Teorija relativnosti in magnetizem

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno
JonLaz
Prispevkov: 2
Pridružen: 25.2.2016 9:04

Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a JonLaz »

Živjo!
Kako sta povezana magnetno polje in prostor? Če si predstavljamo magnetno polje kot 3D mrežo z določeno upognjenostjo (kot prostor (tu mislim tisti angleški Space-time), ki se upogne zaradi prisotnosti mase, le da se ne upogne "stvarni porstor" temveč "magnetni "prostorski potencial" "), je moje uprašanje kako je ta vezana na geometrijo upogiba stvarnega prostora. Se "oblika" magnetnega polje spreminja skupaj z ukrivljanjem prostora ali pa ima magnetno polje mogoče svojo, ne na prostor vezano, geometrijo??
Je torej magnetno polje vezano na prostor ali je prosto od prostora (če si prostor mislimo kot skupek posameznih palsti vzalovljenih polj)??
So moje predstave o vsem tem napačne? - nevem.

Odkar sem na internetu prebral članek https://physics.aps.org/story/v7/st27 , ki govori o (manj) ukrivljenosti prostora zaradi magnetnega polja me to vprašanje neizmerno muči. Nato sem našel še članek: https://www.quora.com/Can-a-large-energ ... -spacetime, ki pa govori o energiji v polju in kako ta energija upogiblja prostor - to mi je še dokaj jasno.

Objavljam prvič in upam, da to ni preveč butasto vprašanje. Sem pa iskal o tej temi in nisem tu nič našel...
Hvala za odgovore :D

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

JonLaz napisal/-a:Živjo!
Kako sta povezana magnetno polje in prostor? Če si predstavljamo magnetno polje kot 3D mrežo z določeno upognjenostjo (kot prostor (tu mislim tisti angleški Space-time), ki se upogne zaradi prisotnosti mase, le da se ne upogne "stvarni porstor" temveč "magnetni "prostorski potencial" "), je moje uprašanje kako je ta vezana na geometrijo upogiba stvarnega prostora. Se "oblika" magnetnega polje spreminja skupaj z ukrivljanjem prostora ali pa ima magnetno polje mogoče svojo, ne na prostor vezano, geometrijo??
Je torej magnetno polje vezano na prostor ali je prosto od prostora (če si prostor mislimo kot skupek posameznih palsti vzalovljenih polj)??
So moje predstave o vsem tem napačne? - nevem.
Odkar sem na internetu prebral članek https://physics.aps.org/story/v7/st27 , ki govori o (manj) ukrivljenosti prostora zaradi magnetnega polja me to vprašanje neizmerno muči. Nato sem našel še članek: https://www.quora.com/Can-a-large-energ ... -spacetime, ki pa govori o energiji v polju in kako ta energija upogiblja prostor - to mi je še dokaj jasno.
Objavljam prvič in upam, da to ni preveč butasto vprašanje. Sem pa iskal o tej temi in nisem tu nič našel...
Hvala za odgovore :D
Po mojem mnenju je (tudi to) vprašanje odlično.
Upam, da bodo tudi odgovori lahko uživali podobno oceno.
(Sicer bi bilo pač potrebno vprašanje nekoliko preformulirati, da bi bilo razmerje vzrok-posledica jasno. Ampak za strokovnjake tudi dejansko vprašanje zagotovo ne bo problem. - Tudi sam z zanimanjem čakam na reakcijo.)

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rozman »

JonLaz, gravitacijo si lahko predstavljamo na dva različna načina:
  • kot ukrivljen prostor, kot to opisuje Einstein ali kot
    energijsko polje prostora, podobno kot električno ali magnetno polje
Električni naboj ustvarja električno polje, masa pa na podoben način gravitacijsko polje. Eno in drugo polje pa pomeni obliko energije v prostoru okrog mase ali električnega naboja.

V drugem primeru magnetna, električna ali gravitacijska energija v prostoru prestavljajo podobne 'zakrivljenosti' prostora, ki se odražajo v različni gostoti energije v prostoru okrog vira.

