Teorija relativnosti in magnetizem

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Rock napisal/-a:
derik napisal/-a:
Rock napisal/-a: Koliko je krajša dolžina realna?
Znaš (Zna kdo) obrazložiti?
Skrajšana dolžina je dejansko realna do te mere, da jo potrjujejo meritve.
. . .
Ponavljam vprašanje:
Ali je krajša dolžina realna?
(Oziroma, kaj pomeni izjava: "Skrajšana dolžina je dejansko realna do te mere, da jo potrjujejo meritve.")
Če greš iz Ljubljane na Vrhniko peš, boš prehodil 20 km, če pa greš s hitrostjo mionov, bo potrebno preleteti le 4 km, saj je pri tej hitrosti razdalja med Ljubljano in Vrhniko petkrat krajša. To je realnost.

Ker je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca, jo je smiselno navesti tudi s stališča mirujočega opazovalca, glede na katerega se Ljubljana in Vrhnika ne premikata, ta pa je 20 km. Tej razdalji pravimo lastna razdalja.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

GJ napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ponavljam vprašanje: Ali je krajša dolžina realna?
Rokec...
Tvoje prvotno vprašanje je bilo:
Rock napisal/-a:Je ta stavek pravilen?
In dobil si odgovor, da je pravilen!
Potem pa si spremenil vprašanje v...
Rock napisal/-a:Ali je krajša dolžina realna?
Relativnostna teorija pravi, da je dolžina, ki jo izmeri opazovalec odvisna od hitrosti opazovalca oziroma opazovanega telesa.
Iz česar sledi, da lahko izmeriš različne dolžine opazovanega telesa.
Sedaj verjetno tudi že sam vidiš, da si postavil vprašanje izven smiselnega konteksta!
Iz tvojega vprašanja ni mogoče vedeti o kateri dolžini govoriš oziroma kako je bila izmerjena.
Še enkrat zgolj zate.
Relativnostna teorija pravi, da je dolžina, ki jo izmeri opazovalec odvisna od hitrosti opazovalca oziroma opazovanega telesa.
Še podnapisi:
Kljub različnim rezultatom so lahko meritve točne.
Vedi pa, da je vsaka točna meritev, kot tudi tudi netočna meritev, vedno realna meritev, če je le bila izvedena!
Lep večer...
Si ti fizik ali sfižek?

1.
Nisem spremenil vprašanja, temveč sem dodal podvprašanje (ker me odgovor ni zadovoljil).

2.
Kaj 'pravi relativnostna t.' lahko vsak prebere v najrazličnejših virih (različne kvalitete);
moje zanimanje je bilo povsem konkretno, upam, da si problem doumel;
tvoja naloga je bila, da sam apliciraš relativnostno teorijo na zastavljeno vprašanje, in napišeš odgovor (se razume, da je vse popolnoma prostovoljno, in za vsak prispevek k rešitvi, četudi le k delni rešitvi, bi bil vsakomur pristno hvaležen).

3.
Očitaš mi nesmiselnost vprašanja. Jaz ocenjujem, da je za vse dosedanje diskutante vprašanje pretrd oreh (ker osnov relativnosti v resnici ne razumejo).

4.
Očitaš mi nedoločnost vprašanja. Če kombiniraš zadevni članek in moja razmišljanja, je edini logični zaključek, da se izgovarjaš. (Vendar ti z veseljem storim uslugo: zahtevaj, in bom vprašanje še bolj fragmentiral.)

5.
Tvoji 'podnapisi' so zadnje, kar me zanima.
Lahko se sam ukvarjaš z različnimi rezultati, a točnimi meritvami;
in s točnimi meritvami, netočnimi meritvami, realnimi meritvami, in dejansko izvedenimi meritvami.

Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

derik napisal/-a: Če greš iz Ljubljane na Vrhniko peš, boš prehodil 20 km, če pa greš s hitrostjo mionov, bo potrebno preleteti le 4 km, saj je pri tej hitrosti razdalja med Ljubljano in Vrhniko petkrat krajša. To je realnost.
Ker je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca, jo je smiselno navesti tudi s stališča mirujočega opazovalca, glede na katerega se Ljubljana in Vrhnika ne premikata, ta pa je 20 km. Tej razdalji pravimo lastna razdalja.
Praviš torej, da se za mion (torej ne za negibnega opazovalca v drugem sistemu) razdalja 5x skrajša?
Poleg tega, 'da je 5x krajša razdalja realnost'; 'da je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca'; to je vse, kar lahko napišeš?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rock napisal/-a:Si ti fizik ali sfižek?
Bi moral biti kaj od tega?
Sedaj pa meni ni jasno, lepo sem se potrudil, da ti pomagam dojeti osnove, ti pa me poskušaš žaliti.
Rokec, ne nisem fizik niti sfižek, se pa govori po forumih, da je tebe gospod kaplan, ki te je učil verouk, tako klical. :mrgreen:

Rock napisal/-a: 1.
Nisem spremenil vprašanja, temveč sem dodal podvprašanje (ker me odgovor ni zadovoljil).
Rokec, kako lahko zadovoljiš staro "kurbo"?
Ne nikakor te nihče na tem forumu ne bo hotel zadovoljevati!
Pa ja ne misliš, da ti bomo sedaj še plačevali, (namreč edino denar lahko še zadovolji staro "kurbo")?
Rock napisal/-a:2.
Kaj 'pravi relativnostna t.' lahko vsak prebere v najrazličnejših virih (različne kvalitete);
To je že res, problem očitno tiči v tem, da vsak, ki to prebere, tega ni sposoben razumeti.
(Vedi in tolaži se, da nisi edini, Rozman je tako za teboj.)
Rock napisal/-a: moje zanimanje je bilo povsem konkretno, upam, da si problem doumel;
Jaz sem že dojel...
Ampak sedaj si na vrsti ti! :lol:
Vendar sem tudi jaz postal pesimist, tako kot vsi ostali, ki so ti ponudili zastonj inštrukcije...
Rock napisal/-a:tvoja naloga je bila, da sam apliciraš relativnostno teorijo na zastavljeno vprašanje, in napišeš odgovor (se razume, da je vse popolnoma prostovoljno, in za vsak prispevek k rešitvi, četudi le k delni rešitvi, bi bil vsakomur pristno hvaležen).
Že, že...
Vendar res ne vem, če si kdorkoli želi tvoje pristne hvaležnosti. Juda je bil Kristusu tako, pristno hvaležen, da ga je izdal in tvoja pristnost je tukaj nekje...
Rock napisal/-a:3.
Očitaš mi nesmiselnost vprašanja. Jaz ocenjujem, da je za vse dosedanje diskutante vprašanje pretrd oreh (ker osnov relativnosti v resnici ne razumejo).
Oziroma nam ne verjameš, da relativnostne teorije nisi sposoben doumeti! :oops:
Rock napisal/-a:4.
Očitaš mi nedoločnost vprašanja. Če kombiniraš zadevni članek in moja razmišljanja, je edini logični zaključek, da se izgovarjaš. (Vendar ti z veseljem storim uslugo: zahtevaj, in bom vprašanje še bolj fragmentiral.)
Kje so meje tvojega razumevanja si nedvoumno že dokazal na tem forumu, torej kakršna koli "fragmentacija", ki jo želiš, bi bila povsem odveč. :lol:
Rock napisal/-a:5.
Tvoji 'podnapisi' so zadnje, kar me zanima.
Lahko se sam ukvarjaš z različnimi rezultati, a točnimi meritvami;
in s točnimi meritvami, netočnimi meritvami, realnimi meritvami, in dejansko izvedenimi meritvami.
Moji podnapisi te bi morali zanimati in ker te ne, tavaš v večni megli.
Problem nastane, če ne ločiš zrna od plev, in tukaj je srčika tvojega problema. Kljub temu, da si to želiš tega nisi sposoben...
No, pa saj se nam smiliš... :lol:
Rock napisal/-a:Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).
Pred več kot 100 leti napovedana "relavitistična kontrakcija dolžine" pri visokih hitrostih opazovanega telesa, se ujema s sodobnimi fizikalnimi meritvami!

