Črne luknje ne obstajajo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Črne luknje ne obstajajo?

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Za obstoj črnih lukenj sta 2 dokaza, oba lahko ovržemo:

1. teoretični: če ima zvezda večjo kozmično hitrost kot svetlobno, ji svetloba ne more uiti. ampak predstavljajte si predmet, ki se dviga skozi našo atmosfero in še naprej z majhno hitrostjo, npr. 10 m/s z neomejeno količino goriva. ali bi se ustavil? Ne. Torej bi lahko tudi svetloba premagala hgravitacijo črne luknje.

2. praktični: tisti Labod, okoli katerega kroži zvezda, je v resnici črna luknja, ker ve tistem stanju snovi seva zelo malo ali pa nič ali pa v drugem delu spektra (misli da je močan rentgenski izvor)

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Spoštovani Pentium, tu si se pa malo prenaglil.
Za točko 1) Nobena zvezda, masa ne more imeti večje hitrosti kot je svetlobna(vem, vem - vakuum in take omejitve), pospeševanje pa tudi ne pomaga, ker narašča masa predmeta, ki ga pospešujemo proti svetlobni hitrosti.
Za točko 2)
Res so opazili, da se nekatere zvezde gibljejo po "čudnih" tirih in so iskali vzrok. Ponavadi je to zvezda dvojčica ( večina ozvezdij ima več sonc), ki se je napihovala, potem ji je pa zmanjkalo zraka- energije in se je sesula sama vase - elektone je pritisnilo v protone in nastala je nevtronska zvezda.
Če pa so navidezne anomalije gibanja zvezd še večje - tako je v središču skoraj vsake galaksije - tudi naše, ali da nekaj vpliva ali požira kar celo galaksijo, mora biti vzrok še bolj "gosta" snov - črna luknja.
Ker se jate galaksij tudi " čudno " gibljejo, pa predpostavljamo, da mora biti tam nekje vmes precej snovi, ki je direktno ne zaznavamo - to je pa temna snov.
Vse te črne stvari so zelo požrešne in precej pozno so geniji prišli na idejo, da kar gre noter, pride tudi ven - lahko tudi v precej spremenjeni obliki in te stvari seveda morajo sevati. Pa še nekaj; ker niso od prvega trenutka tu, tudi ne bodo do zadnjega - torej nastajajo in umirajo.
Torej dokazi za obstoj črnih lukenj so - mogoče si jih ne predstavljamo vsi enako in res tako kot v resnici izgledajo in funkcionirajo. Lahko pa naredimo še en korak naprej - kot vsi geniji. Uporabimo načelo simetrije in zamenjamo črno z belo in spredaj za zadaj, pa dobimo bele pare teh črnih pošasti. Nič hudega, če si jih težko predstavljamo , saj si zaradi simetrije odkritih vseh novih delcev pa n (od 8 pa do 32) razsežnih prostorov še težje.
LP Smolejleo

NoComent
Prispevkov: 24
Pridružen: 2.2.2004 21:51

Odgovor Napisal/-a NoComent »

Mislim da je Pentium imel v mislih prvo kozmično hitrost.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ne, v mislih sem ubežno hitrost, tj. drugo kozmično hitrost.

Ampak če ima svetloba vedno enako hitrost, kako se lahko nekje ustavi?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Pentium napisal/-a:Ampak če ima svetloba vedno enako hitrost, kako se lahko nekje ustavi?
To pa ni res, da ima svetloba vedno enako hitrost. Odvisno od tega skozi kaj se širi.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Svetloba

Odgovor Napisal/-a GJ »

Pentium napisal/-a:Ampak če ima svetloba vedno enako hitrost, kako se lahko nekje ustavi?
Saj veš, da se svetloba ne more ustaviti. Svetloba je oblika energije torej kot energija lahko edino spremeni svojo obliko.
Črna luknja nima te sposobnosti, da bi zaustavila svetlobo, kot si verjetno narobe razlagaš ti :!: Njena sposobnost oziroma lastnost je ta, da s svojo silno maso ukrivi prostor tako zelo močno, da svetloba ne najde več izhoda v naš prostor, potuje pa seveda še vedno s hitrostjo c.

Lep pozdrav...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

svetlobna hitrost

Odgovor Napisal/-a GJ »

Marjan napisal/-a:To pa ni res, da ima svetloba vedno enako hitrost. Odvisno od tega skozi kaj se širi.

Pač odvisno iz katerega stališča gledaš! Iz prvega stališča torej stališča svetlobe, potuje zmerom s hitrostjo c. Iz našega stališča pa to res ni nujno, oziroma to velja edino v vakuumu.

Lep pozdrav...

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Kolikor vem ima svetloba povsod enako hitrost, le da je npr. v vodi počasnejša zaradi trkov med fotoni in molekulami vode. Med molekulami pa potuje s c.

Če svetloba ne najde poti iz črne luknje, kako jo pa lahko drugi delci s Hawkingovim sevanjem? Po mojem nikakor.

Pa zakaj glede na načelo nedoločenosti tudi svetloba ne potuje z veliko manjšo ali pa večjo hitrostjo, če vsaj približno vemo kje je?

