bi šel na kavo s klonom?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
muckica
Prispevkov: 3
Pridružen: 25.1.2005 19:32
Kontakt:

bi šel na kavo s klonom?

Odgovor Napisal/-a muckica »

...
reproduktivno kolniranje. Kaj bi bilo če bi to počeli? So kakšne predosti? Lahko klonirano bitje zapolni praznino izgubljenga otroka, pomaga neplodnim parom, je lahko to rešitev za levkemijo? Je tarapevtsko kloniranje dovolj? Zanima me - če bi - ko bi- če bo kdaj - gledali na klon kot človeško bitje? In čisto tako na kartko med nami - kaj je človeško bitje? In kaj nam kloniranje lahko dobrega prinese?

novo-starega enistaina?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne zdi pa se mi dobro da bi iz terapevtskih razlogov klonirali kogarkoli ker še tako dober klon ne bi mogel nadomestiti osebnosti osebe, ki bi jo izgubili. Neplodne pare pa bi usmeril v kakšno sirotišnico, bi bilo tako več koristi.
Seveda bi gledal na klon kot na človeško bitje, kako pa ga naj gledam? Verjetno bi se moral najprej na njih navaditi, zagotovo pa ne bi mislil da so kaj manjvrednega ali karkoli.

Jaz bi sebe kloniral da bi imel stalnega sparing-partnerja iste kategorije :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Občutljiva tema, zato je ne bom komentiral. Morda bi bilo zanimivo vprašati poslanca Pečeta, ali bi šel na kavo s klonom. :lol:

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

>...še tako dober klon ne bi mogel nadomestiti osebnosti osebe, ki bi jo izgubili.

Na žalost res, vendar ponavadi ni vse tako črno kot izgleda ;). Z dovolj napredno bio-nanotehnologijo bi bilo mogoče vzpostaviti enako stanje v možganih klona, torej enako osebnost, kot jo je imela izgubljena oseba...V bistvu bi to potem v resnici bila ta oseba in govorjenje o klonu zgrešeno....kot bi šla nekam na počitnice in se po določenem času vrnila...

Sicer pa je odgovor na tvoje vprašanje da, čeprav menim da kofetek ne bi bil preveč zanimiv....

..aja, glede Alberta pa tako kot sm zgoraj omenil. Samo enaka genska zasnova nikakor ni dovolj za "novega ejnstajna", če je še memplex porihtan, well...pol pa že :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Maedhros napisal/-a:Z dovolj napredno bio-nanotehnologijo bi bilo mogoče vzpostaviti enako stanje v možganih klona, torej enako osebnost, kot jo je imela izgubljena oseba...V bistvu bi to potem v resnici bila ta oseba in govorjenje o klonu zgrešeno....kot bi šla nekam na počitnice in se po določenem času vrnila...
Hm...sem rahlo skeptičen glede tega. Pa tudi če bi bilo možno kaj takega, klon ne bi bil ista oseba kot original...zavedanja nebi mogli preseliti na klon, ali pač? Če pa tiste osebe nebi mogli obudit v drugem telesu, ne vidim smisla v tako natančnem kloniranju razen tega, da bi se mi počutili boljše ob vrnitvi izgubljene osebe. Ni to egoizem?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

@mriz, prav da si skeptičen, resno :)

Ok, dajmo torej narediti en poskus (ki si ga nisem js zmisli, da ne bo pomote).

Sonce počasi zahaja...odpravljam se v prelepo spalnico bele barve. Med trdnim spancem se prikrade k postelji zlobni doktor in s sofisticirano napravo naredi posnetek vsakega atoma v mojem telesu. Gospod nato odkoraka naprej po hodniku, kjer ustvari še eno natanko enako sobo, le da je modre barve. V njej s svojim ultramatikom sestavi do atoma enako kopijo mene. Nato naredi enako še v zeleni sobi, ki je prav tako popolnoma enaka beli.

Torej...bliža se jutro...počasi odpiram oči...Kakšne barve je soba, ki jo vidim?


P.s. Marjan (in drugi, ki ste seznanjeni s tematiko) lepo prosim...šš! ;)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Če bom jaz šel spat v beli spalnici se bom zbudil v beli spalnici razen če me doktor lastnoročno ne odnese drugam.
Povej mi ti naslednje: Jaz tebe kloniram na ta kao popoln način, z osebnostjo in vse kar pride poleg. Ta klon pošljem v drugo sobo. Potem tebe, original, ustrelim v čelo. Boš umrl in končal svojo kariero ali pa se boš se čudežno prebudil v tistem klonu? Pa če bi bila dva klona, v katerem se bi prebudil? Mogoče bi res tisti klon bil enak kot ti(original) in tudi tvoja mati nebi prepoznala razlike. Ampak, ti kot original bi pa bil vseeno mrtev. Razumeš, kaj želim povedati? No in če je to tako ni smisla v natančnem kopiranju osebnosti.
In zdaj več nisem rahlo skeptičen, sem kar pošteno.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Razumem, ja.

