Svetile bi! Saj je svetlobna hitrost vedno konstantna!
Podobno vprašanje si je zastavil tudi Ainštain ko je naredil miselni poskus kaj bi se zgodilo z sliko v ogledalu če bi se gledal vanj v vlaku pri svetlobni hitrosti!!!!
hehe.... Fora je u tem k še ogledala nebi vidu ker bi svetloba ostala za vlakom tko kt je u prostoru k gre z nadzvočno hitrostjo čista tišina bi bla tle čista tema...Sm prov povedu?
Zvočna hitrost ni konstantna, ozisoma se s spremembo hitrosti izvora oz.
sprejemnika spreminja njena frekvenca ali valovna dolžina to opisuje Dopplerjev pojav!
Svetlobna hitrost pa ima vedno konstantno hitrost neglede nato kako se kaj giblje.
Če bi po tvoji logiki lahko primerjali svetlobo z zvokom bi se pritem ko bi se vozil z avtom ali z avionom spremenila frekvenca in valovna dolžina kar bi pomenilo da bi se spremenila barva te svetlobe!
Sploh pa se v prostoru k gre z nadzvočno še zmer use sliš, itak je to čist logičn sj tud papirček vržen v vlak ostane na istem mestu glede na opazovalca v vlaku!!!
Pa itak se je folk v konkordu loh navadn pogovarjov pri dveh mahih!
Zakva se pl neb mogu pr enmu!
ka pa ce se 2 avta vozta po avtocesti. en 50kmh, drug pa 200khm, in istocasno przgeta luci in v tem trenutku sta vzporedna, kterga bomo prej vidl? (ce bi lohk zlo natancno izmerl). vsak foton ima ze neko zacetno hitrost, bi upocasnil do c?
Ka pa ce bi letalo slo s svetlobno hitrostjo, in bi notr nekdo prizgal luc (podobno z unim k se na konkordu pogovarjajo), bi luc vidl? bi mela luc na zunanjega opazovalca 2c?
Recimo, da gre avtomobil skoraj s hitrostjo c, torej 0,999999999999999999% c. Prizge luci in voznik vidi, da fotoni iz luci potujejo s hitrostjo c, kaj pa vidi zunanji opazovalec mimo katerega pelje avtomobil s prizganimi lucmi?
Avto, ki vozi skoraj s c in svetlobo, ki se oddaljuje od avtomobila s c? Seštevek obeh pa je se vedno samo c, mar ne
Za vse, ki dvomijo, da je c + c = c bi dal v razmislek preprosto dejstvo. Če je c najvišja hitrost možna v našem prostoru in je to konstanta, potem mi naj kdi razloži, kako je sploh možno opaziti hitrost 2c? Ali še en mogoče nazornejši primer: Če bi me iz vesoljske ladje, ki bi šla z 0,99 c izstrelili s hotrostjo 0,99c v smeri vožnje in če bi pri tej hitrosti še vrgel kamen z 0,02c, potem bi imel kamen hitrost 2c? Hm... tu ni problem posamezna hitrost ampak izbira sistema iz katerega dogodek opazujemo in potem transfomacija na drug sistem... V bistvu je ta pojav bolj kot relativnost v bistvu absolutnost.