Lep večer...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
Rock napisal/-a:Si ti fizik ali sfižek?
Bi moral biti kaj od tega?
Sedaj pa meni ni jasno, lepo sem se potrudil, da ti pomagam dojeti osnove, ti pa me poskušaš žaliti.
Rokec, ne nisem fizik niti sfižek, se pa govori po forumih, da je tebe gospod kaplan, ki te je učil verouk, tako klical.

Rock napisal/-a: 1.
Nisem spremenil vprašanja, temveč sem dodal podvprašanje (ker me odgovor ni zadovoljil).
Rokec, kako lahko zadovoljiš staro "kurbo"?
Ne nikakor te nihče na tem forumu ne bo hotel zadovoljevati!
Pa ja ne misliš, da ti bomo sedaj še plačevali, (namreč edino denar lahko še zadovolji staro "kurbo")?
Rock napisal/-a:2.
Kaj 'pravi relativnostna t.' lahko vsak prebere v najrazličnejših virih (različne kvalitete);
To je že res, problem očitno tiči v tem, da vsak, ki to prebere, tega ni sposoben razumeti.
(Vedi in tolaži se, da nisi edini, Rozman je tako za teboj.)
Rock napisal/-a: moje zanimanje je bilo povsem konkretno, upam, da si problem doumel;
Jaz sem že dojel...
Ampak sedaj si na vrsti ti!
Vendar sem tudi jaz postal pesimist, tako kot vsi ostali, ki so ti ponudili zastonj inštrukcije...
Rock napisal/-a:tvoja naloga je bila, da sam apliciraš relativnostno teorijo na zastavljeno vprašanje, in napišeš odgovor (se razume, da je vse popolnoma prostovoljno, in za vsak prispevek k rešitvi, četudi le k delni rešitvi, bi bil vsakomur pristno hvaležen).
Že, že...
Vendar res ne vem, če si kdorkoli želi tvoje pristne hvaležnosti. Juda je bil Kristusu tako, pristno hvaležen, da ga je izdal in tvoja pristnost je tukaj nekje...
Rock napisal/-a:3.
Očitaš mi nesmiselnost vprašanja. Jaz ocenjujem, da je za vse dosedanje diskutante vprašanje pretrd oreh (ker osnov relativnosti v resnici ne razumejo).
Oziroma nam ne verjameš, da relativnostne teorije nisi sposoben doumeti!
Rock napisal/-a:4.
Očitaš mi nedoločnost vprašanja. Če kombiniraš zadevni članek in moja razmišljanja, je edini logični zaključek, da se izgovarjaš. (Vendar ti z veseljem storim uslugo: zahtevaj, in bom vprašanje še bolj fragmentiral.)
Kje so meje tvojega razumevanja si nedvoumno že dokazal na tem forumu, torej kakršna koli "fragmentacija", ki jo želiš, bi bila povsem odveč. :lol:
Rock napisal/-a:5.
Tvoji 'podnapisi' so zadnje, kar me zanima.
Lahko se sam ukvarjaš z različnimi rezultati, a točnimi meritvami;
in s točnimi meritvami, netočnimi meritvami, realnimi meritvami, in dejansko izvedenimi meritvami.
Moji podnapisi te bi morali zanimati in ker te ne, tavaš v večni megli.
Problem nastane, če ne ločiš zrna od plev, in tukaj je srčika tvojega problema. Kljub temu, da si to želiš tega nisi sposoben...
No, pa saj se nam smiliš... :lol:
Rock napisal/-a:Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).
Pred več kot 100 leti napovedana "relavitistična kontrakcija dolžine" pri visokih hitrostih opazovanega telesa, se ujema s sodobnimi fizikalnimi meritvami!

Lep večer...
Učinkovita in hudičevo nazorna lekcija. Po vseh andragoških pravilih ... :D :!: :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Rock napisal/-a:
derik napisal/-a: Če greš iz Ljubljane na Vrhniko peš, boš prehodil 20 km, če pa greš s hitrostjo mionov, bo potrebno preleteti le 4 km, saj je pri tej hitrosti razdalja med Ljubljano in Vrhniko petkrat krajša. To je realnost.
Ker je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca, jo je smiselno navesti tudi s stališča mirujočega opazovalca, glede na katerega se Ljubljana in Vrhnika ne premikata, ta pa je 20 km. Tej razdalji pravimo lastna razdalja.
Praviš torej, da se za mion (torej ne za negibnega opazovalca v drugem sistemu) razdalja 5x skrajša?
Tako je.
Poleg tega, 'da je 5x krajša razdalja realnost'; 'da je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca';
Tako je.
to je vse, kar lahko napišeš?
Lahko še kaj napišem, če boš najprej znal povedati, česa ne razumeš.