No, najprej vrnem vprašanje... :)
Torej trdiš da bi se zbudil v beli sobi. Kdo bi se potem zbudil v modri, zeleni? Tvoj klon? Ok, misliš da tvoj klon nisi ti? Še en poskus...srečaš svojega "soimenjaka" (do atoma natančen klon) in si z njim zamenjavaš atom po atom....enega za drugim. Kdaj si se torej preselil? S katerim atomom? Prvim, drugim...hm...? Kdaj torej ti nisi več v prvotnem telesu?


> Boš umrl in končal svojo kariero ali pa se boš se čudežno prebudil v tistem klonu?

Nobenega čudežnega prebujanja ne bo ob tem ko me boš ustrelil (upam da samo primer ;) ). V drugem telesu se bom prebudil že ob trenutku kloniranja in veselo živel paralelno življenje. Eden jaz bo v "starem" telesu, ta drugi pač v "novem". Ko boš "mene_ta_starega" poslal v večna lovišča, bom še vedno živel v "ta_novem" naprej. Ena instanca mene bo pač manj...in to je tudi vse.

> Pa če bi bila dva klona, v katerem se bi prebudil?

Mislim da se odgovor že skriva zgoraj...

(hint: eh...saj ga ne rabiš ;) )


Priznam pa da tole je čudno, zelo...ter kontraintuitivno, vendar... podobno velja tudi za Splošno relativnost...pa še za kaj.

Pa lahko noč (in upam da ne utrujam preveč z dolgovezenjem)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne moj klon ni isto kot jaz ker se jaz lahko zavedam samo enega telesa. ti pa trdiš da bom lahko na dveh mestih hkrati? Da se bom istočasno zavedal in živel v dveh telesih? Nesmisel. Tisti klon se bo zavedal samo sebe in bi teoretično pač bil enak kot jaz po lastnostih, to pa je vse.
Priznam pa da tole je čudno, zelo...ter kontraintuitivno, vendar... podobno velja tudi za Splošno relativnost...pa še za kaj.
Mah splošna relativnost ima za razliko smisel.
(in upam da ne utrujam preveč z dolgovezenjem)
Utrujaš me ne, me pa delaš živčnega z mežikanjem. Še malo pa me bo začelo mikat da bi sprobal če boš živel paralelno dalje.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Da se bom istočasno zavedal in živel v dveh telesih? Nesmisel.
Zakaj?
...se zdi tako nemogoče, da se zavedaš na dveh mestih hkrati?
Če bi med telesoma potekal informacijski kanal, se verjetno ne bi...
Tisti klon se bo zavedal samo sebe in bi teoretično pač bil enak kot jaz po lastnostih, to pa je vse.
Torej, kaj ločuje njega od tebe, da lahko trdiš da je on "le moj klon in nikakor jaz" ?
Mah splošna relativnost ima za razliko smisel.
Jah, pomoje je bilo tega mnenja okrog 1920-ega bolj malo ljudi. Potrebnih je bilo kar nekaj eksperimentalnih potrditev, da je folk sprejel teorijo...nekateri še do danes kljub temu ne.
Za tiste, ki pa so si že ob nastanku ogledali in razumeli njeno logično strukturo, zadeva že v začetku ni bila posebej vprašljiva. Eksperiment je prišel le še kot dokončna potrditev...IMHO bo podobno s tole hipotezo...

Še malo pa me bo začelo mikat da bi sprobal če boš živel paralelno dalje.
Že meglice jeze so prekrivale razum...upam da pomladno jih sonce razkroji...(pa brez zamere)

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Jaz mislim da če bi te klonirali in bi ti lahko vstavili spomin nebi ločol klona oz. oboje bi bil ti in objen bi bil klon ker bi imela enak spomin. Torej če bi ti šol spat in bi dr. Frankenstein :) ustavaril drugega tebe in ga dal v posteljo zraven tebe ko bi se oba zbudila bi trdila da sta oba prava in da je drugi klon podobno je če ste gledali film mislim da tretji dan (ali je bil peti nevem) v glavnem v glavni vlogi je igral Scwarzeneger ali boljše rečeno dva Schwarzenegerja in tam se nista vedla kateri je pravi in kateri je klon. Tako da jaz popolnoma podpiram kloniranje. Edino ne v zle namene da bi klonirali vojsko hitlerjev :twisted: :wink: nekako bi morali obvarovati pred takšno krajo. In varjami mi daamariška vlada opravlja v nekakšni skrivni bazi poskuse kloniranja.

Poleg tega pa bi še lahko klone uporabili za darovanje različnih organov saj jih telo nebi zavrnilo edino v tem primeru klonu ne bi smeli dati zavesti tako da se nebi zavedal kaj mu počnejo, ker je klon z zavestjo in spominom človek :!:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ja, zdi se mi nemogoče da bi se zavedal in zavestno kontroliral 2 telesi hkrati.
Ločuje me to, da sem jaz jaz in da je klon klon. Na klona, četudi identičnega, bi gledal kot na drugo bitje tako kot sta se baje gledala švarcija.