Katera od gornjih interpretacij gravitacije je bolj pravilna bo pokazala meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira (še ni bila opravljena). Pokazala bo verodostojnost teorije relativnosti, s tem pa tudi Einsteinove interpretacije gravitacije.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Rozman napisal/-a:JonLaz, gravitacijo si lahko predstavljamo na dva različna načina:
  • kot ukrivljen prostor, kot to opisuje Einstein ali kot
    energijsko polje prostora, podobno kot električno ali magnetno polje
Katera od gornjih interpretacij gravitacije je bolj pravilna bo pokazala meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira (še ni bila opravljena). Pokazala bo verodostojnost teorije relativnosti, s tem pa tudi Einsteinove interpretacije gravitacije.

Kaj ti misliš, je E. relativnostna teorija (pretežno) le matematični model ali počiva na izmerkih?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a celica »

Rozman vprašanje je : Kako sta povezana magnetno polje in prostor?


Sicer naslov je Teorija relativnosti in magnetizem za kar bi bil najbolj tu strokovno pristojen po moje samo Shrink, za to počakaj na njegov odgovor.

Moje mnenje je pa takole:
Magnetno polje je prostor,torej brez magnetnega polja ni prostora.
Upognjenost prostora je v prvi meri odvisna od magnetnih polj in v nadaljevanju energij ki so prisotne v tem prostoru.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Gravitacijo se fiziki skušali dokazati z več meritvami. Med temi izstopata dve:
  • Meritev zakrivljenosti prostora, kjer so v vesolje lansirali štiri giroskope.
    Meritev gravitacijskih valov.
Meritve so izvajali več desetletij in na koncu 'se jim je zazdelo', da so nekaj izmerili. To v praksi pomeni, da niso nič izmerili. Edina meritev, ki bi lahko ovrednotila matematični model gravitacije je bila meritev lastnosti svetlobe, ki jo seva Li ion v pospeševalniku, kjer pa so se odrekli merjenju valovne dolžine svetlobe, domnevno zato, ker je bil rezultat izven pričakovanj in bi pokazal zmotnost Einsteinovega matematičnega modela gravitacije.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Rozman napisal/-a:Gravitacijo se fiziki skušali dokazati z več meritvami. Med temi izstopata dve:
  • Meritev zakrivljenosti prostora, kjer so v vesolje lansirali štiri giroskope.
    Meritev gravitacijskih valov.
Meritve so izvajali več desetletij in na koncu 'se jim je zazdelo', da so nekaj izmerili. To v praksi pomeni, da niso nič izmerili. Edina meritev, ki bi lahko ovrednotila matematični model gravitacije je bila meritev lastnosti svetlobe, ki jo seva Li ion v pospeševalniku, kjer pa so se odrekli merjenju valovne dolžine svetlobe, domnevno zato, ker je bil rezultat izven pričakovanj in bi pokazal zmotnost Einsteinovega matematičnega modela gravitacije.
E. relativnostna teorija ima več konkurenčnih podmen. Se ti zdi katera bolj pravilna?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:Gravitacijo se fiziki skušali dokazati z več meritvami. Med temi izstopata dve:
  • Meritev zakrivljenosti prostora, kjer so v vesolje lansirali štiri giroskope.
    Meritev gravitacijskih valov.
Meritve so izvajali več desetletij in na koncu 'se jim je zazdelo', da so nekaj izmerili. To v praksi pomeni, da niso nič izmerili. Edina meritev, ki bi lahko ovrednotila matematični model gravitacije je bila meritev lastnosti svetlobe, ki jo seva Li ion v pospeševalniku, kjer pa so se odrekli merjenju valovne dolžine svetlobe, domnevno zato, ker je bil rezultat izven pričakovanj in bi pokazal zmotnost Einsteinovega matematičnega modela gravitacije.