A mogoče tega, da ima ista razdalja, merjena pri različnih hitrostih, lahko različne vrednosti, a so kljub temu vse realne? Ja, realnost, potrjena z meritvami, je pač taka, da sta prostor in čas odvisna od hitrosti, pri kateri ju merimo. Sta torej relativna, ne pa absolutna.

Se ti je kdaj zdelo čudno, da tudi avti iz nasprotne smeri vozijo po desni, pa se kljub temu ne zaletimo? Najbrž ne, ker so te že kot otroka naučili, da sta pojma levo in desno relativna. Za relativnost prostora in časa pa so nam povedali nekoliko kasneje, v šoli.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

derik napisal/-a:
Rock napisal/-a: Praviš torej, da se za mion (torej ne za negibnega opazovalca v drugem sistemu) razdalja 5x skrajša?
Tako je.
Mislim, da je odgovor napačen.
Poleg tega, 'da je 5x krajša razdalja realnost'; 'da je razdalja odvisna od hitrosti opazovalca';
----------------
Tako je.
----------------
to je vse, kar lahko napišeš?
----------------
Lahko še kaj napišem, če boš najprej znal povedati, česa ne razumeš.
A mogoče tega, da ima ista razdalja, merjena pri različnih hitrostih, lahko različne vrednosti, a so kljub temu vse realne? Ja, realnost, potrjena z meritvami,
Recimo, da odgovor začasno sprejmem kot pravilnega.
Fizika pa 'dejstev' (npr.: dolžina se skrajša) ne zna pojasniti? (Če bi bilo tako, bi bilo podobno kot pri QM - samo, da gre tu v resnici za dejstva.)

(Mimogrede: ali morda veš, kolikšne so največje hitrosti snovnih objektov, ki jih je tehnika sposobna ustvariti [rakete?] ali izmeriti [hitrost naravnih nebesnih teles?]?)

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

GJ napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).
Pred več kot 100 leti napovedana "relavitistična kontrakcija dolžine" pri visokih hitrostih opazovanega telesa, se ujema s sodobnimi fizikalnimi meritvami!
Lep večer...
Popolnoma zgrešen odgovor, kvazifizikalec.
Tudi z moje strani lep večer.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
GJ napisal/-a:
Rock napisal/-a:Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).
Pred več kot 100 leti napovedana "relavitistična kontrakcija dolžine" pri visokih hitrostih opazovanega telesa, se ujema s sodobnimi fizikalnimi meritvami!
Lep večer...
Popolnoma zgrešen odgovor, kvazifizikalec.
Tudi z moje strani lep večer.
Tako, zdaj pa imaš, GJ: 'strokovnjak' za TR je 'ugotovil', da si dal "popolnoma zgrešen odgovor"! Kako te ni sram objavljati na poljudnoznanstvenem forumu "popolnoma zgrešenih odgovorov"? Če bi bili vsaj 20, 30 ali celo 50% zgrešeni, bi ti še lahko oprostili, tako pa ... Ni čudno, da si si prislužil laskavi naziv "kvazifizikalec"! :lol:

Mislim pa, da ni tako hudo, kot je Preprosti mislil. "Kvazifizikalec" je po moje namreč tisti nepravi fizikalec, npr. delavec, ki ne dela z lopato ali krampom, ampak že uporablja stroje; torej ni več 'čisti fizikalec' ... :lol: :lol: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Ponovim z drugimi besedami:
zanima me 'realnost krajše dolžine' kot fizikalnega dejstva (length contraction).
Pred več kot 100 leti napovedana "relavitistična kontrakcija dolžine" pri visokih hitrostih opazovanega telesa, se ujema s sodobnimi fizikalnimi meritvami!
Lep večer...
Popolnoma zgrešen odgovor, kvazifizikalec.
Tudi z moje strani lep večer.
vojko napisal/-a:Tako, zdaj pa imaš, GJ: 'strokovnjak' za TR je 'ugotovil', da si dal "popolnoma zgrešen odgovor"! Kako te ni sram objavljati na poljudnoznanstvenem forumu "popolnoma zgrešenih odgovorov"? Če bi bili vsaj 20, 30 ali celo 50% zgrešeni, bi ti še lahko oprostili, tako pa ... Ni čudno, da si si prislužil laskavi naziv "kvazifizikalec"! :lol:
Mislim pa, da ni tako hudo, kot je Preprosti mislil. "Kvazifizikalec" je po moje namreč tisti nepravi fizikalec, npr. delavec, ki ne dela z lopato ali krampom, ampak že uporablja stroje; torej ni več 'čisti fizikalec' ... :lol: :lol: :lol:
Zopet ne razumeš, puhloglavi vojkec: nisem napisal, da je odgovor neresničen.
Želim odgovor na konkretno vprašanje, ne pavšalnega prepisa iz standardnega učbenika o neki špekulativni teoriji.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Rock napisal/-a:Fizika pa 'dejstev' (npr.: dolžina se skrajša) ne zna pojasniti?
Tebi očitno ne! Pa saj tudi ni treba, da bi fiziko vsi razumeli.

Katera področja pa tebe zanimajo oz. o čem bi ti znal odgovarjati na vprašanja?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Rock »

derik napisal/-a:
Rock napisal/-a:Fizika pa 'dejstev' (npr.: dolžina se skrajša) ne zna pojasniti?
Tebi očitno ne!
Pojasnilo = opisati relevantna dejstva, razložiti njihov mehanizem, določiti njihova medsebojna razmerja, zadevna dejstva primerjati z nasprotnimi pojmi.
Pa saj tudi ni treba, da bi fiziko vsi razumeli.
Če fizik fizike ne razume, je zgrešil študijsko smer/poklic.
Katera področja pa tebe zanimajo oz. o čem bi ti znal odgovarjati na vprašanja?
Odgovor na vprašanje, ki je bilo zastavljeno, ni v korelaciji z vrsto mojega interesa.
Vendar ti rad ugodim: uživam v diskusiji o pravnih vprašanjih; upam, da ti bom lahko dal zadovoljiv odgovor na karkoli, sicer se bom potrudil in ga poiskal.
No, v stiski se bom lahko obrnil na vojkeca.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Rock napisal/-a:Odgovor na vprašanje, ki je bilo zastavljeno, ni v korelaciji z vrsto mojega interesa.
Vendar ti rad ugodim: uživam v diskusiji o pravnih vprašanjih; upam, da ti bom lahko dal zadovoljiv odgovor na karkoli, sicer se bom potrudil in ga poiskal.
Tole bi vprašal: zakaj pravo omogoča tki. luknje v zakonu.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vzroka sta po mojem mnenju dva:
1. Zakonodaja je tako obsežna, da piscem zakonov ni mogoče preveriti, ali so vsa področja pokrita oziroma ali ni nov zakon v nasprotju s kakim starim.
2. Zakone piše oblast, luknje so namenjene njenim privilegijem.

Mene pa zanima, zakaj bi morala zakonodaja pokriti vse, zakaj mora biti tako neznosno predimenzionirana. Naj bo vendar dovoljeno vse, kar ni z zakonom prepovedano, ne pa, da se izvršilni organ znajde pred vprašanjem pravne osnove za kako dejanje.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Teorija relativnosti in magnetizem

Odgovor Napisal/-a derik »

Roman napisal/-a:Mene pa zanima, zakaj bi morala zakonodaja pokriti vse, zakaj mora biti tako neznosno predimenzionirana. Naj bo vendar dovoljeno vse, kar ni z zakonom prepovedano,
ne pa, da se izvršilni organ znajde pred vprašanjem pravne osnove za kako dejanje.
Če je glavna ustavna naloga izvršne oblasti izvajanje zakonov, potem se mi zdi logično, da je za ukrepe potrebna pravna osnova.

Zaklenjeno