Pomladno sonce nima nič z jezo. Sem pa danes boljše volje ker sem dobil desetko :D

Kaj bi z vojsko Hitlerjev? En je (bil) čisto dovolj.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

@timj010
...IMHO tvoje razmišljanje obira prava pota. Katero barvo sobe bi torej _ti_ videl?


@mriz, čestitam! resno...:)
Ja, zdi se mi nemogoče da bi se zavedal in zavestno kontroliral 2 telesi hkrati.
Kot ena sama zavest je to (zaenkrat) zagotovo nemogoče. Kot sm že omenil, med substratoma ni informacijskega kanala, prek katerega bi lahko kontroliral sosednje telo. AMPAK, kaj pa dve identični zavest, ki sta oboje _ti_, in tečeta vsaka na svojem substratu?
Ločuje me to, da sem jaz jaz in da je klon klon. Na klona, četudi identičnega, bi gledal kot na drugo bitje tako kot sta se baje gledala švarcija.
Tudi "klon" bi lahko trdil enako.

Mene predvsem bega, kje je tista razlika, ki ločujem mene od klona? Le kaj...le kaj je tisti razločevalski faktor?

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Maedhros napisal/-a:@timj010
...IMHO tvoje razmišljanje obira prava pota. Katero barvo sobe bi torej _ti_ videl?
Odvisno kirega jaz bi videl ker jaz dojemal vse tri klone za mene torej posledično bi bilo odvisno od perspekktive isto kot pri relativnostni teoriji saj je odvisno od pogleda. Torej odvisno kiri _jaz_ gleda. Vsak bi videl drugačno barvo.
Maedhros napisal/-a: Mene predvsem bega, kje je tista razlika, ki ločujem mene od klona? Le kaj...le kaj je tisti razločevalski faktor?
Po mojih pojmih razlike ni, če ja klon dovolj dobro generiran torej da ni nekega genetičnega defekta. Jaz sem jaz in klon je/sem jaz spomim imava isto torej če bi klona/mene in pravega mene postavili v sobo bi drug za tregega trdila da sma prava in da je drugi klon kateri je klon nebi mogla dokazati. Isto kot v einsteinovi teoriji ko sta goerge in grace v vesolju en se premika z objnega vidika premika s grecinega se goerge premika s goergovega pa gracie imeta oba prav. Prav tako velja za klone če bi jaz/klon trdil da je on jaz bi imel prav ker je prav tako pa bi jaz imel prav če bi terdil isto ker sem jaz tudi jaz. Vem sliši se zakomplicirano ampak po mojem mnenju deluje po istem principu kot einsteinova relativnostna teorija inb je odvisna od pogleda.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Se strinjam z tmij010. vsak klon bi videl svojo barvo, ti ki pa si šel spat v beli spalnici boš zjutraj videl belo spalnico.
Maedhros:
Vsak klon bo imel svojo zavest,in tudi ti kot oseba, ki so jo klonirali, boš imel samo zavest sebe. Ko boš umrl, bo to to. Nič življenja na tem svetu dalje. Klona bosta živela svoje neodvisno od tebe. Mene od klona ločuje to da sem jaz prostorsko in zavestno samo na točki a iz katere gledam samo iz svoje perspektive. klon pa je na točki b iz katere gleda iz svoje perspektive in svoje zavesti. Sicer pa je napačno govoriti o do potankosti identičnih bitjih ker se bo psiha pri obeh oziroma njena vsebina začela spreminjati natanko v točki ko bo klon prišel k svoji zavesti. Že to da nista na čisto enaki točki v prostoru-času narekuje drugačen prostorski pogled na svet in s tem različna izkustva in s tem različni razvoj osebnosti. Torej realno identičnega klona sploh ni mogoče narediti razen v točki časa 0. Večnega življenja ene zavesti z kloniranjem torej ne bo mogoče doseči. Jaz se bom kloniral, jaz bom umrl, šel v nebesa ali pekel ali večno temo, karkoli pač že hočeš, klon pa bo po svoje živel dalje. Drugo je če bi iznašel preselitev zavesti(brez kloniranja-kopiranja!) iz točke a v točko b. Potem zavesti v točki a ne bi bilo več, ti, kipa si najprej gledal iz točke a, bi se čudežno prebudil v točki b.

Če bi se kloniral pred smrtjo, bi svojo ljubljeno osebo dobili nazaj samo sorodniki, ti pa svoje zavesti ne bi dobil nazaj.
Tudi "klon" bi lahko trdil enako.
Seveda, v tem je glih finta! klon bi imel svojo zavest s katero jaz, ki klona gledam iz točke a, nimam nobene direktne povezave.

Odgovori