Saj človek ne more verjeti, da je nekdo sposoben napisati na poljudnoznanstvenem forumu takšne imbecilnosti! :shock:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Rock, gravitacijo sem celovito opisal v poglavju Gravitacija na strani http://www.frozman.si/pdf/ZV.pdf

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a shrink »

JonLaz napisal/-a:Živjo!
Kako sta povezana magnetno polje in prostor? Če si predstavljamo magnetno polje kot 3D mrežo z določeno upognjenostjo (kot prostor (tu mislim tisti angleški Space-time), ki se upogne zaradi prisotnosti mase, le da se ne upogne "stvarni porstor" temveč "magnetni "prostorski potencial" "), je moje uprašanje kako je ta vezana na geometrijo upogiba stvarnega prostora. Se "oblika" magnetnega polje spreminja skupaj z ukrivljanjem prostora ali pa ima magnetno polje mogoče svojo, ne na prostor vezano, geometrijo??
Je torej magnetno polje vezano na prostor ali je prosto od prostora (če si prostor mislimo kot skupek posameznih palsti vzalovljenih polj)??
So moje predstave o vsem tem napačne? - nevem.
Ja, večinoma si narobe predstavljaš. V drugem linku, ki ga navajaš, je v prvem odgovoru razloženo, kako so povezani prostor-čas, gravitacijsko polje in elektromagnetno (EM) polje; torej, na kratko:

Izvor gravitacije so VSA energijska polja (zaradi mirovne mase, EM polja itd.), energija po splošni teoriji relativnosti ukrivlja prostor-čas, ukrivljen prostor-čas pa JE gravitacija oz. gravitacijsko polje. EM polje pa s samim prostor-časom nima zveze, razen tega, da ga njegova energija (sicer zanemarljivo z ostalimi energijskimi izvori) ukrivlja oz. v določenih razmerah (prvi link, ki ga navajaš) tudi "ravna" (seveda je treba opis "črte magnetnega polja ne marajo upogibanja" jemati z rezervo, ker gre za poljudno poenostavitev, na osnovi katere ne gre sklepati, da poleg prostor-časa obstaja tudi nek "magnetni prostor", ki se upogiba).

maxwell
Prispevkov: 100
Pridružen: 16.11.2011 19:10

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a maxwell »

Rozman napisal/-a:Rock, gravitacijo sem celovito opisal v poglavju Gravitacija na strani http://www.frozman.si/pdf/ZV.pdf
Si prepričan, da je tole sploh vredno branja? Mene nisi prepričal, po prvem odstavku sem odnehal.

Prvi odstavek (poglavje gravitaciija) se glasi:
Masni delci se med seboj privlačijo. Eksperimentalno je ugotovljeno, da je privlačna gravitacijska sila med masami enaka (G · M · m) / r2, pri čemer je G gravitacijska konstanta, ki znaša 5,6 10-11 Nm2 kg-2, M in m sta masi, ki se privlačita, in r razdalja med njima. V nadaljevanju iščem dejavnike, ki ustvarjajo to privlačno silo.
Kakor jaz vem ima gravitacijska konstanta drugačno vrednost. Da ne govorim o enotah, ki so tudi napačne. V pomoč: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... uncon.html.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Maxwell, navajam vsebinsko popolnoma enako konstanto G, kot jo ti daješ v referenci. Razlika je le v tem, da so v enotah uporabljeni Newtoni, v tvoji referenci pa je namesto N uporabljen kg, m in s. Literatura konstanto G nekje navaja na en način drugje pa na drug način.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rozman napisal/-a:Razlika je le v tem, da so v enotah uporabljeni Newtoni, v tvoji referenci pa je namesto N uporabljen kg, m in s.
Tukaj se pokaže kakšen fizikalni analfabet si. Če pišeš \(N\) namesto \(\frac{kg\ m}{s^2}\), s tem ne spremeniš številske vrednosti grav. konstante, ki je enaka \(6.674 \cdot 10^{-11} \frac{m^3}{kg\ s^2} = 6.674 \cdot 10^{-11} \frac{N\ m^2}{kg^2}\).

Izobrazba Rozman, izobrazba ti manjka.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitati ... _constants

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Maxwell, Motore, sem opazil napako v knjigi, hvala. Številčna vrednost konstante je res 6.674.10-11. Moram pa še raziskati, kako se je lahko pojavila, ker je šlo preprosto za copy/paste operacijo iz poznane literature.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Zanj je edina merodajna referenca njegova lastna knjiga in če tam piše 5,6 namesto 6,67 potem bo on zaupal svojim podatkom, ker po njegovem uradna fizika laže, celo o vrednosti konstant :shock:

Zaklenjeno