razumeti tekst, ampak lepo bi bilo, če bi v bodoče rekel, da je to tvoj pogled, da se ne matram toliko :D

Po čemu me sprašuješ, da razložim, se opravičujem vendar res ne vem najbolje kaj misliš s tem.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

agata napisal/-a:Koliko privoščljivosti.Sic!
Jaz te razumem, da je cilj vsakega izmed nas, da je zdrav.
Medicina seveda ni vsemogočna in če ti medicina ne more pomagati, ti želim, da bi ti nekdo drug.

Privoščim ti zdravja.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Po čemu me sprašuješ, da razložim, se opravičujem vendar res ne vem najbolje kaj misliš s tem.
Zanima me, ali je ta moja interpretacija Žižkovega besedila po tvojem napačna.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:
problemi napisal/-a:Po čemu me sprašuješ, da razložim, se opravičujem vendar res ne vem najbolje kaj misliš s tem.
Zanima me, ali je ta moja interpretacija Žižkovega besedila po tvojem napačna.
Če malo parafraziram Žižka lahko rečem "ni neprave interpretacije, enostavno, ker tudi ni nobene prave".* :)

Malo sem že nakazal kaj me moti pri tvoji interpretaciji, vendar se bom potudil in skušal prikazati moje razumevanje tega. To, da bom prikazal svoje, ne pomeni da je tvoje napačno. Hermenevtika :)

*gre se za njegovo misel, da ni neprave želje

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a agata »

beno 23, korist je vedno v službi kapitala, tako da sem raje nekoristna.
Roberto 11, hvala za podporo, to je tudi moja poanta, ljudje imajo pravico odločati o tem, kdo jim bo šaril po telesu.
ko pride človek k zdravniku dobi občutek, kot da telo sploh ni več njegovo.

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a beno23 »

agata napisal/-a:beno 23, korist je vedno v službi kapitala, tako da sem raje nekoristna.
Korist je v tem primeru mišljena, da se zavzemaš za dobrobit ljudi. Ti pa podpiraš nategovanje ljudi ter stekanje kapitala v žepe zahrbtnih šarlatanov, ki itak ne vidijo drugega kot profit ter iskoriščajo naivnost ljudi. Sramota.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:beno 23, korist je vedno v službi kapitala, tako da sem raje nekoristna.
Agata zelo dobro napisano - mogoče je beseda "vedno" malce premočna, pa vendarle, super.

Bi priporočil v branje, Herman Melville: Bartleby, pisar

in pa:
http://www.kud-logos.si/pdf/Bartleby.pdf

Sploh pa bi priporočil izdajo Knjižne zbirke Analecta: Bartleby "Raje bi, da ne" (Zbornik), Problemi 7-8/04 (http://www.drustvo-dtp.si/analecta/prod ... cts_id=125)

Ampak nisem prepričan, če je tu govora o taki "koristi". Mogoče, kaj pa vem, mogoče s tem nehote podpiramo farmacevtsko industrijo. :?
Roberto 11, hvala za podporo, to je tudi moja poanta, ljudje imajo pravico odločati o tem, kdo jim bo šaril po telesu.
ko pride človek k zdravniku dobi občutek, kot da telo sploh ni več njegovo.
Imajo, seveda jo imajo, ampak ali imajo potem tudi pravico, če jim nek CENZURA "zjebe" življenje, do pravnega varstva. Tu je vprašanje, ali naj preprečimo možne zlorabe in negativne posledice šarlatanstva ali pa pustimo in kasneje tožimo šarlatane zaradi zavajanja, podobno kot v primeru tobačne industrije.

Za tistega gospoda, ki si ga omenila pa ne vem ali je ali ni CENZURA. Tudi sam mislim, da ni vsaka alternativna metoda zdravljenja šarlatanstvo.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a agata »

Mislim na Domančiča. Je intervju z njim v Mladini, kjer piše da je sodeloval tudi s slovenskimi znanstveniki. Ne vem pa če je to res. zato se bom odpravila, da se prepričam na lsatne oči, ali je res kar pravi-zdravilec. In baje tudi ne prazni denarnic. Glede denarnic pa še-ali še niste slišali za dobre povezave med uradno medicino in modrimi kuvertami?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a: Ne vem pa če je to res. zato se bom odpravila, da se prepričam na lsatne oči, ali je res kar pravi-zdravilec.
Upam, da ni kaj resnejšega pri tebi. Želim ti, čim hitreješe okrevanje.
In baje tudi ne prazni denarnic. Glede denarnic pa še-ali še niste slišali za dobre povezave med uradno medicino in modrimi kuvertami?
Ne poznam njegovega dela, pa nočem biti nesramen, niti tarif. Glede uradne medicine in kuvert, ja, verjetno se tudi to dogaja. Vendar je to zločin/kriminal in mislim da nihče od nas tega ne odobrava. S tem, da bomo kazali na "nasprotno stran" in njih nečednosti, sami pa ničesar storili pri sebi, ne bomo daleč prilezli.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Žižek gre tu še dlje in pravi, da pomaga prav zato, ker ne verjameš.
Ob spremljanju, kar nekaj njegovih predavanj in ob branju knjig sem opazil, da gre Žižek pogosto rad "še dlje". :) Zato sem rekel da bom prevril. Sprva sem bil sam bolj osredotočen na to, ali je v tem primeru res šel dlje ali ne, ampak to sva ugotovila.
Po njem lahko v zdajšnjem post-ideološkem času zdržimo brez idealov samo s pomočjo fetiša.