Prvo stališče si je pri svetlobi težko predstavljati, ker je svetloba od zadaj pa tudi od strani ne doseže.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Pentium napisal/-a:Če svetloba ne najde poti iz črne luknje, kako jo pa lahko drugi delci s Hawkingovim sevanjem? Po mojem nikakor.
Ja, lahko bi si kaj prebral o Hawkingovem sevanju :!:

Odgovor leži v kvantni fiziki. Na samem robu horizonta dogodkov (kot tudi povsod drugje) prihaja do kvantnih fluktuacij kjer črna luknja bruha ven virtualne delce. Tako se vsake toliko časa zgodi, da se pri tem odtrga od črne luknje realen masni delec, ki črni luknji dejansko zmanjša energijo. To je dokaz, da tudi Č.L. niso večne.
Nedavno pa je Hawking odkril, da se iz Č.L. tako širi tudi informacija v obliki materije.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re:

Odgovor Napisal/-a GJ »

Pentium napisal/-a: Če svetloba ne najde poti iz črne luknje, kako jo pa lahko drugi delci s Hawkingovim sevanjem? Po mojem nikakor.
Tudi jaz mislim tako!
Energijski delci pač nimajo te lastnosti, omejuje jih njihova dodatna dimenzija.
Kar pa ne drži za gravitacijo samo. Ker se gravitacija takšnega telesa spreminja torej, če nekaj pade vanj se spremini tudi gravitacijsko polje prostora celotnega vesolja in s tem posledično tudi energija prostora vsake toče vesolja. Hitrost takšne motnje pa je zopet enaka hitrosti c. Posledica dinamičnega spreminjanje gravitacijskega polja kjerkoli v vesolju pa so (verjetno) vakuumske fluktacije oziroma novi energijski delci.

No ja vsaj tako si jaz razlagam celotno stvar. :roll:

Lep dan še naprej želim...

yocker
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.9.2004 21:58
Kraj: krško

Odgovor Napisal/-a yocker »

heh. problem je v tem, fotoni nimajo mase, zato imajo najhitrejso mozno hitrost, crna luknja tudi nima mase, ker ce ima maso je stvar vidna, crne lukne se ne vidi, opazi se jo samo kadar kej zmanka. torej crna luknja nima gravitacije, ker potem nebi mogla posrkat fotonov(po nevem cigavem mnenju da majo fotoni maso), crna luknja srka energijo, maso pa pretvori v energijo... tak sem jst slisu od profesorjev. :shock:

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

yocker, pa si ti 100% prepričan, kako Č.L. sploh nastane? Se pravi, da če nima mase in jo ima v (O.K. pač) energiji, zakaj h...a bi ta energija še vedno težila k temu, da je zapakirana skoraj v točko. No matter what, kjer je velik gradient je velik tok in to bo vsaj na makroskopskem vidiku držalo kot pribito.

Zakaj svetloba ne more uit iz črne luknje? Sej to niti ne poskuša. Fotoni od zunaj črno luknjo lahko le zadanejo (se absorbirajo, jo zgrešijo le toliko, da se utirijo ali pa jo zgrešijo in v najboljšem primeru le malo spremenijo smer gibanja. Fotoni, ki bi nastajali V črni luknji pa bi verjetno bili viskoko energijski po moje kar v rentgenskem spektru in ne bi imeli nobenega problema pobegnit, saj bi del njih štartal tudi radialno ven iz č.l. te rengenske spektre so tudi že izmerili in je zaekrat še vedno odprto vprašanje od kje se tisto sevanje vzame. Črne luknje ne vidimo pač, ker naše oko ni namenjeno zaznavanju rentgenskega sevanja! :!:

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Japi napisal/-a: Fotoni, ki bi nastajali V črni luknji pa bi verjetno bili viskoko energijski po moje kar v rentgenskem spektru in ne bi imeli nobenega problema pobegnit
Kljub temu da ima rentgensko sevanje večjo energijo, pa nikakor ne mire pobegniti iz ČL. Hitrost ima še vedno svetlobno. Pa vseeno bi morali imeti energije višje od sevanja gama, na pa rentgenski.

Želel sem povedati nekaj drugega, pa sem malo mimo usekal. Namreč:
Če ima ČL večjo ubežno hitrost od c, potem ukrivi prostor v 4D kroglo (po moji razlagi relarivnostnega ukrivljanja prostora), tako da nič ne more uiti ven. Toda kako lahko potem delci, hitrejši od svetlobe, uidejo?

Lepo bi bilo, če bi poslali kakšno sondo v črno luknjo.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Pentium napisal/-a:Lepo bi bilo, če bi poslali kakšno sondo v črno luknjo.
Kaj bi pa mi imeli od tega? :wink:

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Pentium, se strinjam s tabo. Malo sem bil neroden pri izražanju ideje. Mislil sem v bistvu na smer potovanja fotonov. In ideja, da ker črne luknje ne vidimo, pač lahko še vedno seva v kakšnem drugem spektru. :wink:

Odgovori