Žižek se na enem mestu v njegovi knjigi Kuga Fantazem (str. 136) vpraša "ali je mogoče, da bi bil subjekt pasiven do področja objektov, da bi pripoznal ˝˝primarnost objekta ˝˝, ne da bi hkrati podlegel fetišizmu?" Tu pridemo do ploskanja in tistega, kar se Žižek v omenjeni knjigi vpraša, kako lako uživamo oziroma verujemo prek drugega. Ponavadi navaja primera "molilnih mlinčkov" in "humorističnih nanizank". Tu pridemo do pojma interpasivnosti. V primeru ploskanja bi ta veroval, prek drugega. Kaj mislim bom napisal v odgovoru na naslednje:
Držanje pesti je lahko tak fetiš in če nimaš nikogar, ki bi zate držal pesti zastonj, je treba pač plačati za tako storitev.
Sam razumem to "držanje pesti" bolj kot fetiš, ki pa kaže na to, da pravzaprav verjameš, "verjameš prek drugega" oziroma kot Žižek napiše - opravičujem se za daljši tekst:

"Lahko gremo tudi korak dlje in postavimo trditev, da je v tem smislu tudi freudovsko Nezavedno »objektivno subjektivno«: ko na primer rečemo, da nekdo, ki je zavestno sicer naklonjen Židom, kljub temu globoko v sebi skriva antisemitske predsodke, ki se jih ne zaveda, ali s tem ne trdimo, da (kolikor ti antisemitski predsodki pač ne kažejo tega, kakšni so Židje v resnici, temveč kakšni se mu zdijo) se ne zaveda, kakšni se mu zdijo Židje v resnici? - In to nas privede nazaj k skrivnosti »fetišizma«: kadar s pomočjo fetiša subjekt »verjame prek drugega« (tj. kadar fetiš-stvar verjame zanj, na njegovem mestu), se prav tako srečamo s to »nenavadno kategorijo objektivno subjektivnega«: tisto, kar fetiš objektivira, je »moje resnično verovanje«, to kakšne se mi stvari »resnično zdijo«, čeprav jih nikoli dejansko ne doživljam na ta način - glede blagovnega fetišizma Marx sam uporablja pojem »objektivno-nujnega videza«. Ko torej kritični marksist naleti na buržoaznega subjekta, zatopljenega v blagovni fetišizem, se njegov očitek temu subjektu ne bo glasil: »Blago se ti morda zdi čarobni objekt, obdarjen s posebnimi močmi, vendar pa je v resnici le postvarjen izraz odnosov med ljudmi« - dejanski marksistov očitek bo nasprotno »Lahko si misliš, da se ti blago zdi le prerosto utelešenje družbenih odnosov (da je, na primer, denar zgolj nekakšen bon, ki ti podeljuje pravico do deleža v družbenem proizvodu, toda v resnici se ti stvari ne zdijo takšne - v svoji družbeni dejanskosti, s pomočjo svoje udeležbe v družbeni menjavi, pričaš o neprijetnem dejstvu, da se ti blago dejansko zdi čarobni objekt, obdarjen s posebnimi močmi« (S. Žižek, Kuga Fantazem, Društvo za teoretsko psihoanalizo, Ljubljana, 1997 - (Analecta), str. 139-140)*

Torej glede na to, sam mislim, da v primeru ploskanja ne gre, da bi to imelo učinek/pomaga prav zato, ker ne verjameš, temveč, kaže ravno na to, da verjameš, vendar prek drugega ali z Žižkovimi besedami "takšne se ti stvari »resnično zdijo«.

*o tem Žižek govori tudi v krajšem tekstu: Kiberprostor ali možnost prekoračiti fantazmo (Problemi 7-8/1997, letnik XXXV)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Kaj storiti zoper šarlatanstvo?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Torej glede na to, sam mislim, da v primeru ploskanja ne gre, da bi to imelo učinek/pomaga prav zato, ker ne verjameš, temveč, kaže ravno na to, da verjameš, vendar prek drugega ali z Žižkovimi besedami "takšne se ti stvari »resnično zdijo«.
Ampak to (da pomaga, ker verjameš) se ne sklada z Bohrovim primerom, "da podkev baje pomaga, tudi če ne verjameš"- Razen seveda, če bi pomenilo, da zavestno sicer ne verjameš (celo veš, da ne pomaga), ampak, če podzavestno kljub temu verjameš, potem ti lahko pomaga - ne sicer fizikalno (da bi direktno spreminjalo dogodke), pač pa kot fetiš (pomaga ti zdržati). Če se zdaj povrnemo k primeru, da nekdo prodaja storitev "vplivanja na dogodke z mislimi", bi to lahko bilo čisto pošteno, če zna storitev "zapakirati" kot fetiš.

Odgovori